• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul : 18 °C

Ak Parti Karar Verecek; Servis Sektörü Ya Tamam Ya Devam!

Ak Parti Karar Verecek;  Servis Sektörü Ya Tamam Ya Devam!
Geçtiğimiz günlerde Ak Parti Genel Merkezi’nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile gerçekleştirilen çalıştayda Türkiye genelindeki tüm servis sektörünü yakından ilgilendiren birçok konu sessiz sedasız masaya yatırıldı.

Bu görüşme alışkın olduğumuz toplantılardan biri değildi. Yapılan görüşmenin adı; ÇALIŞTAY’dı. Sözlük anlamı ile bilim adamlarının ve uzmanlarının bir konuda ‘ön hazırlık’ yapmak üzere inceleme ve değerlendirme amaçlı toplantılarında kullandıkları bilimsel tekniğin adı...

Ankara’da sessiz sedası bir ‘çalıştay’

Özetle öğrenci ve personel taşımacılığı alanında Başbakan’ın talimatı ile bilimsel içerikli, konusunda uzman kişilerin yer aldığı bir çalıştay gerçekleştirildi. Adında anlaşılacağı üzere çalıştay bir ön hazırlık çalışmasıydı. Bu bilimsel çalışmanın sonuçları yakın zamanda sektörle paylaşılacak. Çalıştay bileşenlerinin önümüzdeki günlerde Başbakan’a sunulacakları rapor ile yine Başbakan’ın vereceği talimatlar doğrultusunda servis sektörü ya yola devam diyecek ya da sil baştan yeni bir döneme girecek!

Katılım yoğundu

Ak Parti Genel Merkez Binası’nda gerçekleşen bu çalıştaya; Sosyal İşler Birim Başkan Yardımcıları Ağrı Vekili Fatma Salman, İstanbul Vekili İsmail Safi, MKYK Üyesi Prof. Dr. Mazhar Bağlı ve Çiğdem Karaaslan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Düzenleme Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Yılmaz, MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Satın Alma Grup Başkan Vekili Kamil Erdoğan, Başbakanlık Eğitim Müşaviri Muhterem Kurt, Bahçeşehir Üniversitesi Ulaşım Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulama Denetleme Daire Başkan Yardımcısı ve 2.Sınıf Emniyet Müdürü Ufuk Göksel, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Emniyet Amiri Dr. Hakan Yalçın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım Hizmetler Müdürü Mustafa Erol, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım Hizmetler Müdür Yardımcısı Ali Öztürk, Ankara Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Mümtaz Durlanık, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Orduhan, İstanbul Umum Servis Aracı İşletmeleri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk, Ankara Ticaret Odası Meclis Üyesi Ünsal Akkuş, ATO Meclis Üyesi ve Ankara Servis Taşımacılar Birliği Dernek Başkanı Cemal Baltacı, ATO Meclis Üyesi ve Özel Eğitim Kurumu Sahibi Kadir Cesur, Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Tuncay Elmadağlı, Bursa Servis Araçları İşletmecileri ve Halk Otobüsçüleri Odası Başkanı Sadi Aydın, Eğitim-Bir-Sen Ankara 4 No’lu Şube Başkanı Tekin Korku, Çayyolu Necdet Seçkinöz Ortaokulu Müdürü Cuma Ali Can, Faruk Nafiz Çamlıbel Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Semiye Palancı, Personel Servisi Kullanıcısı Nazmiye Teymurtaş ve öğrenci velisi Hayrettin Ceylan katıldı.

Ankara’da hız ve gelen şikayetler tartışıldı

Ankara’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Ak Parti Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nükhet Hotar öncülüğünde toplanan heyet, servisler ve taşınan öğrencilerin güvenliği hakkında ilgili birime gelen şikâyetler üzerine konuyu gündeme taşımak üzere toplandılar. Bu şikâyetlerin başında ise, servisçilerin hızlı araç kullanması geliyordu. Ayrıca uygulanan servis ücretlerinin farklı olması ve çocukların okulda servis bekleme süresinin fazla olması yine gelen şikâyetler arasında yer alıyordu. Konuyla ilgili olarak konuşan Hotar; ‘Gerekli çalışmalarımız tamamlandıktan sonra hazırlayacağımız rapor Sayın Başbakanımız ile de paylaşılarak gerekli yol izlenecektir’ dedi.

Sorunlar ve çözümler tek masada

Düzenlenen çalıştaya katılan İstanbul masası ise; Ankara’da plaka tahdidinden yaşanan sıkıntıları dinlerken; İstanbul özgülünde yaşanan bambaşka sorunlara dikkat çektiler. Çalıştayda konu ile ilgili muhatapların okul ve personel servislerine yönelik yaşadığı sorunlar masaya yatırılırken çözüm önerileri de tartışıldı.

Ankara’da servisçiler fazla iş yapamamaktan şikâyetçi

Çalıştaya ilişkin aldığımız bilgilere göre; Ankara’ya oranla İstanbul’da hizmete yönelik herhangi bir sorun yaşanmıyor. Ankara’da uygulanan, İstanbul’daki okul ve personel taşımacılığı hizmeti veren servis sektörünün mücadele ettiği ‘plaka tahdidinden’ kaynaklı kurulmaya çalışılan bir sistem söz konusu… Ankara’da servisçiler 3-4 servis yapmak istiyorlar. İşçi, memur ve öğrenci servislerinin birbiri ile çakışmasından kaynaklı Ankara’da servisçiler fazla iş yapamamaktan şikayetçi ve saatlerin birbirinden ayrılmasını talep ediyorlar.

Ankara’da ‘ben sana uymam, sen bana uy’

Toplantıda ortaya çıkan başka bir gerçek ise; Ankara’daki taşımacıların, plaka tahdidinden dolayı İstanbul’daki meslektaşlarına oranla daha çok para kazandıkları yönünde… Ankaralı taşımacılar plaka tahdidi ve araç sayısının az olması nedeniyle ‘ben sana uymam, sen bana uy’ mantığı ile hareket edebiliyorlar. Toplantıda Ankara’daki taşımacının İstanbul’daki taşımacıdan çok daha fazla para kazanma sebebinin plaka tahdidi ile oluşan tekelden kaynaklı olduğuna vurgu yapan yetkililer; aynı saatlerdeki servislerde yolcunun birini geç birini erken bırakmak suretiyle, yolcunun da arabasızlıktan dolayı buna razı olması ile şekillenen bir düzen var. Araç sayısı kısıtlı olduğu için sınırlı sayıda servis hizmeti verebilen ve buna paralel olarak az para kazandığını söyleyen Ankaralı taşımacının karşısında yine aynı sebepten kaynaklı seçme şansı yok olan, verdiği hizmetten memnun olmasa bile mevcut taşımacıya ‘evet’ demek zorunda kalan Ankaralılar için yetkililer yapacakları incelemeler sonucunda bir çare bulmaya çalışacaklar.

Konuşulacak bir şey yok!

Çalıştayda Ankara’da yaşanan sorunların plaka tahdidi ve yarattığı tekelden kaynaklı olduğu sonucuna varıldı. Fakat plaka tahdidinin kazanılmış bir hak olması nedeniyle bu konuda ‘konuşacak bir şey yok deyip’ geçildi.

Eğitim şart!

Çalıştaya katılan İstanbul masası ise; servis sektörünün Türkiye genelinde bir belgelenmesinin olmadığına ve bu sebeple sektöre girişin önünde herhangi bir engelin de olmadığına dikkat çektiler. Sektörde tanımlanmış okul servis taşımacılığına yönelik hiçbir zorunlu eğitimin olmamasına sadece genel geçer bir ihtiyari bir eğitimin varlığına vurgu yaparak, kişiye yönelik okul servis taşımacılığı yapacak herkesin almasının gerekli ve zorunlu bir eğitim sürecinden geçirilmesi gerektiğini belirttiler. Konu ile ilgili olarak; SRC Belgesi’nin önemine vurgu yapıldı.

Yetki, tek bir kurumda olmalı

Bir diğer konu olarak; okul yönetimlerinin taşımacılardan komisyon almaları yönünde oldu. Görüşmede alınan bu komisyonun taşımacının üstüne müthiş bir yük bindirdiği dile getirildi. Ayrıca sektörde yaşanan yetki karmaşası eleştirildi. Ulaştırma Bakanlığı ve Büyükşehir UKOME’lerinde yaşanan bu kargaşanın pratikte anlamsız uygulamalara yol açtığına vurgu yapıldı. İkinci yetki karmaşası olarak da fiyat belirleme konusu masaya yatırıldı. Bu konuda da esnaf odaları ve yine UKOME’lere atıfta bulunuldu.

Sorun hız değil, iş yoğunluğu

Ankara’da yaşanan hız sorunu ve güvenlik ihlalleri ile ilgili olarak da İstanbul heyeti görüşlerini bildirdi. Sorunun aslında hız sorunu olmadığına vurgu yapan İstanbul heyeti; araç bulunamadığı için aynı araçlara birden fazla işi yüklemeye çalıştıkları için bu sorununun ortaya çıktığını bildirdiler.

Servisler ayrılacak mı?

Görüşmede okul ve personel servislerinin ayrılması da detaylı olarak ele alındı. Okul ve personel servislerinin ayrılmasının büyük bir kaos yaratacağı belirtildi. İlave servislerin ciddi bir trafik ve maliyet yaratacağına dikkat çekildi. Bunun bir yönetim sorunu olduğu anlatıldı. Ayrıca okul servisinin aldığı ücretin belediye tarafından belirlendiği hatırlatılarak, bir okul servis aracı sadece bir okulun öğrencilerini taşırsa alacağı ücretin yakıtını ancak karşılayabileceği ve diğer bütün gider kalemlerini taşımada yetersiz kalacağı ifade edildi.

Ankaralı taşımacı daha çok kazanıyor

İstanbul ve Ankara’nın karşılaştırıldığı çalıştayda İstanbul’da araçların trafik yoğunluğu nedeniyle neredeyse tek iş yapmak zorunda kaldıkları fakat Anadolu’da araçların hem mesafenin kısalığı, hem de trafik yoğunluğunun azlığı nedeniyle İstanbul’a göre daha kazançlı ve daha karlı oldukları belirtildi.

Okul müdürleri sisteme dahi edilmeli

İstanbul’la ilgili değerlendirmelerini aktaran heyet, sistemin denetlenmediğini aktardı. Teknik denetlemeden ziyade verilen hizmetin kimin tarafından denetlendiğini sorarak; bununla ilgili yetkili kurumun olmadığına dikkat çektiler. Heyet, ‘Okul yönetimleri bunun dışında tutulmuş ama bir olay olduğunda ilk teftiş geçiren kişi okul müdürleri dolayısıyla okul müdürleri bu sistemin içine çekilmeli, okul müdürlerine bu sorumluluklar verilmeli. Denetim sorumlulukları mutlaka okul müdürlüklerinde olmalı’ şeklinde görüş bildirdi ve bu konuda yönetmeliğin yeniden düzenlemesi gerektiğinin altı çizildi.

İstanbul’la ilgili bilgiler verildi

Heyet son olarak İstanbul özgülünde şu bilgilere yer verdi; İstanbul’da 50.000 servis aracı var. 6.000 araçta GPRS var. Okulların servis hizmeti, kurumsal şirketler tarafından sağlanıyor olması, sürücü eğitim ve denetim konularında disiplin ve kontrol sağlamaktadır. Özel okulların tamamında, devlet okullarının ise yarısına yakın bir kısmında servis şirketleri hizmet vermektedir. Bireysel taşımacılık azınlıkta olup, çoğunlukla servis şirketleri tarafından hizmet verilmektedir. İBB UKOME tarafından açıklanan taşıma ücretlerine büyük çoğunlukla uyulmaktadır. İstanbul’da okul servis araçlarının sayılarının çokluğuna rağmen kazaya karışma oranları oldukça düşüktür. Okul servisleri trafik yoğunluğu nedeniyle en fazla iki iş yapabilmektedir.

Nihai kararı Erdoğan verecek

Başbakan’ın talimatıyla bu konuların araştırılması için görevlendirilen bazı milletvekillerinin ilgililerle yapmış olduğu bu çalıştay sonucunda İstanbul heyeti, anlatılan konu başlıklarını bir rapor haline getirerek, sorunlar ve çözümler olarak 2 bölüm halinde bir rapor olarak çalıştay yetkililerine aktaracak. Sonuç raporu bittikten sonra Başbakan’ın konu ile ilgili nihai karar vermesi beklenecek.

Çalıştaya eleştiri

Gerçekleşen çalıştaya eleştiriler de vardı. Bu eleştirilerin başında görüşmenin aslında sadece Ankara’daki servisçilerle görüşülmesinin planlanmış olması ve İstanbul heyetinin konuyla ilgili olarak dolaylı yoldan bilgi sahibi olmaları yönünde… Buradan hareketle, Ankara profiline bakarak, tüm Türkiye’deki servisçiler için bir çözüm üretilebileceği şeklindeki görüş eleştirildi. Buna gerekçe olarak da’ Ankara’da 6.000 servis varken, İstanbul’da 50.000 tane servis var. Tüm Türkiye’deki servisler toplansa rakamsal olarak İstanbul etmiyor’ şeklinde tepki gösterildi. Çözüm olarak; ‘meseleye İstanbul’dan bakıp, Anadolu’nun da özgül sorunlarını değerlendirerek bir çözüm arayışı olmalıydı’ dendi.

İstanbul’a plaka tahdidi yok!

Çalıştayda yaşanan önemli bir ayrıntı da; Ankara’daki plaka tahdidi uygulamalarının sonuçları konuşulurken, İstanbul Toplu Ulaşım Hizmetleri Başkanı Mustafa Erol ve İstanbul Büyükşehir Belediye yetkilileri, plaka tahdidi istediklerini her fırsatta dile getiren İstanbul heyetine şunları aktardı; ‘Duydunuz değil mi, bütün sorunlar plaka tahdidinden kaynaklı ve siz hala plaka tahdidi istiyorsunuz. Biz İstanbul’da asla plaka tahdidi yapmayacağız. Yapılmasına izin veremeyiz. Başka bir yönetim gelir, plaka tahdidi yapar, bunu bilemeyiz. Ama plaka tahdidi yapmak İstanbul’da cinayettir. Sadece İstanbul’da değil, Ankara’da da cinayet olmuş. Kontrol edilemiyor, denetlenemiyor. Biz İstanbul’da servisleri azaltmayı, raylı sistemleri teşvik etmeyi buna doğru giden metodolojiyi benimsiyoruz. Böyle bir sistemde yürüme hedefimiz varken, tutup bir de servisleri tahditleyip, hiç işin içinden çıkılmaz bir hale getirmeyi düşünmüyoruz’ dediler. Alev ARSLAN 


 


 


 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
hidayet
29 Mayıs 2017 Pazartesi 05:14
05:14
vermiyeceğim dedi oy verdim,plaka tahdidini tümden kaldıracaksın kardeşim,kaldıramıyorsan almayı satmayı,yasaklıyacaksın,miras olarak geçemeyecek,nama kayıtlı olacak başkası o aracı kullanamayacak,fiyatı enflasyon oranı artacak,alanı zengin yapmayacak rant kapısı olamayacak.bir kişinin 40 tane plakası olmayacak,anasına bacısına,oy verene her gün fütürsüzca sövene vermeyecek.
ahmak
29 Mayıs 2017 Pazartesi 05:05
05:05
adamlar tayyip erdoğan,a sayıp sövüyorlar,bir de utanmadan plaka istiyorlar,alıınca köşeyi dönecek plakayı satacak,şöför tutup keyfine bakacak,oh ne ala ne ala,o zaman parayı vereyim banada plaka versin bende zengin olatım,benim suçum ne çocuklarımın günahı benim kanunlara saygılı olmam mı,neden ben beykozda yer tutupda 2b almadım,yarın hesab sorarlar mahşerde alanda verende hesabını veremez.
CAN REİS
15 Mart 2017 Çarşamba 00:25
00:25
mehmet günal bey yazdıklarınızı yarısına kadar okuyabildim...dayanamadım bi türkü tutturmuşsunuz ankarada servisciler cok kazanıyormuşşş... Hemşerim bu tahtit olayını ilk başlatan eski servisçilerdenim.Biz yılmadık kimsenin ekmeğiyle oynamadık gerektiğinde davamız için ekmek yediğimiz aracımızı yaktık sende cıkmış bizim kazandığımıza ortak olmak istiyorsun öylemi!!!
cok kazanan aracın aldıgı 6500 tl bunun 2 250 tl sini yakar bu aracın 2 000 tl kredi borcu var.kaskosu 1 000 tl
sigortası 2 000 uygunuluğu 350 muhasebesi 125 bağkuru 580 tl muayenesi 250tl siz dalga mı geciyorsunuz bize şöför parası kalmıyor. İLLA İYİ KAZANANLARIN EKMEĞİYLE OYNAYACAKSANIZ GİDİN DOLMUŞ HATTI HALK OTOBÜSÜ HATTI TİCARİ TAKSİ HATTI İSTEYİN... MEMUR ARTINCA SADECE SERVİS ARAÇLARIMI ARTACAK DOLMUŞLARINA ÖZEL HALK OTOBÜSLERİNE BİNEN YOKMU? ONLARIDA ARTIRSINLAR DA GÖRELİM...
serkan
08 Eylül 2016 Perşembe 01:02
01:02
Benim babam ankarada servisci tam 4 iş alıyozistanbulda alamassınız arkadaslar .sizde ankaradan servis alın derim.
MEHMET GÜNAL
09 Ocak 2016 Cumartesi 12:37
12:37
Çalıştaya katılan değerli katılımcılara ve çalışmalarına teşekkür ederim
Ankarada servis araçlarında hız faktörü gerçekten tehlikeli boyutlara ulaştı yolculardada hızlı gitmesi yönünde aşırı istek var yavaş giden servisi sikayet ederek işinden çıkartılan bile var suçu yavaş gitmek hızlı giden araç yolcuyu hemen indirip başka bir servise yetişmek için yırtınıyor allah ne verdiyse 140-160 km hıza ulaşıyor servisçi daha fazla para kazanmak için hız yapıyor yolcuda falan servisle şimdiye kadar evimize varmıştık diye normal seyir halinde giden arçlara kusur atıyor ve o hızlı giden araçları örnek gösteriyor marifetmiş gibi.
1)ÖZELLİKLE ANKARADA SERVİS SAYISI AZ DOGRU PLAKALARIN BUNDAN DOLAYI RANTI YÜKSEK
2)BU ANKARADA SERVİS SAYISI AZ OLDUGUNDAN DOLAYI ARÇLAR HADİNDEN FAZLA İŞ YAPARAK BU İŞİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN ARAÇLARIN YETİŞME ADINA AŞIRI SÜRAT YAPARAK ÇALIŞIYORLAR DOĞRUDUR.
3)BU BOYUTLARA GELMESİNİN ARKASINDA İKİ KİŞİ VAR
A)ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN MELİH GÖKÇEK
B)ANKARA UMUM SERVİS ARAÇLAR ODASI BAŞKANI SAYIN TUNCAY ELMADAĞLI
3)2003 DE ÇIKAN PERGEL YASASI İLE ANKARA METROPOL SINIRLARI GENİŞLEYEREK ANKARA DIŞINDA KALAN BAZI İLÇELER MEROPOLE DAHİL OLDU 2014 DE YÜRÜRLÜĞE GİRDİ
BU İLÇELERDEKİ SERVİS TAKSİ MİNİBÜS LER 2003 DEN ÖNCEKİ ÇALIŞMA NASILSA YİNE AYNI ŞEKİLDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR ETTİRİYORLAR BU BÖLĞELERİ MÜCAVİR ALAN İÇİNE ALDIYSANIZ BU ARAÇLARINDA GEREKLİ DÜZENLEME YAPARAK MÜCAVİR ALAN İÇİNDE ÇALIŞMA YOLUNUN AÇILMASI GEREKİR İKEN BUNA ENGEL OLAN (A,B) BENDİNDEKİ İKİ KİŞİ BİRİ PARA KAZANMAK DİĞERİ RANTIMIZ YÜKSELSİN DİYE SAÇMA TUTUMUNDAN DOLAYI SERVİSCİLERİ ÇOK PARA KAZANMA BUNU GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN HIZ FAKTÖRÜNÜ YÜKSELTMEK DURUMUNA GETİRMİŞLERDİR
4)SAYIN TUNCAY ELMADAĞLI İLÇELERDEKİ SERVİSLERİ BÜYÜK ŞEHİR İÇİNE GİRMESİNİ ENGELLİYOR BİZİM PLAKALARIMIZIN RANTI BU ONLARI ALAMAYIZ ALIRSAKDA C PLAKASI RANT FİYATI ŞU ONLARDA RANT FİYATININ ÖRNEK 6/5 İNİ ÖDERSE ALABİLİRİZ ÖYLE HAVADAN GİREMEZLER BÖYLE SAÇMA TUTUM BŞB SAYIN GÖKÇEK PARA KAZANMAK İÇİN C PLAKA SAYISI ARTIRIMINI İSTİYOR METROPOL İLÇELERDEKİ SERVİSLER İŞSİZLİKTEN NE BANDROLÜNÜ NE VERGİSİNİ ÖDEYEMİYOR KAPISININ ÖNÜNDE BİR ÜMİTLE YATIYOR HA BUGÜN ALIRLAR HA YARIN ALIRLAR DİYE
5)SAYIN ELMADAĞLI BU TUTUMUNDAN VAZ GEÇİP ACİLEN İLÇELERDEKİ PLAKALARIN MÜCAVİR ALAN İÇİNDE ÇALIŞMASININ YOLUNU AÇARAK OLDUGU GİBİ AYNI STATÜYE KAVUŞTURMASI GEREKİYOR
BŞB BAŞKANI SAYIN GÖKÇEK İLERDE PLAKA DAN PARA KAZANMAK İSTİYORSA BU İLÇELERİ ACİLEN DÜZENLEMESİNİ YAPARAK MÜCAVİR ALAN İÇİNDE ÇALIŞMASI SAĞLANACAK İHTİYAÇ HALİNDE PLAKA SATMAYA DEVAM EDEBİLİR ANCAK BÖYLECE SERVİSCİLERİN TEHLİKELİ ÇALIŞMASININ ÖNÜNE GEÇİLEBİLİR
DURUM OLDUĞU GİBİ DEVAM EDERSE C PLAKASINI BİTİRME NOKTASINA DOĞRU GİDİYOR ESNAFIN BU YÖNDE BASKI YAPMASI GEREKİYOR ODA YÖNETİMİNE ELİNDEKİ RANTI KOTUYABİLMENİN TEK YOLU METROPOL İLÇELER DAHİL OLMALI İHTİYAÇ ANINDA BÜYÜKŞEHİR KISMİ ARTIRIMA GİDERSE GÖZE BATMAMA ADINA UFAKDA OLSA ARTIRIMA GİTMELİ SAYGILAR SUNUYORUM
Arzusimsek
26 Ekim 2015 Pazartesi 07:34
07:34
Benimde babam servisci tek care SARIGÜL.. Son care SARIGÜL .. Artık anlayın be AKP kendine parti
Erdalelmas
01 Eylül 2015 Salı 01:14
01:14
Yorumunuz üçgün kontak kapatalım görün neler oluyor
Erdalelmas
01 Eylül 2015 Salı 01:12
01:12
Yorumunuz çare sarıgülmüş çare toppaşmış çare akpymiş çare bizde kontak kapatmada erdal elmas
Erdal elmas
01 Eylül 2015 Salı 00:59
00:59
Yorumunuz pilaka donacakmış ha ha ha servisçi arkadaşlarıma sesleniyorum üçgün kontak kapatalım buzdolabına bırakmayalım bu işi sahtekar şirketlere dur diyelim varmısınız ticaret odası başkanı gürseller esnaf lar odası başkanı hamza öztürkle buzdolabında donar pilakamız ayda ikiikiyüz kazanıyoruz birmilyar şöföre döryüz bağkura yüz muhasebeye yüz otuz hegeseye bakım üçyüz ikiyüz yetmiş kaldı allah bereket versin üç senedir ticaret odasına borcum var ödeyemiyorum allah senden razı olsun cumhur başkanım şeker oldum iğnelerimi alamıyorum kaza yaptım sigortam üç milyardı yüzde yüz zamla kara kara düşünüyorum ev kira eletrik su ikiyüz yetmiş yetmiyor allah korkunuz varsa verin hakkımı paramızı vermeyen üçkağıtçı şirketler var öz istur gibi dörtbuçuk milyarımın üstüne yattılar hırsız şirketlere dur demek için birlik beraberliğe varmısınız kansız yalaka servişçiler
cafer şimşek
04 Haziran 2015 Perşembe 23:20
23:20
sayın başkan ve ekibi ist bul serviscilerin hali icler acısı ac susuz arac ların icinde yatıyorlar eve gidecek parası yok büyük kücük şirketlerin eline düşmüş ne yapsın saygılarımla
yaşar huy
04 Haziran 2015 Perşembe 20:45
20:45
oyum kesinlikle bu sefer kemal pilaka onarın olsun
sinan
30 Mayıs 2015 Cumartesi 15:00
15:00
Abi çok basit plaka vereceksin tur şirketlerini ortadan kaldıracaksın bak nasıl herşey düzene giriyor
k a d i r
30 Nisan 2015 Perşembe 13:22
13:22
siz ilkin kanemici turcuları ortadan kaldırın cok para kazanıyomuşuzda yok daha neler giderleri yazsam roman olur 5 tl mazot biz varsak memur rahat rahat işine gidiyor ögrenci evinden alınıp evine bırakılıyor ben 16 senedir bu işi yapıyorum ancak şu hakedişler hesaba gününde gecmeye başladı o zaman para kazanır olduk iyi kötü herseyin kahrını cekiyozz ey istanbul utan bizi eleştirmekten
Bayram
07 Mart 2015 Cumartesi 17:33
17:33
Yazık kimisi laf yaparak bi yerlerini büyütüyor kimisi ise ter dökerek açlıktan nefesi kokuyor hakımızı verin yeter artık ekmeye muhtaç kalacak okadar servisci kardeşlerimiz var
ahmet
01 Şubat 2015 Pazar 13:17
13:17
servıscı esnafı magdur
ahmrt
01 Şubat 2015 Pazar 13:03
13:03
ekmekle oynama elın kırılır
ahmrt
01 Şubat 2015 Pazar 13:02
13:02
ekmekle oynamayın
ismail karakuş
29 Ocak 2015 Perşembe 16:53
16:53
ankara tahdit var istanbula yok yok böyle bir şey eişlik ilkesine ters cumhurbaşkanımız servscilerin yüzünü güldürecektir buna eminim
zeliha
21 Ocak 2015 Çarşamba 13:58
13:58
Her sene gibi sivil gitmek istiyoruz. Bu nedenle, bu yıl da sivil gitmek istiyoruz
zeliha
21 Ocak 2015 Çarşamba 13:57
13:57
Her sene gibi sivil gitmek istiyoruz
aydın
21 Ocak 2015 Çarşamba 02:35
02:35
bunların tuzu kuru olan mal sahibine oluyor bunların demesine göre daha çok olacak.
ÜMİT
15 Ocak 2015 Perşembe 00:56
00:56
BİZ SEVİSÇİLER VAR OLAN ORTA OLAN HAKKI İSTİYORUZ BU İŞİDE TAPU İŞİNE BENZETMEYİNİZ
selma
23 Aralık 2014 Salı 22:50
22:50
bu servisciler madur olursa hoşunuzamı gidecek allah görüyor personellerin işini alırsanız çok ah alırsınız
elif
22 Aralık 2014 Pazartesi 00:36
00:36
milletin servis işleriyle uğraşmaktan vazgeçin herkezin çoluğu çocuğu var yazıktır
Ankaralı
21 Aralık 2014 Pazar 11:04
11:04
Servisci esnafıyla üğraşmasınlar..Bizler masa başında oturup para kazanmıyoruz...Ayrıca servıscı esnafını cekemeyenlerıde kınıyorum...Çekemıyorlarsa çekici çagırsınlar :)
mehmetduran dunyayiyonetenadam
21 Aralık 2014 Pazar 04:21
04:21
Dondurun İstanbul daki plakaları, yıllarca bekledim, artik rahat etmek istiyorum, biktim boyle yaşamaktan biktim ben usta...
elif
18 Aralık 2014 Perşembe 23:44
23:44
yapmayın kimsenin ekmeğiyle oynamayın bu dünyanın öbür dünyasıda var
mehmet
16 Aralık 2014 Salı 17:10
17:10
ankara bu uygulamada kapsam dışındadır
subutay kılıç
03 Aralık 2014 Çarşamba 19:24
19:24
slm sayın devlet büyüklerimiz yani benim anlamadığım istanbulun servis araçlarının neden plakalarını vermiyorsunuz anlamıyorum saygılar
Kadir
29 Kasım 2014 Cumartesi 23:29
23:29
Bende Servisciyim benimde hısım akrabalarım var Bugune kadar 1998den beri Sayın başbakanımızı destekledim ama artık canımıza tak etti Daha Artık AKP.yi desteklemeyeceğim İST. İ.B.B, yi kaybetmesi için herkesten Sarıgule destek toplayacağım. Evimize Borç ödemekten ekmek götüremez hale geldik artık yeter...
kadir
29 Kasım 2014 Cumartesi 23:19
23:19
Servisçiler akp anlasın seçimlerde anyayı konyayı
kadir
29 Kasım 2014 Cumartesi 23:18
23:18
Abdullah inşallah o 3 saatte gideceğin işindende olursun .....
kadir
29 Kasım 2014 Cumartesi 23:17
23:17
ak partiye oy moy yok 5 oyum var ama ak parti kurban olsun oylarıma seçimden öncede eşi dostu gezip oy vermemeleri için söz alcam
kamil
26 Kasım 2014 Çarşamba 23:54
23:54
ALLAHIM hepsinin belasını versin Ak Parti yalakalari
ABDULLAH
25 Kasım 2014 Salı 11:19
11:19
KAZANMIYORUZ DİENLER GİDİN BAŞKA İŞ YAPIN ZORLAMI YAPTIRIOLAR SIZ PARA KAZANACAKSINIZ DIE BEN ISIME 3 SAAT ONCEDEN KALKAMAM BIKTIK SIZIN TRAFIGINIZDEN HIC HAZANMIORUM DIYEN 2 SERVISTEN 5000 TL KAZANIYOR ALLAH DOYURSUN BI PLAKA SAHIBI OLDUNZ DIE YEDI KOYUN AGASI ZANNEDIODUNUZ IYI OLDU YASASIN AKPARTI YASASIN ADALET
fatma
19 Kasım 2014 Çarşamba 00:26
00:26
ne olur ekmeğimizi elimizden almayın
uğur
18 Kasım 2014 Salı 09:30
09:30
butun seçimlerde akpartiye gönul vermiş çalışmış ve hizmet etmiş biri olarak servisler kaldırılıyor demecinden sonra ekmekğimizle oynadınız....servisler kaldırılınca bukadar esnaf ne yer ne içer....kredilerini nasıl öder hiç dşndnüzmü..ama yok yaptım oldu mantığı ise çorap satarım simit satarım ama size oy vermediğim içn içm ve vicdanım rahat ölürüm....
erdogan
16 Kasım 2014 Pazar 12:12
12:12
siz iyi hesap yapın garibanı nasıl yok ederiz diye
FİKRET
09 Kasım 2014 Pazar 12:37
12:37
BU İŞİN ARKASINDA GARANTİ PARA BABALARI VAR..İNSANLARI METROBÜSLERE METROLARA YÖNLENDİRİP SONRA DEVLETTEN YOK PARASINA ÖZELLEŞTİRMEYİ ALACAKLAR GİBİME GELİYOR...GÜCÜNÜZ ANCAK GARİBANA YETİYOR...VE BİR ŞEY DAHA BAŞBAKAN KENDİ ÇOCUĞUNU YADA TORUNUNU METROBÜSLE GÖNDERSİN BENDE ÇOCUĞUMU METROBÜSE BİNDİRİP GÖNDERECEĞİM...
qqqqqqqqqq
08 Kasım 2014 Cumartesi 09:36
09:36
ak partiye kesınlıkle oy yok
ZABİT
26 Ekim 2014 Pazar 18:27
18:27
İSTAN BULA NEDEN PİLAKA YOK İSTANBUL BAŞKA BİR YEREMİ BAGLI TÜRKÜYENİN BİR ÇOK YERİNDE VAR
Ali Oflaz
2014-07-07 23:20:18
Ankara'da servis sayısı ciddi oranda azdır. Bu sebepten dolayı bir servise düşen iş sayısı fazla olmaktadır. Karşısında birden fazla iş imkanı bulan Ankaralı servisçiler hiç bir denetime maruz kalmadan bir günde daha çok servis yapmak için uğraşıyorlar.

Hatta bu sebepten dolayı okul saatlerinin ve personel saatlerinin kendi çıkarları doğrultusunda olmasını istiyorlar.daha çok işe yetişmek için tam gaz basıyorlar. Tabi günlük kısıtlama olmadığı için şöför uykulumu yorgun mu diye hiç araştırmıyorlar. Bizde bu servislerde çoluk çocuk kelle koltukta gidip geliyoruz. Birde Ankarada korkunç bir rant olayı var.

Bugün servis plaka fiyatı 550 bin TL civarında. Peki ne olduda bu plakalar 1,5 veya 2 yıl içinde 300 bin TL den 550 bin TL'ye çıktı. Tabi bu rantı veren tek elçi servisçiler. Tabi yeni plaka ihalesi yok iş çok rakip arba az.belediye plaka satmadıkça rantçılar tirilyoner olup çıktılar.

Burdan ankara vergi dairesine soruyorum bu rantın gelir vergisine ne kadarı yansıdı. Bir servis ortalama aylık 5 bin TL ile 14 bin TL arasında fatura kesiyor. Ama kaçak yoldan yakıt istasyonlarından, lastik firmalarından,araç tamir atölyelerinden,yedek parçacılardan usulsüz fatura toplayıp gider gösteriyorlar. Utanmasalar zarar ettik diyecekler. Ankara büyük şehir belediyeside son derece sessiz duruyor.

Bu işn sonu ne olacak hayırlısı
Muhsin Özdemir
2014-03-20 13:57:42

Selamlar ben istanbulda servis işi yapan bir esnafım inanın yazılan yorumlardakı herşey doğru yarı aç yarı tok yaşıyoruz sorunlarımız inanılmaz fazla tur şirketleri bizim kanımızı emiyor polis her dakıka aracımızı bağlıyor suçumuz ne bi evrak eksik her şeyimiz tamam ufak bi açık arıyolar 60 gün araç bağlayıp 5.000 tl ceza yazıyorlar.

 yazık bizlere hepimiz çoluk çocuk geçindiriyoruz bu akp neden bize üvey evlat muamelesi yapıyor ben her dönem tayyip erdoğana oy verdim partisine üye oldum adımdan baksıp görsünler topbaş neden eziyor servis esnafini başbakana iletilmiyomu bu haksızlık bunlara göz yuman tüm yöneticilere hakkımı helal etmiyorum bilsinler iki elim yakalarında ahirette bu dönem bende sarıgüle vereceğim oyumu.

Tepki olarak tüm çevremede söyleyeceğim versinler diye içim elvermesede bunu yapacağım bize bunu yaşatanlar ellerindeki yetkiyi kullanmayan yönetici ve bürokratlar allah sizi çok daha ağır bi şekilde cezalandırır inşallah bizim yaşadığımız sıkıntıların çok daha fazlasını yaşatsın size ve çocuklarınıza bende adımı gizlemiyorum lütfen bu duruma bi elatın bizi bu durumdan kurtarın tahdidimizi uygulayın yerimizi bilelim artık kimsenin yemi olmayalım

Nazım Bey
2014-03-09 15:22:35
Tüm servisciler aklinizi basiniza toplayin tekrar topbas secilirse servisciler icin cinayet olur
ufuk hakkı iğneci
2014-03-07 11:09:22
arkadaşalar kimlik bilgilerinin görünmesinden neden korkacağız ki soruyorum sizlere bizler yalan mı konuşuyoruz yanlış şeyler mi anlatıyoruz ben bir örnek vermek istiyorum 2011 model araç aldım sıfır aldım 66.000tl ye 90 km sabah akşam tek servis çekiyorum 22günde 2000 km yapıyor mazota gelen son zamlar da düşünecek olursak 60krş km de yakıyor 1200tl ayda mazot yakıyor günlük 140tl ye taşıma yapıyorum 22 günde 3080tl yapıyor KDV'yi saymıyorum şimdi kazancımdan masrafları çıkalım 1200tl mazot 350tl bağ kur tabi onu da servis esnafının çoğu ödeyemiyor 80tl muhasebe trafik sigortası en düşük 1500tl bandrol yıllık 1500tl kasko 1500tl araba hiç çalışmasa kapıda yatsa 400tl kadar gideri var bunu da ay bazında yansıtırsak toplam aylık servisçinin kazancından çıkacak olan para mazot dahil 2030tl ne kazanmıştık 3080tl bize ne kalmış 1050tl. arabanın bakımlarını lastiklerinin eskimesini kazasını belasını kaza yaptın mı yerine gönderilecek taksileri yada servis ücretlerini saymıyorum bu şartlarda servis işine gireceklere duyurulur hadi deki peşine 1 servis daha buldun bu servisten sana en fazla 800ile 1200tl arası para kalır. yani toplamda 2230tl kalır. zaten şoför olarak çalışsam 1200tl maaş var sosyal haklar mevcut 66000 TL'lik araç ayda 1000tl para kazanmış oluyor 60 ayda 60000tl kazanırsın 5 yıl sonra araban 30000tl yani zarardasın kardeşim bu işin hakkı bu değil 90 km'lik servise bu günkü şartlarda 180tl 200tl ücreti olması gerekli ki bu giderleri zorlanmadan karşılayasın ama maalesef bizim hakkımız olan paraları tur firmaları alıyor. ben buradan çok saygıdeğer milletvekillerimize sesleniyorum kaç tanesinin ticari taksi plakası var kaç tanesinin hatlı minibüsü hatlı otobüsü var bunlar bizim ödediğimiz verginin 10 da birini ödemiyorlar ama bizim kazandığımızın kat kat fazlasını kazanıyolar.ve bunlar basit usulde vergi ödüyorlar servis esnafının çoğu gerçek usulde vergi ödüyor. Hak varsa adalet varsa biz servisçi esnafını da artık görmezden gelmeyin ve bizim en doğal hakkımız olan plaka tahdidine geçin saygıdeğer milletvekillerim. yazdıklarımın hepsi harfi harfine doğrudur ismimde lütfen yayınlansın.
ugur bacak
2014-03-04 22:25:41
Hakkımızı helal etmiyoruz biz servisçiler olarak . Herkes yerini ailecek seçimlerden sonra . . .
Ali Aktaş
2014-03-04 22:05:11
14 yıldır servisçiyim bizi düşünen yok tur şirketleri fazla kazansın diye bize sömürüyorlar bizim hakkımızı vermeyenler Allah'ından bulsun ben ak partiliyim oyum hep verdim ama bu seçimlerde vermeyeceğim aileme de verdirmeyeceğim Mart sonunda sandıkta görürler bizim hakkımızı yiyenlerin Allah ne bu dünyada nede öbür dünyada halkım haram olsun Allah hakkımızda hayırlısını versin
Olcay
2014-03-02 16:02:09
Çare Sarıgül arkadaşlar büyük şirketleri besleyen sistemi bitirmenin zamanı geldi.
Ufuk Hakkı İğneci
2014-02-23 23:04:26

istanbula neden plaka tahdidi ne geçilmiyor.

Artık dayanacak gücümüz kalmadı tur firmalarının yada bu kan emicilerin dersek daha yerinde olur bizim üzerimizden yasaların eksikliğinden faydalanarak haksız kazanç sağlamalarındean bıktık artık sözleşme yapıyosun bizden yana hiç bir madde yok varsa yoksa tur firmalarının çıkarına maddeler. Trafik sigortası kasko bandrol gerçek usulde vergi tur firmalarının 5 yaş sınırı nasıl olsa onlar borcun altına girmiyor.

Kabahat tur firmalarının değil tur firmalarının bu kadar rahat insanların üzerinden haksız kazanç sağlamalarını yasalarla getirenler mevcut hükümetler yoksa birilerinin amcaları dayıları dünürleri tur işleriylemi uğraşıyor acaba onların bu rant kapılarını kapanmasını istemeyenler var sanırım.

Sesimize kulak verin artık ALLAH rızası için.

Yalcın Şivil
2014-02-17 10:11:35
Her ilde plaka tahdidi var istanbul ayrı bir cumuriyet midir ben tc vatandaşıysam bende hakımı isyiyorum
Özer Berberoğlu
2014-02-17 00:17:34
Hamza Öztürk başkan olduğu sürece istanbulda plakaları unutun arkadaşlar..

Hamza'nın amacı tur şirketlerini desteklemek. Çakrak ı devirmek  için m.Naci ile bir oldu ve devirdi..

Sonrada m.Naciyi devirdi. Belediye memuru asla servisçiyi düşünmedi ve bundan sonrada düşünmeyecektir. Bunu herkes böyle bilsin Hamza Öztürk her defasında servisçiyi ezmiş ama destekliyor görüntüsü vermiştir.

Kimi bunu görmüş olsaada çoğunluk bunu görememiştir.. Yazık bu insanlara. Hamza öztürk bu sektörde oda başkanı olduğu sürece servisçiler perişan olacaktır. Belkide hakediyoruz bizler. Üç beş makyajla göz boyayarak plaka tahdidini sümenaltı yapan adamın başkanlığı kazanmış olması çök kötü olacaktır servisçi için
Alp Türkoğlu
2014-02-12 16:04:07
Bu yerel seçimlerde bu esnaf ve yakınları bu işi çözecek yeni bir yönetimi adil hakkı hukuku gözeten bir yönetimi seçmesini yönetime getirmesini bilir inşallah.
Mehmet Baysungur
2014-02-11 09:48:41
Topbaş kendini yakacak.
Ümit Coşkun
2014-02-09 21:03:17

Hakkımızı yiyen koltuk sevdalı cebi tok gözü aç yönetimciler siz bilirsiniz 30 mart günü sandık başlarında servisciler olarak biz biliriz.

sonra görürsünüz.

son pişmanlık fayda etmeyecegini

Okan Kaya
31 Ocak 2014 Cuma 16:55
16:55
Asıl cinayeti AK Parti yapıyor ankara'da Altur Gürsel Albayrak yok diye dondu diğer illerdede öyle istanbulda bu firmalar olduğu için bunları dondurmuyor.

Dikkat ederseniz bu bütün firmaların ak parti yandaşı olduğunu hepimiz biliyoruz bunu bile bile yapmayız diyolar asıl olan cinayeti bizi bitirmeye çalışarak ak parti yapıyor burası istanbul Kadir Topbaş Ankara yada başka il değil o oturduğun koltuğu bu seçimde bulamıyacaksın ne sen nede partin bu zamana kadar ben ailem tanıdıklarım hep ak oartiye oy veriyorduk.

Bundan sonra oy felan yok size bizden yüzde 70 komisyon alınıyo bunu biliyomu bu yönetim Altur Albayrak Gürsel kaç senede böyle büyüdü ben size söyleyeyim gerce bunu sizde biliyorsunuz ak parti yönetime geldikten sonra büyüdü hangisi cinayet hangisi adalet hangisi hak bunu 50,000 değil 70,000 bin servis çalışanına bir anlatsanıza yeter her yıl yaptırdıgınız istanbuldaki çiçekler gereksiz kaldırımlar bize bakın bizee o komisyon bunlarıda hesap etsin biz hakkımızı istiyoruz.

1 ayda ölen yüz milyarlar harcadığınız çiçekleri yada her secim yaklaştığında yaptırdıgınız kaldırımları değil taksiler gibi yol mu kapatalım minibüsler gibi sağa solamı saldıralım ne istiyorsunuz bizden sizide taraf tuttuğunuz turizim firmalarınıda istemiyoruz.
Serhat Nakış
31 Ocak 2014 Cuma 16:55
16:55
50.000'in üzerinde servis işiyle uğraşan yurttaş var. Bu kişilerin hepsi Büyük firmalar tarafından sömürülmekte ve bir çoğu maddi sıkıntılardan dolayı aracını bile kaybetmektedir.

Birliktelik olur ise bu süreç daha olumlu geçer düşüncesindeyim. Mevcut siyasi yönetimin bu konuya bilindik rant çıkarlarından dolayı el atmayacağı kesindir. Bence Çare SARIGÜL. Çevremize bunu yayarsak belki bir ışık olur bizlere. Tüm sosyal medya araçları ile bu konuyu Mustafa Sarıgül beye veya grup arkadaşlarına iletmeye çalışalım.
Okan Kaya
2014-01-31 15:47:31

Asıl cinayeti AK Parti yapıyor ankara'da Altur Gürsel Albayrak yok diye dondu diğer illerdede öyle istanbulda bu firmalar olduğu için bunları dondurmuyor.

Dikkat ederseniz bu bütün firmaların ak parti yandaşı olduğunu hepimiz biliyoruz bunu bile bile yapmayız diyolar asıl olan cinayeti bizi bitirmeye çalışarak ak parti yapıyor burası istanbul Kadir Topbaş Ankara yada başka il değil o oturduğun koltuğu bu seçimde bulamıyacaksın ne sen nede partin bu zamana kadar ben ailem tanıdıklarım hep ak oartiye oy veriyorduk.

Bundan sonra oy felan yok size bizden yüzde 70 komisyon alınıyo bunu biliyomu bu yönetim Altur Albayrak Gürsel kaç senede böyle büyüdü ben size söyleyeyim gerce bunu sizde biliyorsunuz ak parti yönetime geldikten sonra büyüdü hangisi cinayet hangisi adalet hangisi hak bunu 50,000 değil 70,000 bin servis çalışanına bir anlatsanıza yeter her yıl yaptırdıgınız istanbuldaki çiçekler gereksiz kaldırımlar bize bakın bizee o komisyon bunlarıda hesap etsin biz hakkımızı istiyoruz.

1 ayda ölen yüz milyarlar harcadığınız çiçekleri yada her secim yaklaştığında yaptırdıgınız kaldırımları değil taksiler gibi yol mu kapatalım minibüsler gibi sağa solamı saldıralım ne istiyorsunuz bizden sizide taraf tuttuğunuz turizim firmalarınıda istemiyoruz.

İhsan Demrel
2014-01-23 15:49:48
2 Mart mitingi de gelelim Kadir Topbaşı arkadaşlar verelim sarıgüle oyları en azından bunların yandaşları hep zenginler hep şirketler onun için ben bunlara buzamana kadar verdigim oylara acıyorum aldıgımız parayı yakıta ve masrafa yetmiyor ama onların yandaşları şirketler elini sürmeden milyarlar kazanıyorlar adamlar aldıgımız mazottan bile para kazanıyorlar zıkım olsun onlara bi çare başbakanda inşalah duyar sesimizi 2 mart kazlıçeşme mitingi çok onemli arkadaşlar gücümüzü gösterelim.

Saygılar
Doğan KUDALAK
2013-12-01 18:09:51
Bende Servisciyim benimde hısım akrabalarım var Bugune kadar 1998den beri Sayın başbakanımızı destekledim ama artık canımıza tak etti Daha Artık AKP.yi desteklemeyeceğim İST. İ.B.B, yi kaybetmesi için herkesten Sarıgule destek toplayacağım. Evimize Borç ödemekten ekmek götüremez hale geldik artık yeter...
Nihat Salcıoglu
2013-11-30 19:45:00
Bence kim servişcilere destek çıkarsa plaka garanti sözü verirse oyları ona vermemiz lazım parti farketmez
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2013-11-28 23:28:41
NEDEN 27 İLDE PLAKA TAHDİDİ VAR. İSTANBUL'DA YOK. 41 P PLAKALAR İSTANBUL'DA ÇATIR ÇATIR OKUL SERVİSİ YAPIYOR. BİZ NEDEN ORADA YAPAMIYORUZ. YETKİLİLERE SÖYLÜYORUM BUNLARIN CEVABINI AÇIKLASINLAR.
Ahmet Yener
2013-11-28 13:24:46
Şirketler serviçiyi sömüre dursunlar, hükümette alkış tutsun. İstanbul'da haksız kazanç var. Seçimlerde görürsünüz AKP'ye oy veren servisçiler iyi düşünsün. Servis şirketleri zaten AKP'li...
bahadır inalpolat
2013-11-27 21:19:00
Madem plaka tahdidi vermeyecek Kadir Topbaş bizde ona oy vermeyiz. Ben bu güne kadar hep Ak partiye oy verdim. Bu defa Büyükşehir seçimlerinde Ak partiye değilde, en büyük rakibi nefret etsem bile kimse ona vericem, İBB'yi kaybetsinlerde görsünler günlerini, Ak partiye üyeliğimi de Ataşehir Ak partiye sorabilirler.
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2013-11-27 17:13:23

UYAN BE ANKARALI SERVİSÇİ ESNAF ARKADAŞIM. NEDİR BU AÇ GÖZLÜLÜK, DOYUMSUZLUK... BENİMDE 3-5 ADET SERVİS ARACIM VAR. "C" PLAKANIN HER YÜKSELİŞİNDE BENDE SEVİNİYORUM. AMA DUYUYORSUN DEĞİLMİ? ARAMIZDA OLAN AÇ GÖZLÜ İNSANLAR YÜZÜNDEN NELER KONUŞULUYOR NELER SÖYLENİYOR. AZA KANAAT ETMEYEN, ÇOĞUBULAMAZMIŞ...

ARTIK GÖZÜNÜ AÇ. İYİ UYUKULAR ANKARALI SERVİSCİ ESNAFI.

Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2013-11-27 11:19:38
boş konuşmıyıcam kim veriyosa ona oy kim karşı çıkıyorsa onada neyi münasip görüyosanız :))
İSMAİL BAYDI
2013-11-27 03:50:56

ANKARA'YI BAZ ALIYORLAR. 41 P PLAKALI ARAÇLAR İSTANBUL'DAN ANKARA SERVİS PLAKALARI KADAR ARAÇLA SERVİS ALIYORLARLAR.

YAZIKLAR OLSUN, BİZİ KORUMAK VE HAKLARIMIZI ALMAK İÇİN HİÇ KİMSE HEYETİN İÇİNDE BULUNMUYOR. VALLA ARKADAŞLAR PLAKAMIN TAHDİT OLMASI İÇİN AİLE BİREYLERİMLE 20 KİŞİYİM. AKP'YE OY VERMİYECEYİZ ÇOCUKLARIMIN VE AİLEMİN GELECEGİ İÇİN PLAKAMI İSTİYORUM.

BU SEÇİM SON ŞANSIMIZ. HERKESİN PARTİDEN ÇOK EKMEĞİNİ DÜŞÜNMESİ GEREK. PLAKANI, EKMEGİNİ, PARÇALARIM SENİ, SENİ ŞİRKETLERE SÜRÜNDÜRÜRÜM, BİR GECEDE SERVİSÇİYİ BİTİRİRİM... ZİHNİYETİNE OY VERMİYECEGİM.

UYAN SERVİSÇİM UYAN EKMEK ELDEN GİDİYOR.

Tekin Albayrak
2013-11-26 23:55:26
Akp seçimlerde inşaallah kayıpları görür ve tek çare Sarıgül tüm servisçi arkadaşlara duyurulur.
Bir Garip Esnaf
2013-11-26 22:09:32

İlk başkanımız Ömer Kotan eli öpülesi,

Neticede esnafa plakalarını vermişti. Sonra Musa Çakrak geldi, peki kiminle geldi şu an başkanımız olan Hamza Öztürk ve şu an yönetim kurulunda bulunan Murat Naci Coşar ile birlikte Hamza ve Murat Bey birlik olup Musa Çakrağı devirdiler ve Hamza Başkan oldu. Oldu da ne oldu herzamanki gibi olan bize oldu. Ne yazıktır ki yeni seçimde Hamza ve Murat Bey adaylar... Beraber Musa Çakrakla savaştılar. Şu an ise birbirleriyle savaşacaklar.

NE KOLTUKMUŞ BE... Herkezi birbirine kırdırıyor. LA BIRAKIN ARTIK YETER 12 YILDIR NE YAPTINIZ DİYE ADAMA SORARLAR...

Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2013-11-26 18:00:45
Ak parti kuruldu kurulalı oyumu ak partiye verdim, ama bu seçimde Kadir Topbaş böyle giderse bu servisçi esnafını, taşımacı şirketlere ezdirmeye devam ederse oylar Sarıgüle gidecek söylemedi demesin.
Ahmet Turkkan
2013-11-26 14:59:31

Servis araçları bu kadar sıkıntı veriyorsa neden hala araç vermeye devam ediyorsunuz.

Kocaeli'nde plaka tahdidi uygulandığıda siz yokmuydunuz? Sizlerin olmadığı yerde biz olacağız. Bunu da sandıkta göreceksiniz. Piyasa araştırması yapın, mağdur olan servis esnafı borç ödeyemesin ama malum bilinen tur şirketleri yanında 5 bin araç çalıştırsın. Paranı iki ay sonra versin, mazotu isteği yerden alınsın, esnaf ölsün... Sıra bizde İstanbul'da sadece 50 bin servis aracı var. Beyler biz ne Suriye'den nede Irak'dan geldik...

Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2013-11-26 13:45:12
Siz holdingleşmiş şirketleri kollamaya devam edin. Kadir Beye de dur! diyecek bir baba yiğit bulunur elbet. Mazlumun ahını yerde kalmaz. İşin bütün risk ve yükünü çeken serviscileri kayle almayın, şirketleri büyütmeye servisciyi ezmeye devam edin...
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2013-11-26 12:51:36
Siz bilirsiniz, plaka yoksa oy da yok... Belki başka bir yönetim gelirde plaka tahdidi olur. İzmit'te daha dün plaka tahdidi yapıldı. Yönetim yine sizdiniz.
Selçuk Korkmaz
2013-11-26 11:12:10
Geçen seçimde oyumu Kadir Topbaş'a verdim. Bu seçimde Mustafa Sarıgül'e vereceğim. En azından gelirsem yapacağım diyor. Kadir Bey'in etrafı servis şirketleriyle çevrili, servis şirketlerine zarar vermek istemiyor. Öyle gözküyor.... Yuh olsun bize....
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2013-11-26 10:02:39
Evet karşımızda, servisçileri yok etmek isteyen bir İBB'miz var, helal size sayın Mustafa Erol Bey hala o makamda oturuyorsunuz ya asıl bize helal olsun...
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2013-11-26 10:00:52

Siz değerli bürokratlarımız,

Memlekette tek iş kaldı, oda servisleri düzeltmeniz. 12 yıldır İstanbul'u yönetiyorsunuz. İşte meydanda yarattığınız trafik canavarı... Siz 12 yıldır şehir gelişirken trafiğin gelişmiyeceğini mi? sandınız. 12 yılda İstanbul'da trafiğe çözüm bulamayan, bürokratlar şimdi kafalarında sabit fikir ve yönlendirmelerle gelmiş soruna çözüm bulacağım diyor. 12 senedir kış uykusundamıydın kardeş...

İstanbul'da seçmeli ders denilen saçma bir uygulama başlattınız. Sabah evden aynı servisle, aynı anda okula giden 3 kardeş öğlen eve 3 ayrı saatte geliyor. Aynı okula giden bu 3 kardeş 3 ayrı saatte okuldan çıkıyor, eve 3 ayrı saatte giriyor. Eve 3 defa gelen çoçuklar için 3 defa sofra kurulup kaldırılıyor. Anneler kızgın... Sabah tek serviste götürdüğü çocuğu 3 defa da geri götüren servisçi kızgın. Her defasında öğlenleri 3 öğrenciyle geri dönüş hizmeti vererek trafikte daha çok kalıp trafiği yoğunlaştırıyor.

Beyler trafiği çözeceksen, trafikte araçların kalış sürelerini azaltacaksın. Bunun içinde okul çıkışlarını tek defada yapacaksın. Servisleri dolu göndereceksiz. Memur -işçi çıkışları ile okul çıkışlarını aynı saate getirmeyeceksin. Okul çıkışlarını öyle saatlere koydunuz ki Ümraniye'de akşam 18:30 - 19:00'da çıkan okullar var. Bu küçük kız çoçukları nasıl evlerine karanlıkta ve soğukta gidecek sayın bürokratlar. Siz neden çocuklarınızı bu okullara göndermiyorsunuz. Şov değil, iş yapın...

Kemal Kunt
2013-11-25 20:52:00

İstanbul büyükşehir belediyesi plakamızı tahdid etmesin. Ben Ak partiliyim ama seçimde Büyükşehri Ak parti almasını istemiyorum, çünkü hakkımızı vermiyor. Tanıdığım bütün servisçiler aynı şeyi düşünüyor.

50.000 servisçi var İstanbul'da... Bunu ailesiyle beraber çarparsan büyük oy potansiyeli var. Servisçi deyip geçsinler bakalım Kadir Topbaş kaybettigi zaman anlar anyayı konyayı...

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 - 212 258 77 87 | Faks : 0212 259 78 85 | Haber Yazılımı: CM Bilişim