• BIST 93.287
  • Altın 212,856
  • Dolar 5,4489
  • Euro 6,1788
  • İstanbul : 10 °C

Aqua Hercules'a İlişkin Skandallar Bitmiyor

Aqua Hercules'a İlişkin Skandallar Bitmiyor
Mısır’da 2 yıl önce borçları nedeniyle el konulduktan sonra Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) ve üyelerince ödenen parayla kurtarılan Aqua Hercules adlı gemiye ilişkin yaşanan skandallar ve hukuksuzluklara bir yenisi daha ekleniyor.

UND, uğradıkları zararı tazmin etmek amacıyla başlatılan hukuk mücadelesi sonucu İskenderun’da Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından ihtiyati haciz kararı alınarak seferden men edilen Aqua Hercules adlı geminin usulsüz işlemle 1 Ekim 2015 tarihinde satışa çıkarılmak istenmesine tepki gösterdi.

   UND tarafından yapılan açıklamada konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yaşanan gelişmeleri şöyle anlattı:

   “2013 yılı Haziran ayında UND üyesi 94 TIR ve 14 Silobus ve şoförleri ile birlikte Mısır’ın Port Said Limanı’nda, binmeyi bekledikleri Aqua Hercules isimli geminin borçlarına karşılık Mısır gümrük idaresi tarafından haksız bir şekilde rehin alınmışlardı. Sadece müşteri olarak bu gemiye binmeyi bekleyen ve geminin Mısır gümrük ve acentesine olan borçları ile bir ilgisi bulunmayan üyelerimiz, geminin borcu olan 1 milyon 400 bin doları eşit oranda ödeyerek rehin olmaktan kurtulabilmişlerdi. Daha sonra İskenderun Limanı’na sefer yapan Aqua Hercules isimli Ro-Ro gemisi aleyhine uğradığımız zararları tahsil ve tazmin etmek amacıyla bağlı bulunduğu yer olan İskenderun’da açtığımız davada, Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından ihtiyati haciz kararı alınarak gemi seferden men edilmiş, karar Liman Başkanlığı tarafından tatbik edilerek, Türk karasularında bağlanmıştı. Geminin İskenderun Limanı’nda demirli beklemesi sırasında hukuki süreç devam ederken, üyelerimizin haklarını almalarını engellemek amacıyla geminin herhangi bir tehlike hali yok iken, meteorolojik şartlar da elverişliyken basit bir çekme işlemi yaptırılarak 6 milyon dolar tutarında borç yaratıldı ve bu sebeple ‘güya’ kurtarılan gemiye el konuldu.”

 

Med Marine Hayali Bir Alacak İle Sektörün Hakkına El Koyuyor

   Yaratılan bu ücretin hayali olduğunu belirten UND,  “Görüşleri alınan yetkililer, bu tür kurtarma iddialarının ve bu miktarın gerçek olmadığını, geminin hurda fiyatının bile bu miktarın 1/3'ü etmeyeceğini belirtmişlerdir. Ayrıca bir seyrüsefer tehlikesi, gemide yük ve insan bulunsa dahi, liman içinde çekme ücretinin, geminin kıymetini kanunen aşamayacağı öngörülmüştür. Gemi boş ve terkedilmiş durumda iki yıldır liman sahasındadır.” dedi.

   Yapılan açıklamada ayrıca, Yaşanan bu gelişmeler sonrası Med Marine adlı şirketin 6 Milyon USD olan hayali alacağını tahsil etmek için gemiyi 1 Ekim 2015 tarihinde ihale ile satışa çıkaracağını öğrendiklerini, satışın gerçekleşmesi halinde üyelerinin zararının gemiden tahsil edilmesinin hayal olacağını belirtildi.  

 

Taşımacıların Alın Teri Olan Alacak Fırsatçı Bir İşlemle Kaçırılmaya Çalışılıyor

   “Usulsüz bir işlemle Hataylı nakliyecilerin Mısır’da rehin alınmasına sebep olan odaklar şimdi de taşımacıların alın teri olan bu alacağı kaçırmaya çalışıyor”:

   “Suriye krizinin dolaylı neticelerini çeken ve çeşitli surette birçok ülkede mağdur edilmiş bulunan üyelerimizin hakları sonuna kadar korunacak ve yanlış uygulamalar ilgili bakanlıklar ve liman yetkilileri nezdinde tarafımızca takip edilecek. Bu usulsüz işlemle gemiyi ele geçiren taraflar armatör ile işbirliği içerisinde taşımacıların alın teri olan bu alacağı kaçırmaya çalışıyorlar. Med Marine adlı şirkete karşı her türlü hukuki girişimde ve yasal takipte bulunacağız. Tüm ilgili otoriteleri bu haksız işlemi durdurmaya davet ediyoruz.” 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 - 212 258 77 87 | Faks : 0212 259 78 85 | Haber Yazılımı: CM Bilişim