• BIST 104.855
  • Altın 378,663
  • Dolar 6,8205
  • Euro 7,5895
  • İstanbul : 18 °C

Ekol Lojistik Paqize ile Trieste’ye doğru ilk seferini gerçekleştirdi

Ekol Lojistik Paqize ile Trieste’ye doğru ilk seferini gerçekleştirdi
Ekol Lojistiğin İstanbul’dan Trieste’ye yapacağı taşımalarda kiraladığı gemilerden ilki olan Paqize Haydarpaşa limanından hareket etti.

Ekol Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul’un kendi araçlarını İstanbul- Trieste hattında çalıştırılmak üzere kiraladığı 3 gemiden ilki Haydarpaşa’da düzenlenen bir törenle hareket etti.

Ro Ro Cargo tipi olan Gemi, 2010 yılında UND Deniz için inşaa edildi. UND Deniz’in iflas etmesiyle Yunanlı bir firmaya satılan 193 metre boyunda ve 26 metre genişliğinde olan gemi ortalama 15.4 knots hızına ulaşabiliyor.

Ekol Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul’un ev sahipliğinde düzenlenen ve Haydarpaşa limanından Trieste’ye gidecek olan geminin hareket törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın’ın yanı sıra Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürü Hamza Demirdelen, UND Başkanı Ruhi Engin Özmen ve Genel Sekreter Fevzi Çakmak, Un Ro-Ro CEO’su Sedat Gümüşoğlu ile çok sayıda sektör temsilcisi katılmasının ardından Musul, konuklarını ilk seferi yapılacak olan Paqize adlı gemisini gezdirerek yapılacak olan Ro Ro seferleri ve alınan gemilerle ilgili olarak da bilgilendirdi.


“Yeni oluşuma destek vermek gerekir”

İstanbul-Trieste hattında Ekol Lojistiğin araçlarını taşımak için çalıştırılacak olan Paqize adlı geminin sefer töreninde konuşan Talat Aydın, yeni Ro Ro şirketine destek verilmesi gerektiğini belirterek sektöre hayırlı olması temennisinde bulundu. Lojistik sektöründeki bir şirketin Ro Ro hattı kurmasının önemine değinen Aydın, sektörün de bu imkanı iyi değerlendirmesi gerektiğini söyleyerek Bu bir imkândır. İmkânın da var olabilmesi için yaşaması lazım. Herkesin bunun yaşaması için gayret göstermesi lazım” şeklinde konuştu.

UN Ro Ro’dan da bahseden Aydın, Türkiye’de ikinci bir taşımacılık şirketinin de var olduğunu söyleyerek aralarında adil ve tatlı bir rekabetin olması gerektiğinin altını çizdi.

Kombine taşımacılık sistemini bakanlık olarak desteklediklerini de belirten Aydın dünyadaki lojistik firmalarının çok modlu taşıma sistemi modelini uyguladıklarını bunda karayolu, deniz yolu ve trenle desteklendiğini hatırlatarak bu 3 modun başlangıç ve bitiş noktasını oluşturduğunu söyledi.

Talat Aydın, sektörün kendini yenilemesinde bakanlığın bir kez daha destek olgunun altını çizerek “Bakanlık olarak Tehlikeli Madde ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü’nü kurduk. O da emekleme döneminde. Gittikçe daha güçlü bir kamu kuruluşu olarak, düzenleyici otoritesi olarak kendini ortaya koyacaktır” dedi.

Amaç sadece kendi gemilerini taşımak

Kendi Ro Ro şirketini kurmanın mutluluğunu yaşayan Ekol Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul ise, Ülke ekonomisine de katkı sağladıkları için bir kez daha mutlu olduklarını yineledi.

Ekol Lojistik olarak ithalat ve ihracatta rekabet gücünü arttırmanın kalitede ve fiyatta olumlu sinyaller vereceğini ifade eden Musul, bazı lojistik firmalarının da kendilerini desteklemek için Ro Ro seferlerinin ilk günü için araçlarını verecekleri konusunda söz verdiklerini söyleyerek “Sağ olsunlar, araç vererek bizi desteklediler” dedi.

Yatırım maliyeti 100 milyon Euro

Gemi dahil yaptıkları yatırım maliyetinin 100 milyon Euro olduğunu söyleyen Musul, her geminin 250 adet treylere yapılan toplam yatırım maliyetine denk geldiğini belirtti.

Yapılan yatırımın bir Ro Ro işletmesi olmak adına yapılmadığını sadece kendi araçlarını taşımaya yönelik yapıldığını hatırlatan Musul, “Biz Ro Ro işletmesi olmak için yatırım yapmadık. Kendi yüklerimizi taşımak için yatırım yaptık. Bu seferlik arkadaşlarımızın jestleri nedeni ile farklı firmalara hizmet veriyoruz ama normalde kendi yüklerimizi taşımak için yapmış olduğumuz bir yatırımdır. Bizim için gemilerimiz; treylerimizle ya da depomuzdaki forkliftimizle eş değer. İşimizi daha iyi yapmak adına ihtiyaç duyduğumuz bir araç” diyerek alınan 3 geminin ileriye dönük satın alma amaçlı kiraladıklarını söyledi. 


 


 


 


 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Nazmi Özcan
2013-01-17 15:41:35
Sn Ahmet Bey,

Basarılar dılıyorum.
Izmırdende , Alsancak Lıman, Aliağa, Dikiliden olabilir,
Bu girişiminizi 4444 goz ile beliyorum.

Saygı ve sevgiler.
Nazmi Ozcan
Erol Güzeladam
2013-01-17 11:05:47

Ahmet bey, Ülkemiz ve nakliyecilerimiz için mutlaka olması gereken bu girişimde bulunmanızdan ve cesaretinizden dolayı gerçekten sizi kutlamak gerekiyor. Tabiki bu girişime nakliyecilerimizde mutlaka destek verecekler. Sektör için her kim ne yapıyorsa alkışlanmalıdır.

YOLUNUZ AÇIK OLSUN.

İbrahim Baki
2013-01-16 12:49:36

Bu tür cesaretleri, o cesaretin yatırıma dönüşmesini, üretim ve istihdama katkısını ÜLKEMİZ EKONOMİSİ ve SEKTÖR adına ayakda alkışlarım.

Hayırlı uğurlu olsun. Vede sorarım!

-2010 yılında UND yönetimine geldiğinizde UND DENİZ diye bir şirketi aktif hale getirmek üzere seçildiğiniz gerçeği ortada iken, sektörün tümüne katkı sağlamak adına bu cesaretinizi neden göstermediniz?

-Bugün RORO calıştıran bir şirketin sahibi olarak, UND yönetiminde olduğunuz sürece bu tür bir yatırımın sizin için gerekli ve rantabıl olduğu kanaatine hangi bilgi, deneyim, belge havuzundan tercübe edinerek karar verdiniz. Size birde HORON gerçeği ile sesleneyim. Horon'u bir kişinin mükemmel oynaması hiç estetik deyildir. Bir ekip oynasa estetikde vardır, ekip ruhuda vardır, dayanışmada vardır, birlikte hareket etmenin yarattığı sinerjide vardır. Daha sayılacak bir sürü VARLAR sıralayabilirim. O ekip UND çatısı altında bu sektörün tümü idi.

Hayırlı olsun Saygılarımızla.

Turgay Demirbilek
2013-01-16 09:08:36

Sektörden gelen biri olarak bu tarz öncü yatırımların ayakta alkışlanması gerektiğini düşünüyorum. Dilerimki uluslararası nakliye sektörü verilen emeklerin karşılığını almanızı sağlar.

Sektöre hayırlı olsun.

Turgay DEMİRBİLEK Filo md. Yrd. IVECO

Emin Gürhan İSKENDER
2013-01-15 14:10:05
Dünyada ve ülkemizde ekonomik göstergelerde yaşanan olumsuz gelişmelerden ülkemizdeki bütün sektörler nasibini almıştır. Zincirin önemli bir halkası olan dış ticaret sektörü en başta etkilenen sektör olmuştur.

Global ekonomi hızlı bir şekilde değişim süreci geçirmekte ve omurgası yeniden yapılanarak şekil almaktadır. Ekol Lojistik yaptığı yeni yatırımlarla, bu omurganın şeklini belirliyor.

Eskilerin dediği gibi; İş hayatı bisiklete binmek gibidir. Ya sürekli pedal çevirirsiniz ya da düşersiniz.

Sevgi ve Saygılarımla,
Emin Gürhan İSKENDER
Melih Şismanoğlu
2013-01-15 10:20:40

Sayin Ahmet Bey;

Uluslararası nakliyeci olarak bir ilki gerçekleştirdiğinizden dolayı sizi ve ekibinizi kutlar, bu girişiminizin başarılı olmasını dilerim.

Melih Şismanoglu Transemex Kft. Budapest-HU

Ertuğrul Tarhan
2013-01-14 21:33:39

Sevgili Ahmet; Ekol'ün başarılı çalışmalarına Ro-Ro yatırımı ile önemli bir halka daha ekleyerek Ülke lojistik hizmet süreçlerine ekonomik katkı sağlamanızdan dolayı kutlarım. Hayırlı uğurlu olsun.

Sevgi ve saygılarımla.

Ertuğrul TARHAN

A.Şevki KARATAŞ
2013-01-14 20:32:06

Sayın Musul,

Sektör'e yapmış olduğunuz yatırımdan dolayı teşekkürler. Fakat bunu sadece kendi araçlarınız için değil. Tüm sektör firmalarının kullana bilmesi adına bir oluşum yapmanız canı gönülden temenni ederiz. Allah cc. Hayırlı uğurlu etsin.

KGL KARATAŞ GRUP LOJİSTİK CO.

A.ŞEVKİ KARATAŞ

Ali Çiçekli
2013-01-14 13:38:36
Sayın Ahmet Musul Bey,

Her ne kadar genel kullanıma açık olmayıp sadece kendi araçlarınızı taşımak üzere bu roro hattını açtıysanız da,sektöre bir nefes aldıracağını umut ediyorum.

Bu anlayışla, yeni roro hattınızın başta firmanız olmak üzere tüm sektör ve ülkemize hayırlı,uğurlu,uzun soluklu ve başarılı olmasını dilerim.

Saygılarımla,
Öğr.Grv.Ali Çiçekli
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim