• BIST 102.270
  • Altın 148,843
  • Dolar 3,5367
  • Euro 4,1883
  • İstanbul : 22 °C

Depolar verimsiz iş akışından her yıl 2.899 saat kaybediyor

Depolar verimsiz iş akışından her yıl 2.899 saat kaybediyor
Mobil iş çözümleri kuruluşlarından Intermec tarafından yapılan araştırma, verimsiz iş süreçlerinin ve depoların karşılaştıkları zorlukların gerçek maliyetini ortaya koydu.

Depolar ve dağıtım merkezleri maliyetlerini azaltmak ve gelir marjlarını artırmak yönünde büyük baskı altında bulunuyor. Intermec’in araştırması, sadece son altı ay içinde her 10 depo müdüründen 8'ine (yüzde 79) operasyon maliyetlerinden ortalama yüzde 19 tasarruf etme görevi verildiğini ortaya koydu.

Depolar verimsiz iş akışı nedeniyle yılda 2.899 saat kaybediyor

Çalışmaya katılan 250 tedarik zinciri, depo ve dağıtım yöneticisi, 8 saatlik mesaide her bir işçinin üretkenliğinin, verimsiz iş süreçleri yüzünden yaklaşık 15 dakika azaldığını belirtti. 50 çalışanı olan küçük - orta ölçekli bir depo için bu rakam yılda 2.899 saati buluyor. Daha büyük işletmelerde ise daha yüksek sayılara ulaşabiliyor.

Kafkas: ‘teknolojik altyapılarını gözden geçirilmeli’

Depo yöneticilerinin tasarruf yapma yönünde önemli zorluklarla karşılaştığını ifade eden Intermec Türkiye Ülke Müdürü Murat Kafkas sözlerine şöyle devam etti: “Depo yöneticileri zamanı çok daha verimli harcamalı ve işletmelerindeki karlılığı en üst seviyeye çekmelidirler. Kaybedilen saniye ve dakikaları yeniden kazanarak tasarruf elde etmek üzere, iş akışını ayrıntısıyla sürekli olarak gözden geçirmek zorundalar. Bu araştırmanın da açıkça gösterdiği gibi, depolar ve dağıtım merkezlerinin teknolojik altyapılarını gözden geçirmeye başlamaları gerekiyor."

Depolar en çok yükleme-doldurmada zaman kaybediyor

Soruları yanıtlayan yöneticilerin çoğunluğu 8 saatlik bir mesaide oluşan en verimsiz iş akışlarının yüzde 20 oranında yükleme ve doldurmadan kaynaklandığına inanıyor. Yakın zamanda iş akışı ve süreçlerini gözden geçiren şirketler, envanter kontrolü ve toplamanın maliyetlerin en kolay azaltılabileceği iki alan olduğuna işaret ediyor.

Müşteri şikayet etmedikçe kimsenin hareket etmeye niyeti yok

Dünyada mobil iş çözümleri sektörünün önde gelen kuruluşlarından Intermec tarafından gerçekleştirilen araştırma, iş akışının verimliliğini iyileştirmek için hâlâ harekete geçmemiş şirketlerin, iş akışının tam bir değerlendirmesini yapmamak yönünde büyük bir direnç