• BIST 111.494
  • Altın 174,770
  • Dolar 4,0466
  • Euro 4,9806
  • İstanbul : 15 °C

Geçici ve Yabancı plakalı araçların geçiş ücretlerinde değişiklik yok

Geçici ve Yabancı plakalı araçların geçiş ücretlerinde değişiklik yok
Ulaştırma Bakanlığının yayımladığı “Geçici ve Yabancı Plakalı Taşıtlardan Alınacak Geçiş Ücretleri” tebliği ile ilgili yabancı plakalı araçlardan alınan geçiş ücretlerinde değişiklik yapılmadı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 7 Ağustos 2013 tarihinde yayımladığı 68 numaralı “Geçici ve Yabancı Plakalı Taşıtlardan Alınacak Geçiş Ücretleri” tebliği ile geçiş ücretlerinde bir değişikliğe gitmezken, geçiş belgesiz veya Bakanlık özel izni olmayan taşıtların Türkiye’ye giriş-çıkışlarından ücrete alınmasını hükme bağladı.

UTİKAD konuya açıklama getirdi

Yayımlanan tebliğ sonrası taşımacılık şirketlerinden gelen geçiş ücretlerine yönelik sorulardan, sektörde bahse konu tebliğle birlikte geçiş ücretlerinde bir değişiklik yapıldığı ve artık tüm yabancı plakalı araçlardan geçiş ücreti alınacağı gibi bir algı oluştuğunu gören Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği UTİKAD, konuyla ilgili tereddütleri gidermek ve sektörü bilgilendirmek amacıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Tebliğ ile geçici ve yabancı plakalı araçlardan alınan geçiş ücretlerinde herhangi bir değişiklik yapılmadığını belirtildiği açıklamada yürürlükten kaldırılan 44 Numaralı Tebliğ'deki düzenlemelerin uygulanmaya devam ettiği bildirilerek, Yabancı plakalı taşıtların geçiş ücretlerinin Türkiye'nin taraf olduğu çok taraflı ve ikili anlaşmalar ve bu anlaşmalar çerçevesinde yapılan protokol hükümleri çerçevesinde uygulanmaya devam edeceği ve hali hazırda Türkiye'nin ikili anlaşması olan 60 ülke ile belirlenen esasların geçerliliğini koruduğu vurgulandı.

UTİKAD, Tebliğin 5 ve 6’ıncı maddelerine dikkat çekiyor

UTİKAD yazılı açıklamasında, tebliğde yer alan iki yeni önemli düzenlemeye dikkat çekildi ve düzenlemelerle ile ilgili şu bilgilere yer verildi: “Tebliğin 5. maddesinde yapılan düzenlemeyle, geçici plakalı kamyonet ve minibüs cinsi taşıtlardan, geçici plakalı diğer büyük araçlardan alınacak ücretlerin ¼’ünün alınacağı hükmü getirilmiştir. Diğer yandan tebliğin 6. maddesi olan İstisnai Haller hükmüyle yapılan yeni bir düzenlemeyle geçiş belgesiz veya özel izin alınmaksızın yapılan taşımaların ücrete tabi tutulması kararlaştırılmıştır.

Bundan böyle geçiş belgesi veya Bakanlığın özel iznini gerektirdiği halde, geçiş belgesiz veya özel izin alınmaksızın yapılan eşya/yük taşımalarında her taşıma türü için birim taşıt veya taşıt katarı için Üç Bin Euro veya karşılığı Türk Lirası geçiş ücreti alındıktan sonra bu taşıtların Türkiye’ye giriş ve çıkışlarına izin verilecek. Ayrıca, uygun olmayan geçiş belgesiyle yapılan üçüncü ülke eşya/yük taşımalarında, ancak birim taşıt veya taşıt katarı için Üç Bin Euro veya karşılığı Türk Lirası geçiş ücreti alındıktan sonra bu taşıtların Türkiye’ye giriş ve çıkışlarına izin verilecek.

Bu iki konu haricinde uygulamada bir değişiklik yapılmamış olup, yabancı plakalı araçların geçiş ücretleriyle ilgili mevcut uygulamalar aynen devam edecektir. Kamuoyu ve sektör firmalarımızın bilgisine sunulur.” 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 - 212 258 77 87 | Faks : 0212 259 78 85 | Haber Yazılımı: CM Bilişim