• BIST 78.854
  • Altın 125,396
  • Dolar 3,0831
  • Euro 3,3540
  • İstanbul : 19 °C

Bulgaristan’dan sonra, Avusturya’da sorun çıkarıyor

Bulgaristan’dan sonra, Avusturya’da sorun çıkarıyor
Türkiye ile Bulgaristan arasında yaşanan transit sorunu çözüldü ama bu kez de, Avusturya’da, Türk taşımacıların karşısına Ro-La dayatması çıktı.

Türkiye’nin uzun süre yaşadığı Bulgaristan transit sorunun çözülmesinin ardından bu kez de Trieste’den Ro-Ro ile ulaşarak buradan Avusturya, Almanya, Hollanda, Fransa’ya gitmek isteyen Türk taşımacıların karşısına Ro-La dayatması çıktı.

“Türk taşımacılar, Ro-La hatlarını kullanmaya mecbur bırakılıyor.”

Avrupa ülkelerine yönelik olarak her yıl Avusturya üzerinden ortalama 120.000 taşıma gerçekleştiren Türk araçları, Avusturya’nın yılda sadece 15.000 transit taşıma ile sınırlandırdığı kota sebebiyle, bu rakamın üstündeki transit geçişleri için İtalya Fernetti’de Ro-La (tren) hatlarını kullanmaya mecbur bırakılıyor.

“Eylem başlatıldı.”

Kış şartları nedeniyle yapılamayan seferler sonucunda, Avusturya’yı geçiş belgesi ile geçemeyen Türk araçları ve sürücüleri, Ro-La treninin zamanında kalkmaması ve oluşan yoğunluğa da cevap verilememesi nedeniyle sıkıntılarını dile getiren bir eylem başlattı.

“52 Araçtan oluşan konvoy”

Türk taşımacılarının 4 gün boyunca Ro-La seferleri için bekletilmesinin ardından, 52 araçtan oluşan konvoy İtalya Fernetti’den saat 12.00’de Avusturya’yı belgesiz geçmek için hareket etti.

“Sorun, sadece nakliyecileri değil, Türkiye’yi ilgilendiriyor.”

Konu hakkında bir açıklama yapan UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, sorunun sadece nakliyecilerin bir sorunu olmadığını ve tüm Türkiye’yi ilgilendirdiğini söyledi. Ticaretin önünün açılması için yolların açılarak araçlara konan engellerin kaldırılması gerektiğini belirten Şener Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na çağrıda bulanarak “Bakanlığımız bu 21 bin aracın patronudur, Türk araçlarının Avrupa’da yürüyemediği güzergâhlar var, bu haliyle rekabet edebilmemiz mümkün değil, bu bir milli meseledir ve yolların Türk araçlarına açılması gerekiyor” dedi.

"Avrupa'nın en çevreci filosu mu rahatsızlık veriyor?"

Avusturya’nın Türk nakliyecilere uyguladığı bu haksızlığa bir son vermesini isteyen Şener Avrupalı yetkililere seslenerek şunları söyledi: “Yük sizin, araç sizin ne istiyorsunuz. Avrupa yollarında sadece Avrupa’nın en çevreci filosu mu rahatsızlık veriyor. Avrupa’da Türkiye’nin araç filosu kadar filosu bulunan 3–4 firma var. Tek bir firma Türkiye’nin 700 firmasına bedel. Demek ki bu bir çevre sorunu değil; bu Türkiye’ye konan bir engel sorunudur”

Avusturya, Bakanlığımız ile İmzaladığı Protokole Uymak Zorundadır !

UND’den yapılan açıklamada, Bulgar, Romen meslektaşları hiçbir engele maruz kalmadan seferlerini tamamlayıp dönüş yoluna geçerken; karayolu transit geçiş belge kotasının yetersizliği nedeniyle alternatifsiz kalan yaklaşık 200 Türk sürücüyü isyana sürükleyen sorunun çözümünün, Avusturya’nın sorumluluğunda olduğu belirtildi.

“Avusturya, serbest geçişin sağlanacağını söylemişti.”

20 Temmuz 2007 tarihinde Avusturya ve Türkiye arasında imzalanmış olan KUKK protokolünün “Diğer Konular” başlıklı maddesinin ikinci bendinde, ve Avusturya Federal Ulaştırma, İnovasyon ve Teknoloji Bakanlığı’nın 20 Aralık 2007 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine ilettiği resmi açıklamada teyit edildiği şekilde, “mücbir sebeplerden dolayı 12 saatten uzun süre bekletilen araçların Avusturya’ya karayoluyla serbest geçişinin sağlanacağı” Avusturya’nın resmi makamları tarafından kabul ve taahhüt edilmiş bir tedbirdir.

“Avusturya, sorunu çözüme kavuşturmak zorunda.”

UND, yaşanan bu sorunun Avusturya tarafından çözülmesi gerektiğini belirtirken “Avusturya Ulaştırma, İnovasyon ve Teknoloji Bakanlığının, Türkiye ile imzaladığı anlaşmanın gereklerini yerine getirmesi ve beklemelerin 12 saati aştığı bu durumda, tren sayısını arttırmak ya da Türk araçlarının karayolundan transit geçişe izin vermek zorundadır.” Şeklinde açıklama yaptı.

Avusturya, Türk araçlarının transit geçişlerini,

-     Almanya, Polonya, Danimarka, İsviçre, Benelüks, İsveç, Norveç gibi ardıl ülkeleri ile dış ticaretimizin gelişimine (bu ülkelere toplam ihracatımız 43 milyar dolar, bu ülkelerden ithalatımız ise 61 milyar dolardır) engel olduğu,

-     Bu ticareti taşımak için her yıl transit geçiş belgesi ilk aylarda tükenen Türk taşımacılarının yılda yaklaşık 40.000 kez tek yönde Ro-La hattında taşıma yaparak bu malları “karayoluna kıyasla 3-4 gün daha geç alıcısına teslim edebildiği”,

-     Her yıl kuzey-güney ve doğu-batı aksında yılda ortalama 4 milyon TIR aracı Avusturya’yı transit geçerken, sadece ortalama 60.000 sefer ile bu trafik içinde sadece % 2 paya sahip olan Türk araçlarının engellenmeye çalışıldığı

bütün bu gerçeklere rağmen, engellemeye devam etmekte.

“Türkiye, bu sorununda üstesinden gelir.”

Avusturya’nın, Türk nakliyecilerin Avrupa taşımalarını engellemeye yönelik bu tutumu; Türkiye’nin, Bulgaristan ile yaşadığı belge krizi çözdüğü gibi bu sorununda çözümünü sağlayacaktır.

avusturya-turkiye-transit-gecis-sorunu-elli-iki-tirlik-konvoy.jpg

Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler