• BIST 110.932
  • Altın 175,230
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul : 13 °C

Bridgestone'dan “Emniyetimiz için 2 Dakika”

Bridgestone'dan “Emniyetimiz için 2 Dakika”
Bridgestone 2013 yılında başlattığı proje kapsamında İDO iskelelerinde konumlandırdığı ekiplerle lastiklerin diş derinliğini ve basınçlarını ölçmeye devam ediyor.

 

Bridgestone, uzun yolculuklar için sıklıkla tercih edilen İstanbul Yenikapı, Pendik, Sirkeci ve Yalova İDO iskelelerinde #emniyetimiziçin2dk kampanyası kapsamında konumlandırdığı ekipleriyle lastiklerin diş derinliğini ve basınçlarını ölçüyor. Lastik diş derinliği güvenli sınırın altında bulunan araç sahiplerini lastiklerini en kısa zamanda yenilemeleri konusunda uyaran ekipler, hava basıncı düşük olan lastiklere de uygun seviyede hava basımı gerçekleştiriyor.

Bridgestone ekipleri tarafından 2013 yılından beri 30.000’e yakın araçta yapılan kontroller, bu araçların yarısından çoğunun yanlış lastik hava basıncı ile seyrettiğini ortaya koydu. Bu lastiklere doğru hava basıncı uygulanırken, ayrıca süpabın eski, tozlu veya açıkta olmasının zararları da sürücülere anlatılarak yaklaşık 6.000 lastiğe yeni süpap kapağı takıldı. Proje kapsamında yapılan diş derinliği kontrolleri ise yaklaşık 1.500 aracın lastik diş derinliğinin Bridgestone tarafından önerilen emniyetli sınırın altında olduğunu gösterdi.

Brisa’nın “uzun yolda emniyetli sürüş bilincini arttırmak” amacıyla yeni dönemini 3 Nisan Cuma günü Sirkeci İDO İskelesi’nde başlattığı kontroller yıl sonuna kadar Sirkeci, Yenikapı Pendik ve Yalova IDO iskelelerinde devam edecek. Bridgestone ekipleri, en son teknolojileri kullanarak digital cihazlarla çok daha hızlı şekilde gerçekleştirecekleri ölçümlerin ardından, araç sahiplerine lastiklerin durumuyla ilgili bilgilendirme slipini deücretsiz olarakverecek.

Yanlış hava basıncıyakıt tüketiminde yüzde 5’lik artışa sebep oluyor

Yanlış hava basıncı; yol tutuşu kaybı, lastiklerin düzensiz ve çabuk aşınması, aracın alt takımların zarar görmesinin yanısıra; fazla yakıt sarfiyatı ve karbon salımına bağlı olarak çevre kirliliğine de neden oluyor. 2 barlık basınç farkı, yakıt tüketiminde yaklaşık yüzde 5’lik bir artışa sebebiyet veriyor.

Uygun lastik basıncı, lastik ömrü açısından da büyük önem taşıyor. Örneğin,ideal basınçtan yüzde 20 daha düşük hava basıncı ile yol alan bir lastiğin kullanım ömrüyaklaşık yüzde 25 oranında kısalırken; yüzde20 daha yüksek hava basıncı ise lastik ömrünü yaklaşık yüzde 10 oranında kısaltıyor.

#Emniyetimiziçin2dk” projesi kapsamında yapılan çalışmalarla sağlanan yakıt tasarrufu ve lastik ömrünün uzatılması, aynı zamanda karbon salımını ve lastik atıklatını azaltarak çevrenin korunmasına da katkıda bulunuyor.  

Yola çıkmadan önce yapılacak kontroller hayat kurtarır

Sürücülerinyolculuklarınıemniyetli bir şekilde tamamlamaları için gerekli kontroller konusunda bilgi veren Brisa Tüketici Ürünleri Pazarlama Direktörü Egemen Atış, aşınmış lastiklerin aracın performansını azaltmasıyla birlikte, ıslak zeminde fren mesafesini artırarak kayma riskine neden olduğunu belirtti. Atış, “Aşınmış lastikler kritik manevralarda hayati önem taşıyan iyi yol tutuşunu sağlayamazlar ve sürüş güvenliğini tehlikeye düşürürler. Bu nedenle, lastiklerin diş derinliğinin yasal sınır olan 1,6 mm’den az olmadığından emin olunmalıdır. Daha yüksek diş derinliği, her zaman daha iyi bir yol tutuş sağlar. Özellikle kış koşullarında, lastik diş derinliği azaldıkça, sürüş emniyeti de tehlikeye düşebilir, suda kızaklama riski artabilir” dedi.

Egemen Atış, lastik basıncının önemine de dikkat çekerek,yanlış lastik basıncının emniyetli sürüş performansını düşürdüğünü, yakıt tüketimini arttırarak karbon salımını yükselttiğini velastik ömrünü olumsuz etkilediğini dile getiren Atış, uzun yoldadikkat edilmesi gereken temel noktalar hakkında sürücüleri bilgilendirmeyide bir görev olarak gördüklerine dikkat çekti.

Bridgestone hangi tarihte hangi iskelede olacak?

3 Nisan Cuma, Sirkeci İskelesi

6 Nisan Pazartesi, Sirkeci İskelesi

14 Nisan Salı, Sirkeci İskelesi

22 Nisan Çarşamba, Sirkeci İskelesi

30 Nisan Perşembe , Pendik, Yalova, Yenikapı İskeleleri,

01 Mayıs Cuma, Pendik, Yalova, Yenikapı İskeleleri,

03 Mayıs Pazar, Pendik, Yalova, Yenikapı İskeleleri,

04 Mayıs Pazartesi, Sirkeci iskelesi

12 Mayıs Salı, Sirkeci iskelesi

16 Mayıs Cumartesi, Pendik, Yalova, Yenikapı İskeleleri,

17 Mayıs Pazar, Pendik, Yalova, Yenikapı İskeleleri,

18 Mayıs Pazartesi, Pendik, Yalova, Yenikapı İskeleleri,

19 Mayıs Salı, Pendik, Yalova, Yenikapı İskeleleri,

22 Mayıs Cuma Sirkeci iskelesi

28 Mayıs Perşembe Sirkeci İskelesi

bridgestone-2.jpg

 

bridgestone-1.jpg

 

bridgestone-3.jpg

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 - 212 258 77 87 | Faks : 0212 259 78 85 | Haber Yazılımı: CM Bilişim