• BIST 109.330
 • Altın 155,771
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501
 • İstanbul : 8 °C

AB Etki Analizi Sonuçları Gündemi

AB Etki Analizi Sonuçları Gündemi
Temmuz ayında açıklanan ve Türkiye-AB arasındaki ticaret engellerinin her iki tarafta toplam 3.5 Milyar Euro ticaret kaybına mal olduğunu tespit eden AB Etki Analizi Sonuçları kayba uğrayan sektörlerin gündemine gelmeye başladı.

Kota ve Engellerin, Türkiye-AB ticaretine büyük zararlar verdiğini bir yandan Avrupa Birliği’ndeki karar alıcılara da kabul ettirmeye çalışan UND, diğer yandan taşıma engellerinin Türkiye ekonomisine açtığı tahribatı, “Kotaların Bedelini Ödeyen Sektörlere” tüm boyutlarıyla anlatıyor.

tgsd--.jpg

   UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Türkiye İhracatının Amiral Gemisi olan Türkiye Giyim Sanayicileri Yönetim Kurulu ile bir araya gelerek bir sunum gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında bir açıklama yapan Başkan Şeref Fayat; ''Taşıma Kotaları, Giyim Sanayi İhracatı'na getirilmiş tarife dışı engeldir! Bunu ben değil, AB’nin kendi hazırlattığı etki analizi söylüyor.” dedi.

   Fayat; Avrupa Birliği tarafından Temmuz ayında açıklanan Etki Analizi’ne göre Türkiye’nin kotalardan kaynaklanan 1.9 Milyar Euro İhracat kaybı olduğunu belirterek “Aynı raporun ifadesine göre, en çok etkilenen sektör yüzde 37 ile Tekstil ve Hazır Giyim Sektörü. Bu da 700 Milyon Euro ilave ihracat demek. Dış ticaretin daralmakta olduğu günümüzde ''Lojistik'' sebepli kayıplar kabul edilemez.” dedi.

   Mevcut engellerin bir yandan miktar kısıtlaması, bir yandan da tarife dışı engel olacak şekilde taşıma maliyetlerini arttırdığına işaret eden Fayat; günümüzde uluslararası ticarette tedarik zinciri kavramının öne çıktığını, katma değerli lojistik hizmetlerin rekabet faktörü haline geldiğini ve rakiplerin bu konuda fark yaratma gayretinde olduğunu ifade etti.

   Dünya Bankası tarafından 2014 yılının Mayıs ayında açıklanan “Türkiye-AB Gümrük Birliği Değerlendirmesi” araştırmasında da aynı sonuçlarla; Karayolu Kotaları'nın, Türkiye-AB ticaretinin potansiyelinin altında gelişmesine neden olduğunu açıkça ifade edildiğini hatırlatan Uluslararası Nakliyeciler Derneği İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener; “Yayınlanan etki analizi bu durumun artık sürdürülemez olduğunu kanıtlamıştır. Yapılan bu bilimsel çalışma mevcut engellerin aynı zamanda 39 bin kişilik ek istihdama da izin vermediğini göstermiştir. AB, etki analizinde de ifade edildiği gibi yetkisini kullanmalı, Türkiye ile masaya oturarak Türk ihracatı için yeterli bir toplu kota tahsis etmelidir.” dedi.

   Yaşanan zorlukların sadece UND’nin sorunu olmadığına işaret eden Şener; tekstil-hazır giyim ihracatında teslim süreleri artık çok daha önemli hale geldiğini belirterek, ''Geç ulaştırılan bir ürün daha kısa raf ömrü demek, daha geç tahsilât demek. İhracatçımız Lojistik konusuyla daha yakından ilgilenmeli.” dedi.

   TGSD Başkanı Fayat, UND’nin Türkiye-AB arasında malların serbest dolaşımı konusundaki sorunların çözümü amaçlı mücadelesinde UND’ye destek vermeye hazır olduklarını, Avrupa Komisyonu ve diğer AB’li paydaşlar nezdindeki girişimlere katılacaklarını belirtirken, Ekim ayında İstanbul’da gerçekleşecek olan Uluslararası Hazır Giyim Federasyonu konferansında da konuyu gündeme getireceklerini ifade etti.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İSED'ten esnafa çağrı06 Eylül 2017 Çarşamba 16:04
 • Kühne + Nagel Türkiye TEİD üyeleri arasına katıldı05 Eylül 2017 Salı 13:13
 • İntermobil, TREDER üyeleri ile biraraya geldi23 Ağustos 2017 Çarşamba 15:39
 • Deniz Ticaret Odası Seçimlerine Doğru…23 Ağustos 2017 Çarşamba 15:25
 • Otomotiv sektörü Ar-Ge’de de lider21 Ağustos 2017 Pazartesi 16:18
 • İSTAB, Milli Birliğin Ve Demokrasinin Yanında19 Temmuz 2017 Çarşamba 15:22
 • 296 saatlik zorlu eğitim sürecinden geçtiler14 Temmuz 2017 Cuma 16:54
 • Otomotiv sektör ihracatı ilk yarıda yüzde 22 arttı14 Temmuz 2017 Cuma 16:42
 • UND’nin İftar yemeği sektörü buluşturdu22 Haziran 2017 Perşembe 17:25
 • İSTAB’dan Vali Şahin’e ziyaret31 Mayıs 2017 Çarşamba 13:08