• BIST 1.145
 • Altın 468,756
 • Dolar 7,6973
 • Euro 9,0223
 • İstanbul : 16 °C

Çiçekli; “TREDER Başkanı Recep Serin sektöre ihanet etmiştir”

Çiçekli; “TREDER Başkanı Recep Serin sektöre ihanet etmiştir”
TREDER Yön. Kr. Bşk. Recep Serin’in “Treyler plakalarına vergi getirilmesini isteyen tek sektörüz” şeklinde ki açıklaması tepkilere neden oldu. ALC Loj. Yön. Kr. Başkanı Ali Çiçekli, Serin’in sektöre ihanet ettiğini ifade etti.

TREDER Yönetim Kurulu Başkanı Recep Serin, bugün yaptığı açıklamada , “Sektördeki sahteciliğin ve başıboşluğun giderilmesi için treyler plakalarına vergi getirilmesini isteyen tek sektörüz” ifadesini kullanmıştı.

Haberin medyada yer bulmasının ardından ALC Lojistik Yön. Kur.Bşk. Ali Çiçekli Recep Serin’in sektöre ihanet ettiğini ifade etti. Çiçekli basına gönderdiği yazılı açıklamada “Treder Başkanı Recep Serin’in bugün yaptığı ‘… treyler plakalarına vergi getirilmesi.. ' şeklindeki talihsiz açıklaması taşımacılık sektörü tarafından şaşkınlıkla karşılandı” ifadelerini kullandı.

Serin’in, asıl müşterisi olan taşımacılara sormadan ve bunun sektöre getireceği ek maliyetleri hesaplamadan bu şekilde bir açıklama yapmasının müşterilerine ihanet olduğunu ifade eden Çiçekli, “Taşımacı, Devletin ticari taşıt araçlarından haksız şekilde aldığı MTV'yi ödeyemezken ve bunun kaldırılması için sektörün çalışmalar yaptığı bir süreçte, bir de treylere yeni vergi ihdas edilmesi bu sektörün sonu olur” dedi.

“MTV çifte vergilendirmedir”

MTV vergisinin çifte vergilendirme olduğunu ifade eden Çiçekli, açıklamasına şu şekilde devam etti: “Her yıl Çekici ve Ticari taşıtlardan alınan MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) bir çeşit ‘çifte vergilendirme’ olup taşıt sahiplerinden haksız şekilde alınmaktadır. Zira bu taşıtlar, ticari olarak çalışmakta ve her yıl elde ettikleri kazanca bağlı olarak Gelir ya da Kurumlar Vergisi de ödemektedirler. Bu taşıtlar satın alınırken de yani yatırım yapılırken KDV ve ÖTV ödemektedir. Aynı şekilde,bir makine satın alan ve onu işleten bir başka yatırımcı ise sadece satın almada KDV ve ÖTV ile sene sonu kazancından Gelir yada Kurumlar Vergisi ödemektedir.Taşımacı gibi MTV benzeri her hangi bir ek vergi ödememektedir. MTV’nin, yolların yapımı vs..gibi gerekçelerle alınıyor olmasının izahatı da doğru değildir.Zira bu araçlar geçtikleri her yoldan ve köprüden ayrıca ‘oto yol ücreti’ ‘köprü geçiş ücreti’ gibi ek ödemeler de yapmaktadır.Bunun yanında her yıl yaptırmak oldukları muayenelerde vergi ve harç ödemektedirler. Dünyanın en pahalı akaryakıtının satıldığı ülkemizde taşımacılar burada da bir çeşit ek vergi ödemek zorunda bırakılmaktadır. Yetki Belgesi,Lisans vb belgelere ödenen harç ve vergileri de burada hatırlatmakta sanırım yanlış olmaz.Bırakınız büyük filoları, tek bir karayolu ticari taşıtı olan taşımacı bile onlarca çeşit vergi ödemektedir.”

Bu kadar çok vergi yükü ve maliyet baskısı altında ezilen ve zaten zar zor ayakta durabilen taşımacıya yeni ek vergiler ihdas edilmesinin, yüz binlerce kişinin ekmek yediği bu sektörü bitirmeye yönelik bir girişim olduğu iddiasında bulunan Çiçekli, hükümetin böyle bir öneriye sıcak bakmayacağını ve sektöre ek yük getirecek vergilendirmeler içerisinde olmayacağına inandıklarını dile getirdi.

“TREDER Boykot edilmeli”

“Tüm sektörün bu anlamsız ve haksız öneriye karşı çıkıp tepki göstereceğine yürekten inanıyorum” diyen Çiçekli, “Bununla birlikte; bu önerilerini geri alıp sektörden özür dileyene kadar, müşterilerini hiçe sayan başta Recep Serin olmak üzere tüm TREDER üyesi üreticilerin treylerlerinin boykot edilmesini ve satın alınmaması gerektiğini düşünüyorum” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Ayrıca Çiçekli son olarak basına gönderdiği bu açıklamayı UND Genel Sekreteri kimliği ile değil, bir Öğretim Görevlisi ve taşımacı olarak şahsı adına yaptığının altını çizdi. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Oğuz Çorlu
2013-02-26 16:37:45
Merdiven altı treyler firmalarının üretiminden rahatsız olan Recep Serin bu tip üretim firmalarının önüne geçmek ve DAHA FAZLA SATIŞ yapabilmek için böyle bir talihsiz açıklama yapmıştır.Konuyu tamamiyle şirket menfaatleri doğrultusunda yorumlayıp zaten maliyet kalemleri konusunda sıkıntı çeken Lojistik firmalarımızın tepkisine yol açacaktır. Bir an önce sektörden özür dilemelidir.
Ali Çiçekli
2013-02-25 09:05:45

Sevgili İbrahim Baki Kardeşim, Tabi ki UND'nin de sektörle ilgili olan bu konuda bir görüşü ve duruşu olacaktır. Ancak bu açıklama Treder tarafından haftanın son günü geç saatlerde yapılmıştır. Bu kısa sürede Dernek Başkanlık Divanının toplanıp bir karar vermesi mümkün olmadığından ve hemen bir cevap verip kamuoyu yaratmak adına ben kendi şahsım adına bir açıklama yaptım. Konuyla ilgili gelişmelere göre Dernek Başkanlık Divanı Çarşamba Günkü Toplantısında konuyu ele alacaktır.

Saygılarımla,

Ertuğrul Tarhan
2013-02-23 14:37:43
''TREDER'İN İSTEDİĞİ VERGİ,MALİYE BAKANLIĞI BÜROKRATLARININ BİLE AKLINA GELMEZ/GELMEMİŞ/GELMESİN''
Sevgili Ali Çiçekli'nin Sektörün vergi yükü ve Motorlu taşıtlar vergisi konusundaki tüm düşüncelerine aynen katılıyorum.
Bir ay kadar önce Fatih Altaylı'nın yazısında yine böyle anlamsız bir vergi için Sayın Maliye Bakanımız ile bir sohbetinde;
Fatih Altaylı,Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e
“Aile vergisi geliyormuş.” diye sormuş..
Maliye Bakanımız;
“Şu kadarını söyleyeyim. Böyle bir vergi falan gelmiyor. l
Fatih Altaylı;
“Peki nereden çıktı o zaman bu haber?” diye sorunca;
“Vallahi bizim bürokratlar oturup sürekli olarak vergi tabanını nasıl genişletiriz, gelir kaybını, kaçağını nasıl önleriz diye vergi çeşitlendirmesi yaparlar. Bütçeyi dengede tutabilmek, 90’lara dönmemek için denk bütçe yapmak asıl hedefimizdir. Bunun için de sürekli kafa yorarlar. Bu da böyle bir fikir jimnastiği sırasında akıllara gelmiştir. En iyi niyetle bunu düşünebilirim” dedi.
Fatih Altaylı;Sonuçta aile vergisi diye bir vergi gelmeyecekmiş. Sevindim. diye belirtmiş.

Yukarıdaki sohbeti ''Treyler bondrol vergisi isteğine'' uyarlardığımızda;
Motorlu Taşıtlar Vergisi icat olduğu günden beri Yolcu ve Eşya taşımacılarının şikayetçi olduğu,itiraz ettiği,UND olarak senelerdir bu konuda çabalarımız ve mücadelemiz sürerken, Maliye Bakanlığı Bürokratlarının bile haklı olarak bugüne kadar yaptıkları beyin jimnastiklerinde akıllarına gelmemiş bir vergiyi TREDER Yönetiminin talep etmesini hayretle şaşkınlıkla okudum.Bu talebi/isteği Maliye Bakanlığının kabul etmeyeceğine inanıyor ve ''Bir musibet,Bin nasihat ten iyidir.''Atasözümüz de belirtildiği gibi bu girişimin sonuçsuz kalması ve Motorlu Taşıtlar vergisininde kaldırılması çabalarına vesile olmasını temenni eder,Fatih beyin ''Aile vergisi''gelmemesine sevindiği gibi ''Treyler Bandrol vergisi''gibi vergiler gelmeyerek Sektörümüzünde üzülmeyeceği,sevineceği günler dilerim.
İbrahim Baki
2013-02-23 12:43:19
Sayın,Ali Bey

Eline sağlık.

Bu konuda verilmesi gereken cevap budur.

Hissiyatımızı sorunlarımızı, paylaşdığınız için teşekkürler.

Bir şeyi anlamakta zorluk cektim lütfen not ediniz/edilsin.

Bu cevap UND adınada verilebilir.Bunda ne sakınca var anlayamadım.

UND bu sektörün derneği,yeteri kadar sıkıntısı olan bir sektörü temsil ediyor.Sektörü sıkıntıya sokacak her konuda fikriyatı/söyleyecek bir sözü olması gerekmektedir.

Sağlık ve başarı dileklerimle.
İbrahim Baki
Diğer Haberler
 • Ticari araçta üretim yüzde 27 daraldı14 Eylül 2020 Pazartesi 17:59
 • Filosuna 10 tane çekici ilave etti14 Eylül 2020 Pazartesi 17:55
 • “Ford Kapında” test sürüşleri başlıyor14 Eylül 2020 Pazartesi 15:56
 • IVECO yetkili servisinden hediye14 Eylül 2020 Pazartesi 15:49
 • Ford Otosan'dan Sürdürülebilirlik raporu10 Eylül 2020 Perşembe 14:13
 • 95.000’inci otobüs banttan indi10 Eylül 2020 Perşembe 13:35
 • Tofaş’a 8 Uluslararası Ödül Birden!03 Eylül 2020 Perşembe 14:30
 • Dereceye Giren Projelere Özel Destek Verilecek27 Ağustos 2020 Perşembe 17:11
 • ASF Otomotiv Grup Direktörlüğü’ne Aydoğan Apak getirildi25 Ağustos 2020 Salı 14:56
 • okul servis ücretleri belli oldu25 Ağustos 2020 Salı 13:34
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim