• BIST 96.121
  • Altın 242,203
  • Dolar 6,2046
  • Euro 7,2854
  • İstanbul : 21 °C

Daralmaya rağmen büyüdü

Daralmaya rağmen büyüdü
Brisa tarafından 28 Ocak Çarşamba günü Four Seasons Hotel’de gerçekleştirilen Ticari Ürünler Değerlendirme Toplantısı’nda ticari ürünler segmentinin dünyadaki ve Türkiye’deki mevcut durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

Toplantıya Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman, Ticari Ürünler Satış Direktörü Yakup Demir, Ticari Ürünler Pazarlama Müdürü Gürsu Başaran ve Profleet Pazarlama Müdürü Fuat Ahmet Atay ile diğer üst düzey yetkililer katıldı.

Açılış konuşmasında Brisa’yı sektörde artık salt bir lastik üreticisi olarak değil, daha çok bir “değer sağlayıcı” olarak konumlandırdıklarını belirten Bayman, inovasyon odaklı hizmet anlayışlarıyla hem bireysel hem de kurumsal müşterilere değer katmak amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini dile getirdi.

Hakan Bayman: “Bu sene Lassa ile başlayan yolculuğumuzun Bridgestone olduktan sonraki 41.yılını kutluyoruz. Geçen zaman içinde sürdürdüğümüz liderlik şanstan ziyade hummalı bir çalışmanın ürünüdür.2015 geçen önceki senenin rakamları üzerine aynı agresiflikle daha ciddi büyüme hedefleriyle donanmış bir sene, bizi yine yoğun dönem bekliyor şirketimize 41. kere maşallah diyorum.”

Brisa’nın yenileme pazarı iş hacminin %50’sini oluşturan ticari ürünler segmentinde Bridgestone, Lassa, Bandag markaları ve son olarak kullanıcıların beğenisine sundukları “Eko” lastikleriyle yerlerini sağlamlaştırdıklarını belirten Hakan Bayman, Dünya lastik pazarının 2014 yılında %4.5 büyüme ile 1.7 milyar adet olarak gerçekleştiğini; son 5 senede de toplamda %28 büyüme kaydedildiğini söyledi.

Brisa bünyesinde sürdürülebilirliğe her anlamda büyük önem verdiklerinin de altını çizen Genel Müdür Bayman, karbon salımını azaltan çevreci ürün ve hizmetleriyle çevresel; “Yola Sağlam Çık” ve “Emniyet Lastiği” gibi kampanyalarla toplumsal; çeşitlenen satış kanalları ve inovatif hizmet anlayışlarıyla da ekonomik sürdürülebilirliğe katkı sağladıklarına dikkat çekti. AB Karbon Salımı Regülasyonu ile ilgili de katılımcıları bilgilendiren Bayman, düşük yuvarlanma direncine sahip, daha hafif ve akıllı lastiklerin sektörün yükselen trendi olduğunu belirtti.

Brisa Performansı

Brisa Genel Müdürü Bayman : ”2014 yılında daralan ticari lastikler pazarında Brisa büyümeye devam etti. Her 3 ağır ticari lastikten biri Brisa markalarına ait. 2015 hedefi ise pazarın üzerinde büyümek. Brisa’nın, Türk sanayisinde bir rol model olarak başlattığı üretim şirketinden inovasyon şirketine dönüş sürecini kararlılıkla sürdürüyor. 2014 yılı, yaşanan makro-ekonomik birtakım zorluklara rağmen, yurtiçi pazarda pazarın üzerinde performans göstererek büyüdüğü bir yıl oldu. Ağır ticari araç lastikleri grubunda, bölgesel problemler başta olmak üzere ekonominin durağan seyri nedeniyle yaşanan daralmaya karşın yine de pazarın üzerinde bir performans göstermeyi başardı” dedi.

Bu doğrultuda müşteriye dokunan, kalıcı fark yaratan çok iyi uygulamaları hayata geçirerek satış kanallarını zenginleştirerek müşterilerine yeni satış ve hizmet noktaları sundu. Stratejik ürün gruplarında ilerlemeler kaydettiği bir yıl oldu ve otomotiv endüstrisi kanalında özellikle ticari gruptaki performansla kayda değer bir ciro büyümesi elde etti ve karlılık artışı sağladı.

Dünya lastik pazarından bahseden Bayman 2014 yılında %4,5 oranında büyümüş ve toplam lastik satışı 1,7 milyar adede yükselmiş,son 5 yılda ise toplam büyüme oranı %28 olarak kayıtlara geçtiğini büyümenin çoğunlukla gelişmekte olan ülkelerden geldiğini söyledi. Avrupa lastik yenileme pazarı 2012’de %18, 2013’te %3 küçülmenin ardından, 2014’te tekrar büyüme sağladığını ifade etti. Dünya Ağır Ticari Lastik Pazarında ise 2014 yılında global yenileme pazarında 152 milyon adet lastik satışı gerçekleştiğini 2019’a kadar %28’lik artışla bu adedin 196 milyon adede çıkması beklediklerini anlattı.Bu segment global lastik pazarının %11’ini oluşturduğunu bu rakamın sektör için umut vaat ettiğini ifade etti.

Türkiye Lastik Pazarı

Brisa Genel Müdürü Bayman :"Türkiye’de toplam lastik satış adedi, özellikle binek ve hafif ticari araç segmentlerinin etkisiyle 2014 yılında bir önceki yıla göre %2 gibi bir küçülme kaydederek 19,4 milyon adede ulaşmıştır. Son 10 yılda ise %50’nin üzerinde bir büyüme göstermiştir. 2015 yılı için sektör genelinde %3’ün üzerinde büyüme hedefleniyor.Ticari lastik pazarında ise 2014 yılında yenileme pazarında 7% küçülme gerçekleşirken, 2015 yılında 10% civarında bir artış bekliyor, 2019 yılında pazarın 3 milyon adade ulaşacağı tahmin ediyoruz..Segmentler bazında baktığımızda en büyük hacim (%60’dan fazla), bölgesel ve inşaat segmentinden gelmekte.Ayrıca nn hızlı büyüyen segment ise uzunyol " dedi.

Türkiye’deki ticari ve hafif ticari araç üretimi 2014 yılında %11 düşüşle 437.000 adet olarak gerçekleşti. 2015 yılında açılacak yeni üretim tesislerinin sektöre olumlu katkı yapması bekleniyor.Türkiye ticari araç parkı Avrupa’nın birçok ülkesinden fazla olmasına rağmen en yaşlı araç parklarından biri olduğu belirtildi.

360 derece filo yönetim çözümleri: “Profleet”

Brisa tarafından filo yönetim çözümlerini tek çatı altında birleştirmek amacıyla geliştirdiği Profleet filo yönetim modeliyle Ürün, Servis, Program ve Bilgi/Danışmanlık başlıklarında filo müşterilerinin operasyonlarını minimum maliyetle yönetebilecekleri sürdürülebilir çözümler üretiyor. Profleet ilefiloların sosyal, ekonomik ve çevresel katma değerinin yükseltilmesi hedefleniyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Profleet Pazarlama Müdürü Ahmet Fuat Atay :”Filoların genel maliyetleri yakıt, lastik, eleman ve ekipman giderlerinden oluşuyor. Brisa Profleet paketiyle ürün ve mekanik servis desteği yanında eğitim, bütçe, merkezi faturalama,  danışmanlık, yol yardımı, envanter yönetimi, online programlar ve tüm servis ve hizmetlerin düzenli olarak raporlanması ile bu giderlerde tasarruf yapılmasını mümkün kılıyor. Yapılan son ölçümler; lastik ömrünü ortalama %15 arttırdığı gözlenen Profleet hizmetlerinin yakıt kullanımını da %5 oranında azalttığını ortaya koyuyor. Profleet kapsamında sunulan hizmetler ile bugüne kadar toplamda yaklaşık 400 milyon TL tutarında tasarruf sağlayabiliyoruz” dedi.

 

img_3399.jpg

 

Profleet kapsamında sunulan ürün, hizmet, servis, ölçüm ve raporlamalarla sadece 2014 yılında;

  • 110 Profleet Danışmanı ile
  • 1.400 Filo Müşterisinde
  • 65.000 Araca
  • 400.000’in üzerinde lastiğe ulaşıldı
  • Yakıt giderlerinde ortalama % 5 tasarruf
  • Lastik kullanımında ortalama % 15 ömür artışı

Toplamda 400 milyon TL tasarruf sağlandı.

Mobilfix

Dünyada geliştirilen ilk ve tek mobil TIR bakım servisi olan Mobilfix, Profleet kapsamında sunulan hizmetler arasında önemli bir yer tutuyor. Uzun süre üzerinde çalışılan, Brisa mühendisleri tarafından tasarlanıp hayata geçirilen Mobilfix, 2014 yılında 16 ağır ticari araç filosunu ziyaret ederek 30 servis operasyonu yürüttü ve toplamda 1200’e yakın araca periyodik bakım hizmeti sundu. Mobilfix,2013 yılında Türkiye İnovasyon Haftası’nda Müşteri Odaklı Hizmet İnovasyonu Ödülü’ne değer bulunmuştu.

2014 yılında, tanıtım ve servis amacıyla ticari araç filolarını ziyaret eden Brisa mühendisleri, toplamda 1200'e yakın araca periyodik bakım hizmeti sundu.2015 yılında ise 2 kat büyümeyi hedeflemekte.

Mobilfix; özellikle doğru mekanik ayarlar sayesinde, hem yakıt tasarrufuna hem de lastik ömrüne katkı sağlıyor; bu şekilde %3 lük yakıt tasarrufu ve %10’luk lastik ömür tasarrufu sağlayarak araç başına ortalama 10.000 TL, yılda ise 11.1 milyon TL tasarruf elde edilebiliyor.

Lastik kaplamada güvenin adresi Bandag

Brisa, filo yönetiminde başlıca gider kalemleri arasında yer alan lastik kaplama hizmetinde ise Bandag markasıyla servis sunuyor. Brisa’nın tümü uluslararası ECER109 belgesine sahip üreticileri tarafından verilen lastik kaplama hizmeti, filoların lastik maliyetini ciddi oranda azalttığı gibi, doğal kaynakların korunmasına da büyük ölçüde katkı sağlıyor. Bandag ile özellikle kamyon ve otobüsler başta olmak üzere filo araçları için toplam lastik maliyetlerinde %40’a varan tasarruf sağlayabilen kaplama hizmetleri sunuluyor.Bandag markasıyla, yeni lastikler, kaplama lastikler ve servis gibi yeni çözüm paketleri sunarak, filoların işletme maliyetlerini düşürmelerine yardımcı oluyor. Bandag tarafından gerçekleştirilen lastik kaplama hizmetleri, otobüs ve kamyonlarda kullanılan kaliteli lastiklerin ömrünü uzatıyor; böylece toplam sahip olma maliyetinde de tasarruf sağlanıyor. Ayrıca Brisa, OTR kaplamada Cutcure markasıyla ilk defa 51 inch lastik kaplıyor.

Türkiye’de kaplama Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Piyasa Gözetimi ve Denetimi Genel Müdürlüğü tarafından 2012’den bu yana denetlenmekte olan ECE R-109 regülasyonu ile kaplama alanındaki doğru uygulama standartları zorunlu kılınmakta.Türkiye’de ise bunun belgelendirilme oranı 60% iken Bandag tesislerinin tümü bu belgeye sahip.

Türkiye’de kaplama oranı %25, ABD ve gelişmiş Avrupa ülkelerinde ise bu oran ortalama %50’dir. Gelişmiş ülkelerde ise bu oranın 60%’nin üzerinde çıktığı görülmektedir. Bu rakamlar Türkiye’deki bu alanda potansiyeli ortaya koymaktadır. Türkiye’de 2014 yılında 500.000 lastik kaplandı. 2015 yılında pazarın %5’lik bir büyüme kaydetmesi bekleniyor.

Çevresel sürdürülebilirlik açısından değerlendirildiğinde; kaplama, lastik atıklarını azaltarak çevrenin korunmasına da katkı sağlıyor. Kaplama ile kaliteli bir karkasa sahip ticari lastiklerin ömrü birkaç kez uzatılarak toplam lastik maliyetinde %40’a varan tasarruf sağlanabiliyor.

Ağır vasıta uzmanı ‘ProPratik’

Profleet filo yönetim çözümleri arasında yer alan ProPratik, ticari araç sahiplerinin, lastik ve kaplama başta olmak üzere, kamyon ve otobüslere yönelik birçok ürün ve hizmete aynı çatı altında erişebilmelerini, böylece iş verimliliklerini arttırmalarını sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir mağaza konsepti olarak dikkat çekiyor. Modern tasarımı, ekipmanları ve eğitimli personeliyle müşterilerine yepyeni bir deneyim sunan ProPratik mağazalarının sayılarının arttırılması için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Brisa, filo müşterilerinin ihtiyaçlarına hızlı ve pratik çözümler sunuyor. Araçların lastik sökme-takma ihtiyaçlarına cevap verecek yepyeni bir konsepti hayata geçiriyor. ProBox içinde lastik-sökme takma ekipmanlarının yanı sıra ofis alanı, yaşam alanı ve depo alanı bulunuyor. Satıştan çok servis amaçlı bir konsept olarak tasarlanan ProBox, filo araç parklarında ticari araç sürücülerine hizmet veriyor.Ayrıca Profleet kapsamında sunduğu Filofix hizmeti aracılığıyla, Türkiye’nin her noktasında ve Avrupa’da filolara özel 7/24 Türkçe yol yardım hizmeti ve Türkiye’de faturalandırma imkanı sunuyor.

img_3474.jpg

 

img_3428.jpg

 

img_3443.jpg

 

img_3384.jpg

 

img_3382.jpg

manset-001.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 - 212 258 77 87 | Faks : 0212 259 78 85 | Haber Yazılımı: CM Bilişim