• BIST 79.933
 • Altın 124,975
 • Dolar 3,0788
 • Euro 3,3512
 • İstanbul : 17 °C

Aydın: “Kamyon ve TIR garajları yönetim anlayışını değiştirmeli”

Aydın: “Kamyon ve TIR garajları yönetim anlayışını değiştirmeli”
Türkiye genelinde 600 bin civarında lojistik taşımalarda kullanılan araç bulunduğunu belirten 4PL Danışmanlık ve Lojistik Hizmeti Genel Müdürü Tuncay Aydın, bu araçlara yönelik garajların yeterli olmadığını ifade etti.

Hammaddelerin fabrikalara, fabrikalarda üretilen ürünlerin ise dağıtıcı unsurlara gitmesini sağlayan taşıyıcı araçların konakladığı garajlar acaba ne kadar yeterli. Konuyla ilgili olarak konuşan 4PL Danışmanlık ve Lojistik Hizmeti Genel Müdürü Tuncay Aydın, Kamyon ve TIR garajlarındaki yönetim anlayışının değiştirilmesi gerektiğini vurguladı. “Avrupa yakasında yeterli büyüklükte garaj yok”
En büyük TIR garajlarının Anadolu yakasında Gebze ve Orhanlı’da yer aldığını belirten Aydın, Avrupa yakasında ihtiyaca uygun büyüklükte garajın olmadığını sözlerine ekleyerek mevcut garajların ise düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Aydın “Bu garajların yönetim anlayışı Türkiye’nin lojistik üs olması gerektiği görüşünden uzak durumdadır. Ulaştırma bakanlığı ve belediyelerin bu konuda daha hassas olması ayrıca kurulacak yeni garajların denetimi ve hizmet anlayışı belirlenmelidir” diyerek lojistik sektöründe yer alan dernek ve üniversitelerin de bu projelerde yer alınması gerektiğini belirtti. “Konaklama sırasında garajlarda tüm ihtiyaçların giderilmesi gerekir”
Lojistik nakliyeci firmaları ve kooperatifler gibi tedarikçilerin, personelin ve araç sürücülerinin de kullanacakları yemek, çay salonları ve banyo – tuvalet gibi tesislerin olması gerektiğini ve denetimlerinin daimi olarak yapılması gerektiğini söyleyen Aydın, “Araç sürücüleri, araçlarını park edeceği yerlerde, uygun fiyatlarla araçlarının tamir bakım ve araç yıkama, temizlik işlemlerini yapmak isterler. Garaj yönetimleri bu şartları sağlamakla kendilerini sorumlu hissetmeli ve buna göre alt yapısı kurulmalıdır. Araç sürücülerinin, araçlarını park edeceği yerlerin toz ve çamurlu ortamdan arındırılmış olmalı ve araç güvenliğinin yüzde 100 sağlanacağı sistemin kurulması sağlamalıdır. Araçlara yol desteği sağlayacak sistemler kurmalıdır” diyerek garajlarda var olması gereken mevcut durumu özetledi. Şoförlerin park etmede uygun konaklama yeri bulamadıklarını özellikle belirten Aydın sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Türkiye'de bugün 600 bin civarında taşıma işinde kullanılan araç bulunmaktadır. Bu araçların Şehir içi ve dışında trafikte inanılmayacak bir etkisi vardır. Garajlar bu açıdan çok önemlidir ve planlı yapılması gerekmektedir. Ayrıca bu araçlarda çalışan Şoförlerin eğitimi ve çevreye etkisi çok önemlidir. Büyük Lojistik firmaların, Nakliye firmalarının ve Kooperatiflerin bu çalışmaya katkısı çok önemlidir. Bilindiği gibi, araç sürücüleri, işi verenin, taşıdığı ürün firmasının birer temsilcisidir.” www.tasimacilar.com 04.08.2012 / 14:30

Yorumlar
Ali BEYTEKİN
2012-08-05 13:53:17
Bu işe el atmışken otoparklarda alınan gelişi güzel fiatlandırmaya da el atsanız çok iyi olur. 10 teker bir kamyon serbest bölgeler de, şahıs otoparklarında , AHL otoparkında alınan fiyatlar arasında dağlar var. Ayrıca bu otoparkların bazılarında maliye fişi talep edildiğinde şoförleri bir dövmedikleri kalıyor. Ülker'den mal alacak araçlar zorla otoparka sokularak tahsilat yapılıyor fişte verilmiyor araç sahibini çok güzel soyuyorlar.

Otoparkları arayıp neden fiş vermediklerini sorduğumda sen plakanı verde hal çaresine bakalım diye tehdit edecek kadar ileri gidiyorlar.
Diğer Haberler
 • Renault MAİS’te Görev Değişimi23 Eylül 2016 Cuma 13:47
 • Mercedes-Benz Türk’ün Yeni Başkanı Süer Sülün22 Eylül 2016 Perşembe 14:24
 • Türkiye - Gürcistan KUKK Toplantısı22 Eylül 2016 Perşembe 14:19
 • Michelin Türkiye Genel Müdürü Manuel Montana16 Eylül 2016 Cuma 12:02
 • Beykoz Üniversitesi Kuruldu10 Eylül 2016 Cumartesi 12:27
 • Turkuaz Turizm'in acı günü08 Eylül 2016 Perşembe 12:14
 • Otobüsçüler FSM’den geçiş hakkını geri istiyor05 Eylül 2016 Pazartesi 17:10
 • Turex Turizm'in acı günü29 Ağustos 2016 Pazartesi 12:26
 • Okul Servis Taşıma fiyatları açıklandı27 Ağustos 2016 Cumartesi 16:17
 • Yıldız Kızlar İstanbul’da...25 Ağustos 2016 Perşembe 15:30