• BIST 122.142
 • Altın 300,140
 • Dolar 5,9403
 • Euro 6,5530
 • İstanbul : 9 °C

Erkeskin: “lojistik pazarında kobi’lere de iş var”

Erkeskin: “lojistik pazarında kobi’lere de iş var”
UTİKAD Başkanı Erkeskin, KOBİ’lere seslendi: “Küreselleşmeyi fırsata çevirin”

UTİKAD Başkanı Turgut Erkeskin, global lojistik pazarında büyük şirketler kadar küçük ve orta ölçekli şirketler içinde fırsatlar olduğunu belirterek, “Lojistik sektöründe gelecek KOBİ’ler açısından karanlık değil. Küreselleşmeyi şirketiniz için fırsata çevirin” çağrısında bulundu. Bu yıl 6’ıncısı yapılan Logitrans Transport ve Lojistik Fuarı kapsamında, UTİKAD (Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği) ve lojistik sektörünün güçlü ve dinamik iletişim ağı olarak kabul edilen Alman lojistik derneği BVL International işbirliğinde düzenlenen “Tedarik Zinciri Forumu”n da, lojistik sektöründe yeni trendler ve Türk-Alman işbirliği konuşuldu. UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin, Almanya-Bremen Devlet Bakanı Dr. Heiner Heseler, BVL Almanya Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ing. Thomas Wimmer, BVL Türkiye,İstanbul Bölümü Başkanı Klaus-Dieter von der Bey ve Türkiye Metro Logistics Group Tedarik Zinciri Başkanı Piotr Dopierala’nın konuşmacı olarak katıldığı forumda, Türkiye’deki ekonomik gelişmeye dikkat çekilerek, Türk-Alman lojistik işbirliğinin dünya ticaretine önemli katkılar sağlayacağı ifade edildi. Yerli ve yabancı lojistik şirketi yöneticileri, sektör çalışanları ve ziyaretçilerin katılımıyla gerçekleştirilen forumda, “Geleneksel Taşımacılıktan Lojistik Hizmet Sağlayıcılığa” konulu bir konuşma yapan UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin, küresel tedarik zincirlerinde lojistik hizmet sağlayıcıların rolünün giderek arttığını ve yeniden şekillenen global pazarda işletmelerin hız, esneklik, maliyet ve müşteri hizmetlerini optimize etmek zorunda olduklarını söyledi. Turgut Erkeskin, lojistik pazarında artan rekabetin tedarik zinciri üzerinde baskı yaratmaya devam ettiğini ve değişen lojistik talepler doğrultusunda taşıma işi organizatörlerinin taşıma hizmetine ek olarak gümrük, depolama, dağıtım, stok yönetimi, paketleme, ambalajlama, tartma, kalite kontrol gibi katma değerli farklı hizmetlere de yöneldiklerini vurguladı. “Gelecek kobi’ler için karanlık değil”
Hızla gelişen ve büyüyen lojistik pazarında büyük işletmeler kadar KOBİ’ler içinde önemli fırsatlar olduğunu kaydeden Erkeskin şöyle konuştu: “Son günlerde global pazarda KOBİ’ler için bir umut olup olmadığı tartışılıyor. Giderek karmaşıklaşan ve entegre hizmetler haline gelen tedarik zincirinde, KOBİ”ler için de yer olduğuna inanıyorum. KOBİ’ler küreselleşmenin kendileri için yarattığı fırsatları kullanarak bu pazarda varlıklarını sürdürebilirler. Rekabetin zorlaştığı pazarda risk herkes için var. Küçük ve orta ölçekli lojistik sağlayıcıların rekabette pazar paylarının korumak için bazı stratejilere ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum.Örneğin, küçük ölçekli lojistik servis sağlayıcıların müşteri odaklı hizmetlerle niş pazarlarda, fiyat -kalite açısından daha etkin ve tercih edilir olmaları münkün. KOBİ’ler bir ürün ve hizmette uzmanlaşarak, müşterilerine daha hızlı çözümler üretebilir.Hizmette farklılaşma ile rakiplerinden ayrışarak pazar paylarını koruyabilirler. Aynı zamanda kurdukları ortak ağlar ve işbirlikleri ile daha güçlü mekanizmalar haline gelebilirler. Bu açıdan taşımacılık ve lojistik sektöründe geleceğin KOBİ’ler açısından karanlık olduğunu düşünmüyorum. Müşteri odaklı hizmetler, alanında uzmanlaşma ve hizmet farklılaştırması, KOBİ’lere bu büyük pazarda yer açacaktır. Dünya lojistik pazarında hepimiz için yapacak çok iş var.” “Rekabet değil işbirliği istiyoruz”
BVL Almanya Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ing. Thomas Wimmer’de yaptığı konuşmada, Avrupa’da yaşanan gerilemeye rağmen Almanya’nın mevcut durumunu korunduğunu, 2,3 milyon kişinin istihdam edildiği Alman lojistik sektöründe ciro ve yük hacminin yükselişini sürdürdüğünü söyledi. BVL’in lojistik pazarında rekabet değil işbirliğinden yana olduğunun altını çizen Thomas Wimmer, “Dünyada güvenli taşımada Türkiye’nin önemi giderek artmaktadır. Bu nedenle iki ülkenin lojistik sektörünü temsil eden derneklerin işbirliği bizim için önem taşımaktadır. Rekabet değil, işbirliği içinde çalışmak istiyoruz” şeklinde konuştu. “Türkiye limancılıkta önemli 3 ülkeden biri”
Konuşmasında, dünyada denizyolu ile ticarette ivmenin yukarı yönlü çıkışını sürdüreceğini ifade eden Bremen Devlet Bakanı Dr. Heiner Heseler, yılda yaklaşık yüzde 6-7 oranında bir büyüme öngördüklerini söyledi. Bremen limanlarının Alman ekonomisinde önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Bakan Heseler de, ekonomik krize rağmen Bremen’in bölgesel iş hacminde ciddi artışlar yaşandığını söyledi. Heseler, Türkiye’nin son 10 yıldaki büyüme performansı ile dünyayı şaşırttığını vurgulayarak, uluslararası mal taşımalarında Türkiye’nin dünya ticaretine önemli katkılar yapacağına dile getirdi. Bremen Devlet Bakanı Dr. Heiner Heseler, Türk-Alman ticaret ilişkisinin limancılık alanında da gelişeceğine inandıklarını belirterek, Bremen’in limancılık alanında listesindeki 3 önemli ülkeden birinin Türkiye olduğunu kaydetti. “Tüketim hızı arttıkça lojistik zorlaşıyor”
Türkiye Metro Logistics Group Tedarik Zinciri Başkanı Piotr Dopierala ise konuşmasında, dünyada ürün tüketim hızı ve ürün çeşitliliğinin sürekli arttığına vurgulayarak, bilgi akışı ve lojistik hizmetlerin bu paralelde giderek karmaşık bir yapıya dönüştüğüne değindi. “Pazarda birleşmeler ve ortaklıklar artacak”
BVL İstanbul Bölümü Başkanı Klaus-Dieter von der Bey ise “Tedarik Zinciri Sisteminde Lojistik İşbirliği” başlıklı konuşmasında, dünya lojistik pazarının büyümesi ile birlikte intermodalitenin yaygınlaşacağını dolayısıyla şirketler arası yatay- dikey ortaklık ve birleşmelerin bu süreç içinde sık sık gündeme geleceğinin altını çizdi. www.tasimacilar.com 19.11.2012 Saat:12:30

Diğer Haberler
 • Yüzde 316 ile yüzde bin arasında zam geldi.13 Ocak 2020 Pazartesi 09:54
 • Arkas Lojistik yeni Ceo'su Onur Göçmez09 Ocak 2020 Perşembe 13:46
 • DFDS Akdeniz'de önemli atama gerçekleşti08 Ocak 2020 Çarşamba 17:17
 • 2019 yılını rekorla kapattı08 Ocak 2020 Çarşamba 14:06
 • Son teslimatı Digit yapacak08 Ocak 2020 Çarşamba 12:43
 • "Güvenli Ödeme Sistemi" geliyor07 Ocak 2020 Salı 16:44
 • Boeing, THY'ye 150 milyon dolar tazminat ödedi31 Aralık 2019 Salı 15:32
 • DHL ormanı için 13.000 tohum toprakla buluştu31 Aralık 2019 Salı 13:10
 • 2019’u zirvede tamamlayanlar ödüllerini aldı31 Aralık 2019 Salı 13:00
 • MAN, Servis ağını genişletiyor31 Aralık 2019 Salı 12:09
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim