• BIST 107.303
  • Altın 153,156
  • Dolar 3,7141
  • Euro 4,3624
  • İstanbul : 19 °C

ESNAFA KİM TEMİNAT VERECEK?..

İlyas Yıldız

Sosyal medya üzerinde benimde üyesi olduğum, kısa adı İ.S.E.D olan İstanbul Servis Esnafı Derneği’nin üyelerine yönelik çalışmalarından bahseden Zekeriya Keskin adlı esnafımızın yazdıklarını aynen aktarıyorum; 

 

‘’Telefon ile arayan ya da karşılaştığım servisçi meslektaşlarım sıkça sordukları soru, ‘Neden İ.S.E.D' i ve Cuma Tekin'i destekliyorsun?’

2013 yılında bu mesleğe başladım.

Başladığım gün itibariyle meslekteki sıkıntıları sıklıkla yaşadım, yaşıyorum.

O günden bugüne gördüm ki bu mesleğin sıkıntılarını-sorunlarını gerçek manada dile getiren ve eyleme geçen ne oda, ne kurum ve de ne şahıs var.

Konuşmaya gelince mangalda kül bırakmayan çok insan var ancak icraat ve eyleme gelince kimsenin kılı kıpırdamıyor.

Görüşü ne olursa olsun emek söz konusu olduğunda idealist insanı severim.

Kimine göre doğru, kimine göre yanlış ancak inandığı yolda emek için mücadele veren ve bu meslek kolunda insanlara hizmet eden idealist insanların inandığı bir davada ayırım yapmaksızın bütün insanların haklı davaları için mücadele ediyorsa o kişi benim için değerlidir.

Bu camiada tek bir idealist gördüm. Meslektaşlarımın bu sözlerime dikkat etmesini rica ediyorum!

İtiraf ediyorum ki, servisçi esnafı için gerçek manada mücadele veren,

Ortaya eylem koyan ve sonuçlandırmak için var gücü ile çalışan,

Sıkıntısı olanlara imkânları oranında maddi destek sunan,

Manevi olarak her zaman yanında olan ve son bir buçuk ayda firmalardan alnının teri, çocuklarının rızkı olan parasını alamayan otuzun üzerindeki meslektaşlarımızın parasını tahsil eden,

Açılımı, İstanbul Servis Esnafı Derneği olan İ.S.E.D’ in kurucu başkanı Cuma Tekin haricinde bir kurum-yönetici ve başkan göremedim, bundan sonra göreceğimi de sanmıyorum / Zekeriya Keskin’’

Gelelim kişisel gözlemlerime!

Söz konusu kurumun bir üyesi olarak yapılan İ.S.E.D’ in çalışmalarına bizzat şahit oldum. Sizlere kurum yöneticileri ile bire bir yaşadığım bir olayı aktarmak istiyorum.

İLKEM turizm’de çalışan bir esnafımızla şirketin proje sorumlusu arasında yaşanan kişisel bir tartışma nedeni ile 15 gün süreli bir istifa dilekçesi vermek suretiyle esnafımız 15 günün sonunda işi terk eder.

Bu durum üzerine şirketin proje sorumlusu tarafından önceden imzalanan 15 bin liralık teminat senedi ile işi terk eden esnafımız aleyhine icra işlemi başlatılıyor.

Esnafımızın bu durumu aktarması üzerine İ.S.E.D devreye girmek suretiyle yazılı bir açıklama ile İLKEM turizm den cevap beklerken durumun ciddiyetini anlayan Şirket çalışanı proje sorumlusu şahıs yayınladığı bir yazı ile bir yandan şahsını, diğer yandan İLKEM’ turizm’i koruma telaşına düştü.

Malum proje sorumlusu ile İ.S.E.D başkanı arasında yaşanan sesli telefon trafiğine bizzat şahit oldum.

Güya esnafımızın ailesine ve çocuğuna kadar uzanan tehdit nedeni ile böyle bir girişimde bulunduğunu izaha çalıştı.  Sizin anlayacağınız kişisel tartışmayı çalıştığı firmada kariyer yapmak adına fırsata çevirmek isteyen İLKEM turizm’in proje sorumlusu bu durumu kişiselleştirmek suretiyle esnafımızı mağdur etmek istedi ancak karşısında İSED ve dayanışma içinde olan esnafı bulunca bu hevesi kursağında kaldı. 

Bu olayı neden anlatma gereği hissettiğimize gelince: Amacımız şirketleri hedef almak değil, aksine iyi yönetilmeyen şirketlerin ileride karşılaşabilecekleri mağduriyeti de aktarabilmektir.

Sırtlan tayfası avcılara naçizane tavsiyemdir.

Kin-nefret-aşağılama-hor görme-küçümseme çözüm değil.

‘Bulunduğum şirkete nasıl yaranırım?’ mantığı ile sermayesini ve canını ortaya koyan servis esnafına yaptığınız yapacağınız zulüm yanınıza kar kalmaz, gerçek er ya da geç bir gün ortaya çıkar.

Bu anlamda şirket yönetim kurullarında bulunanlara da bir çağrım var!

Yanınızda sizleri temsilen çalıştırdığınız sırtlan tayfasını dikkatle gözlemleyin.

Gerekli tedbirleri mutlaka almalısınız.

Bu sırtlanlara yetki vermek suretiyle esnaftan teminat senedi istiyorsunuz. Soruyorum size, canını ve sermayesini ortaya koyup çalışan emekçi esnafa kim teminat verecek?

Çıkarı için size yağdanlık görevi yapıp emekçinin hakkını vermeyen bu sırtlan tayfasını denetlemediğiniz sürece zararını sizde çekersiniz.

Bu bir uyarıdır… Biz uyarmayı vazife bildik, siz isterseniz görmeyin ve dinlemeyin!!! 

İlyas Yıldız / 20.08.2017

ardahanmedya@gmail.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları