• BIST 95.852
  • Altın 189,011
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul : 21 °C

Coşar, ‘’Hamza Öztürk belediyenin uşaklığına son ver’’

Coşar, ‘’Hamza Öztürk belediyenin uşaklığına son ver’’
Yaklaşan İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri ve Esnaf Odası (İSAROD) seçimleri öncesi İSDER önderliğinde Soğanlık Ulu Camii’nde toplantı düzenlendi.

Yaklaşan İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri ve Esnaf Odası (İSAROD) seçimleri öncesi, 25 Ocak 2014 cumartesi günü İSDER önderliğinde düzenlenen kahvaltı ile bireysel taşımacılık yapan esnaflar, firma sahipleri ve İSAROD başkan adaylarının bir araya gelmesi ve sektörün beraber hareket etmesi ve beyin fırtınası oluşturmak maksadı ile Soğanlık Ulu Camii toplantı salonunda bir toplantı düzenlendi.

İSAROD başkan adaylarının da çağırıldığı toplantıya, İSAROD ve İTO ya kayıtlı esnaf ve firmalardan oluşan toplam 500 kişi katılım sağladı. Toplantıya, plaka tahdidi, korsan yasası, engelli yasası ve D2 belgesi konuları damgasını vurdu. Davet edilen İSAROD Başkan Adaylarından Sadece Murat Nuri Coşar’ın katıldığı toplantıda, Coşar yaptığı konuşmada servisçiler, şirket sahipleri ve esnafın sorunlarına değindi. Toplantı başlamadan önce görüşünü aldığımız İSDER başkanı Murat Erdoğan, sektörün vahim bir hal aldığını, bir an önce toparlanması ve devletin servisçilerin sesini duyması gerektiğini söyledi.

Erdoğan, ‘’Zamanında yapılan eylemler ses getirdi ancak bütünlük yoktu’’

Servisçilerin en büyük sorunlarından biri olan plaka tahdidi hakkında konuşan Erdoğan, zamanında birçok eylem yapıldığını, bu eylemlerin çok büyük ses getirdiğini fakat İBB’nin plaka tahdidi konusunda sektörün birlikte hareket ettiğini göremediğinden sıkıntıların devam ettiğini söyledi. Erdoğan, 2011 yılında İSAROD Başkanı Hamza Öztürk ile beraber İS-DER ve ULAŞ-İŞ sendikası olarak İSAROD binasında basın huzurunda, bir basın açıklaması yaptıklarını, belediyelere, fabrikalara Milli Eğitime ve İTO bünyesindeki firmalara çeşitli sıkıntılarla ilgili uyarı verildiğini şartlar düzeltilmediği takdirde 1 ay sonra kontak kapatacaklarını tebliğ ettiklerini söyledi.

Gönderilen evraklara hala cevap yok

Erdoğan bu olayın ardından 1 ay geçmesine rağmen Hamza Öztürk’ten ses çıkmadığını ve eylemden vazgeçtiklerini akabinde yine 2011 de servisçi esnaf ve firmaların, İSDER tarafından okullarda yaşadıkları sıkıntılara dikkat çeken bir uyarı yazısı gönderdiklerini söyledi. Milli Eğitimin de bu konuda İSDER’ i haklı bulduğunu ve bu konulara uyulması için İl Milli Eğitim’in 3 gün içinde tüm okul müdürlüklerine bu yazılı emri yolladığını ifade etti. Erdoğan, ‘’Bu olaydan sonra İSAROD başkanı Hamza Öztürk imzalı bir yazı yayınlayarak bizi tekzip etti ve sanki istediklerimiz sektörde sıkıntı yaratmıyormuş gibi bu sıkıntılara katılmadığını beyan etti. Böyle bir ortamda sektörü bölen ilk adım atılmış oldu’’ şeklinde konuştu. Bunun üzerine sorularına halen resmi cevap gelmediğini söyleyen Erdoğan halen gönderilen evrakların cevapsız olarak ellerinde beklediklerini söyledi.

Hamza Öztürk’ün yaptığı bencillikten başka bir şey değil

Erdoğan daha sonra 2013’te Soğanlık Camii’nin toplantı salonunda bu soruyu sendika başkanı Abdürrahim BARIN’ın sorduğunu sorunun üzerine Hamza ÖZTÜRK’ün kürsüden kendisine saldırarak mikrofonu yüzlerce kişinin önünde elinden alıp toplantıyı dağıtmak istediğini ifade etti. Hamza Öztürk’ün na-hoş kelimeler kullanarak hakaret ettiğini söyleyerek konuşmasına devam eden Erdoğan, ‘’Bunlar hoş şeyler değildi Ama devamını da getirerek 29 Nisan 2013’te Soğanlık UKOME önünde ve 29 Mayıs 2013’te E-5’te yaptığımız eylemleri mesajlarla ve birebir görüşmelerle engellemeye çalıştı. Bunlar bencillikten başka bir şey değildi’’ dedi.

Hamza Öztürk hiçbir sözünü tutmadı

Bunca yaşanan olayların ardından İSAROD başkanı olarak hiçbir sözünü tutamadığını söyleyen Erdoğan, ‘’Kazlıçeşme’de bizimle desteğimizle topladığı kalabalığa hiçbir eylem yaptıramadan. İBB ve UKOME’ye teşekkürler ederek milleti geldiği gibi evine gönderdi. Haziranda piknikte eylem açıklaması yapacağını söyledi onu da yapamadı, ardından okullar açılınca eylem yapacağını söyledi onu da yapamadı. Toplamda 4 adet eylem kararından geri dönmüş oldu. İnşallah Mart 2014’te yapacağı eylemi ‘’şayet seçilirse’’ yapar. Bizlerde seve seve bu eylemi her zaman olduğu gibi destekleriz’’ ifadelerini kullandı. 

Sektörde birliktelik sorunu var

İS-DER ve ULAŞ-İŞ’in Soğanlık ve E-5 yavaşlatma eyleminden sonra 3 Haziran 2013’de belediye ile İSDER-ULAŞİŞ-İSAROD ve İTO olarak masaya oturulduğunda yine Hamza Öztürk’ün konuşulan konuların aksi yönünde tavır sergilediğini söyleyen Erdoğan, ‘’İlk söz hakkı İSDER e verildi ve biz plakaların dondurulmasını ve Plakaların alınıp satılıp kiraya verilmesini istedik ve bunu talep ettik’’ diyen Erdoğan, İTO yetkilisi Hakan ORDUHAN da onlarla aynı fikirde olduğunu ancak anlaşılmaz bir şekilde Hamza ÖZTÜRK’ün tam tersini söyleyerek dondurulsun ama alınıp satılıp kiraya verilmesin dediğini ve bu isteğine karşı belediyenin eline koz verdiğini, belediye yetkililerinin daha siz burada anlaşamadınız gidin rapor düzenleyin gelin ondan sonra plaka mevzusunu görüşelim dediğini ve Hamza ÖZTÜRK ün en büyük darbeyi bu şekilde sektöre verdiğini söyledi. Erdoğan, ‘’Sektörde birliktelik sorunu var. Sektör bölünmemeli. Bölündüğü anda belediye işlere ve olaylara müdahale eder. O yüzden bu kadar insanı burada topladık ve doğru bildiklerimizi insanlara anlatıyoruz’’ diye konuştu.

UKOME rantın peşinde

Erdoğan, korsan yasası yürürlüğe girdiğinden beri birçok aracın bağlandığını söyledi. Şehir içinde vergi levhası olan araçlara ceza kesilemeyeceğini ifade eden Erdoğan, İstanbul genelinde yaklaşık 4 bin aracın korsan yasası yüzünden mağdur olduğunu belirtti. Korsan yasası ile uzaktan yakından alakaları olmadığını ifade eden Erdoğan, ‘’Şehir içinde vergi levhası olan araçları yakalayıp ceza kesmek olmaz’’ dedi. Erdoğan, servisçilerin belediyelerin üzerine korku salması gerektiğini söyledi ancak yaptıkları hareketlerin özellikle İSAROD tarafından engellenmeye çalışıldığını belirtti. Bu tarz bölünmelerin, UKOME karşısında onları kavga eden çocuklar gibi gösterdiğini söyleyen Murat Erdoğan, ‘’UKOME rantın peşinde. İSAROD da bunların ekmeğine yağ sürüyor. Biz koltuk sevdası olmayan ve derneklerde gönüllü çalışan insanlarız. Amacımız evimize ekmek götürebilmek ve plaka hakkımızı almak ’’ dedi.

Engelli yasası 2018’e uzatıldı

Murat Erdoğan engelli yasası ile ilgili sorunların hemen hemen halledildiğini söyledi. Başından beri engelli yasası ile ilgili düzenlemelere karşı olduklarını belirten Erdoğan, engelli yasasının 2018’e kadar uzatıldığını ifade etti. Taşıdıkları şirket, firma ve okulların talebine göre araçları yenileyeceklerini söyleyen Erdoğan, ‘’Bir yasa gelecekse engelli listesi önümüze konsun bizde ona göre çözüm arayalım dedik ‘’şeklinde konuştu.

Murat Erdoğan’dan sonra İSAROD Başkan Adayı Murat Nuri Coşar’a birkaç soru yönelttik. Sorularımıza samimi ve içtenlikle cevap veren Coşar, herkesin hemfikir olduğu sorunlardan bahsetti.

2002’nin başından beri İstanbul’un en büyük problemi plaka tahdidi olduğunu söyleyen Coşar,esnafın en büyük probleminin eve ekmek götürememek olmasından yakındı. Daha profesyonel çalışmalar yapmak gerektiğini ifade eden Coşar, ülkenin hiçbir yerinde plaka tahdidi ile alakalı bir şey yokken kalkıp İstanbul’da plaka tahdidi ile ilgili çalışmalar yapıldığını fakat o çalışmanın da alt yapısının bozuk olduğunu söyledi. Eskiden J plakalar olduğunu ancak bu plakalar çıkarılırken Ticaret odasını dışarıda bıraktıklarını, bu yüzden İTO’nun tepki göstermesine sebep olunduğunu ifade etti. Coşar, ‘’Daha sonra J plakası olmayan araçlar okullarda çalışamaz oldu. 1998 yılında bakanlar kurulu kararı ile plaka tahdidi kapsama alındı. J plakalar dağıtılmaz oldu. Denetleme için Ankara’dan müfettişler geldi. İstanbul’da plaka tahdidinin ne getireceğini incelediler ve ortaya kötü bir sonuç çıktı’’ dedi.

Hukuk yolundan ayrılmamalıyız

Coşar konuşmasına servisçilerin evine ekmek götürebilmesi için plaka tahdidinin olması gerektiğini söyleyerek devam etti ve bir iç birlik olmadan bu işin çözülemeyeceğini ifade etti. Coşar, plaka tahdidinin sadece eylem yapılarak bir sonuca ulaşmasını beklemenin mümkün olmadığını belirtti ve ‘’Plaka tahdidi yolunda hukuk kullanılmalı ancak bizim odamız bir türlü bu yolu seçemedi. İç birlikteliği sağlayıp bu konuyu çözmeyi planlıyoruz’’ şeklinde konuştu. 

Gidişat tehlikeli

Coşar sürekli maliyetlerin arttığından fakat kazancın hiç değişmediğinden yakındı ve doğru alt yapı hazırlandığı takdirde kazançları arttırma yoluna gidilebileceğini söyledi. 2004’ten beri fiyatların sürekli aşağı indiğini bununla beraber maliyetlerin arttığını ifade eden Coşar, geride bırakılan yıllarda çalışılan araçların 10-15 binlik araçlar olduğunu şimdi ise 100 binlik araçlarla çalıştıklarını ifade etti. Fakat onca yıl alınan ücretler kısmında hiçbir değişiklik olmadığını ifade eden Coşar, ‘’Haksız rekabet belimizi büktü. Şuan İstanbul’da km’si 1 liradan insan taşınıyor bu fiyata akaryakıt dahil. Aslında sürekli sermayeden yiyoruz. Bu gidişat son derece tehlikeli’’ dedi. Plaka tahdidinde herkesin hem fikir olduğunu ama önceliğin eve ekmek götürmek olduğunu söyleyen Coşar, ‘’Ekmek elden gidiyor. 2012’den 2013’e kadar bizim odamıza 4300 esnaf üye oldu. Ankara’dan insanlar geliyor. İstanbul’da plaka tahdidi olacak da bizde nemalanacağız diye bekliyorlar’’ifadelerini kullandı.

Korsan yasası ocak söndüren yasası

Korsan yasasına da değinen Coşar, kanunlar açık ve net öncelikle korsan yasasında değişikliğe gidilmeli dedi. Coşar, korsan yasasını ocak söndüren yasası olarak nitelendirdiğini ifade etti. Coşar, ‘’Ticari araç ve vergi mükellefi olan araçlar hiçbir zaman korsan yasasından bağlanmaz. Bu mesele en çok İstanbul’da can yakıyor. Korsan yasası 2012’nin Haziran ayında yürürlüğe girdi’’ dedi. Kanun açık ve net olduğunu polisin bir şey yapamadığını da eklen Coşar, kanunun değişmesi gerektiğini söyledi. Coşar, Bağcılar, Kıraç, Esenyurt, Kartal bu civarlarda büyük sıkıntılar yaşandığını da belirtti. Şoföre 2.150 lira para cezası ile 1.200 lira otopark parası 60 gün iş kaybı ile bir servisçinin ocağını söndürmek için yeterli olduğunu söyleyen Coşar, ‘’11 Mayısta bir basın açıklaması yapıldı. Plaka tahdidi ile ilgili açıklamaydı ama korsan yasası damgasını vurdu. Korsan yasası mutlaka düzenlenmeli. Ticari, hususi araç arasında ayırım yapılmalı’’ şeklinde konuştu.

UKOME ile iletişim iyi ama yönetimle değil

UKOME ile ilişkileri hakkında konuşan Coşar, UKOME ile herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını belirtti. Coşar, belediyelerle bu iş şu şekilde olur deyip plan ve program dahilinde konuşmaları gerektiğini ifade etti. Şuanda kurumların devre dışı bırakıldığını söyleyen Coşar böylece esnafın sonunun hazırlandığını belirtti. Aslında son derece meşakkatli bir iş yaptıklarını söyleyen Coşar, her gün aynı yolu gidip gelmenin, can taşımanın çok zor olduğunu ifade etti. Coşar, doğru gidildiği takdirde başarılamayacak bir mesele olmadığını söyledi ve ‘’Model olacak yeni bir yönetim tarzı oluşturacağız. UKOME personeli ile iletişimimiz güzel ama yönetimle değil. Çünkü insanları sokağa döktüler. 2 Mart, 6 Mart’ta yine eylem var. İstanbul’da eylem yapılacaksa en az 40 bin kişi araçları ile katılması lazım. Hepimiz sözleşmeli çalışıyoruz. İnsanların çoluğu çocuğu evde ekmek bekliyor. O korku ile eylemlere gelenler olmuyor’’ diye ekledi. 

Hamza Öztürk ile bu iş yürümez

Son olarak seçimler ile ilgili konuşan Coşar, zihniyetin kesinlikle değişmesi gerektiğini söyledi. Aynı zihniyetin başa gelme olasılığında işlerin çok daha zorlaşacağınız söyleyen Coşar, ‘’Seçimler hayırlı olur umarım. Aynı zihniyet kurumu yönetecek olursa işimiz zor. Son 4 yılda sektör çok geriledi. Mutlaka bir yönetim kurulu olmalıdır. Daha profesyonel çalışma olmalıdır. Ama Hamza Öztürk ile bu iş gitmez. Kendimizi de milleti de kurtaracağız’’ dedi.

İç birliktelik olmazsa plaka tahdidi hayal olur

Kahvaltının ardından esnafa seslenen Murat Naci Coşar sektörün sorunlarını ele alarak konuşma yaptı. Coşar konuşmasında sektörü en önemli sorunlarından olan plaka tahdidi ve korsan yasası hakkında söylemlerde bulundu. Coşar, ‘’Ben 2002 yılından beri servis araçları odasında yönetim kurulunda görev yaptım. Bugüne kadar servis araçları odası bir köy derneği şeklinde yönetildi. Geldiğimiz noktada içinde bulunduğumuz durum içimi yakıyor. Plaka tahdidini hepinizden daha çok istiyorum. Yalnız bu işin servisçi rantı ile yürütülemeyeceği açıktır. İstanbul’da bir iç birliktelik yakalanmazsa bu plaka tahdidi sadece hayal olur’’ diye konuştu.

Hamza Öztürk git artık, istemiyoruz seni

Gelen konuklara konuşma yapan Murat Naci Coşar sektörün çok zor durumda olduğunu esnafın eve ekmek götüremez hale geldiğini söyledi. Coşar, para kazanamadıkları için devlete olan görevlerini de yerine getiremediklerini belirtti. Plaka tahdidi bu işin olmazsa olmazı olduğunu ama herkesin çok sıkıntı çektiğini ve kendi dükkanlarında kiracı olduklarını söyleyen Coşar, ‘’Projelerimizden bir tanesi de kademeli fiyat tarifesi uygulayacağız. Korsan yasası getirdiler belediyenin eline kocaman bir sopa verdiler. Hamza Öztürk belediyenin uşaklığına son vermeli. Yapacağını yaptın Hamza Öztürk git artık istemiyoruz seni’’ dedi. Hamza Öztürk’ün egosuna yenik düştüğünü ifade eden Coşar, ‘’Biz insanlarla esnafı satma noktasında görüşmüyoruz. Biz önce hukuk eğer beceremezsek en az 40 bin kişinin katılacağı eylemle mücadele edeceğiz. Profesyonel ellerin dokunuşu ile daha iyi noktalara geleceğimize inanıyorum’’ dedi.

Oy kullanırken elinizi vicdanınıza koyun

Murat Naci Coşar D2 yasasına da değinerek, üyelerden oy kullanırken çok dikkatli olmalarını istedi. Coşar, D2 yasasından dolayı servisçiler servisçilik dışındaki işlere gidemiyor, giden şoförlerin de yakalandığında korsan yasasından para cezası yediklerini söyledi. Seçimin neticesi ne olursa olsun hayırlısı olmasını temenni eden Coşar, ‘’Ne geliyorsa başımıza bilgisizlikten geliyor. Oy kullanırken elinizi vicdanınıza koymanızı istiyorum. Hepimiz aynı yerden geliyoruz hepimizin ortak sıkıntıları var. Birbirimizin işine girip kırdığımız sürece bir adım ileri gidemeyiz’’ şeklinde konuştu. Silkinip ayağa kalkmanın zamanı olduğunu belirten Coşar, bir araya gelindiğinde her şey çok daha güzel olacaktır şeklinde konuştu.

Bizim partimiz ekmek partisi

Coşar konuşmasının devamında üyelere plaka tahdidini almak için elinden gelen her şeyi yapacağına dair söz veren Coşar, plaka tahdidi ile alakalı bütün düşüncelerini ortaya koyduğunu belirtti. Esnaftan herhangi bir partiye üye misiniz şeklinde bir soru yöneltildiğinde ise hiçbir partiye üye olmadığını esnafın partisinin olmayacağını söyledi. Coşar, ‘’İyi kaptan dümen suyundan belli olur. Bunların dümen suyu karışmış. O yüzden bir şey yapamıyorlar. Bizim patimiz ekmek partisi’’ dedi.

Coşar servisçilere D2 belgesini vermemelerinin sebebinin ruhsatta yazan okul taşıtı ibaresi olduğunu söyledi. Ancak ruhsatta yazan bu ibarenin zorunlu olmadığını ifade eden Coşar, D2 belgesini alamamalarının nedenlerinden birinin de tahtid kapsamında olmaları olarak açıkladı. Coşar, ‘’Bu konuda doğru bir anlatım olursa, alt yapı hazırlanırsa D2 belgesi kiralanabilir. Eğer bize tahdit vermiyorsanız önümüzü açın istediğimiz işi yapalım. Bizimki haklı bir gurur. Ama hakkımızı aramayı bilmiyoruz. Bunun çözümü hukuktur. Eğer söylemlerimizi yapamazsak gelin yakamıza yapışın’’ ifadelerini kullandı.

Özge DURMAZ - Erhan TEKİNDUR 
 


 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Okan Kaya
2014-05-20 19:52:38
o toplantılara katılanlar sayesinde zaten plaka hayal oldu biz servis esnafı olarak plaka tahdidi diyoruz o toplantıya katılanlar yok o madde yok bu madde arkadasım o toplantıya katılanlar biraz delikanlıysa ya plaka yada toplantı yok eylem var der ama görüyorumki o kadar delikanlı yok o toplantılarda esnafı savunacak hatayı birlik beraberlikte değil birlik beraberlik yapamayan vede o toplantılara katılanlarda arayın
ERCAN ŞAHİN
2014-03-02 21:52:38
BOŞ İŞLER PEŞİNDESİNİZ İŞİNİZE BAKIN AKŞAMA KADAR 30TL OLAN SERVİS 31TL OLURMU DEYİN BUNLARA DEVAM SES GETİRMEK İSTİYORSAN 2ĞÜN İŞE ĞİTME BAK İSTEDİĞİN HER ŞEY AYAĞINA ĞELSİN 50,000 SERCİŞCİ VAR BUNLARIN 500 KİŞİ ,İŞ BIRAKIR ANCA DİĞERLERİ PATRON KIZMASIN DEVAM EDELİM DER PLAKA TAHDİDİ OLDUGU ĞÜN GELİN HAKKIMI SİZE VEREYİM
Bahadır
2014-02-16 19:00:58
Hamza Öztürk'ü destekleyen bir tane şirket görmedim hepsi karşısında, şimdi bir düşünün bize en çok zulmü kim yapıyor? Kimler sömürüyor bizi? Tabiki çalıştığımız tur şirketleri ben niye beni sömürenin desteklediği kişilere oy vereyim?
şakir DAĞDELEN
2014-02-14 21:47:14

Her iki başkan adayına da başarılar dilerim.

Bu bir seçim kim çok oy alırsa o kazanacak. Kaybeden ise oy kullanan bizler olacağız. Her zaman iki üç kişi aday olur biri kazanır. Biz kaybederiz. Neden kaybediyoruz. Birbirimize destek olmadığımızdan, birbirimize kazık attığımızdan x firmasında bi iş var sen gidiyorsun 100 liraya anlaşıyorsun, ben gidiyorum 90 liraya senin işine takoz koyuyorum , başka biri gidiyor 80 liraya alıyor işi ondan sonra diyosunuz para kazanamıyoruz, mazota çalışıyoruz bu zihniyetle devam edin biz hep kaybedelim.

Başkan adayları hep kazansın.....x şirketleri hep kazansın...diyeceksiniz plaka tahdidi olsa biz de kazanırız ben size söyleyeyim Plaka tahdidi falan olmayacak olur ama ne zaman onuda söyleyeyim.

İSTANBUL'a ne zaman kırmızı kar yağarsa o zaman....

Nihat Çınar
2014-02-08 14:30:28
Saygıdeğer servisci kardeşlerim İSAROD'un şimdiye kadar esnafın çıkarına yaptığı çalışmalar sayılı oysa bizlere neler vaad etmişti.
Şimdi Kazlıçeşme mitingi düzenleyeceğiz diyor ama bunu internet aracılığı ile insanlara duyurmaya çalışıyor kaç tane arkadaşımız etkin internet kullanabiliyor ki açıpta takip etsin birde kendi internet sitelerine doğruları yazan arkadaşlarınızın yorumlarını koymuyorlar.

Hani her görüşe açıktılar Hamza bey hangi kuruma bağlı olursa olsun bizim kapımız herkese açık diye basbas bağırıyordu ne oldu? Geri mi tepti?

Insanları kandırmayın lütfen.

IBB açık açık söylüyor Istanbula plaka yok diye siz neyin peşindesiniz anlayamadım sitemize yapılan doğru yorumları ortadan kaldırıyorsunuz insanları engelliyorsunuz kimden korkuyorsunuz?
Hani okullar açılınca yol kapatacaktık ne oldu yalan oldu 2 martta yalan mı olacak bence yalan olacak.
Erdoğan Bolcan
2014-02-05 13:52:21

Sayın Faruk Adalı, Ayosad’ı ne kadar tanıyorsun bilmiyorum. Ayosad’ın esnaf için neler yaptığını esnafa ne gibi katkıları olduğunu araştırırsan öğrenirsin.

Sayın Adalı sen yazında Hamza Öztürk’ü, Murat Naci Coşar’ı, Ayosad’ı, İsder’i ve İstab’ı hedef almışsın.

Sayın Adalı seçimde iki aday daha var, bunlarla ilgilide birşeyler yazsan da bizlerde bilsek.

Erdoğan Bolcan
Ayosad

Tuncay Elmadağlı
2014-02-04 09:29:00

Öncelikle oda seçimlerinin İstanbul servis araçları esnafı için şimdiden hayırlı olmasını dilerim.

Bir konuya değineceğim Korsan yasası; korsan yasasının değişmesi konusunda aktarıldığı gibi ticari araçlara korsan yasasından hiç bir şekilde ceza yazılmaması, inşallah İstanbul’a tahdit geldiğinde ki tüm çalışmalar tahditi olumsuz yönde etkiler ve anlamsız hale getirir. şöyle ki tahditli araçla tahditsiz aracın arasındaki tek fark plakası olur o zaman plakası olmayan ama ticari olan bir araca hangi polis ceza yazabilir, bir düşünün… Mahkeme yazılan cezayı direk ticari araca ceza yazamazsın diye bozar ki (örnekleri mevcut olduğu için kanunun bu şekliyle çıkması yönünde çalıştık ve şu anda tahdit olan illerde sorun yok korsan araçları 60 gün parka çekebiliyoruz) tahditin hiç bir anlamı kalmaz. Bu nedenle korsan yasasına sahip çıkarak sistemde tıkanan yeri İstanbul olarak Ukome’den düzenlemek gerekir.

İSAROD seçimlerinin şimdiden camiaya hayırlı olmasını dilerim.

ASİO Başkanı
Tuncay ELMADAĞLI

Özgur POLAT
2014-02-01 23:27:13

Öncelıkle butun servisçi emektarlara ve bu ısten evıne ekmek goturmeye çalısanlara..

Gerıde kalanlara bir iş bırakmak ısteyen buyuklerıme saygı sunarım.

Şu cumlede bu sekılde dusunenler ustune alsın ..Fırsatcı rantçı aday ve baskanlar almasın şayet böyleysenız. Plaka tahdıtı hepımızın ortak sorunu ıstedgımız ısı yapamamız kendı esımız dostumuzla dugune dernege gıderken korsan muamelesı görmemız ıs bılmeyen sırf keyıf olsun dıe altına bı araba alıp gununu öldurmeye ugrasıp pıyasanın yarı fıyatına çalısanların pıyasayı öldurmesı bunlar dert..

Öyle seyler oldukı bu alemde bızzat basımıza gelen bır olay: yıllarca her muayneden sorunsuz geçen trafık çevırmelerınde sorunsuz dewam eden aracımız durdurulup ewrakları ıstenıyor.ve akabınde ruhsatta tıcarı yazısından tik işaretı hususıye kaymıs ..bu araç yıllardır vergıye tabı her turlu vergı lavhasıyla ewraklarıyla tam... ne bir sorgulama ne bır arastırma aynı dakka araç baglanıyor ve 5 bın tlye yakın ceza aracın baglanıp yatmasıda cabası kredılı araç..

Hangı bırını anlatalım. yuzde yuz haklı olmama ragmen aylardır davası suruyor ya arkadas cok sey var sımdıkıde aday olanda kımse garıbın çılesı bıtmez bız sınanıyoruz derız Allah'a havale ederız.

Ha bır zaman sonra artık yeter dersem...
Şahsım adıma söyluyorum patlarım adım Özgur soyadım Polat yer ıstanbul esenyurt buda ısım soyısım yazmıyosunuz dıyenler için..

İsmail Baydı
2014-01-31 21:06:24

İSTANBULDA SERVİS TAŞIMACILIGI YAPAN MESLEKTAŞLARIMDAN AİDAT ALAN BÜTÜN KURUMLARA YUH OLSUN SEÇİM ZAMANI GELİNCE HERKES MEYDANLARDA 2 AY ÖNCE UKOME DEN YAPILAN SERVİSÇİLERİ VE TUR FİRMALARINI BİR GECEDE BİTİREBİLİRİM DİYEN UKOME YE NİÇİN HİÇBİR SERVİSÇİYİ DESTEKLEYEN PARAMIZI ALAN ODALAR KARŞILIK VEREMEDİ ŞİMDİ MESLEKTAŞLARIMIZIN OYUNU ALMAK İÇİN YARIŞIYORSUNUZ BÜTÜN ODALARI DERNEKLERİ ŞİTDETLE KINIYORUM MESLEKTAŞLARIM VERDİGİNİZ OYUN HESABINI SORUN İBB VE YANDAŞ ODALAR BİZE HAKKIMIZI VERMİYECEK ONUN İÇİN OYLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM

İYİ AKŞAMLAR İSBAY

Faruk Adalı
31 Ocak 2014 Cuma 15:20
15:20
Fazla tecrübeye gerek yok merak ettiğim bir konu var .

Hamza Öztürk'ü hedef alanlar İSTAB, İSTER, AYOSAD, Murat Naci Coşar sizleri de bir araya getiren Hamza'nın eylemsizliğimi. Yoksa başka bir şey mi var bilmediğimiz .

Benim gördüğüm bir tarafta tur şirketleri İSAROD'u ele geçirmeye çalışıyor öbür tarafta Hamza Öztürk bireysel servisçi olarak direniyor.

Durum apaçık ortada iken Hamza Öztürk ne yaptıda bu insanlar bu adamı istemiyor aklı olan düşünsün.
Özer Berberoğlu
31 Ocak 2014 Cuma 15:20
15:20
ÖZGÜRÜM ÇOK GÜZEL YAZMIŞIN..
DÜŞMANIN SANA ÖDÜL VERİYORSA SENDE BİR SIKINTI VARDIR...
ÇOK GÜZEL BİR ATASÖZÜDÜR..TUR FİRMALARI BİR ADAYI DESTEKLEDİĞİNİ DUYDUĞUMDADA AYNISINI YAZDIM..ŞİMDİDE YANİ KİM OLDUĞUNU ÖĞRENDİKTEN SONRADA AYNISINI YAZIYORUM...EĞER TUR FİRMALARI M.NACİ BAŞKANI DESTEKLİYORSA BEN BİR SERVİSÇİ ESNAFI OLARAK ONDAN BİR HAYIR BEKLEYEMEM..

KİM OLURSA OLSUN FARKETMEZ..HANGİ ADAY OLURSA OLSUN FARKETMEZ..ÜSTELİK BU DENLİ YALAN MSJ LARLA DESTEKLENİYORSA SERVİSÇİLERE VURULACAK DARBEDE O DENLİ BÜYÜK OLACAKTIR..

BUNU GÖREMEMEK İÇİN APTAL OLMAK GEREK..ÖZGÜRÜM OKUL ALIYOMUSUN BİLMİYORUM..ASIL SORUN OKULLARDA..5 TANE VELİ İLE SÖZLEŞME BU SENE ÇOK SERVİSÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK..ŞİRKETLER OKULLARDAN İŞ ALAMAYACAK..ASIL MESELE BUNU KURTARMAK..ŞİRKETLERİN YENİDEN İHALE ALIP SERVİS ESNAFINI 3 KURUŞA ÇALIŞTIRMANIN ÖNÜNÜ AÇMAK..BİR DÜŞÜNELİM ŞÖYLE..SERVİSÇİLER EYLEM YAPMADI DİYE HAMZA BAŞKANA DARGINDIRLAR..PEKİ TUR ŞİRKETLERİ NEDEN VAR GÜCÜYLE HAMZA BAŞKANI DEVİRME ÇABASI İÇİNE GİRMİŞLERDİR??

SÖMÜRÜYE AZDA OLSA DUR DEDİĞİ İÇİN..

BU ÇOK NET OLARAK ORTADADIR.. BU TOPLANTININ ASIL AMACINI GÖREMEYEN SERVİSÇİLERE YAZIKLAR OLSUN DİYORUM..

SAYGILARIMLA....

BİRDE NOT YAZMAK İSTİYORUM..ADINI YAZMA CESARETİNİ GÖSTEREMEYENLER..Y
APTIĞINIZ YORUMLARDANMI KORKUYORSUNUZ?
YOKSA KENDİNİZDENMİ KORKUYORSUNUZ??
Servisçi Özgür
31 Ocak 2014 Cuma 15:20
15:20
İSDER başkanı Murat Erdoğan başkanıma saygılar sunuyorum bu toplantıya katılamadım merak ettiğim soruları orada sormak fırsatım olacaktı bende buradan sorayım dedim
sn Naci Coşar İSAROD başkanlığına aday değil mi evet aday o zaman Gürsel Tursan ve diğer şirketler ne den Naçi beye destek oluyorlar benim çalıştığım şirket yüzde 60 yakın komisyon kesiyor birde bana oyumu kullanırken Naci beye vermemi emir ediyor.

Bizleri köle gibi sömüren şirketlere acaba ne sözü verdi Naci bey çünkü bu kan emici şirketler menfaatleri olmazsa destek vermezler.

Bu şirketler plakaya karşı öz mal yasasına karşı servisçilerin nefes almasına dahi karşı olanlar bana kime oy vereceğimi emir edemezler Naci bey oy kullanırken elinizi vicdanınıza koyun demiş dediğini yapıyorum benim vicdanım şirketlere oy verme diyor. Ben tarafsız biriyim kimse beni yanlış anlamasın şirketler bir şey yani vaatler almadan destek vermez.

Benim bildiğim bu kusura bakmasın M.Nacı başkanım benim vicdanım servisçileri sömürene oy verme diyor Naci başkanım sömürücü şirketleri destek olarak almamalıydı ben kendisine bire bir sorduğumda şirket desteği yok demişti. Belkide o zamanlar öyleydi.

Ssaygılar sunuyorum şirketler bu secimi kazandığında bizler Servisçiler tamamen bittik demektir.
Ahmet Bey
31 Ocak 2014 Cuma 15:20
15:20
Bir kere yazının ilk başını okudum, yazılan bu...

Yaklaşan İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri ve Esnaf Odası (İSAROD) seçimleri öncesi, 25 Ocak 2014 cumartesi günü İSDER önderliğinde düzenlenen kahvaltı ile bireysel taşımacılık yapan esnaflar, firma sahipleri ve İSAROD başkan adayları....

Bu ne ya! Bizim kanımızı emen firma sahipleri değil mi? İsarod başkan adaylarıda gelmiş, bunlarla bir olup oy istiyorlar. Ya bırakın, bu servisçi esnafı artık uyandı. Sizin gibilere oy vermez, vermeyecekte...

O toplantının mesajınıda gördük. Güya İsarod bu toplantıyı düzenlemiş gibi mesaj atıldı esnafa. AMA DEDİĞİM GİBİ ARTIK SERVİSÇİ ESNAFI UYANDI. AH ŞU PLAKAMIZA TAHDİT GELSE Allah'tan hesapı sorulacak yapılanların. Biz yapmak istemesekte ihtiyaçlarımız olduğundan, zorla 3 kuruşa çalıştıran firmalar, o gün yaklaşıyor etekleriniz tutuştu daha durun bunun öbür dünyası var orayada sıra gelecek.

Hem bu dünyada hem öbür dünyada hakkımız ödeyemeyeceksiniz. Hakkımız haram olsun.
Kadir Kaplan
31 Ocak 2014 Cuma 15:19
15:19
Başkan adayları niye bu kadar hararetlisiniz? Size ne oluyor? Bizim araçlarımız bağlanıyor, biz zulüm görüyoruz... Koltuğun sıcaklığı bitince mi sesiniz çıkıyor? Biri kaybetmemek biri de oturmak için... Bu zamana kadar ne yaptınız da şimdi ne yapacaksınız? Kimin yarasına merhem oldunuz? Yok korsan yok plaka… Gerçekçi olun Gebze gibi olun adamlar yol belgesi alıyorlar İstanbul’dan daha ötesi var mı? ACIYORUM HEM KENDİMİZE HEM BAŞKAN ADAYLARINA...
Özer Berberoğlu
31 Ocak 2014 Cuma 15:19
15:19
Sn. Murat Erdoğan çok güzel bir toplantı tertip etmişsiniz.. Ancak Gürsel firmasının çalışan servisçilerine göndermiş olduğu iddia edilen mesaj şayet doğru ise çok çirkin bir harekettir. İsarod'u aşağılayan bir konumdadır ve çok çirkin bir mesajdır. İsarod üyelerinide ahmak yerine koymaktadır. Eğer bu ahmaklığı Gürsel firması yapmış ise yazıklar olsun. Bu talihsiz mesajı çeken firmanın İstanbul'da büyük bir tur şirketi olması da İstanbul'lular ve servis esnafı adına çok büyük bir talihsizliktir.

İsarod ana sayfasında Gürsel firması tarafından gönderildiği iddia edilen mesaj şöyledir. (Üyesi olduğunuz İsarod (istanbul umumi servis aracı işletmecileri esnaf odası) seçimleri yarın 25.01.2014 Cumartesi günü Kartal-Soğanlık-Titanic Otel arkası Ulucamii altı, İsarod lokalinde sabah saat 09,30-12,00 saatleri arasında gerçekleşecektir. Katılmanız önemle rica olunur)

İşte bu mesaja ne yorum yapılabilir? Karar servisçi esnafının..

Saygılarımla..
Murat Çalışkan
31 Ocak 2014 Cuma 15:19
15:19
Merhaba esnaf kardeşlerim,

Murat Bey, birliktelik saygı duyulacak bir husus lakin, Hamza bey birlik ve beraberlikten yana olmadığını söyediniz. Bende kendisini burdan dolayı kınıyorum, o şekilde davrandı ise.

Ben 16 yıldır bu işle uğraşıyorum beni sizde oda iyi tanırsınız. Geçen dönemki oda seçiminde Hamza Bey'le birlik oldunuz Musa Çakrak Bey'i devirdiniz. Omuz omuza verdiğin kişiye dirsek atıyorsun.

Ben bu işe başladığımdan buyana sizler odamızda yönetici vasfında görev yaptınız. Anladığım kadarıyla sizin işinizde odacılık olmuş ve ne yazıktır ki her dönem yönetimden birileri aday oluyor. Sizler abilerim birlik ve beraberliği asla kendi aranızda kuramadınız ve bizleri de, yönetimide defalarca bölüp durdunuz.

Bende burdan sizlere odacılık mesleğini bırakmaya davet ediyorum, bizler için kim hayırlı olacak ise başımıza gelmesini temenni eder saygılarımı sunarım..
Nihat Çınar
31 Ocak 2014 Cuma 15:19
15:19
Gelen gideni aratır. Baştaki bizim hiçbir yaramıza merhem olmadı. Onun yerine başka biri gelirse onunda olmayacağı kesin ama hep aynı adamı beslemeyelim. Sonra besle kargayı oysun gözünü olur.

Hepside tutamayacakları sözler veriyor, aciyorum koltuk sevdalılarına...
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 - 212 258 77 87 | Faks : 0212 259 78 85 | Haber Yazılımı: CM Bilişim