• BIST 83.456
 • Altın 147,099
 • Dolar 3,7651
 • Euro 4,0462
 • İstanbul : 4 °C

Anadolu Yakasında İlk Metro

Anadolu Yakasında İlk Metro
17 Ağustos 2012 Cuma günü Anadolu yakasının ilk metrosu açılıyor. Anadolu yakasındaki toplu taşımayı boydan boya 3 hatta olarak planlandı ve 3 hat raylı sistemlerle tamamlanacak.

1.hat Haydarpaşa- Gebze banliyö tren hattı, 2. hat Kadıköy- Kartal metro hattı, 3. hat ise Üsküdar –Çekmeköy metro hattı. Bu üç hat tamamlanıp hizmete sokulduğunda ve marmaray projesi de tamamlandıktan sonra bu 3 hatta bağlandığında aktarma yaparak, Avrupa yakasından tüm Anadolu yakasına yapılacak ulaşım ciddi şekilde rahat olacaktır. Ayrıca metrobüsle de desteklenmiş durumda. Bu durumda boğaz köprüsündeki yoğunlukta azalmış, köprü trafiği rahatlamış olacaktır.

Bu yatırımlar İstanbul için çok önemli yatırımlardır. Büyükşehir belediyesi kentin trafik sorununu çözmek için ciddi bütçeler harcamakta olduğunu biliyoruz ama bu hizmetleri yaparken iyi planlama yapılarak kentin tüm toplu taşıma unsurlarını göz önüne alarak ve toplu taşıma unsurlarını doğru yerde kullanarak aralarında entegrasyonu kusursuz sağlayarak projenin tamamlanması gerekir.

Raylı sistemleri tamamlandığında lastik tekerlekli toplu taşıma araçlarını nasıl nerede kullanılacak, entegrasyonunun nasıl olacağına yönelik net bir durum yok. Örneğin; Kadıköy- Kartal metrosu açıldığında Harem-Gebze arası çalışan 400’e yakın minibüsler ne olacak. Yine, Kadıköy-Tuzla-Kartal istikametinde çalışan 100 civarında özel halk otobüsleri ne olacak. Nasıl bir uygulama yapılacak. Çok konuşulan minibüsler otobüse dönüştürülecek deniyor. Nasıl? Ne zaman? olacağını kimse söyleyemiyor.

Üsküdar-Çekmeköy metrosu tamamlandığında Üsküdar – Ümraniye - Alemdar arası çalışan minibüs ve özel halk otobüsleri ne olacak bunlar için bir çalışma var mı bilinmiyor veya bizim haberimiz yok.

Bu kadar boşa çıkacak araçlar varken bir de yeni ihale ile İstanbul Otobüs A.Ş. üzerinden kiralık otobüsler ihale ediliyor. Bunlara ihtiyaç var mı bilinmiyor. Raylı sistemler tamamlanmadan ihtiyacın ne kadar olduğunu bilmemiz mümkün değil. O zaman bu acele niye. Son yapılacak ihale ile 1000’e yakın otobüs İstanbul yollarında olacak. İhtiyaç varsa elbette verilsin. Ama minibüslerin ne olacağı belli olmazken yeni katılacak otobüslerle yollar otobüs mezarlığına çevrilecektir ve toplu taşıma işletmecileri ciddi mağduriyet yaşayacaklardır. Daha zaman varken bu çalışmalar yapılması ve tamamlanması gerekir.

Raylı sistemler hizmete girdiğinde lastik tekerlekli toplu taşıma araçları oluşacak 3 raylı sistem hatlarına çapraz hatlar oluşturarak Anadolu yakasını bir ağ gibi örülmesi ile ulaşım sorunu çözülür olması gereken budur. İhtiyaç olmadığı halde yeni otobüs filolarının hizmete sokmak işi daha da kördüğüm haline getirecektir.

Metro hattımızın hayırlı olması dileklerimle

Saygılar…

Göksel OVACIK

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2012-08-19 01:02:59
değerli kardeşimiz çok önemli bir konuya dikkat çekmiş durumda herkes sus pus durumunda kıyamet öncesi seszizliği gibi. Hükümetimiz ve belediğemizin esnafın yanında olduğunu biliyoruz. yeterki mantıklı makul çözümü geç olmadan iletelim. şirket başkanlarına töhob'a ve münübüsçü kardeşlerimize görev düşüyor.
Diğer Haberler
 • Aşil Tendonu17 Eylül 2015 Perşembe 18:36
 • Dijital Takograf'ta Son Sürüm Kullanılmalı mı?29 Aralık 2014 Pazartesi 23:54
 • Lojistik Mezunlarının problemleri12 Aralık 2014 Cuma 14:42
 • Kış Lastiği Üç Soru Üç Yanıt20 Kasım 2014 Perşembe 18:16
 • Ne zaman Mutlu Olunacak?18 Kasım 2014 Salı 14:24
 • Atatürk…Lojistik Dehası…10 Kasım 2014 Pazartesi 14:26
 • Takograf Sektörü Nereye Gidiyor?31 Ekim 2014 Cuma 14:30
 • Diyarbakır da meydana gelen LPG tankeri kazası ve düşündürdükleri.26 Eylül 2014 Cuma 19:17
 • 30 Haziran 2014 tarihinden sonra tescil edilecek araçlarda Dijital takograf zorunluluğu15 Temmuz 2014 Salı 00:00
 • DÖRT GÖZ Lojistik08 Temmuz 2014 Salı 00:00