• BIST 89.109
  • Altın 146,701
  • Dolar 3,6410
  • Euro 3,9269
  • İstanbul : 14 °C

2014’te en az 100 firma kapanır

2014’te en az 100 firma kapanır
Siyasi olaylar, dövizin hareketliliği, geçiş belgesi sorunları, ihracat yapılan ülkelerde ki karışıklıklar, lojistik sektörüne büyük sorunlar doğuruyor.

Türkiye’nin içinde bulunduğu mevcut durumlar nedeni ile bu olumsuz şartlardan en çok etkilenen sektörlerden biri de lojistik sektörü. Son dönemlerde yaşanan bazı siyasi gelişmeler, dövizin Türk Lirası karşısında ki hızlı yükselişi, komşu ülkelerle ile yaşanan geçiş belgesi sorunları, ihracat yapılan bazı ülkelerdeki karışıklıklar, lojistik sektörüne ağır darbeler indiriyor. “Şirketlerimiz yok olmanın yanı sıra yabancı şirketlerin eline geçecek.”
Lojistik Derneği (LODER) Başkan Yardımcısı ve Maltepe Üniversitesi Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mehmet Tanyaş, mevcut siyasi çalkantıların, Ukrayna ve Suriye’deki karışıklıkların sektörü derinden etkilediğini belirtti. Sektörde 2013’te büyümekten ziyade kârlılığın bittiğini belirten Tanyaş, 2013’te 60 lojistik firmasının kapandığını, bu yıl da en az 100 firmanın kapanacağını öngördüklerini söyledi. Tanyaş “Türk şirketlerimiz yok olmanın dışında yabancı şirketlerin de eline geçecek” açıklamasında bulundu. “Türkiye’de ki motorin fiyatları rekabeti zorlaştırıyor.”
Tanyaş, özellikle Avrupa ülkelerinin engellemelerini sürdüreceğini; Bulgaristan ve İran gibi ülkeler sahibi olduğu kendi büyük filolarına iş yaratmak için çabalayacağını, Türkiye’de ki yük-sek motorin fiyatları da rekabeti zorlaştırdığını, bu durumun Türk lojistik firmalarını rekabet edemez hale getirdiğini söyledi. "Sektör güçlendirilmiyor."
Tanyaş, Türkiye’de lojistik sektöründe ki cirosal büyüklüğünün sadece 50 milyar dolar olduğunu böylesine stratejik bir ülkenin en az 100 milyar dolar cirosal büyüklükte olması gerektiğinin altını çizerken, Türkiye de sektörüne güçlendirmek adına hiçbir çalışma yapılmadı dedi. www.tasimacilar.com 17.03.2014 / 11.48

Diğer Haberler