• BIST 118.713
  • Altın 399,170
  • Dolar 6,8560
  • Euro 7,7581
  • İstanbul : 22 °C

Ekol Lojistik Trieste hattında araçlarını kendi gemileriyle taşıyacak

Ekol Lojistik Trieste hattında araçlarını kendi gemileriyle taşıyacak
Ekol Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul, kendi araçlarını İstanbul Trieste hattında taşıma amaçlı UND Deniz’in 2010 yılında kullandığı gemileri satın alma taahhütlü kiralayarak çalıştıracak.

UN Ro Ro’nun taşımalarda kendilerine kolaylık sağladığı iddialarına karşılık böyle bir yaklaşımın olmadığını belirten Ekol Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul, İstanbul-Trieste hattında kendi araçlarını taşıyacak gemilerle ilgili olarak Kadıköy’de Hilton Tree Otel’de yaptığı konuşmasında UND Deniz’e ait 2010 yılında Yunanlı bir firmaya satılan Beacy Head, Wessex ve Mercia adlı gemileri satın alma taahhütlü olarak kiraladıklarını söyledi.

Gemilerin zorunlu nedenlerden dolayı alındığını ifade eden Musul, 1990’lı yıllarda devlet desteği ile Türkiye’de iki gemi kaldırılabilirken pazarda büyük hisseye sahip UN Ro Ro ve Ulusoy gibi pazarda büyük hisseye sahip iki şirket içinde kendi inisiyatiflerini kullanarak riske girdiklerini de sözlerine ekledi.

6 ay öncesinde başlayan gemi alım hikayesinde UN Ro Ro’nun araçlarını taşımamasının büyük rol oynadığını iddia eden Musul, demiryoluyla gelen tam konteynerle taşınan kimyasal maddelerin Ro Ro ile taşınması için bir proje hazırladıklarını, trenle getirdikleri ürünleri Köstence gemisi ile taşımak için çalışmalarının hazır olduğunu söyledi.


Köstence hattında izin verildi, Trieste hattında yasaklandı

Hazırladıkları projede Köstence’ye kadar ola tren seferinin taşıma kalitesi ve maliyet açısından cazip olmadığının anlaşılması üzerine projede yeni düzenlemeye gittiklerini ve hattı Trieste yönüne çevirdiklerini belirterek “Trieste üzerinden çalışan gemilerin ana katlarının 6.80 yüksekliğinde olması sebebi ile swap dediğimiz 45 fitlik konteynerleri 2 kat üst üste yüklenerek, hacmi daha iyi değerlendirecek bir proje düşündük ve bunun üzerine deneme için konteynetlerin Ro Ro gemilerine binmesini sağlayan bir tekerlekli platformu inşa ettik” dedi.

Köstence hattında UN Ro Ro tarafından taşıma yapılmasına izin verildiğini söyleyen Musul, hesaba katmadıkları durumun ise Trieste hattında UN Ro Ro tarafından buna izin verilmemesi olduğunu söyledi. Durum üzerine UN Ro Ro’su Sedat Gümüşoğlu ile bir toplantı gerçekleştirildiğini söyleyen Ahmet Musul aldığı yanıttan memnun kalmadığını belirterek sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Kendileriyle bir toplantı yaptık ve bu durumun konuşulduğunu, bu konuda çalışmaların yapıldığını söyledim. Kendisi ise bunun Köstence için düşünüldüğünden izin verildiğini, Trieste hattında her ne kadar bu uygulamanın modern bir uygulama olduğunu, Ro Ro’larla batı Avrupa’da bunun yapıldığını söyledi. Ama Türkiye’de kurulan Ro Ro şirketinin kara taşımacılığı kökenli firmalar tarafından kurulduğunu ve diğer firmaların böyle bir hizmeti verememesi durumunda böyle bir şeyi Ekol’ün yapmasını diğer firmalara açıklayamayacaklarını iletti”

24 Aralık’ta kontrat imzalandı 18 Ocak'ta ilk gemi kalkıyor

Durum karşısında sıkıntı yaşadıklarını bir kez daha yineleyen Musul, sıkıntının giderilmesine yönelik yaptıkları çalışmada İstanbul’dan Trieste’ye bu çalışma şekliyle nasıl gidebileceklerinin araştırmasını yaptıklarını söyledi ve “İnternetten Ro Ro gemilerine yönelik araştırma yaptım ve daha evvel UND Deniz’in kullanmış olduğu gemilerin yaklaşık 4 aydan beri Yunanistan’daki limanlarda yattığını, sahibi olan firmanın da çok ekonomik bir fiyat ile birkaç ay evvel bunları aldığını ve yine de 3’üncü bir gemilerinin olduğunu öğrenince Brezilyalı bir broker üzerinden temas kurmaya çalıştık ve işlemleri başlattık” diyerek 24 Aralık 2012'de gemiler için kontrat imzaladıklarını söyledi.

Olayın tamamen kendilerinin inisiyatifinden kaynaklandığını söyleyen Musul, “Biz Ro Ro’ya göbekten bağlı bir şirketiz ve bunun sıkıntısını gördüğümüz için böyle bir girişimde bulunduk” dedi.

Ahmet Musul, İlk geminin 18 Ocak 2013Cuma günü Trieste’den, ikinci geminin ise Haydarpaşa’dan kalkacağının söyledi.

“UN Ro Ro bırakın imtiyaz sağladı, tersine bizi küstüren bir tavır sergiledi”

Ekol Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul, TIRSAN Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu’na da atıfta bulunarak, UN Ro Ro’nun kendi şirketlerine herhangi bir şekilde imtiyaz sağlamadığını tersine diğer nakliyecilerin zor durumda kalmaması için kendilerini küstüren bir durum sergilediklerini iddia etti.

UN Ro Ro Ceo’su Sedat Gümüşoğlu’na sadece Trieste hattında kendi gemilerini kullanacaklarını söylediklerinde ise, Gümüşoğlu’nun durumu şaşırarak üzüntü ile karşıladığını belirten Musul, TIRSAN Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu’nun ise bu duyum karşısında kendisini planlarını çalmakla itham ettiğini iddia etti ve “Kendisinin buna benzer bir girişim için hazırlıklı olduğunu, böyle bir durumda beni kendi fikir ve hazırlıklarını çalmakla suçladı” şeklinde konuştu.

“Hodri Meydan”

UN Ro Ro ile ilgili olarak da konuşan Musul, 2009 yılında hisselerini alan fon şirketinin olumsuz şekilde imajını zedeleyici bir noktaya çekilmesinin doğru olmadığını vurgulayarak, “O fon şirketi bizim operasyonlarımızın içerisinde yoktu. Hissemizi aldılar, halka açılana kadar da hissenin değerinden faydalanmak için bekliyorlar. Bu tamamen bizim yönetimimizin kararıdır” açıklamasında bulundu.

Yeni Türk ticaret kanunundan da bahseden Musul, şirketin kendi hissesini alabilme limitinin yüzde 10 ile sınırlandığını söyledi ve Türk ticaret kanununda yer alan yüzde 10’luk sınırlandırılmanın kaldırılarak çoğunluk hissenin şirkete bırakılabileceği bir değişiklik istediğini belirterek Çetin Nuhoğlu’na “Hodri Meydan” dedi ve konuyu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız ile görüştüklerini sözlerine ekledi.

Ekol Lojistikte yüzde 54 hisseye sahip olduğunu belirten Musul, “Çetin Ağabey’e de Hodri Meydan diyorum. Ben şirketimin yüzde 51 hissesini geliriyle, varlığıyla her şeyiyle şirketimin kendisine bırakacağım. Ben sadece yüzde 3’e sahip olacağım. Eğer Çetin Ağabey bu özveride bulunacaksa biz bakanlığın bu değişikliği yaptığı zaman aynı masada bu imzayı atarak diğer müteşebbislere, diğer ikinci nesle şirketi temsilen bırakmaktan dolayı endişe duyan diğer firmalara da örnek olmasını istiyorum” dedi.

 Geminin tam güzergahını sitesinden görebilirsiniz

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2013-01-10 10:09:08
Yazilanlar tamamen boş ekol iki gün önce açıklama yapıyor
Sonrada kendi araçlarımi kendim taşıyacağım diyor
Anladığım kadarıyla Und icin Cetin bey böyle bir çalısmayı yapmış bunu bilen ekol firmasının sahibi sırf kendini gösterebilmek hodri meydan diyebilmek amacıyla bu ise el atmış . Bütün çalısmaları hazırlanmış bir projeye .
Kendileri Cetin beye hodri meydan dememiştir.
Kendileri bütün nakliyeci arkadaslarımıza hodri meydan demiştir .
Un Roro nun kendilerine tanıdıkları imkanları kimseye tanimamislardir
Ben Trieste ziyaretimde bile geminin ekol firmasının araçları icin bekletildigine şahit oldum .bu kadarda ortada olan olayların çarptırılmasına hiç gerek yok .
Ben merak ediyorum bu durumdan sonra Mersin gemilerinde 100 adete yakın yer bırakılan Mars'a ne gibi kolaylık sağlayacak un Roro . Bu durumda bile Mersin gemilerinde ekol firması icin bizleri mağdur duruma sokacaklar ise un Roro yada bravo demekten başka bir lafımız olmaz
En kısa sürede Und derneğin triesteye hem ofis hemde gemi operasyonları olarak girmesini temenni ediyoruz . Gemi doluluk tren doluluk oranlarına göre iptaller belge dağıtımları yapılmakta yani tamamen bası boşluk hüküm sürmekte
Artık derneğimizin uyanıp turk nakliyecisi icin önemli bir nokta olan Trieste icin hareketlenmesini beklemekteyiz. Gemiler yeni hatlar şart Und triestede şart
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2013-01-09 21:18:15
İste bu sekilde ancak tebrik edebiliriz
Bu sekilde ekol firmasi istedigi gibi fiyatlar ile oynayabilecek ustune birde kendine is cikartacaktir . Nerede und yonetimi baskanlik secimleriyle birbirimizi yemek ile ugrasiyoruz
Bir birlik olup tekrar und amblemli gemilerimizi triestede goremedik
Bir yandan amerikalilar ( kovboylar)
Bir yandan araplar kimbilir ne isim takilacaklar islerimize gelecegimize karar veren organlar oldular
Yaziklar olsun ekol boyle bir calismayi dernek ve nakliyeciler ile paylasmadiginiz icin
Yaziklar olsun bizlere boyle olaylara izin verdigimiz icin
Kendi gemilerimiz ile bir is yapamadik
Dusmani uzakta aramamak lazim ahmet bey und denizi batiran cetin bey degilmis ta kendinizmissiniz

Lutfen birlik olup bu yabanci sevdasina son verelim turkun gucunu gosterelim

Cetin bey sizde lutfen verdiginiz sozun arkasinda durun 5 gemi ile bu ise baslayacaginizi belirtmistiniz lutfen baslayin bizler sizin yaninizdayiz
Çetin Çimagil
2013-01-09 17:31:23
Geç kalmış bir atılım olmasına rağmen canı gönülden destekliyorum.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim