• BIST 111.494
 • Altın 174,770
 • Dolar 4,0466
 • Euro 4,9806
 • İstanbul : 15 °C

Halk otobüsçüleri Metin Külünk'le buluştu

Halk otobüsçüleri Metin Külünk'le buluştu
Özulaş A.Ş ev sahipliğinde AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk,Özel Halk Otobüsleri Şirket Başkanları yönetici ve esnafları ile Ataşehir Palace Hotel'de kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

 

Özulaş AŞ. organizasyonu ile yapılan toplantıda İstanbul toplu ulaşımını gündemi konuşulmasının yanı sıra, çıkan torba yasa ile ilgili emeği geçenlere teşekkür edildi.Sorunlar ve çözüm konuları ile ilgili değerlendirme yapıldı.

Toplantıya, Özulaş AŞ. Başkanı Göksel Ovacık, Halk ulaşım AŞ. Başkanı İbrahim Kala, Yeni İstanbul AŞ. Başkanı Yalçın Beşir, koordinatör Murat Yeşilyurt, İSTOD Başkanı Zakir Uzun, Mavi Marmara AŞ. Başkanı Ramazan Gürler, Öztaş AŞ. Başkanı Cemal Soydaş, TOHÖB Genel sekreteri Onur Orhon ve şirketlerin yöneticileri ile Özulaş AŞ işletmecileri katıldı.

"Meseleye kendimiz için değil kent menfaati olarak bakıyoruz"

Özulaş AŞ. Başkanı Göksel Ovacık, yaptığı konuşmada, sorunların çözümünde gayret gösteren milletvekili Metin Külünk ve AK Parti yöneticilerine teşekkür ederek "Öncelikle bu yoğun çalışma temposu içinde ÖHO işleticileri olarak bizimle birlikte olmanız ve soframızı paylaşmanız bizi onurlandırmış ve mutlu etmiştir. Bu nedenle şu anda temsilcileri aramızda olan İstanbul da ki tüm Özel Halk Otobüsü işleticileri, çalışanları ve Yönetim Kurulu Başkanı olduğum Özulaş ailesi adına şükranlarımı ve saygılarımı arz ediyorum.

Bilhassa sektör olarak, sorunlarımızın dile getirilmesinde sesimiz olduğunuz, bu sorunların çözümünde öncülük yaptığınız, daima hep bizimle birlikte olmanız ve yardımlarınız nedeniyle bir defa daha tüm sektör adına teşekkürlerimi sunuyorum.

İstanbul gibi, dinamik ve şartları zor bir metropolde, çok zor bir görev olan kent içi toplu taşıma hizmetini mümkün olan en üst seviyede nitelikte ifa etmeye gayret etmekteyiz. Sıkıntılarımızı ve dertlerimizi onlara asla yansıtmadan, Kentimize ve kentlimize hizmet ediyor olmanın tatlı yorgunluğunu ve mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

Elbette sorunlarının çok fazla ve hizmetinde bulunduğukları vatandaşların kendilerinden beklentilerinin farkında olduğunu belirten Göksel Ovacık "Sektöre kamu tarafından gerekli destek ve teşviklerin sağlanması halinde bu sorunların hiç biri çözümsüz olmadığını, vatandaşlarımızın beklenti ve taleplerinin de karşılanabilir olduğunu da bilmekteyiz.

Biz meseleye kent ve kentli menfaatleri açısından bakıyoruz. Kent ve kentli varsa biz de varız. Bunun farkında, sorumluluğunda ve bilinci içinde hareket ediyoruz. Kentin temel dinamiklerinden olan kent içi toplu taşıma sektörünün ve bu işi yapan bizlerin sorunlarının ve vatandaşlarımızın çok haklı nitelik ihtiyaçlarının sizlerin de yardımlarınızla kısa sürede çözüleceğini umuyor ve talep ediyoruz" diyerek sektör adına umutlu olduğunu söyledi.

goksel-ovacik-001.jpg

Ak Parti İstanbul,İETT VE ÖHO temsilcileri ile toplantı

AK Parti Ataşehir ilçe Başkanı Av. Naim Yağcı’nın teşekkür konuşmasının ardından AK Parti İstanbul İl Başkan yardımcısı Muharrem Ödemiş, davet için teşekkürlerini sunarak yaptığı konuşmada "Toplu ulaşım sektörünün geldiği nokta ile sorunlarını biliyoruz. Geçmişten bugüne Özel halk otobüsü camiası önemli yol kat etti ve gelişme gösterdi. Son teknoloji ile yapılan konforlu otobüsler ile hizmet veriyorsunuz. Bizler buna çok önem veriyoruz, İstanbul halkının menfaatine olacak kaliteli taşımacılığa bizde destek veriyoruz. Zaman zaman sizler ile beraber oluyoruz ve sorunlarını çözmek için gayret sarf ediyoruz. Bazı konularda yol aldık, dolayışı ile önümüzdeki hafta şirket yöneticileri ve bizler ile beraber bir masa etrafında sorun çözme odaklı İETT ile beraber bir araya gelerek yol alacağımızı düşünüyorum. Bu bizlerinde katılacağı bir ilk toplantı olacak olup, daha hızlı yol alacağımıza inanıyorum" dedi.

Kendisinin de esnaf olduğunu, Esnafın derdini bildiğini söyleyen Başkan Ödemiş," İşin protokolüne boğulmadan sorun çözme odaklı olarak, işletme sorunları ve diğer sorunlar ile ilgili önümüzde bir yol haritası var. Bunları aşama, aşama çöze çöze yapacağız, sorunların muhatapları ile sizleri bir araya getireceğiz. Bu dönem sizler ile beraber daha aktif bir çalışma programı izleyeceğiz. Toplumun tüm kesimleri ile buluşarak sorunlarına çözüm arıyoruz. İstanbul’da bir sorun varsa, Ankara’da Metin Ağabey var, onun için yol arkadaşlığımız çok değerli, torba yasaların çıkmasında kendisine ve milletvekili arkadaşlarımıza çok teşekkür ederiz. Ayrıca İBB ve İETT yöneticilerine sorunların çözümünde destek oldukları için teşekkür eder, her zaman sizlerin yanınızdayız’’ ifadelerini kullandı.

m-odemis.jpg

Külünk ’"Gücünüzü fark edin,kurumsallaşın"

Milletvekili Metin Külünk, toplu ulaşım sektörünü yakından tanıyan siyasetçi olarak tavsiyelerde bulunarak değerli özel halk otobüsü camiasına ve Özulaş AŞ. Yönetimine konukseverlikten dolayı teşekkür etti ve sözlerine şöyle devam etti:"Size ekmeğinize, mesleğinize hizmet ediyoruz,4 yıl boyunca değil,12 yıldır sizlerin arasındayım, sorunları çok iyi biliyorum, binlerce insana hizmet veriyorsunuz, başarılı olmak zorundasınız, kendinizi yenilemek sorundasınız, Dünya kenti İstanbul’da çok önemli iş yapıyorsunuz, insana hizmet veriyorsunuz. Bu işleri yapanların muhakkak başarılı işler yapmak zorunda, kazanmak zorunda, mesleki ve sektörel anlamda tedarikçiler ile birlikte yüzlerce, binlerce kişiye ekmek kapısı oluyorsunuz.

Sizler bizler için çok değerlisiniz, bu ülkenin milli gelirine pozitif anlamda katkı sağlıyorsunuz, önemli iş yapıyorsunuz, biz bununfarkındayız. Bu önemli işin merkezinde, evet para kazanmak var, ama bu işin esasında insana hizmet etmek var. Siz insana hizmet ediyorsunuz, onun için çok değerlisiniz.

4 yıl boyunca kapısının her zaman otobüs esnafına açık olduğunu vurgulayan Metin Külünk "Kimi zaman bu kardeşiniz sizlere tepki gösterdi, kimi zaman keyifli anlarımız oldu. Hepsi sizlerin daha iyi ve daha başarılı olması için yapılan gayretler.65 yaş ücretsiz bedellerinin ödenmesi ile çıkan kanunun yönetmeliği de çıkacak, bu da bitti, bunu daha konuşmaya gerek duymadım. Peki, bu sektörün daha bir çok sorunu var, bu sektörün kurumsallaşması gerektiğini bir kez daha ifade ediyorum. Bu olayı defalarca söyledim, sizlerin genel kurul toplantılarında da söyledim.

Gücünüzü fark edin, oto yıkamadan yakıta kadar, yakıttan yedek parçaya kadar, artık sadece İETT ile kurduğunuz ilişkilerin İETT Genel müdürlüğündeki bürokrat arkadaşların duygu dünyalarına bırakmadan,artık üretirken de  kazanmayı düşünecek bir kurumsallaşmaya ihtiyacınız var.Lütfen bunu görün,ona göre hareket edin.Toplu ulaşım camiası olarak 3.000 civarında otobüsle hizmet veriyorsunuz.Bu araçlar hergün yakıt alıyor,yedek parça alıyor bunları değerlendirecek ortak akıl ile ticari faaliyetlerde esnafın menfaatine olacak çalışmalar da gerçekleştirin.Elinizdeki gücü değerlendirin.Bizim kapımız her zaman sizlere dün olduğu gibi bugünde açık,yarında açık olacak ben sizin çocuğunuzum, içinizden biriyim" dedi.

Bu büyük sektörün kurumsallaşmasını her toplantıda dile getireceği ve ısrar edeceği vurgusunu yapan Ak Parti İstanbul Milletvekili Külünk "Sizin sektörünüz İstanbul için önemli,sizler milyonlarca insanı bir yerden bir yere taşıyorsunuz.Ulaşım alt yapısına büyük önem  veren hükümet ve İBB ile birlikte öneminiz azalmayacak,artacak.Bu şehir insan ve iş yoğunluğu ile toplum taşımanın önemini ortaya koyuyor" diyerek gösterdikleri değeri vurguladı.

m-kulunk.jpg

‘’Zorlayıcı güç sizsiniz’’

Halk otobüsçülerinin devletin ulaşım alt yapısını yaptığı yatırımlar ile eş anlamda kendilerini yenilemek mecburiyetinde olduğunu anlatan Metin Külünk "Bu yenilemenin siyaset tarafı üstüne düşeni yapmalı, kamu tarafı üzerine düşeni yapmalı, ama zorlayıcı güç sizsiniz, sizzorlayacaksınız, siz ekmeğinizin kalitesini daha güçlü hale getirmek için siz zorlayacaksınız. Bunu yapmak içinde kurumsallaşma yapmak zorundasınız. Hedef müşteri memnuniyeti, bizler milletin huzuru için çalışıyoruz, sizler aynı şekilde yolcuların huzuru için hizmet veriyorsunuz, müşteri inerken, binerken memnuniyetini ifade etmeli. Devletin en çok itina gösterdiği alanda mücadele ediyorsunuz. İhtiyaçtan kaynaklanan bu sektörün yasal boşluğu devam ediyor.4 yıllık Milletvekilliği döneminde sizlerin sorunları ile ilgilendik, bazıları hemen çözülüyor, bazılarıvar ki zaman alıyor. Sizin mutlaka tanımınız ve sizinle ilgili mutlaka kanuni bir düzenlemenin şart olduğunu düşünenlerdenim" dedi.

"Birlik olun"

Toplumun ihtiyaçları sizleri üretmiş, dev bir sektör haline geldiniz diyen Metin Külünk halk otobüsü esnaflarının düzenlemelerinin olmadığına üzüldüğünü belirtti ve öneride bulunarak:"Sizin düzenlemeleri İETT yapıyor, iş bireysel ilişkilere kalıyor, bu yeterli değil, buda doğal olarak mutluluk ve mutsuzluk üretiyor bunu için muhakkak tanım ve kanuni düzenleme yapılması gerek, ama önce kurumsallaşmayı sizlerin başarması gerek, bu sizin işiniz, 5 şirketi tek bir kuruma döndürün. Birlik olursanız güçlü olursunuz, bu benim bireysel düşüncem. Gücünüzü birleştirirseniz bu işi yoluna koyarsınız. Sizin yaptığınız iş kamunun verdiği hizmetten farklı, siz kazanmak için bu işi yapıyorsunuz" diyerek birlik olmanın faydalı olacağının altını çizdi.

kulunk-3.jpg

"İyi ki siyaset var"

Kamu ile özel sektör arasında dengenin dengelenmesi gerektiğini söyleyen Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk "Adalet ne emrediyorsa o olması gerek, dev sektörün kurumsallaşmayı yapması, yasal boşluğu varsa, yasal boşluğunu doldurulması ve kimlik tanımının yapılması gerektiğine inanıyorum. Artık İl başkan yardımcımız Muharrem Ödemiş, sizlerin sorunları ile yakından ilgileniyor, konuya hakim bundan çok mutlu oldum" dedi.

İstanbul’da İBB ile koordinasyonu sağlayan siyaset kurumu olduktan sonra, kendisinin Ankara’daki yükünün çok hafifleyeceğini anlatan Külünk "Bütün bunlar İBB, İETT ile artık siyaset kurumu sizler ile ilgilenecek, iyi ki siyaset var, iyi ki sandık var, iyi ki demokrasi var, iyi ki Ankara’da AK Parti iktidarı var. Niye kamu bürokrasisini millet adına denetleyecek yön verecek, gerektiğinde ayar verecek adres siyaset kurumudur. Onun için sandık bu milletin en büyük gücüdür. İstanbul AK Parti il teşkilatının ve başkan yardımcısı Muharrem Ödemiş’in sizinle ilgilenmesi büyük kazançtır, bu olay çok önemli kendisine teşekkür ediyorum. Tabiî ki İBB ve İETT yöneticilerine de teşekkür ediyorum. Ücretsiz çıkan yasa ile ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın özel ilgisi var, kendisine, Başbakanımıza, milletvekillerimize çok teşekkür ederim. Ücretsiz Bedellerin ödenmesi ile ilgili yönetmelik çalışmalarının bir kısmında bende olacağım. Konuyu takip edeceğim, bürokratlarasöyledim, özel halk otobüsü yönetmelik çalışmalarında bende olacağım dedim. Kahvaltı sofranız için teşekkür ederim, bubirliğiniz için teşekkür ediyorum, bu gayretleriniz için teşekkür ediyorum, Sizlersevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum. Allah hepinizden razı olsun" dedi.

Başkan Göksel Ovacık kapanış konuşmasında, istekler ve talepler ile birlikte, sektöre destekler için Milletvekili Metin Külünk'e,AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Muharrem Ödemiş ile il yönetimine ve AK Parti Ataşehir ilçe teşkilatına ve katılan esnafa teşekkür etti.

Umut Çelik / tasimacilar.com

m-kulunk-manset.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Elektrikli otobüsler yola çıkıyor29 Mart 2017 Çarşamba 13:15
 • Yaptırım Cetveli Ukome Tarafından Onaylandı03 Mart 2017 Cuma 15:28
 • Toplu ulaşım camiası Başbakan ile buluştu02 Mart 2017 Perşembe 10:57
 • Yolcu otobüslerine polis denetimi04 Şubat 2017 Cumartesi 11:28
 • Erguvan otobüsçülerinden İBB önünde isyan19 Ocak 2017 Perşembe 14:34
 • Tünel 142 yaşında19 Ocak 2017 Perşembe 14:08
 • Halk Otobüsleri Fiyat Ayarlaması İstiyor23 Aralık 2016 Cuma 12:28
 • Galip Öztürk’ten sektöre ‘Otogar’ sözü21 Aralık 2016 Çarşamba 12:43
 • Toplu taşıma sürücülerine yangın eğitimi verdi05 Kasım 2016 Cumartesi 16:08
 • İETT yaptırımlara başladı14 Ekim 2016 Cuma 13:16
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 258 77 86 - 212 258 77 87 | Faks : 0212 259 78 85 | Haber Yazılımı: CM Bilişim