• BIST 1.061
  • Altın 477,157
  • Dolar 7,2075
  • Euro 8,4903
  • İstanbul : 28 °C

Gümrük Ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Sarp Sınır Kapısı’nda

Gümrük Ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Sarp Sınır Kapısı’nda
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Artvin Valisi Kemal Cirit ile birlikte Sarp Sınır Kapısı'nda yaşanan sorunların tespiti ve yeni çalışmalar için kapıda incelemelerde bulundu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, ele geçirilen gümrük kaçağı malların muhafaza edildiği depoda incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. Ardından polis noktalarını gezen ve sadece bir polisin görev yaptığını fark eden Yazıcı, görevli memur sayısının artırılmasını istedi. “Sarp Gümrük kapısı yoğunluk bakımından üçüncü sırada.”
İncelemelerinin ardından Artvin Valisi Kemal Cirit ve Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek’in de katıldığı geniş katılımlı toplantıda yetkililerden bilgi alan Bakan Yazıcı, toplantı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Sarp Gümrük Kapısı'nın Türkiye'deki kapılarla kıyaslandığında Atatürk Hava Limanı ve Antalya'nın ardından yoğunluk bakımından üçüncü sırada olduğunu belirtti. “Fiziki konum nedeniyle, Sarp Sınır kapısında sorunlar yaşanıyor.”
Bakan Yazıcı, "Aylık giren çıkan insan sayısı 180-200 bin dolayında, yoğun bir kapı. Kapının fiziki konumu itibarıyla yaşanan sorunlar var. Alanda ünitelerin yerleştirilmesi itibarıyla yaşanan sorunlar var. Uygulamadan kaynaklanan sorunlar var. Bunları tek tek müzakere ediyoruz." dedi. “Gümrük sahası küçük”
Gümrük sahasının küçük olduğunu, bu nedenle kaçakçılık kanununa veya gümrük mevzuatına aykırı el konulan malların ve araçların gümrüklü saha içersinde muhafaza edildiğini söyleyen Yazıcı, şunları kaydetti: "Bunların muhafazasını sağlayacak korunaklı bir tır parkımız yok. Büyük ölçüde çözülüyor. Çaykur'un iki dönüm Sarp'ta arazisi var. Güvenlik tedbirlerini alarak bu sorunu gideriyoruz. Hopa Ticaret Sanayi Odası tır karnesi verme yetkisinin Hopa Ticaret Sanayi İl Müdürlüğüne verilmesini istiyor. Bu uygulama Bakanlar Kurulu kararı ile TOBB tarafından yapılıyor. Bunu da adaletli bir şekilde çözüme kavuşturacağız”. “İkinci tünel ve yol genişletmesi alternatifi var.”
Kapının genişletilmesi ile ilgili çalışmaların devam ettiğini, kamulaştırma kararlarının alındığını, kapının girişindeki tünel ile ilgili çalışmaların yürütüldüğünü de dile getiren Yazıcı, ikinci bir tünel veya yol genişletilmesi alternatiflerinin olduğunu, bunu değerlendirdiklerini sözlerine ekledi. Hayati Akbaş www.tasimacilar.com 18.03.2014 / 12.55









Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim