• BIST 1.127
 • Altın 497,439
 • Dolar 8,2591
 • Euro 9,6937
 • İstanbul : 15 °C

Araç Lojistikçileri kalifiye şoför sıkıntısı çekiyor

Araç Lojistikçileri kalifiye şoför sıkıntısı çekiyor
ARLOD’un 7’inci Genel Kurulunda öncelikli olarak; 2011 yılının değerlendirilmesi, 2012’ye bakış, ceza yaptırımları ve lojistikçilerin yaşadığı yükseklik sorunu görüşüldü.

Araç Lojistikçileri Derneği (ARLOD)’nin 7’inci Olağan Genel Kurulu, Derneğin Ataşehir’deki merkezinde yapıldı. Ağaçlı Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ağaçlı’nın başkanlığını yaptığı Genel Kurul toplantısında Ağaçlı Yönetim Kurulu Üyesi Cevdet Ağaçlı, Mer-Tur Sahibi Hakan Albayrak, Omsan Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Osman Küçükertan, Omsan Lojistik Genel Müdürü Ufuk Keçecioğlu, Ant Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Cem Eker, Mobitaş Uluslararası Taşımacılık Yönetim Kurulu Üyesi Anıl Gülaç, Gefco Taşımacılık ve Lojistik Yönetim Kurulu Üyesi M. Tuğrul Korkmazel, Araç Sevkiyat Müdürü Ahmet Günenç ve Akyol Trans Genel Müdürü Ali Akyol’da hazır bulundu. 2011 yılının değerlendirildiği kurulda, ARLOD Başkanı Adnan Ağaçlı binek otomobil ve hafif ticari araç pazarında yüzde 13,61 oranında bir büyüme yaşanarak pazarın 864 bin 439 adetle kapandığını, yalnız 2012 yılında ise yüzde 5 veya yüzde 10 arasında bir daralma öngördüklerini belirtti. Ağaçlı “ 2012 yılı beklentimiz Türkiye’de otomotiv sektörünün 750 bin adet satış rakamını yakalaması yönündedir” dedi. Türkiye’deki araç pazarının çok büyüdüğünü belirten Ağaçlı, Türkiye’de önümüzdeki 10 yılda 20 milyon araçlık bir pazar gelişmesinin beklenildiğini söyledi. Ağaçlı, “ Her yıl ortalama 2 milyon araç ihtiyaç baskısı ile müthiş bir ihtiyaç ve pazar büyümesi yaşanacağını umuyoruz” dedi. Ceza yaptırımlarıyla ilgili olarak Karayolu taşıma yönetmeliğinin 12. Maddesinde yaşana değişikliğin sektör içinde sıkıntı yarattığını ifade eden Ağaçlı “ Yönetmeliğin eski halinde ceza yaptırımları “1 yıl süre içinde” sınırlandırılmış iken, bu ifade yeni yönetmelikte “yetki belgelerinin geçerlilik süresince” değiştirilmiştir. Yeni yönetmelikte yer alan söz konusu ifade bir anlamda ceza yaptırımları için öngörülen süreyi 5 yıla çıkarmış olmaktadır” şeklinde konuştu. “Sektörde kalifiye şoför eksikliği var”
Yönetmeliğin 12 ve 13’üncü maddelerinde yer alan (mesleki saygınlık, mesleki yeterlilik ve mali yeterlilik şartları ile diğer şartlar uygun ise yetki belgesi, eski belgenin bitim tarihi esas alınarak beş yıl geçerli olmak üzere yenilenir)ifadesindeki sürenin araç lojistiği sektörü tarafından çok uzun ve orantısız bulunduğunu söyledi. Sektörde kalifiye eleman açığının olduğu bir ortamda yetki belgesi sahiplerinin isteği dışında kusurlu şoförlerinde olduğunu belirten Ağaçlı, “ Bu anlamda istihdam edildiği şirketi, yaptığı eksik ve hatalı fiiller dolayısıyla mesleki saygınlığı düşüren kusurlu şoförler, kendi inisiyatifi ile hareket edebilmekte ve sektörde rahatlıkla iş bulabilmektedir. Sorunu çözümü için bu nevi kusurlu şoförlerin cezasız kalmamaları ve yaptıkları kusurları bir şekilde mesleki kimlikleri üzerinde taşımalarının sağlanması gerekmektedir. Bu tür bir uygulama ile firmalar şoför alımında daha titiz davranacaklardır. Kendi mesleğinin ve firmasının saygınlığını düşüren sorumsuz şoförler kendilerine çeki düzen vermek zorunda kalacaktır” diyerek yönetmeliğin açık ve anlaşılır bir tarz ile yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade etti. “Yükseklik sınırını yüzde 10’luk bir istisna getirilmeli”
Avrupa’da araç lojistiği yapan firmalar için izin verilen azami uzunluğun ülkeden ülkeye değişiklik gösterdiğini belirten Ağaçlı Türkiye’deki trafik yönetmeliğinin 128’inci maddesinde belirtilen 4 metrelik yükseklik sınırına oto taşıyıcı kamyon ve römorklar için istisna getirilerek mevcut yükseklik oranının yüzde 10 üzerinde belirlenmesi gerektiğini ifade etti. Oya KAYA www.tasimacilar.com 18.02.2012 / 14:23

Yorumlar
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2012-02-20 14:27:35
Degerli işverenler sürücü sıkıntısı ülkemizde çokbüyük sorun. Sıkıntı nerde buna bakmak gerekir. Şu anda evinde çok sayıda oturan bu meslekten ekmek yiyen degerli arkadaşlarımız var.

Sorunları sizlerle paylaşabilirim.

1.Başımızda müdür dedigimiz yönet kraldan çok kralcılık yapıyorlar.
2.patronlar personel ilgilenmiyor
3. yöneticiler kendi özel adamları var bunlar güzel para kazanıyor.
4. Emeginin karşılıgını şöför alamıyor.
5. Ömrü kabinin içinde geçiyor teneke.
6. Para vermiyor mazot satıyor müdür seni fişliyor.
7. Ototaşıma özel taşımadır titizlik isteyen bir taşımadır.
8. Şirketyöneticileri şöför hatasını kişisel sorun yapıyorlar.
9. Müdürler şöför arkadaş küfürlü davranıyorlar iş atarım tehtit ediyorlar.
10. Son yıllarda çok firma kuruldu.
11. şöför patronla selamlaştıgı zaman müdür patronla ne konuştun şöför arkadaş tehtit ediyor.
12. tabii patron birşeyden haber yok.
13. Şöför arabası yüklü evine gidemez garajı terk et diye tehtit edilir.
14. Tabii şöför taş insan degil ailesi yokk bizlere kaldırım çoçugu davranılıyor.
15. müdür iyi gecinirsen firman en iyi şöför sensin.

Bunun gibi sektörde çok sıkıntılar var. sizlere yaşadıgım anımı paylaşmak.

Annem agır hasta param yok ameliyat için yıl 1997 agaçlı petrol oto taşımadayım müdürün yanına gidemiyorum para istemek için arkadaşlar bana cesaret verdiler Adnan beyin makamına gittim derdimi anlattım Adnan bey yanında doktor arkadaşı var beni dinledi tlf eline aldı müdür bey aradı ihtiyacım olan parayı söyledi. Ofise geçtim para makbuz aldım muhasebe geldim paramı aldım ameliyat ilaç işimi hallettim Annem adnan bey çok dua etti. Aradan 4 gün sonra müdür bey ben çagırdı sen nasıl benim haberim olmadan patronla görüşürsün dedi işime son verildi. Degişik firmalarda çalışarak emekli oldum meslegime devam ediyorum.

Gurur duyuyorum selamlar.
Reşat Kaya
2012-02-20 07:42:19
SAYIN FİRMA YÖNETİCİLERİ,ÖNCELİKLE HAYIRLI HAFTALAR DİLERİM.AYNI SIKINTIYI ÇEKMİŞ BİRİ OLARAK,SİZLERİN NE KADAR BÜYÜK BİR SORUNA EL ATTIĞINIZI VE BU SORUNU SADECE SİZLER DEYİL DİYER FİRMA YÖNETİCİLERİNDEN ,DE BEKLEDİĞİMİZİ HATIRLATMAK İSTERİM,AYRICADA SİZLERİ TEBRİK EDERİM.BENİM BİR MERAKIM VAR.ACABA BU ŞOFOR EĞİTİM OKULLARINI VE KURSALARINI,ARTIK KİM BU İŞE EL ATIP GERÇEKLEŞTİRECEK.TÜRKİYEDE HEMEN HEMEN BÜTÜN SEKTÖRLER OKULLAR KURSLAR AÇARKEN NEDEN BU SEKTÖRE DAHA VERİMLİ VE KALİTELİ İNSANLAR YETİŞTİREMİYORUZ.BAKIN LİSEYİ BİTİRMİŞ ÜNİVERSİTEYİ KAZANAMAMIŞ BİRÇOK İŞSİZ GENCİMİZ VAR,BÜYÜK FİRMALAR ARTIK EL ATSIN BU İŞLERE VE SPONSOR OLSUNLAR,İŞ GARANTİLİ ŞOFORLAR YETİŞSİN,BAKIN BU İŞE BAŞLAYIN, ÇEKİCİ ÜRETEN FABRİKALAR VE LOJİSTİK OKULLARI HERKES BU İŞE DESTEK VERECEKTİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.EĞİTİM NASIL OLMALI?ÖNCE TRAFİK KURALLARI,KÜLTÜR DERSELERİ PROFOSYENEL ARAÇ KULLANIMLARI,YABANCI ÜLKE GEÇİŞ BELGELİRİ EĞİTİMLERİ.ARAÇ YÜKLEME BOŞALTMA EĞİTİMLERİ,VERİLMELİ VE BU OKULLARDAN VE KURSLARDAN MEZUN OLANLARDAN SRC BELGESİ İSTENMEMELİ VE İŞ GARENTİLİ OLMALI,GERÇİ BURDAN ŞOFOR ALMAK İSTEYEN FİRMALAR SIRAYA GİRECEKTİR,DİYE DÜŞÜNÜYORUM.İNŞALLAH ÜLKEMİZDE BU GİBİ GÜZEL İŞLERDE OLACAKTIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. HERKESE SAYGILARIMI SUNARIM.
Diğer Haberler
 • Uzun şasi Crafter satışta !01 Ekim 2020 Perşembe 12:56
 • Volkswagen’den Çin’de elektrikli ulaşıma 15 milyar euroluk yatırım01 Ekim 2020 Perşembe 11:49
 • İş Sağlığı ve Güvenliğinde Ford Otosan’a 9 ödül birden01 Ekim 2020 Perşembe 11:30
 • UTİKAD tarihinde bir ilk01 Ekim 2020 Perşembe 10:45
 • Lojistik Trend Radarı sonuçları28 Eylül 2020 Pazartesi 12:16
 • Servis Sektörü UKOME toplantısında25 Eylül 2020 Cuma 16:17
 • Öğrenci ve personel servislerine zam24 Eylül 2020 Perşembe 17:27
 • Servis Sektörü eylemde23 Eylül 2020 Çarşamba 15:27
 • Anadolu Isuzu'nun Gezici Kütüphanesi okullarda23 Eylül 2020 Çarşamba 13:03
 • Petrol Ofisi'nden güneş enerjili istasyon16 Eylül 2020 Çarşamba 11:11
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim