• BIST 94.433
 • Altın 360,535
 • Dolar 6,7416
 • Euro 7,3352
 • İstanbul : 13 °C

11 Mayısta Kazlıçeşme’de Buluşalım

11 Mayısta Kazlıçeşme’de Buluşalım
Kış mevsimini geride bıraktığımız bu günler, Odamız ve esnafımız için oldukça önemli bir dönemeci işaret etmektedir. ‘Korsan Yasası’ olarak ifade edilen 6321 sayılı Kanun ile yapılan değişiklik birçok esnafımızı mağdur etmişti.

Bunu yanında İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Güzergâh kullanım İzin Belgeleri’nin 5378 Sayılı Yasa kapsamında Temmuz ayına kadar verilmesi başka bir sorunu beraberinde getirdi.

Korsan Yasası olarak bilinen düzenlemeyi hepiniz artık iyi biliyorsunuz. Birçok arkadaşımızın araçları bu yasada yer almayan bazı ayrıntılardan dolayı bağlanarak trafikten men edildi. Bu yasa maddesinin esnafımızı lehine düzenlenmesi için yoğun çabalar harcadık.

TBMM ‘de kulis faaliyetlerimiz ve TŞOF üstünden yürüttüğümüz çalışmalarımız inşallah yakın zamanda meyvesini verecek diye düşünüyoruz. Karayolları Trafik Kanunu bazı değişiklikler için yakın zamanda Meclis gündemine gelecek.

Önemli bir konu da 5378 sayılı Kanun ile gündeme gelen engelli düzenlemesi. 5378 sayılı Kanunun ilgili maddeleri şöyle demektedir:

Geçici Madde 2- Kamu kurum ve kuruluşlarına ait mevcut resmî yapılar, mevcut tüm yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel alt yapı alanları ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılmış ve umuma açık hizmet veren her türlü yapılar bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yedi yıl içinde özürlülerin erişebilirliğine uygun duruma getirilir.

Geçici Madde 3- Büyükşehir belediyeleri ve belediyeler, şehir içinde kendilerince sunulan ya da denetimlerinde olan toplu taşıma hizmetlerinin özürlülerin erişilebilirliğine uygun olması için gereken tedbirleri alır. Mevcut özel ve kamu toplu taşıma araçları, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yedi yıl içinde özürlüler için erişilebilir duruma getirilir.

Yedi yıllık süre geçen sene sona ermiş ancak ek bir yıl süre daha verilmişti.2013 Temmuz ayında verilen ek süre de dolacaktır. İBB araçlarımızı bu kanuna göre düzenlemezsek Güzergâh Kullanım izin Belgesi vermesinin mümkün olmadığını söylüyor.

Peki, kardeşim sormazlar mı adama yedi senedir neredeydi bu kanunu çıkaran Bakanlık? Neden üretici firmalara çıkarttığınız kanuna uygun araçlar yaptırmadınız?

Şimdi gariban servisçiden bu düzenlemeyi istiyorsunuz. Zaten servisçi bitmiş, kredisini ödeyemez, evine ekmek götüremez duruma düşmüştür. Tur firmaları tarafından kölelik zamanlarını aratmayacak uygulamalarla inim inim inleyen servisçi esnafı, hiçbir derdi yokmuş gibi bir de engelli rampası işi ile uğraşacak! Ülkemiz bu kadar zengin midir arkadaşlar? Türkiye’de servis taşımacılığı yapan yüz binlerce araç sahibi paraları sokaktan mı topluyorlar?

İhtiyaç hâsıl olduğunda, okul kiralama komisyonları, okullarında kaç tane engelli kardeşimiz var ise o oranda engelli donanımı olan araç isterler olur biter. Aynı şekilde Kamu ve özel sektör servis aracı kiralamalarında da aynı uygulama yapılabilir. İhale ya da kiralama yapacak firma kaç tane engelli donanımına sahip araca ihtiyacı olduğunu belirtir. O oranda engelli donanımlı araç tahsis edilir. Ülke ekonomisi de fuzuli bir masraftan kurtulur.

İşte konu ile ilgili teklifimizin özeti budur meslektaşlarım. İlgili bakanlıkla yaptığımız görüşmeler de ve diğer makamlara konu ile ilgili taleplerimizi anlatırken önerdiğimiz çözüm yolu yukarı da açıklamaya çalıştığım şekildedir.

Burada hemen bir not daha düşmeliyim. Piyasada bu gün yarın plakaların donacağı ile ilgili çıkan söylentilerin kaynağı işte bu engelli donanımı için yapılmak istenen düzenlemedir.

Plaka tahdidi demişken hemen o konuya da değinmek isterim. Temmuz ayında plakaların donacağı üstüne çıkarılan söylentinin asılsız olduğunu anlatmıştım. Bu plakalarımızın asla donmayacağı anlamı da taşımıyor. Odamız canla başla bu konu üstünde çalışmaktadır. Ancak daha önce defalarca kere vurguladığımız gibi Ticaret Odasına bilerek ya da bilmeyerek kayıt olmuş servisçi esnafı mutlaka kendi yuvasına yani İstanbul Servis Araçları Odasına dönmelidir.

Sevgili Meslektaşlarım, Bu nasıl bir iştir? Kestikleri %70’ e varan komisyonlar yetmezmiş gibi, gömleğinden, kravatından, mazotundan olağan üstü paralar kazanan Tur Firmaları ile aynı Meslek Odasına kayıt olmak nasıl bir anlayıştır? Birçok kardeşimizin, ağabeyimizin yanlışlıkla oraya gittiklerini biliyorum. Ancak durumu farkına vardıktan sonra yuvasına geri dönen meslektaşımız bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdadır. Evet, bizim Odamız ile Ticaret Odası arasında aidat olarak 50-70 TL arası bir farklılık bulunmaktadır. Bu bizden değil kanunlardan kaynaklanan bir durumdur. Odamız, mazot indirimleri, kasko ve sigorta firmalarından aldığı yüksek oranlı indirimler, avukatlık ve muhasebe hizmeti ile bu aidat farkını kat, kat üyesine geri vermeye başlamıştır. Odamızın merkez ve şubelerinde sizlerin sorunlarını dinleyip, çözüm yolları aramak için bekleyen yöneticilerimiz, sizlere bir bardak sıcak çay ikram edebilmenin heyecanı içindedirler.

Plaka tahdidi ile ilgili yasal yollar da dâhil olmak üzere her türlü girişimi yapmış durumdayız. Plaka sınırlamasına giden yolda çeşitli evrelerden geçmeliyiz. İlk etapta tahdit olmasa bile tahsis ve tahditli plakaların olduğu illerdeki gibi çalışma ruhsatı bu aşamalardan önemli olanlarıdır.

İşte bu önemli taleplerimizi duyurmak için 11 Mayıs Cumartesi günü Kazlıçeşme meydanın da bir açık hava toplantısı düzenleyeceğiz. Unutmadan buradan bazı kişi ve kuruluşlara seslenelim. Bu eylem kimsenin kendi reklamını yapacağı, küçük hesaplar içinde olacağı bir organizasyon değildir. Bu eylem grupçu zihniyetlerin çıkarlarını değil tamamen esnafın çıkarlarını ön plana çıkartan bir hak arama eylemdir. Kimse oraya kendi reklamını yapmak üzere gelmesin. Her kim ki o gün esnafın çıkarlarının önüne kendi çıkarlarını koymaya kalkar.

Her kim ki, o gün daha önce örneklerini gördüğümüz gibi kendi reklamını yapma peşine düşerse. Bilsin ki, başta Odamız ve esnafımızdan olmak üzere en sert tepkiyi görecektir. O gün İstanbul’un tüm caddeleri servis arabalarımızla beyaza boyanmalıdır. Herkes kendi arabasına ailesini doldurarak Kazlıçeşme yolunu tutmalıdır. Bir arabaya doluşarak gelen servisçiler değil, kendi arabasıyla gelen binlerce servis arabasını görmek istiyoruz. Artık söz sırası çilekeş servisçi kardeşlerimizdedir. Bu organizasyondan alnımızın akıyla çıkmak için öncelikli görev İstanbul Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası yönetiminin ve cefakâr üyelerinindir. Oda ayrımı gözetmeden bütün servisçi esnafı hakların için haydi görev başına!

Haydi, Servisçi Kardeşim Artık Söz Söyleme Sırası Senin!
İSAROD Yönetim Kurulu Üyesi 
Günhan Sınar

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Ersin Karagöz
2013-04-25 23:02:24

Günhan bey sizden ayrıca bir ricam olacak.

Günlerdir hükümetin bu işe kulak tıkamasına anlam veremezken, nasıl bu işe hükümet kulak verir diye düşünürken şöyle bir fikir geldi aklıma.

CHP yalova milletvekili muharrrem ince hükümete muhalif hangi konuyu açsa on yıldır hükümet bu vekilin gündeme getirdiği konuyu kulak arkası edememiş. Dişe dokunur bir mesele bu vekilin diline dolandımı hükümet muhakkak o konuya el atıyor. Odanız resmi yolla CHP İstanbul milletvekilleri ve muharrem inceyi mitingimize konuşmacı olarak davetiye gönderilirse emin olun tüm ulusal basın yayın organlarının ve muhakkak hükümetin ilgisi artacaktır ve inanıyorum ki plaka tahdidi 2014 seçimlerine kadar gerçekleşecektir.

Muhalefet bunu dillendirmeden bu iş çözülmez diye düşünüyorum. Bu düşüncemi siyasi algılayan arkadaşlarıma üzülürüm. Derdimiz ekmeğimiz. Çözüme giden yol mubahtır.

Günhan bey bu öneriyi hamza başkana da ileticem kulak arkası etmemenizi öneririm.

Saygılarımla,

Günhar Sinar
2013-04-25 19:17:35

Sayın Ersin Karagöz,

Öncelikle ilginize teşekkür ederiz. 11 Mayıs günü Kazlıçeşme'ye nasıl gidileceği konusunda değişik düşünceler ve talepler var. Toplanma yerleri belirleyerek gitmeyi tercih edersek bunu duyurusunu ve toplanılacak yerleri açıklayacağız.

Ersin Karagöz
2013-04-24 14:17:17

Günhan bey merhaba,

Ümraniye'deki esnaf kardeşlerimizle elimizden geldiği kadar organize oluyoruz. Kardeşlerimizin talebi odur ki; Anadolu yakasında toplanma noktaları oluştursak da toplu olarak Kazlıçeşme'ye hareketet etsek diyoruz. Bu konuda toplanma yerleri belirleme düşünceniz varmıdır?

Saygılar...

Burak
2013-04-21 20:57:59
11 mayıs dedıler gıdıcez inşallah
Günhan Sınar
2013-04-20 20:03:50
Bizce kimliği açık olan vatandaş.İnan ki çok komiksin! Güzel Türkçe'mizi bu kadar kötü kullanmana gerek yok. Biz inandık sana. Gerçekten serviscisin sen !

Özenle bozarak kullandığın Türkçe'nin yanında matematiğe kafan basıyor! Bir daha ki sefer yazdığın metni iyi oku. Bazı küçük detayları gözden kaçırmışsın cicim. Böyle boş işlere zaman harcayacağına , 11 Mayıs için zaman harca.

Seni gidi esnaf dostu seni!
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2013-04-20 00:02:15

Sayın günhan bey;

 Öncelikle sizinde bahsetiğiniz gibi biz servisciler korsan yasasından dolayı çok arkadaşlarımız mağdur olup işini arabasını kaybetmiştir.

Biz servisciler bugüne kadar odalarımız neden surunlarımızı ilgili makamlara bildiripte ya kardeşim bu insanlar vergisini veriyo muyaayenesini sigortasını vesayre siz bu servisci kardeşimizi neden bağlıyosunuz arabasını diye ilgilenen hiç bir oda başkanlarını duymadım.

Çünkü sizin sayenizde araçlarımız bağlanıyor odaya kayıt yaptırmıyuruz sizde kayıt olmadığımız için faliyet belgesini vermiyorsunuz oda kayıt ücretiniz 500,00 TL yılık ücret 250 TL ticaret odası 390.00 TL ve yılık ücret 110 TL biz serviscileri savunacak bir Allahımız var her yerden sümürülüyuruz.

Kaç TL ye servis çektiğimizi biliyurmusunuz?  Mazot muhasebe ve birde üstüne yetmezmis gibi trafik polisleri çevirdiklerinde evraklara bakmadan direk yol belgesini soruyor. Sizlerin bizleri İBB ve valilik gibi makamlarla görüşüp bu surunu şimdiye dek çüzmeniz gerkmiyurmuydu?

Tüm oda başkanlarına sözüm tüm oto parkları tıklım tıklım bilhasa bağcılar trafik polisleri kaç arkadaşımızın araçlarını bağladılar yani bunu görüşüp haledemiyursanız anlamadığım konu siz oda başkanları olarak göreviniz ne kasayımı doldurmak o yüzdenmi servisciler odaya kayıt olmayıp ticaret odalarına kaçınca kazlıçeşme gibi.

Geç de olsa aklınaza geldik.
Yinede düşündüğünüz için bizleri teşekürler.

inşallah hayırlısı olur.

Selçuk Ölçer
2013-04-19 16:41:16
11 Mayısta hep beraber orada olmalıyız. Bütün duyarlı arkadaşlarımın orada olacağına inanıyorum.
Diğer Haberler
 • Takograf! Bir harf, ne değiştirir?12 Kasım 2018 Pazartesi 16:42
 • Takograf;Gelişmeler,Manipülasyonlar,Çözümler!26 Ekim 2018 Cuma 17:51
 • Dinlenme Tesisleri pahalı09 Ekim 2018 Salı 14:19
 • Kart yenilemede sorun yaşamayın11 Mayıs 2018 Cuma 12:58
 • Taksicilere Tavsiyem02 Nisan 2018 Pazartesi 13:37
 • Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği yayınlandı02 Mart 2018 Cuma 15:16
 • Takografla ilgili bilinmesi gerekenler08 Şubat 2018 Perşembe 12:51
 • Takograf ve Kişisel Verilerin Korunması Mevzuatı07 Aralık 2017 Perşembe 12:58
 • Takograf Manipülasyon Teknikleri30 Kasım 2017 Perşembe 12:53
 • Takograf konusunda bilirkişilik16 Kasım 2017 Perşembe 16:18
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim