• BIST 1.527
  • Altın 404,447
  • Dolar 7,2588
  • Euro 8,7512
  • İstanbul : 5 °C

Araç Azami Yükseklik sınırında düzenleme getirilmeli

Araç Azami Yükseklik sınırında düzenleme getirilmeli
Araç Lojistikçileri Derneği’nin Yönetim Kurulu üyeleri, Ekonomi bakanına makamında ziyaret ederek sektörde yaşanan sıkıntıları dile getirdi.

Araç Lojistikçileri Derneği(ARLOD), Ekonomi bakanı Zafer Çağlayan ve Müsteşar Ahmet Yakıcı’yı makamında ziyaret ederek hem sektördeki sıkıntıları dile getirdi hem de sektörle ilgili bilgi paylaşımında bulundu. “4.90’lık taşımalar dahi trafik güvenliliğini tehlikeye atmıyor”
Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı görüşmede sektör sorununa değinen ARLOD Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ağaçlı en büyük sorunlarının oto taşımaları, hafif ticari araç taşımaları ve benzeri taşımalar için imal edilmiş özel donanımlı römorklara ilişkin gabari yani dolu araç taşıyıcı römork yüksekliği olduğunu belirterek Karayolu taşıma yönetmeliğinde yükseklik sınırıyla ilgili olarak düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti.


AB üyesi ülkelerde araç taşımalarda uygulanan dolu römork yükseklik değerinde herhangi bir sınırlama ve standardın olmadığını belirten Ağaçlı, AB üyesi ülkelerin gösterdiği bu esnekliğin diğer ülkelerdeki araç taşıma sektörünün önün açtığını söyledi. Bitmiş araç lojistiği yapan firmalar adına konuştuğunu belirten Ağaçlı, “Karayolları Trafik Yönetmeliği 128. maddesinin (b) bendinde yer alan araç azami yüksekliği 4.00 metre ile sınırlandırıldı ancak, bugüne kadar 4.90 metre yüksekliğe kadar olan taşımalar trafik güvenliğini hiçbir şekilde tehlikeye düşürmediği tarafımızca son 30 yıllık süreçte yapılan taşımalarda tespit edildi. Dolu araç taşıyıcı römork yüksekliğine hiç olmazsa yüzde 10’luk bir tolerans tanınmalı ve yeni azami yüksekliğin 4.40 metre olarak revize edilmeli” diyerek talebini dile getirdi. “Avrupa limit koymuyor”
Adnan Ağaçlı, 4 metre yüksekliğin tenteli araçlar için alınan standart bir uygulama olduğunu fakat araç taşımacılığı yapan sektör için bu yükseklik yeterli olmadığını belirterek “Avrupa’da bizim gibi taşıma yapan araçlara limit konmuyor” dedi. Verilen cezaların son derece yüksek olduğunu söyleyen Ağaçlı sözlerini şu şekilde sürdürdü: “ Biz nakliye işindeki firmalar çok az kar marjıyla çalıştığımız için bu yüksek cezalar canımızı çok yakmakta, mevcut kanun ve yönetmeliklerde öngörülen 4.00 metre yükseklik sınırının aşılmasından dolayı araç taşıyıcı TIR’ların her birine kesilen Bin 500 TL ile 3 bin 500 TL arası yüksek miktarda cezalar, bizleri çok büyük sıkıntıya sokmaktadır. Bu paraları 2 ayda kazanamıyoruz. Mevcut kanun ve yönetmeliklerde öngörülen 4.00 metre yükseklik sınırına uymak için römork kapasitesinin altında eksik yükleme yapılması gerekmektedir. Bu durum hem trafiğe daha çok sayıda TIR’ın çıkmasına, daha çok akaryakıt tüketimine ve araç satış fiyatlarında artışlara neden olacak, ekonomiye de ilave maliyet getirecektir. Ayrıca, piyasa koşullarının öngördüğü navlun ücretleri göz önüne alındığında; Römorklara eksik yükleme yapıldığı zaman sefer başına navlun ücreti düşecek, tam kapasite yüklendiğinde söz konusu cezalar navlun ücretini alıp götürecektir. Sektörümüz her iki durumda vereceği hizmetten para kazanamayacağı gibi bu taşıma işini ya zararına yapacak ya da sektörümüz bu hizmeti vermekten vazgeçecektir.” Getirilen cezalardaki maddi külfetin yanı sıra Yeni Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde yer alan ve sisteme kayıtlı taşıtlarından yükseklik ihlaline karşı 10 kez çalıştırdığı şoförlerin herhangi birinin kusur işlemesinden dolayı, idari para cezasına maruz kalan firma sahiplerinin yetki belgesi iptali gibi bir durumla karşı karşıya bırakılmasının sektörü iş yapamaz hale getireceğini de ifade etti. Konuyla ilgili olarak Bakana ve Müsteşara hazırladıkları dosyayı sunan ARLOD Yönetim Kurulu sorunların tespiti ve çözüm önerileriyle ilgili olarak destek istediklerini de belirtti. www.tasmacilar.com 12.07.2012 / 15:12Yorumlar
Vedat Talaş
2014-05-06 17:36:20
Özellikle yaz aylarında saman taşımacılığı yapan tırlar 13-14 ton ile gitmekte.

Yükseklik sınırından dolayı saman daha fazla yüklenemiyor. Hem daha az saman taşınıyor hem daha fazla yakıt sarfiyatı oluyor. Özellikle samanın az olduğu bu yıllarda samana özel yükseklik sınırının arttırılması ekonomiye, üreticiye,tüketiciye ciddi anlamda katma değer katacaktır.
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2013-05-17 22:08:05
Merhabalar ben yıllardı konteyner taşımacılığı yapıyorum ve benim gibi yüzlerce insan ekmeğini bu sektörden kazananlar var 2 sene önce bir dünya para verip konterner dorsesi yaptırdım. Şimdi kalmışlar 4.10 kanunu çıkarıyorlar. Şimdi soruyorum yetkililere bu ülkede 4.10'u taşıyabilecek dorse varmı bu kadar insanın yaptırmış olduğu dorseler hurdayamı gidecek...
huseyin şahin
2013-04-01 12:55:37
Bence mantıksız 4.90 yukseklik her zaman tehlike arzeder kantarlarda 24 saat denetim yok zaten sivas ta kantarlar akşam 20:00 de kapatılıyor tonajlı araçlar bekleyim akşam gidiyorlar şimdi bu kanun nekadar caydırıcı soruyorum size
Ali Bostancı
2013-03-31 21:43:44
Kardaşım kimse kusura bakmasın bu zengin hükümeti ne kanun çıkıyorsa zengini bir o kadar daha zengin etmek çıkıyor amaçları orta ve küçük ölçekli esnafı bitirip sömürge altına alıp kendi çevre ve yandaşlarını zengin etmek.

Bu açıkça kendim ettim kendim buldum tabirince söyle kendimiz oy verdik kendimiz ettiğimizi buluyoruz nakliye sektörü halen 2000 yılların fiyat listesi uygulanıyor, nakliye km ye 2000de de aynıydı şimdi aradan 13 yıl geçti yine ne değişti boşuna yorulup bir şeylerin değişeceğiğni beklemek yanlış olur
Arif Acar
2012-11-15 16:06:02
Ben saman işi yapıyorum şu an bir TIR 4 metre konuldugunda 8 ton saman alıyor biz 4.200 TL mazot yakıyoruz saman fiyatlı birde burdan 0,100 fark yiyor biz ve işci maliyeti nide korsanız biz battık ve hayvancının yemi karşılayamıyoruz devlet buna acil önlem almalı 0538 373 10 84
Latif DOĞAN
2012-11-14 17:29:04
En az 4,30 m olmalı zaten Türkiyede 4,50 m den aşağıda köprü tünel yok, aradaki 20 cm.fark cok iyi ve araçlar daha rahat çalışabilirler.
Bende yılların verdiği lojistik deneyimimden bu yorumu yapma gereği duydum,umarım bu kararı verecek olanlar bu işi bilenlerin verdiği ölçüler olması gerektiğini düşünüyorum.
Otobüsler bile 4,05 m geliyor tır veya kamyon neden 4,30 m olmasın.
Yetkililere duyulur.Zaten millet mazota çalışıyor.
Tuncer Gök
2012-11-14 16:51:27
Avrupadan gelen tırların dorse yükseliği 2.80 m. bu araçlar Türkiye sınırlarından hiçmi geçmeyecek. Herkese ayrı özel yolmu yaptırmamız gerekiyor.Yani bu kadarmı zor Türkiyede nakliyecilik yapmak artık yeter her nakliyeci bıktı artık masraf etmekten.En az yükseklik 4.15m olması gerekir.
mustafa uysal
2012-11-14 06:22:42
Çok mantıksız geliyor. Frigrofik kasa genişligi 2.60 mm digerleri 2.55 mm firigokasalar özel bir Yoldan gitmiyor aynı yolu kullanıyoruz. Bu resmen Soygunculuk. Yükseklik en azından 4.15 mm olmalı bence. Otobüslerin yüksekligini bir ölçsünler bunlar can Taşıyor TIRlar bu kadarmı risk taşıyor. Lütfen bu nakliye Sektörünü bu kadar sıkmasınlar benim görüşüm kibar soyguculuk....
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim