• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul : 16 °C

Avrupalı Allison şanjımanlı CNG’li araçları tercih ediyor

Avrupalı Allison şanjımanlı CNG’li araçları tercih ediyor
Orta ve ağır ticari araçlar için otomatik şanzıman üreticisi olan Allison Transmission, geliştirdiği teknolojiler sayesinde doğalgazla çalışan ticari araç uygulamalarında ön plana çıkıyor.

Ticari araç sahipleri, sundukları toplu taşımacılık, çevre, dağıtım ve inşaat hizmetleri için CNG ve LNG ile çalışan kamyon ve otobüsleri giderek daha fazla tercih ediyorlar. “Allison şanzıman doğalgazla çalışan araçlar için uygun”
Allison’ın tork konvertörü, CNG ve LNG ile çalışan motorların düşük gücünü telafi etmek için motorun torkunu yükselterek kalkış ve sürüş sırasındaki genel verimliliği önemli ölçüde arttırıyor. Araçlar, Allison’ın Sürekli Güç Teknolojisi(Continuous Power Technology) sayesinde, düz vites veya otomatikleştirilmiş düz vitesli (AMT) araçların gaza daha yavaş cevap verme döngülerinden etkilenmiyor. Allison ile motordan tekerleklere daha fazla tork aktarıldığı için işletmeciler, aynı zamanda daha fazla verimlilik ve performans elde edebiliyor. Bunlara ek olarak Allison retarderı frenlemeyi güçlendirerek, doğal gazla çalışan motorun düşürdüğü motor fren torkunu da telafi ediyor.


Allison Transmission Uluslararası Pazarlama Programları Müdürü Peter van Cuijk konuyla ilgili olarak; “Patentli tork konvertörü teknolojisi ve yumuşak, mükemmel vites değişimi sayesinde Allison otomatik şanzımanlar, doğal gazla çalışan araçlar için çok uygun. Hem ekonomik, hem de çevre avantajları ile gelişen doğal gaz alt yapısı, Allison otomatik şanzımanların atık, dağıtım, kısa mesafe taşımacılığı ve yol çekicilerini de içeren farklı uygulamalarda daha çok kullanılmasını sağladı” ifadesini kullandı. Kuzey Amerika'da, ticari OEM'ler CNG ve LNG ile donatılmış araçların çoğunda Allison şanzıman kullanıyor. Firmalar filolarında CNG ile çalışan araçlar istiyor
Florida merkezli lojistik şirketi Saddle Creek A.Ş.'nin CNG ile çalışan çekici filosu ise iki katına çıktı ve Allison bu artışa ortak oldu. Saddle Creek, Güneydoğu A.B.D.'deki kamyon yükü çalışmalarında doğal gaz teknolojisini uygulamaya devam ederken, yakın bir geçmişte Allison otomatik şanzımanla donatılmış 40 adet Freightliner Business Class M2 112 kamyonu filosuna ekledi. Freightliner M2 112 CNG kamyonun 530 litrelik yakıt sistemi, uygulamaya bağlı olarak kamyona günde 885 ile 925 kilometre arasında menzil sağlıyor.


Allison otomatik teknolojisi, Avrupa'daki CNG/LNG kamyonlar için de giderek daha popüler hale geliyor. Iveco, Renault ve Mercedes'in aralarında bulunduğu büyük OEM'ler, doğal gazla çalışan motorlarıyla birlikte Allison otomatik şanzımanları sunuyor. CNG’li ve LPG’li araçların işletmeler için bir tercih nedeni olduğunu belirten Peter van Cuijk açıklamasında; “Dizelden daha temiz yanan, sera gazlarını ve gürültü emisyonlarını azaltan ve aynı zamanda daha ucuz olan bir alternatif yakıt kaynağının cazibesi, dünyanın her yerindeki işletmeleri Allison'la donatılmış CNG ve LNG araçları satın almaya yöneltiyor” şeklinde konuştu. Almanya'daki en büyük belediye çöp ve atık yok etme şirketi olan Berliner Stadtreinigung (BSR), hepsi Allison 3000 Serisi otomatik şanzımanla donatılmış 120 adet Mercedes-Benz Econic CNG’li atık toplama kamyonuyla hizmet veriyor. CO2-nötr bir çalışma için bu araçlar, gelecekte BSR’nin Berlin Ruhleben'deki kendi tesisinde ürettiği biyo-metanla çalışmaya başlayacağı da belirtiliyor. Avusturya Graz'da ise Allison otomatik şanzımanla donatılmış bir Mercedes-Benz Econic NGT 1828 çekici Magna Steyr fabrikasında test edildi. Avusturyalı nakliye şirketi Frikus'un sahibi olduğu Econic, Avusturya'da hizmete giren türünün ilk örneği. 6.9 litrelik OM 906 LAG doğal gazla çalışan ve 205 kW (279 bg) üreten bir motora sahip olan Econic NGT, retarder ve altı vitesli Allison 3000 Serisi otomatik şanzımanla donatıldı.


www.tasimacilar.com 05.10.2012 / 11:11

Diğer Haberler
 • TEMSA, Hannover Ticari Araç Fuarı’nda22 Eylül 2016 Perşembe 14:13
 • Otokar'dan IAA Ticari Araç Fuarı’nda22 Eylül 2016 Perşembe 14:01
 • TEMSA Ticari Araç Fuarı’na 4 aracıyla katılıyor17 Eylül 2016 Cumartesi 11:56
 • Volvo ve Temsa imzaları attı06 Eylül 2016 Salı 16:07
 • Temsa, Akıllı Araçlar için anlaşmayı yaptı05 Eylül 2016 Pazartesi 16:57
 • Anadolu Isuzu Yeni Novo S’i İzmir’de Tanıttı29 Ağustos 2016 Pazartesi 14:40
 • Otobüs pazarında ilk 7 ayın lideri TEMSA19 Ağustos 2016 Cuma 17:05
 • 7 bölge 25 şehir gezdi18 Ağustos 2016 Perşembe 17:00
 • Otokar'ın yeni otobüs bayisi Özerler Grup30 Haziran 2016 Perşembe 17:43
 • Yeni Ford Trucks Serisi Türkiye Turu’nda24 Haziran 2016 Cuma 14:29