• BIST 116.350
  • Altın 171,640
  • Dolar 3,9630
  • Euro 4,8943
  • İstanbul : 11 °C

Hataylı Nakliyecilerin Alın Teri Gasp Ediliyor

Hataylı Nakliyecilerin Alın Teri Gasp Ediliyor
“Usulsüz bir işlem ile Hataylı nakliyecilerin Mısır’da rehin alınmasına sebep olan odakların şimdi de taşımacıların alın teri olan bu alacağı kaçırmaya çalıştığını” söyledi!

Haziran ayında, 94 TIR ve 14 Silobus ve şöförleri ile birlikte Mısır’ın Port Said  Limanında, binmeyi bekledikleri, AQUA HERCULES isimli geminin borçlarına karşılık Mısır Gümrük idaresi tarafından Rehin alınmışlardı.

Sadece müşteri olarak bu gemiye binmeyi bekleyen ve Geminin Mısır Gümrük ve Acentasına olan borçları ile bir ilgisi olmayan taşımacılar, Ekonomi ve Dışişleri Bakanlıklığının girişimlerine rağmen geminin borcu olan 1.400.000 (bir milyon dörtyüzbin Amerikan Dolarını) her biri eşit oranda ödeyerek rehin olmaktan kurtulabilmişlerdi.

Daha sonra İskenderun Limanına sefer yapan AQUA HERCULES isimli Ro-Ro gemisi aleyhine, uğradıkları zararları tahsil ve tazmin etmek amacıyla, Temmuz ayında açılan dava ve geminin bulunduğu yer olan, İskenderun Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından ihtiyati haciz kararı alınarak seferden men’i Liman Başkanlığı tarafından tatbik edilerek, gemi Türk karasularında bağlandı.

 

TAŞIMACININ ALIN TERİ GASP EDİLİYOR…

Geminin İskenderun Limanında demirli beklemesi sırasında, Hukuki süreç devam ederken, Taşımacıların haklarını almalarını engellemek amacıyla geminin herhangi bir tehlike hali yok, meteorolojik şartlar elverişli iken, Liman içinde basit bir çekme işlemi yaptırılarak 6.000,000. (Altı  milyon ABD Doları) tutarında borç yaratılmış ve bu sebeple, güya kurtarılan gemiye el konulmuştur.

UND İcra Kurulu Fatih Şener;

Bu haksız şekilde yapılan mal kaçırma olarak nitelendirilebilecek işlemleri sebebiyle ve uğranılan zararların tazmini için, Yabancı Armatör ve onunla bu surette işbirliği yapanlar hakkında gerekli yasal Cezai ve hukuki yollara müracaat edeceklerini bildirdi.

Suriye krizinin dolaylı neticeleri ve çeşitli surette birçok ülkede, mağdur edilmiş bulunan, UND üyelerinin hakları sonuna kadar korunacak ve yanlış uygulamalar ilgili Bakanlıklar ve Liman yetkilileri nezdinde tarafımızdan takip edilecektir.

Bu usulsüz işlem ile gemiyi ele geçiren taraflar armatör ile işbirliği içerisinde taşımacıların alın teri olan bu alacağı kaçırmaya çalışmaktadır!

 

Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 - 212 258 77 87 | Faks : 0212 259 78 85 | Haber Yazılımı: CM Bilişim