• BIST 95.411
 • Altın 222,524
 • Dolar 5,3450
 • Euro 6,0975
 • İstanbul : 6 °C

Ege Kıyılarında Ro-Ro Hattı kurulmalı

Ege Kıyılarında Ro-Ro Hattı kurulmalı
UND ; İzmir’de 8 Mart günü her iki ülkeden toplam 22 Bakanın katılımı ile yapılacak toplantı için Sayın Davutoğlu ve Sayın Çipras’a Lojistik İşbirliği Çağrısı yaptı.

KİPİ KAPISI YENİLENSİN, EGE’DE ORTAK RORO HATLARI KURULSUN!

Uluslararası Nakliyeciler Derneği İcra Kurulu Başkanı Fatih ŞENER, “İran’a uygulanan ambargo kaldırıldı. Etrafımızda yeniden inşa edilecek ülkeler var. Avrupa’dan bölgeye ticaret ve taşıma en kısa sürede artacaktır.Türkiye ve Yunanistan, Güney ve Orta Avrupa’dan bölgeye yapılacak ticaret için işbirliği yapmalıdır. “Yeni İpek Yolunu birlikte açalım”Kipi kapısının geliştirilmesi ve Yunanistan’dan Ege kıyılarına direk RoRo hatları açılması, her iki ülkenin de ticaret hacimlerinde önemli oranda canlanmaya imkan sağlayacaktır”dedi.

İKİ ÜLKE DE ÖNEMLİ KAZANÇLAR ELDE EDECEK

Şener açıklamasında;Lojistik işbirliği ile sadece Yunanistan değil aynı zamanda Türkiye’de önemli kazançlar elde edebilir. Yunanistan’ın yollarına 6 Milyar Euro yatırım yapıldı ancak asıl mesela bu yolları kullanarak ticareti geliştirmek olmalıdır. Türkiye’den Bulgaristan üzerinden her gün 750 araç çıkarabilirken Yunanistan tarafından ancak 150–200 araç çıkabiliyor. İpsala’nın Türkiye tarafında 136, Yunanistan tarafında ise 31 personel çalışıyor. Bulgaristan Türkiye’nin ihracatının taşınması ve geçişlerden yıllık 350–400 milyon Euro gelir elde ediyor. Bu parayı Yunanistan’da kazanabilir. "şeklinde konuştu.

LOJİSTİK, YUNANİSTAN’IN YARALARINI SARMAK İÇİN ÖNEMLİ BİR İMKAN !

Fatih Şener; “Yunanistan ile yaptığımız müzakereler sonucunda Yunanistan vize başvurularında, TIR Şoförleri için diğer ülkelerin istediği davetiye şartını kaldırdı. Bunlar güzel gelişmeler ancak özellikle İPSALA kapısının kapasitesi arttırılır ve Ege kıyılarından Yunanistan Limanlarına RORO hatları kurulması için işbirliği yaparsa Avrupa trafiğinin bir kısmı Yunanistan’ı transit geçip, Adriyatik’teki Ro-Ro’lara binip İtalya’ya geçmek suretiyle ticareti gerçekleştirebilir ve böylece Lojistik potansiyelini kullanmış olur” diye konuştu. 

Şener ayrıca; “Avrupa ve Asya arasında birçok güzergah çiziliyor. Türkiye bu güzergahların bazılarında yer alırken Yunanistan, Avrupa’dan Çin’e kadar uzanan bu güzergahlardan hiçbirinde yer almıyor. Yunanistan ve Türkiye Kipu ve İpsala kapılarını iyileştirirse buradan geçen trafik Yunanistan’a ciddi bir lojistik gelir sağlar. Bulgaristan yılda yaklaşık 400 bin araçlık trafiğiyle bu konuda iyi bir örnek ve onu model almak, Yunanistan’a fayda sağlar” görüşünü savundu. 

LOJİSTİK YUNAN EKONOMİSİNİN CAN SİMİDİ OLABİLİR

Türkiye’nin Ege Limanlarından 92 milyar dolarlık ticaret hacmine dikkat çeken Fatih Şener;  Egeden Yunanistan’a direk ulaşacak RORO hatları konusunda ortak projeler geliştirilmesi dış ticaretimiz hız kazanacağını bunun da son aylarda düşüşe geçen ihracat rakamlarına olumlu yansıyacağını belirtti. 

Uluslararası Nakliyeciler Derneği İcra Kurulu BaşkanıFatih Şener,  şunları söyledi:

“Yunanistan’ın transit geçişi kolaylaştırarak, Selanik ve Lavrion gibi limanlarına RoRo gemilerinin yanaşmasını sağlaması durumunda lojistik maliyetler önemli oranda düşecektir. Söz konusu limanlarda yaşanacak trafik, hem o alana gelir bırakacak hem de bu güzergâhı kullanan araçlar aynı zamanda Yunan ticaret mallarının hızlı ekonomik şartlarda taşınmasına imkân verecek. UND olarak, Yunanistan’ın lojistik bir transit güzergâh olarak Türkiye ile ortak hareket etmesini Güney Avrupa ve Orta Avrupa için güzergâh olma yönünde bir devlet politikası  benimsemesini isteriz. Bu, Türk ihracatının, Türk  dış ticaretinin de ufkunu açar. Çünkü Bulgaristan’da beklemelerimiz var aynı zamanda Yunanistan’ın kalkınması için bir fırsat olabilir. Lojistik Yunanistan’ın bir kurtuluşu için ekonomik bir enstrüman olabilir.DEİK iş konseyine Türkiye ve Yunanistan katılacak tüm iş insanlarına Lojistik şartlar iyileşmeden ticaret olmaz. Gelin hep birlikte işbirliği yapalım. Her iki ülke de bundan kazançlı çıkacaktır.”

“Türkiye olarak, Kipi kapsını biz yenilemeliyiz”

Şener, “Türkiye’de Gümrük kapılarını modernize etme konusunda önemli tecrübe var. TOBB ülkemizin dört bir yanında Yap-İşlet-Devret Modeli ile modern kapılar inşa etti. Türkiye olarak, Kipi kapısını daİpsala kapısı ile Senkronize çalışacak şekilde Yap-İşlet-Devret modeli ile geliştirmek mümkün.İki ülkenin bakanlarının ortak toplantısı sonunda Sayın Başbakanların yapacağı açıklamada KİPİ kapısının iyileştirilmesi müjdesini bekliyoruz. Orada bir atıl kapasite var. Çok küçük bir yatırımla Yunanistan otoyolları AB ve Yunanistan ekonomileri için çok daha verimli kullanılacaktır.” ifadelerini kullandı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Yenilenen sistemiyle Oregon Teknoloji21 Aralık 2018 Cuma 15:24
 • Bakanlık'tan Sınır kapısı açıklaması geldi18 Aralık 2018 Salı 13:38
 • Altı aylık çalışma olumlu sonuçlandı07 Aralık 2018 Cuma 15:14
 • Tırsan Dünya medyasına konuştu05 Aralık 2018 Çarşamba 11:54
 • 10 Aralık 2018 son gün04 Aralık 2018 Salı 10:45
 • Borusan ve İTÜ iş birliği29 Kasım 2018 Perşembe 14:45
 • Fevzi Gandur Logistics'te üst düzey atama22 Kasım 2018 Perşembe 14:23
 • U.N. Ro-Ro, 2019’a iddialı hedeflerle giriyor20 Kasım 2018 Salı 13:49
 • Tırsan Talson'dan teslimat haberi20 Kasım 2018 Salı 13:32
 • Schmitz Cargobull’dan büyük yatırım19 Kasım 2018 Pazartesi 12:23
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim