• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • İstanbul : 20 °C

Ford Otosan Comwex’te yerini aldı

Ford Otosan Comwex’te yerini aldı
Ford Otosan, 4. kez düzenlenen Comvex Fuarı’nda müşterilerini, Courier, Connect ve Yeni Transit’in yanı sıra Yeni Ford Cargo 1832 Çift Kabin ile tanıştırdı.

Ford Otosan4 yeni ticari modelinin prömiyerini 4. Comvex Ticari Araç Fuarı’nda yaptı. Ford Otosan; Yeni Transit, Yeni Connect ve Yeni Courier’in yanısıra, Yeni Ford Cargo 1832 Çift Kabin aracını da ilk kez Comvex ziyaretçileriyle buluşturdu.

Ford Otosan fuarda ayrıca, Kocaeli Fabrikası’nda üretilen ve geçen yıl tanıtılan Custom Serisi’nin Orta Tavan ve Shuttle Bus versiyonları ile Ford Cargo 1846T modelinin Midilli Çekici versiyonunu da ziyaretçilere tanıttı.

Türkiye’nin sahip olduğu ihracat, istihdam ve üretim rakamları ile dünyada söz sahibi olmuş önemli bir oyuncu konumunda olduğunu söyleyen Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Ford Otosan’ın 50 yıldır sürdürdüğü ticari hayatının bugün, araçların tasarımından üretimine kadar Türk mühendisleri ve işçisinin emeğiyle devam ettiğini belirtti ve“50 yılı aşkın deneyimimiz, Ar-Ge ve üretim gücümüz, geniş ürün yelpazemiz ile ülkemizin sahip olduğu bu gücün önemli bir kısmını Ford Otosan olarak biz sağlıyoruz. Dünya pazarında söz sahibi olduğumuz ticari araç segmentinde, iç pazarda yaşanan daralmanın ise yapılacak düzenlemelerle önüne geçilmesini ümit ediyoruz. Ford Otosan olarak sektörümüzün en büyük kuruluşuyuz ve Türkiye’nin ticari gücünü temsil eden amiral gemisiyiz” dedi.


Ford Otosan’ın Türkiye’nin ticari gücünü ifade ettiğini yineleyen Yenigün “2012 rakamlarına göre, Türkiye’nin toplam ticari araç üretiminin yüzde 55’ini ve Türkiye’nin toplam ticari araç ihracatının yüzde 60’ını gerçekleştiriyoruz. 2013 yılının ilk 10 ayında geçen yılın aynı dönemine oranla ihracatımızı yüzde 16,2 seviyesinde artırdık ve toplam 177 bin 30 aracın ihracatını gerçekleştirdik. Türkiye’deki yüzde 26,7’lik payımızla, Ford’un Avrupa’da en yüksek ticari araç pazar payına sahip ülkesiyiz” dedi. “Yatırım olmadan gelişim olmaz” diyen Yenigün, Ford Otosan’ın yatırımlarına son sürat devam ettiğini Transit Custom ve Tourneo Custom araçların Ford Otosan tarafından üretilerek dünya pazarında yerini aldığını hatırlattı.

2014 yılında yeni modellerin üretimi başlayacak

Hafifi Ticari araç segmentinde de 2014 yılından itibaren Yeniköy fabrikasında Courier modeliyle üretime başlayacaklarının da müjdesini veren Yenigün, ayrıca Kocaeli fabrikasında yenilenen Transit’in de üretimine başlayacaklarını söyleyerek sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bunun yanısıra, ağır ticari araçların Ford dünyasındaki tek mühendislik merkezi ve Ford Cargo kamyonların üretildiği iki merkezden biri olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Türk mühendisinin beyaz kağıt üzerinde yaptığı tasarımla başlayan üretim süreci, Türk işçisinin hünerli ellerinde birer ürüne dönüşüyor ve ürettiğimiz araçları global pazarlara Ford Otosan imzasıyla sunuyoruz.”

“Avrupa’daki ticari araç pazarına yönelik beklentiler, her yıl ortalama yüzde 30 büyüme ile 2017 yılında 4 milyon araçlık bir hacme ulaşılması yönündedir” diyen Haydar Yenigün, Ford Otosan’ın hedeflerinde ise 2016 yılında yarım milyon adetlik satış hacmi olduğunu, bu doğrultuda Kocaeli, İnönü ve 2014 yılında hizmete başlayacak olan Yeniköy fabrikalarında yıllık toplam araç üretim kapasitelerini 415 bin araca çıkartacaklarını ifade etti.

Yeni Ford Cargo 1832 Çift Kabin

Ford Otosan Ar-Ge Merkezi’nde Ford Otosan mühendisleri tarafından geliştirilen ve İnönü Fabrikası’nda Türk işçileri tarafından üretilen Ford Cargo 1832 Çift Kabin kamyon modeli ağır ticari ürün yelpazesine eklendi. İlk defa Comvex Ticari Araç Fuarı’nda sergilenerek ziyaretçilerin beğenisine sunulan model, geniş kullanım alanı ile iç pazar ve ihracat pazarlarında Ford Otosan’a yeni müşteriler kazandırmayı hedefliyor.

18 Ton azamiyüklü ağırlığa ve 320 PS motor gücüne sahip Ford Cargo 1832 Çift Kabin ayrıca farklı üst yapı montajına olanak sağlayacak şekilde şanzımandan ve motordan çıkışlı güç ünitelerine de sahip. Yeni Ford Cargo 1832 Çift Kabin; itfaiye aracı, yol ve köprü bakım aracı, elektrik bakım ve platform aracı, kar temizleme aracı ve kurtarma takımı aracı olarak kullanılabilirken, aynı zamanda üzerine eklenen platform, tuz yayıcı aparatı, kar temizleme bıçağı ve vinçli özel çalışma ekipmanlarıyla ticaret hayatına etki eden birçok alanda tercih edilebilir. Çift kabini ile tek seferde ekibin transferini sağlayarak fark yaratan yeni Ford Cargo 1832 Çift Kabin’in kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik yapısı ile segmente yeni bir soluk getirmesi bekleniyor.

Türkiye’de monoblok ve orjinal fabrikasyon üretimi tek çift kabin kamyon olma özelliğine sahip Yeni Ford Cargo 1832 Çift Kabin 1+5 kişilik oturma alanı ile ekip olarak hareket edilmesi gereken noktalarda avantajlar sunuyor.


Hafif Ticari araç pazarının yeni ürünü Courier

Ford’un Kocaeli Fabrikası’ndan sonra Türkiye’de gerçekleştirilen en büyük otomotiv yatırımı ile inşa edilen Yeniköy Fabrikası’nda, yılda 110 bin kapasiteyle üretilecek Courier serisi, Ford’a hafif ticari pazarında yeni bir segmentin kapılarını açacak. B segmentinde Ford’un ilk ticari modeli olan Courier 2014 yılında yollarla buluşacak.

Tourneo Courier aynı zamanda Acil Durum Yardım Sistemine sahip Ford SYNC, Ford SYNC AppLink, Arka Görüş Kamerası, Kolay Yakıt Sistemi ve Ayarlanabilir Hız Sınırlayıcı ile göğüs kafesi koruyucu hava yastıkları, baş koruyucu perde hava yastıkları, diz hava yastıkları ve ikinci sıra emniyet kemeri uyarıcıları gibi bir dizi güvenlik özellikleri de sunacak. Dizel ve benzinli motorlar, sınıfında en iyi yakıt tasarrufunu hedefliyor. Müşteriler 1.5 litrelik 75 PS ve 1.6 litrelik 95 PS TDCi dizel seçenekleri ile 100 PS 1.0 litre EcoBoost benzinli motoru arasında tercih yapabilecek.


Yeni Connect Hakkında

Ford Otosan’a ait 2014 yılında Türkiye’de satışa çıkacak olan, yüksek teknoloji ve donanım seviyesi ile hafif ticari segmentinde yer alan Yeni Connect; hacimli ve çok yönlü oturma kabini içerisinde kayar arka kapılar, esnek oturma yerleri ve arka koltukların üstünde uçak tipi tepe üstü dolaplar da dahil olmak üzere bir dizi akıllı depolama alanıyla üstün kullanışlılık sunuyor. Ön yolcu koltuğu, uzun eşyaların kolayca taşınmasına olanak sağlayacak şekilde katlanabiliyor. Verimli dizel ve benzinli motor seçenekleriyle sınıfında en iyi yakıt tasarrufu özellikleri sağlamayı hedefleyen Tourneo Connect; Otomatik Start / Stop ve Aktif Ön Izgara sistemi gibi Ford ECOnetic Teknolojisi özelliklerine sahip. Avrupa’daki motor seçenekleri arasında 75, 95 ve 115 PS versiyon seçeneklerine sahip 1.6 litrelik DuratorqTDCi dizel motor bulunuyor. Connect ailesi de Courier ve Custom gibi Transit ve Tourneo olmak üzere iki farklı versiyona sahip.


Transit Comwex’te göz çarpıyor

Türkiye’deki ilk üç rakibinden fazla pazar payına sahip olan ve ticaretin sembolü haline gelen Transit, 7. jenerasyonu ile Comvex’de sergileniyor. Ticaret hayatında bir ikon haline gelen Transit, 2014 yılında satışa sunulacak. Ford Otosan’ın Kocaeli Fabrikası’nda Custom ailesi ile birlikte üretilecek. Türkiye’de ilk kez Comvex Fuarı’nda sergilenen Yeni Transit; fonksiyonel, güçlü ve inovatif bir alternatif olarak segmentine yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor. “One Ford” ürün stratejisi doğrultusunda Kocaeli’nde geliştirilen ve üretilen Yeni Transit; Avrupa, Kuzey Amerika ve diğer önemli pazarlar da dahil beş kıtada satışa sunulacak. Yeni Transit’te Ford'un son binek otomobillerinde görülen çok sayıda kullanışlı özellik ve sürücü destek teknolojilerini de bulunacak. Bunlar arasında Ford SYNC, sesli kullanılabilen Acil Durum Destekli araç iletişim sistemi, Arka Görüş Kamerası, Adaptif Hız Sabitleyici ve Şeritten Ayrılma Uyarısı gibi teknolojiler bulunuyor.

Transit Custom, Orta Tavan Yüksekliğine sahip yeni versiyonu ile KOBİ’ler ve kargo şirketleri de dahil çeşitli sektörlerden müşterilerin kullanımı için tasarlandı. Yeni versiyon ile Transit Custom, tabandan tavana 1,78 metre yüksekliği ile kullanıcılarına 370 mm daha fazla yük yüksekliği ve ayrıca 8,3 metre küpe kadar çıkan bir azami yük hacmi sunuyor. Alçak tavanlı modele kıyasla yüzde 20 daha fazla yük hacmi sunan araç hem kısa hem de uzun şasi ile tercih edilebiliyor. Tourneo Custom 8+1 modelinde ise yeni 2-2-3 arka koltuk dizilimi sayesinde arka koltuklarda araca inerken ve binerken kolaylık sunuyor. Bu sayede kısa veya uzun mesafeli seyahatlerinde yolcular hem daha ferah bir iç hacme hem de kısa mesafeli seyahatlerinde daha rahat inme ve binme özelliklerine sahip olacaklar.


1846T Midilli Çekici ile hacimli yük taşımacılığı

Ford standında yer alan ağır ticari modellerdeki bir diğer yenilik ise 1846T modelinin 960mm5’inci teker yüksekliğine sahip versiyonu Midilli Çekici. Güç, verimlilik, konfor ve dayanıklılık kriterlerine odaklanılarak geliştirilen Yeni Ford Cargo 1846T, yeni versiyonu ile hacimli yük taşımacılığına daha da uygun. 460 PS ve 2100 Nm motor gücü ile sınıfındaki en rekabetçi güç ve torku düşük devirlerden itibaren sunan Ford Cargo 1846T, yüksek performans ve düşük yakıt tüketiminin konforunu da bir arada yaşatıyor. 


 


 


 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Busworld Turkey 2018'de Otokar05 Nisan 2018 Perşembe 17:58
 • Renault Trucks 3 bin müşterisiyle buluştu05 Nisan 2018 Perşembe 16:26
 • Anadolu Isuzu'dan yetkili servislerine jest31 Mart 2018 Cumartesi 09:11
 • Renault Trafic ürün gamını genişletiyor28 Mart 2018 Çarşamba 17:17
 • Yeni Bir Kamyon Şirketinin Doğuşu26 Mart 2018 Pazartesi 13:19
 • Yan sanayi ödülü TEMSA'nın22 Mart 2018 Perşembe 17:46
 • GAZelle Next Panelvan satışa sunuldu19 Mart 2018 Pazartesi 09:56
 • Bakan Faruk Özlü elektirikli Temsa'yı test etti.09 Mart 2018 Cuma 15:24
 • Doblo, Kuzey Amerika ülkelerinin tercihi06 Mart 2018 Salı 13:21
 • Anadolu Isuzu 14. şampiyonluğunu ilan etti05 Mart 2018 Pazartesi 13:21
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 258 77 86 - 212 258 77 87 | Faks : 0212 259 78 85 | Haber Yazılımı: CM Bilişim