• BIST 1.471
  • Altın 414,451
  • Dolar 7,4160
  • Euro 8,9680
  • İstanbul : 5 °C

“ Bulgar sınırına girince mengeneye sıkışmış gibi oluyoruz”

“ Bulgar sınırına girince mengeneye sıkışmış gibi oluyoruz”
Taşımacılar Gazetesi olarak gümrükteki sıkıntıları dinlemek için Erenköy Gümrüğü’ne gittik. TIR şoförleri Bulgaristan sınırından ve Avrupa'da Türk şoförlerine yapılan çifte standarttan yakındı.

Taşımacılar Gazetesi olarak gümrük müşavirlerinin ve TIR şoförlerinin dertlerini dinledik. İlk olarak gümrük komisyoncularının çalıştığı büroya uğradık ardından tek tek TIR şoförlerinin dertlerini dinledik. Gümrük komisyoncuları, e-imza uygulamasının başlamasından sonra kendi mesleklerinin daralacağını hatta bu mesleğin kalkacağını söylediler. Müşavirler, gümrükçülüğün yavaş yavaş biteceğini ve bu mesleğin kaldırılma riskinin olduğunu savundular. Gümrük müşavirlerinin ardından gazetemizi TIR’larında misafir eden şoförler yaşadıkları sıkıntıları paylaştılar. Genel olarak Bulgaristan sınırından şikâyet eden TIR şoförleri, Avrupa’da Türk TIR’cısının çifte standarda tabi tutulduğunu söylediler. TIR şoförleri, dijital takograf konusunda ise çelişkili konuştu. Dijital takograf uygulamasının olumlu sonuçlar doğuracağını ve iş saatlerini belli bir düzene tabii tutacağını söyleyenler olmasına karşın, Türkiye’nin dijital takograf için gerekli alt yapıya sahip olmadığını söyleyenler de mevcut. TIR şoförü Mustafa Yüce ise Bulgar sınırından içeri girince adeta “mengeneye sıkışmış gibi” hissettiklerini belirtti. Mete Şen : “ Şoförlere yüksek standartlarda uygunluk belgesi verilmeli”

Mete Şen, Albatros şirketine bağlı çalışan ve sürekli olarak Avrupa’ya yük taşıyan bir TIR şoförü. Genel sıkıntı olarak Bulgaristan ve Macaristan’da yaşanılan kötü muameleyi gösteren Şen, Bulgar tarafının ağır çalışması ve rüşvet istenmesinden sıkıldıklarını, bu duruma bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Bulgar polisinin sürekli “avanta” peşinde olduğunu söyleyen Şen, yeni açılacak Köstence Ro-Ro hattını dört gözle beklediklerini söyledi. Türk polisiyle Avrupa’daki polisleri karşılaştıran Şen, Alman polisinin çok adil olduğunu, Bulgar ve Macar polisinin “3” liralık cezayı “103” lira yaptığını, Türk polisinin ise diğer polislere nazaran daha iyi olduğunu söyledi. Ayrıca Şen, Macaristan’da TIR şoförlerinin soyguna uğradığını da belirtti. Dijital takografa daha geçmediklerini söyleyen Şen, dijital takografın daha adil bir sistem getireceğini söyledi. Şen, ekspres taşımacılık yapan TIR şoförlerinin belli bir süre içinde malı teslim etme zorunluluğu nedeniyle, hızlı ve uykusuz bir şekilde aracı süren şoförlerin kendilerini hayati tehlikeye attığını söyledi. Kullandığı aracın Volvo olmasından dolayı çok memnun olduğunu ve sürücüyü yormamasından dolayı çok rahat bir sürüş sağladığına değindi. TIR şoförlerine İngilizce bilme şartı getirilmesini savunan Şen, “Türkiye dışarıda güzel bir şekilde temsil etmeliyiz ve bunun için mesleği gençlere bırakmak gerekiyor ve bana göre şoförlere yüksek standartlarda uygunluk belgesi verilmeli” dedi. Ali Yıldırım: “Halkalı gümrüğü çok yavaş”

Ali Yıldırım, şehir içinde yük taşımacılığı yapan Seyyah lojistiğe bağlı bir TIR şoförü. Türkiye’deki yollardan memnun olduğunu söyleyen Yıldırım, Türkiye’deki gümrüklerin yavaş çalışmasından dolayı sıkıntılar yaşandığını belirtti. Özellikle Halkalı’daki gümrüğün çok yavaş işlendiğini söyledi. Mustafa Yüce : “ Türkiye’de dijital takograf için altyapı yok”

Mustafa Yüce, Murat Nakliyat’ta çalışıyor ve Türkiye’deki Suriye hariç bütün sınır kapılarını kullanıyor. Yüce, Kapıkule sınır kapısının TIR şoförlere çok sıkıntılara yol açtığını söyledi ve Bulgaristan sınırından geçmeyi “bir mengenenin içine” girmeye benzetti. Dijital takograf kullandığını ve bu durumdan memnun olmadığını söyleyen, normal çalışma saatleri içinde iyi olduğunu ancak Türkiye’de dijital takograf için gerekli altyapının olmadığını söyledi. Yüce, Avrupa’daki Türk şoförlerinin hor görüldüğü ve Türk plakalı araçlara bilerek zorluk çıkarıldığını söyledi ve Köstence’ye açılan Ro-Ro hattının açılmasının ticareti rahatlatacağı görüşünde. Yüce, kullandığı aracın MAN olduğunu ve aracından memnun olduğunu söyledi. Mehmet Bilici: “Köstence hattı Bulgar sınırının yerini almaz”

Mehmet Bilici, Alp-Özler firmasında çalışıyor ve uzun yıllardır uzun yol şoförlüğü yapıyor. Diğer şoförlerin Bulgaristan hakkındaki görüşlerine katılan Mehmet Bilici çözülmesi gereken ilk sorun olarak bunu görüyor. Yakın zamandan Almanya’ya gideceğini ve kullandığı Mercedes Axor model araçtan çok memnun olduğu söyledi. Türkiye’deki gümrüklerin işleyişini değerlendirirken Türkiye’de gümrükçülüğün biraz yavaş işlediğini söyledi. Bilici, Bulgaristan sınırına alternatif olarak yapılacak Köstence hattını ise şöyle yorumladı: “Köstence hattındaki gemiye bin euro para civarı alacaklarını ve firmaların yine daha ucuz olan yeri yanİ Bulgaristan sınırını seçeceğini tahmin ediyorum” Oya KAYA / İlker SEZER www.tasimacilar.com 04.02.2012 / 18:29

Yorumlar
Mevlüt Zeki Karaağaç
2012-10-21 18:01:20
BU HABERİ OKUDUM BAŞTA SEVİNDİM BİRİLERİNİN AZ DA OLSA AKLINA GELMİŞİZ BİZLERİ DE DÜŞÜNMÜŞ AMA KIRINTI BİR MUTLULUK OLDU.

HANGİ DERDİMİZİ HANGİ SIKINTIMIZI KİME NASIL ANLATALIM BİLEMİYORUM BENDE ULUSLARARASI TIR ŞÖFÖRÜYÜM TEK SIKINTIMIZ BULGAR VE MACAR DEĞİL FİRMALAR BUNLAR ARTIK İŞİN UCUNU İYİCE KAÇIRDILAR ASLINA BAKARSANIZ BİZİM ÜSTÜMÜZDEN GEÇİNENLER SADECE FİRMALAR DEĞİL.

ÜZERİMİZE ÜŞÜŞEN KARDEŞİM BİZ SADECE SEFER BAŞINA PARA ALIYORUZ ODA HEPİ TOPU 500 EURO BUDA EN İYİMSER TAHMİNLE BUNU ALAN SADECE İSTANBUL FİRMALARINDAKİ ARKADAŞLAR BENDE İSTANBUL FİRMASINDAYIM AMA BU 500 EURO İLE ŞÖFÖR ARKADAŞ AVRUPAYI DOLAŞIP GELİP BU PARADAN EVİNEDE VERMEK ZORUNDA AYDA İKİ SEFER ATAN ARKADAŞIN CEBİNE 1000 EURO GİRİYOR AMA BU PARANIN ZATEN YARISINI YOLDA KENDİSİNE HARCIYOR.

HARCAMAK ZORUNDA EEEEE ELDE NE KALDI 500 EURO VE ASAGARİ ÜCRET MAAŞ KİRA ÇOCUKLAR EV GEÇİMİ DOĞALGAZ ELETRİK SU ....VB VE YARANAMAYIZ NE FİRMAYA NE EVE NE YOLA YA UNUTMAYIN BİZİDE ANA DOĞURDU BİZDE MEMNUN DEĞİLİZ.

GELİRSİN MAZOT ADI ALTINDA PARA KESERLER KESERLERDE KESERLER BU NEDEN OLUYOR BİLİYORMUSUNUZ DÜNÜN HIRSIZLARI FİRMA SAHİBİ OLDU KÖRÜN KÖFTE YEMESİ MİSALİ KİM NE DERSE DESİN İNŞALLAH BU SEKTÖR BATICAK VE ANLIYCAKLAR O ZAMAN BİZİM DEĞERİMİZİ EMEKLİ ÇALIŞIR BİZİM SIRTIMIZDA BAKARSAN ODA HAKLI HEPSİ DEĞİL.

ARALARINDA ÜÇ BEŞ UYUMSUZ VAR ARTIK AİLE VE NİZAMDAN KOPMUŞ EMEKLİ YOLA SADECE ZEVKİNE GİDEN ONLAR DEĞİLMİKİ BU HARCIRAHLARI DÜŞÜREN AVRUPAYI GÖRMEK İSTEYEN GARSON AYAKKABICI KONFEKSİYONCU MİNİBÜSÇÜ HERKES BU İŞE BAŞLADI BU İŞ BİTTİ SAYGILARIMLA M ZEKİ KARAAĞAÇ NOT BEN ARTIK BU MESLEĞİ YAPMIYORUM CAMIADA NAMIMIZ ÇAMOLUKLU DUR
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim