• BIST 89.511
  • Altın 344,071
  • Dolar 6,6179
  • Euro 7,1747
  • İstanbul : 6 °C

Continental ve Kordsa iş birliği ilk meyvelerini veriyor

Continental ve Kordsa iş birliği ilk meyvelerini veriyor

Cokoon yapıştırma teknolojisi kullanılan ilk 250.000 lastik üretimde; 2020 ve sonrası için bu sayının artması planlanıyor Sektördeki 40’ın üzerinde firma bu “açık kaynak” teknolojisine ilgi gösteriyor. Kordsa ve Continental isteyen herkesi lisans havuzuna katılmaya davet ediyor.

Hanover / Istanbul, 20 Şubat 2020. Teknoloji şirketi ve premium lastik üreticisi Continental ile lastik, inşaat güçlendirme ve kompozit teknolojileri pazarının global oyuncusu Kordsa, bugün yeni sürdürülebilir yapıştırma teknolojisiyle 250.000 binek otomobil lastiğinin seri üretiminin 2019'da başladığını açıkladı. İki güçlü ortak 2017'den beri bu yeni çevre dostu yapıştırma teknolojisi üzerinde çalışıyor.

Bu yeni teknoloji, resorsinol ve formaldehit kullanılmadan kauçuk esaslı bileşiklerle tekstil güçlendirme malzemelerinin yapıştırılmasını sağlıyor. Tekstil güçlendirme malzemeleri, lastik üretimi ile hortumlar ve konveyör bantlar gibi mekanik kauçuk ürünlerin üretiminde yaygın olarak kullanılıyor.

Mart 2019'da bir açık inovasyon teknolojisi olarak ilk kez duyurulmasının ardından Cokoon sektörde büyük ilgi gördü. 40’ın üzerinde firma (lastik üreticileri, lastik bezi üreticileri ve tekstil tedarikçileri) malzemeyi test etmek istediğini ve lisans havuzuna katılmayı düşündüğünü belirtti. Şu ana kadar bu firmalardan yaklaşık 20 tanesi ürün numunesi aldı. Kordsa ve Continental bu yeşil teknolojinin daha da geliştirilmesine katkıda bulunmak üzere ilgilenen herkesi havuza katılmaya ve ücretsiz lisans almaya davet ediyor. Lisans havuzu bağımsız hukuk firması AdvInno tarafından yönetiliyor. İlgilenen şirketler www.cokoon.com resmi web sitesinden daha fazla bilgi edinebilir ve iletişim bilgilerine ulaşabilirler.  

Continental Lastikleri Malzeme ve Süreç Geliştirme ve Sanayileşme Başkan Yardımcısı Dr. Andreas Topp konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Numune süreci oldukça başarılıydı ve başvurular beklentilerimizin üzerinde gerçekleşti. Sektörden gelen bu olumlu geri bildirimler, bizi Cokoon teknolojisinin lastiklerimize entegrasyonu ile devam etmeye ve 2019'da ilk lastiklerin seri üretimine geçmeye teşvik etti. 2020 ve sonrasında lastik üretimimizde Cokoon teknolojisinin kullanımını genişletmek öncelik verdiğimiz konular arasında.”

kordsa_andreas-topp.jpg

Kordsa Global Teknoloji Direktörü Devrim Özaydın, Cokoon teknolojisi ile neyi amaçladıklarını açıklayarak, “Cokoon ile tekstil ve kauçuk yapıştırmak için çevre dostu bir endüstri standardı yaratmak istiyoruz. Bu nedenle, tüm ilgili tarafları havuza katılmaya, ücretsiz lisans almaya, bu yeni açık teknolojinin geliştirilmesine katkıda bulunmaya ve Cokoon'u seri üretimlerinde kullanmaya davet ediyoruz” dedi.

kordsa_devrim-ozaydin.jpg

Resorsinol ve formaldehit içermeyen çevre dostu yapıştırma teknolojisi

Cokoon, tüm diğer lastik üreticilerine ve tedarikçilerine açık kaynak bir çözüm olarak sunulan yeni bir yapıştırma teknolojisinin markası. Ar-Ge ortakları Continental ve Kordsa, geliştirme veya lisans ücretlerinden feragat ederek, lisans havuzuna katılan ücretsiz lisans sahiplerinin bu teknolojinin daha da geliştirilmesi için patentlerini bu lisans havuzu aracılığıyla diğer ortaklara ücretsiz olarak sunmalarını bekliyorlar. İlgilenen şirketler numune talep edebilirler.

kordsa_cokoon__.jpg

Cokoon’dan önce, tekstil güçlendirme malzemelerinin etrafındaki kauçuk matrisine yapıştırılabilmesi için resorsinol ve formaldehit kimyasalları yerine kullanılabilecek bir alternatif yoktu. Resorsinol ve formaldehidin daha çevre dostu bir alternatifle değiştirilmesi, sadece sürdürülebilir tedarik zinciri için değil, aynı zamanda kord bezi üreticileri için de avantaj sunuyor. Lastik fabrikalarındaki çalışanların ve son kullanıcıların, vulkanizasyon sürecinde kimyasal olarak değişen bu iki maddeden zarar görmediklerinin altını çizmekte de fayda var. Cokoon teknolojisi ile tekstil ürünlerinin kauçuğa yapışması artık bu iki kimyasal olmadan mümkün ve teknik ekipmanlarda da hiçbir değişiklik yapmaya gerek kalmıyor. Daha fazla bilgi için www.cokoon.com Continental insanların ve ürünlerinin sürdürülebilirliği ve birbiriyle bağlantılı hareketliliği sağlayan öncü teknolojiler ve hizmetler geliştirmektedir. 1871 yılında kurulan teknoloji şirketi; araçlar, makineler, trafik ve ulaşım için güvenli, verimli, akıllı ve ekonomik çözümler sunmaktadır. 2018 yılında 44,4 milyar euro satış rakamına ulaşan Continental, halen 60 ülkede yaklaşık 240.000 kişiyi istihdam etmektedir.

kordsa_cokoon.jpg

Continental Lastik Birimi dünya çapında 24'ten fazla üretim ve geliştirme merkezini bünyesinde barındırmaktadır. Continental, lastik birimindeki yaklaşık 56.000 çalışanı ve 2018 yılında ulaştığı 11,4 milyar euro satış rakamı ile sektörün önde gelen lastik üreticilerinden biridir. Lastik üretiminde teknoloji liderleri arasında yer alan Continental, binek, ticari ve özel amaçlı araçların yanı sıra iki tekerlekli araçlar için geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Ar-Ge’ye yaptığı sürekli yatırımlar ile Continental, güvenli, uygun maliyetli ve ekolojik açıdan verimli bir hareketliliğe büyük katkı sağlamaktadır. Lastik Birimi’nin portföyü arasında lastik ticareti ve filo uygulamaları için hizmetler ile ticari araç lastikleri için dijital yönetim sistemleri de yer almaktadır.

Kordsa; lastik ve inşaat güçlendirme ile kompozit teknolojileri pazarlarının global oyuncusudur. Lastik güçlendirme teknolojileri pazarının dünya lideri Kordsa, Amerika’dan Asya Pasifik’e kadar uzanan geniş bir coğrafyaya yayılan üretimiyle güçlendirme teknolojilerini tüm dünyaya sunmaktadır. Ar-Ge ve inovasyonu tüm iş süreçlerinde temel alan Kordsa, 810 patent başvurusuna sahiptir.

kordsa_cokoon-continental.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim