• BIST 93.616
  • Altın 208,990
  • Dolar 5,3413
  • Euro 6,0898
  • İstanbul : 9 °C

Çetin Nuhoğlu, UND Başkanına sordu

Çetin Nuhoğlu, UND Başkanına sordu
Uluslar arası Nakliyeciler Derneği UND’de seçim çalışmaları sürüyor. Mevcut Başkan Özmen Hatay’da düzenlediği toplantıda konuşurken Nuhoğlu ise basına yazılı açıklama gönderdi.

UND Başkan adayı Çetin Nuhoğlu Bolu ve Kayseri’nin ardından 19 Aralık Çarşamba günü Gaziantepli nakliyecilerle buluşmuş ve burada mevcut UND Başkanı Ruhi Özmen’e yüklenerek, hakkında suç duyurusunda bulunacağını ifade etmişti. Öte yandan mevcut Başkan Özmen’de dün Hatay’da yaptığı toplantıda UND Başkanlığına yeniden adaylığını açıklamış ve Nuhoğlu’nun söylemlerine cevap vermişti. “Sektör için o parayı alacağım”
Nuhoğlu bugün yaptığı yazılı açıklamada Özmen’in hala tüm sorulara cevap vermediğini belirterek, UN Ro-Ro tekel midir, değil midir? sorusunu yineledi. Hatay’da yapılan toplantıda Başkan Özmen’in Ro-Ro’ya dava açmayacağını yinelediğini belirten Nuhoğlu, yeniden UND Başkanı seçilmesi durumunda söz konusu davayı hemen açacağının altını çizdi. Nuhoğlu, “Engin Bey, yeni dönemde de kesinlikle dava açmayacağını ve bu davanın hayal olduğunu belirtti. Hatta Engin Bey, Rekabet Kurulu kararına rağmen başka nedenlerle UND Deniz’in zarar ettiğini açıkladı” diyerek bu parayı sektör adına alacağını belirtti. KUKK toplantısına katılmak teamüldür
Özme’in “KUKK toplantılarına hiç katılmadığını belirtmesi üzerine ise Nuhoğlu, “Unutulmaması gereken bir şey daha var; KUKK toplantılarına katılmak teamüldür hatta görevdir” dedi. Mısır’a konan Ro-Ro hattının gerçekten bir ihtiyaç olmadığını ifade eden Nuhoğlu, bunun zaten bir devlet politikası olduğunu belirterek, “Gerçek ihtiyaç, borçların ertelenmesi ve Eximbank kredilerinin o bölgeye acil olarak daha fazla kullandırılmasının sağlanmasıdır” ifadesinde bulundu. Nuhoğlu Hataylı nakliyecilerin tüm problemlerini çok iyi bildiğini ifade ederek 4 Ocak 2013 Cuma günü bu problemleri konuşmak üzere Hatay’da olacağını belirtti. Ayrıca Nuhoğlu, 27 Aralık 2012 Perşembe günü Ankara, 03 Ocak 2013 Perşembe günü ise Mersin’de olacak. www.tasimacilar.com 21.12.2012 Saat:18:17

Yorumlar
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2012-12-30 20:59:26
sayın Çiçekli teamüllerden bahsetmişken sanırım en önemlisini unutmuşsunuz üstelik bunu da bizzat Çetin bey getirmişti sizde hatırlarsınız ki UND Tüzüğüne şöyle bir madde eklenmişti "Yönetim Kurulu Başkanlığına aynı kişi en çok iki dönem seçilebilir". bu madde acık bir şekilde önümüzde dururken nasıl oluyor da Çetin bey aday olabiliyor?
başkan olamayacağı tüzük tarafından belli iken üstelikte bunu çetin beyin kendisi getirmişken nasıl oluyor da ben başkanlığa adayım diye ortaya çıkabiliyor? böyle bir maddenin varlığına rağmen etrafta başkan adayı olarak dolaşmak insanları kandırmaktan başka bir şey değildir.

çetin beyin amacı nedir? Engin beyin başkan olmasını engellemek için bir kukla çıkarmanın faydasızlığını görüp kendisi başkan adayı olup oyların çoğunu toplandıktan (?) sonra ben başkan olamıyormuşum, beni başkan yapmadılar deyip yeni başkanını(kuklasını) ortaya koymak mı?

bu süreci sizde yaşadınız tamer beyin nasıl başkan olduğunu hatırlayın, herkes çetin beye oy verirken bir anda yönetim kurulu toplantı odasından başkan olarak Tamer başkan çıkmamışmıydı?

sizce UND üyeleri bu oyunları bu samimiyetsizliği hak ediyor mu?

Ali Çiçekli
2012-12-21 19:46:05
UND Başkanı Sayın Engin Özmen Bey Antakya'daki konuşmasında , UND'deki teamülden bahsederek 1 dönem daha(2 yıl) Başkanlık istemiştir.Zira UND'de 2 dönem üst üste Başkanlık yapmak bir teamülmüş! Evet bu bir teamül sayılabilir.Ancak asıl bir teamül daha var ki ondan hiç bahsedilmemiş.Nitekim,Çetin Başkan'la birlikte UND'de başlayan teamüle göre, Başkan seçilmek isteyen kişi, bu göreve talip olmadan önceki Yönetim Kurullarında en az 1 yada 2 dönem aktif çalışarak UND'nin yönetim anlayışı ile prensiplerini özümsemelidir.Bu teamül paralelinde, Çetin Başkan'dan sonra seçilen Tamer Başkan da seçilmeden önce 2 dönem UND Genel Sekreterliği yapmıştır.Ama sanırım Sayın Engin Bey, Başkan seçilinceye kadar UND'nin hiç bir etkinliğinde yer almadığından ve o zamana kadar UND ile hiç bir ilişkisi olmadığından dolayı bu teamülü hatırlayamamış!

Antakya'lı nakliyeciler Suriye'deki kaos nedeniyle asıl pazarı olan Ortadoğu'yu tamamen kaybetmiş ve işsiz kalmıştır.Bölgedeki bir çok nakliyeci kapatma ve iflasla karşı karşıyadır.Bir kısmı da canla başla çalışarak ayakta durma mücadelesi vermektedir.Yaklaşık 20 ay önce başlayan bu kaosun bu sonucu getireceği bilinen bir gerçekti.Ama buna rağmen maalesef UND, bu sorun karşısında Antakya'lı nakliyeci için etkin bir çaba içinde olamamıştır.Kısa,orta,uzun vadeli ve gerçekçi eylem planları hazırlayarak bunları Kamuya sunup etkin sonuçlar alamamıştır.Ulaştırma ve Ekonomi Bakanlıklarının üstün çabalarıyla Mersin'den Mısır'a konulan Roro hattı ise, aradan geçen bunca zamana rağmen yeterli verimlikte çalışmamış ve Hükümetimizin iyi niyetli sübvansiyonuna rağmen Bölge nakliyecisinin derdine çare olamayıp beklentisini karşılayamamıştır. Bölge nakliyecisinin Ortadoğu'da kaybettiği pazarını ikame edecek farklı pazarlara girmeleri konusunda, UND yeterli şekilde ön ayak olmamıştır.Bu nakliyecilerimize, yabancısı oldukları bu pazarlar hakkında yeterli eğitim ve bilgilendirmeler yapmamıştır.Antakya'lı nakliyeci, bu çok zor dönemde ne yazık ki kaderi ile baş başa bırakılmıştır.Meslek örgütlerinin varoluş sebeplerinin en başta geleni böyle durumlarda vaziyet alıp mağdur olan üyelerinin mağduriyetine ortak olmak ve onlara çözüm yolları bulmaktır.

KUK toplantılarına katılmak, Çetin Başkan'ın dediği gibi, bir teamül olmakla birlikte UND'nin ulusal ve uluslararası etkinliği için aynı zamanda bir gerekliliktir.Nitekim 2001-2010 yılları arasında UND tüm dünyada sözü dinlenen,saygınlığı olan etkin bir meslek örgütüydü.Bu etkinlik ise; katılımcı yönetim anlayışı,sıkça bir araya gelip konuları paylaşarak sinerji yaratmak,kapsama alanındaki her kara yolu aktivitesinde etkin olmak,uluslararası platformlara etkin katılmakla sağlanır.

Türk Kara Nakliyecisinin dibe vurmaya ramak kaldığı bugünlerde işte bu yüzden çok daha etkin ve saygın bir UND'ye ihtiyaç vardır.İşte bu yüzden vizyonu,birikimi ve geniş ufku ile Sayın Çetin Nuhoğlu'nun bu göreve talip olması sektör adına bir şanstır.Aklıselim nakliyecimizin ve tüm sektörümüzün bu şansı iyi değerlendireceğine inanıyorum.

Saygılarımla,

Öğr.Grv.Ali Çiçekli
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 - 212 258 77 87 | Faks : 0212 259 78 85 | Haber Yazılımı: CM Bilişim