• BIST 1.191
 • Altın 487,026
 • Dolar 7,9427
 • Euro 9,4068
 • İstanbul : 25 °C

5.2 milyon dolar Hataylı nakliyecilerin pazarından bağıra bağıra gidiyor

5.2 milyon dolar Hataylı nakliyecilerin pazarından bağıra bağıra gidiyor
Suriye’de yaşanan karışıklıklar Türk nakliyecisini olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Suriye üzerinden orta doğuya yapılan ihraç taşımalarında Türkiye 13 milyar dolarlık zararla karşı karşıya kalırken, can ve mal kayıpları da yaşandı.

2007 yılında imzalanan serbest ticaret anlaşmasıyla vizelerin kaldırılması Türk ticaret hacmine 2,5 milyar dolar kazandırırken, şu an ise Türkiye’deki ihracatın yüzde 42’sinin karayoluyla yapılıyor olması ve Suriye’nin 2011 yılında serbest ticaret anlaşmasını iptal etmesiyle bölge taşımacılığında 5 milyon doların üzerinde ihracatta pazar kaybı oluştu. Hatay ve civarında bölge taşımacılığı yapan lojistik firmalarının, büyük oranda etkilendiği, Suriye kriziyle ilgili olarak sıkıntılarını dile getiren Cem-Ay Uluslararası Nakliyat Firma yetkilisi ve aynı zamanda UND Yönetim Kurulu üyesi olan Mustafa Yılmaz “Bugüne kadar 4 TIR şoförümüz öldürüldü, 39 aracımız kurşunlandı, 9 aracımız yakıldı, 7 aracımız kayboldu ve 37 aracımızın ise yükleri yağmalandı. Bu üzücü olaylar sonucunda Cilvegözü çıkış kapısı can ve mal güvenliği olmadığı gerekçesiyle TIR geçişlerine kapatıldı” şeklinde konuştu. “Taşımalarımızda abartılı bir artış söz konusu değil”
Antakya Menşeli Cem-Ay Nakliyat firma yetkilisi Mustafa Yılmaz, bazı yetkililerin Ortadoğu’ya yönelik taşımalarda navlun fiyatlarıyla ilgili yanlış bilgi verdiğini ifade ederek C2 yetki belgeli 214 firmanın olduğunu ve bu firmaların 7 bin 500 adet araçla taşımalarına devam ettiği söyledi. Yılmaz “2011 yılında Suriye üzerinden transit olarak Suudi Arabistan giriş kapısına gidiş-geliş maliyetimiz 3 bin dolar, İskenderun’dan Mısır’a Ro Ro maliyeti Suudi Arabistan Dubai Limanına kadar gidiş-dönüş 5 bin dolar olup bunun 1000 doları devlet tarafından karşılanmaktadır. Yani taşıma maliyetlerimizde abartılı bir artış söz konusu değildir” diyerek taşıma fiyatları hakkında da bilgi verdi. Mustafa Yılmaz; Hataylı Nakliyecilerin yüzde 25’inin Avrupa Ülkelerine, yüzde 30’unun Asya ve Bağımsız Devlet topluluğu ülkelerine, yüzde 10’unun Irak’a ve yüzde 35’inin Ortadoğu ülkelerine taşıma yaptıklarını söyledi. Yılmaz bilhassa bölge taşımacılığı yapan nakliyecilerin, Mersin ve İskenderun limanından Mısır’a Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerine, Mersin (Taşucu) limanı ile Lübnan (Tripoli) limanı ve Suriye (Tartus) limanına yapılan transit geçiş maliyetlerine artış getirilmeden Ro Ro taşımacılığının devam ettiğini de belirtti. Son iki yılda taşımlarda düşüş gözleniyor
2010-2012 yılları arasında Suriye üzerinden Ortadoğu ve Körfez ülkelerine yapılan taşımalardan da bahseden Mustafa Yılmaz, 2010 yılında 120 araç ile 43 bin 985 sefer yapıldığını, Suriye’nin tek taraflı olarak serbest ticaret anlaşmasını iptal ettiği 2011 yılında ise bu seferlerin 104 araçla 38 bin 220 adede düştüğünü söyledi. 2012 yılında ise yaşanan iç karışıklıklardan dolayı ilk 6 aylık dönemde toplam 18 araçla 6 bin 669 transit taşıması yapıldığını da hatırlatan Yılmaz, Suriye ve diğer Ortadoğu ülkelerine yapılan araçlı taşımalardan ikili transitlerde yüzde 87’lik bir taşıma kaybı ve transit taşımalarda ise yüzde 67’lik bir düşüş gerçekleştiğini de söyledi. Yılmaz ayrıca, “ 2012 yılında Suriye’ye yönelik ihracat taşımalarımızın yaşanan güvenlik sorunu nedeniyle yüzde 87’sini Suriye plakalı araçlarla yapar hale geldik” diyerek bölge taşımacılığı yapanların asıl sorununu da dile getirdi. Yaşanan olumsuz gelişmelerin Hataylı Nakliyecilere büyük darbe vurduğunu belirten Yılmaz, bölge taşımacığı yapan sektörün daha fazla yara almaması için bir dizi önlemler alınması gerektiğini özellikle vurguladı. Yılmaz “Teşvikler ve alınacak önlemler sayesinde taşımacılarımız ihraç ürünlerimizi hızlı, güvenli ve düşük maliyetle taşıyarak Ortadoğu pazarında rekabet edebilecek duruma gelecektir” mesajını verdi. www.tasimacilar.com 05.09.2012 / 18:46

Yorumlar
Mustafa Yılmaz
2012-09-08 15:42:47

- İsminizi gizleyerek eleştirmek kolay ama sizin ki aynen hariç'ten gazel okumak gibi bir şey

- Hayatım boyunca kimseye yaranmak için çalışmadım.Hep dik durup doğruları söyledim,Şahsi çıkarlarım uğruna STK ları kullanarak şirket kurmadım, kurupta zarara uğratıp kaçıp gitmedim.

- UND yi siyasi bir arena olarak görmedim,hep Devletin ve Hükümetin yanında olup,çözüm ürettim hain emeller peşinde koşarak zalimi savunmadım mazlumun yanında olarak yaşadım.

-Maddi çıkarlarımı herşeyin üstünde tutmadım önce Vatanım Bayrağım diyenlerin değirmenine su taşıdım.Sahte Barışsever olmadım.

-Ülke menfaatini herşeyden üstün tutarak alternatif güzergahın oluşturulması bence yanlış değil DOĞRU.

Ya bazı çok bilenler Kombine taşımanın anlamını bilmezler sapla samanı birbirine karıştırırlar ne yapalım demezler yapılan hizmete teşekkür edeceğine İskenderun-Mısır-Lübnan Ro-Ro taşımasına karşı çıkarlar.

UND'nin çalışmasına Hatay'da herkes dua ediyor, o yüzden kıskanmayın

Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2012-09-06 09:28:29
Mustafa Bey,

Kendi kendinizle çelişiyorsunuz..! Hem Suriye'deki olayların Hatay'lı nakliyecileri çok etkilediğini söylüyorsunuz-ki bu son derece doğrudur- hem de alternatif güzergahın maliyetinin fazla yüksek olmadığını söylüyorsunuz. Eğer oluşturulan alternatif RoRo güzergah maliyetleri ve taşıma süreleri ile taşıma ve aktarmalar sırasındaki mal hasarları Suriye güzergahından çok fazla farklılık yaratmıyorsa bu kadar dış ticaret ve taşıma azalması neden yaşanıyor? Neden bölge nakliyecileri kepenk kapatma ve borçlarını ödeyemeyip araçlarını satma noktasına geldi? Bölge nekliyecileri kan ağlıyor Mustafa Bey..!

Durum böyle iken,birilerine yaranacaksınız diye,sektör derneğindeki kimliğinizi de kullanarak lütfen yanlış ve çelişkili biligiler vermeyiniz kamuoyuna..!

Suriye'deki karışıklık bölge ihracatçı ve nakliyecilerine derin bir darbe vurmuştur.! Suriye'den kaçan mülteci,kaçakçı vs.. kişilere Hükümetimiz üç yüz milyon dolardan fazla harcama yaptığını ve yapmaya devam ettiğini belirtmiştir. Keşke Hükümetimiz kendi öz vatandaşı olan bölge nakliyecilirini ve ailelerini de düşünüp bir miktar destekte bulunsa....! İşte sektör derneği olarak asıl yapmanız gereken budur Mustafa Bey..!

Hükümeti bölge nakliyecileirne destek yapmaya zorlamak ve bölgede savaşın değil barışın tesis edilmesi için kamuoyu baskısı yaratmaktır. STK'nın asli görevi de budur..!
Diğer Haberler
 • Uzun şasi Crafter satışta !01 Ekim 2020 Perşembe 12:56
 • Volkswagen’den Çin’de elektrikli ulaşıma 15 milyar euroluk yatırım01 Ekim 2020 Perşembe 11:49
 • İş Sağlığı ve Güvenliğinde Ford Otosan’a 9 ödül birden01 Ekim 2020 Perşembe 11:30
 • UTİKAD tarihinde bir ilk01 Ekim 2020 Perşembe 10:45
 • Lojistik Trend Radarı sonuçları28 Eylül 2020 Pazartesi 12:16
 • Servis Sektörü UKOME toplantısında25 Eylül 2020 Cuma 16:17
 • Öğrenci ve personel servislerine zam24 Eylül 2020 Perşembe 17:27
 • Servis Sektörü eylemde23 Eylül 2020 Çarşamba 15:27
 • Anadolu Isuzu'nun Gezici Kütüphanesi okullarda23 Eylül 2020 Çarşamba 13:03
 • Petrol Ofisi'nden güneş enerjili istasyon16 Eylül 2020 Çarşamba 11:11
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim