• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul : 22 °C

Doka Toplantısı, Atabarı Kayak Merkezi’nde gerçekleştirildi

Doka Toplantısı, Atabarı Kayak Merkezi’nde gerçekleştirildi
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu toplantısı Artvin’de yapıldı.

İl merkezine yaklaşık 17 kilometre mesafede bulunan ve 2009 yılında Artvin Valiliği’nce yaptırılan Atabarı Kayak Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Artvin Valisi Kemal Cirit, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Rize Valisi Nurullah Çakır, Giresun Valisi Hasan Karahan, Ordu Valisi Kenan Çiftçi, Gümüşhane Valisi Yusuf Mayda, Belediye Başkanları, İl Genel Meclis Başkanları ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları ile DOKA Genel Sekreteri Oktay Çetin Kaldırım katıldı.

Artvin Valisi Kemal Cirit, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi: ”Doğu Karadeniz’in en doğusundaki sınır ili olan Artvin, bölgemizin karakteristik tüm özelliklerini taşırken, sahil bandı olup ta il merkezini içeride olduğu birkaç ilimizden birisidir. Dolayısıyla hem Karadeniz’in tüm özelliklerini taşımakta hem de komşu bölgelerinden etkilenerek farklı kültürleri içinde barındırarak seçkin demokrasi kültürü ve hoşgörüsü ile örnek bil ildir de…

Bugün yine ülkemizin Kafkaslara açılan en önemli sınır kapısına sahiptir. Sarp Kara Hudut Sınır Kapısı her yıl ciddi katkıyı bizlere ve ülkemize sunmaktadır. Bugün ortalama günde 18000 kişi ve yılda 6,5 milyon kişinin geçiş noktası haline gelmiştir. 1 milyon 250 araç giriş çıkışı yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıla göre % 21’lik artış vardır. Ülke Kara Hudut Kapıları arasında ilk sıradadır ve totalde Atatürk ve Antalya havalimanlarından sonra üçüncü sırada yer almaktadır. Ve 500 milyar dolarlık 2023 ihracat hedefi doğrultusunda ciddi hareketliliği bünyesinde barındırmaktadır. Ve sınır kapısı ile ilgili büyütme, modernleştirme ve kamulaştırma işlemleri devam etmektedir.

DOKA olarak ilimizde bugüne kadar 46 proje kazandırılmış, 3 proje uygulanamamış ve yaklaşık 6 milyonluk proje desteği ilimize sunulmuştur.

Kalkınma Ajansları olarak bölgesel planlamalarda ciddi katkıyı önemsemekteyiz. İller kalkınacaksa ve zihinlerdeki paradigmal değişim yaşanacaksa bu ancak bölgesel bir ivme kazanırsa anlamlıdır. Ki 26 Kalkınma Ajansının kurularak faaliyette olması da bunun en açık göstergesidir. Yeniden hoş geldiniz diyor, toplantının başarılı geçmesini temenni ediyorum.”

DOKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Ordu Valisi Kenan Çiftçi ise toplantıda yaptığı konuşmada: “Böyle güzel bir mekanda bizleri buluşturan ev sahibi Artvin Valimize ve heyetine canı gönülden teşekkür ediyoruz. Karın, o soğuğun sıcağını, güneşin güzelliğini ve ormanın güzelliğini bu toplantı vesileyle bizlere gösterdiğini için bir kez daha heyetimiz adına teşekkür ediyorum.

Karadeniz her yönüyle mükemmel bir bölgemiz. Bütün illerin kendine mahsus, kendine ait güzellikleri var. Ama birbirine de benzer yönleri var. Zaten DOKA’da 6 ilimizi bir araya getirerek, bu güzelliklerin inkişaf edilmesini, ortaya çıkmasını, turizm, ekonomi, sağlık, eğitim ve diğer alanlarda işbirliği içerisinde Türkiye’de olduğu gibi dünyada yerini alması için çaba ve gayret göstermektedir.

Ben ilk defa Artvin’e geliyorum. Hakikaten burası çok güzel bir ilimiz. Daha öce Rize’de çalıştım, Trabzon’da yerlerimiz var. Trabzon’un eniştesiyim. Orada da çok güzel yaylalar var. Giresun ve Ordu’nun yaylaları da bir harika. Özellikle bu “Yeşil Yolla” birlikte inşallah bu yaylaları turizme kazandırmak gerekiyor. Bu konu ile ilgili de hem dış fuarlarda hem de iç fuarlarda tanıtımlarla ilgili arkadaşlarımızın ve farklı birimlerimizin çalışmaları ve gayretleri devam ediyor. Bunlar devam edecektir de.

Bugün burada toplanmamamızın gündeminden birisi de 2014 yılı içerisinde çıkılması planlanan Doğrudan Faaliyet Desteklerinin görüşülmesidir. TR 90 Kış Master Planının değerlendirilmesi, başarılı bulunan projelerin değerlendirilmesi, BROP kapsamında İzleme ve Değerlendirme Faaliyetleri fesih talepleri var. Bunları görüşeceğiz. Birde kurumsal işlerle ilgili olarak görüşmeler yapacağız.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti. Toplantı, gündemde yer alan     TR90 Kış Turizmi Master Planının Değerlendirilmesi, Çalışma Bakanlığı İKGOP Desteği Kapsamında Başarılı Bulunan Ordu ve Giresun İllerinde Uygulanacak Projenin Değerlendirilmesi, devam eden projelere ilişkin sözleşme fesih taleplerinin görüşülmesi, 2014 yılı içerisinde başarılı bulunan Doğrudan Faaliyet Desteği Projelerinin Görüşülmesi, Kurumsal İşlemlerin Görüşülmesi ve dilek ve temennilerin ardından sona erdi.

DOKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Ordu Valisi Kenan Çiftçi, toplantı sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Buraların turizme açılması için neler yapabilir konusunda bir master plan hazırlanmıştı. Toplantıda bunu değerlendirdik. Heyetimiz çok güzel çalışmalar yapmışlar. Özellikle yaylalar, yayla turizmi, eko turizm ve kayak. Bunları görüşüp değerlendirmelerde bulunduk. Bize müracaat eden bazı projeleri görüştük ve kararlar aldık. Projelerden sonra projelerin reddi ile ilgili bazı noktalar söylenmişti. Bu konular hakkında kararlar verdik. Bir sonraki toplantımızda da neler yapacağımızı görüştük. Biz buraların her alanda gelişmesi adına DOKA ve Yönetim Kurulu adına elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. Şunu da hassaten belirtmek istiyorum, Artvin bizlere çok güzel ev sahipliği yaptı. En güzel mekânı bizler için açtı. Artvin Valimize, Belediye Başkanımıza, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımıza ve İl Genel Meclisi Başkanımıza canı gönülden teşekkür ediyorum. Artvin’de bizlere verilen raporlar doğrultusunda çok güzel hizmetler yapılabilir ve bu yönde gelişen bir bölgemiz. Artvin, içinde barındırdığı doğası ile İsviçre’nin Alpleri gibi muhteşem bir ilimiz.” dedi.

DOKA Yönetim Kurulu Üyeleri toplantının ardından Atabarı Kayak Merkezi’nde incelemelerde bulunduktan sonra ilden ayrıldı.

dokat-toplantisi-artvinde-yapildi.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 - 212 258 77 87 | Faks : 0212 259 78 85 | Haber Yazılımı: CM Bilişim