• BIST 117.651
  • Altın 166,893
  • Dolar 3,9258
  • Euro 4,8136
  • İstanbul : 15 °C

Hattat holding zırhlı araç üretimine giriyor

Hattat holding zırhlı araç üretimine giriyor
Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Hattat, traktör, otomotiv yan sanayi ve enerji projelerinin yanı sıra Savunma Sanayi’nde de hızlı büyümeyi planladıklarını belirterek, zırhlı araç üretimi yapacaklarını açıkladı.

Hattat Holding bünyesinde yer alan Hattat Tarım Makineleri, Dünya’nın dört bir yanından gelen iş ortakları ile 2012 yılsonu ve 2013 yılı yeni yatırımlarını değerlendirme toplantısını Antalya Belek’te gerçekleştirdi. Traktörün ardından zırhlı araç üretimi
Savunma sanayiinde de çalışmalar yaptıklarını dile getiren Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Hattat, şu anda tank taşıyıcı araç ürettiklerini, daha sonra ise zırhlı araç üreteceklerini ifade etti.
Özellikle 2013’te buna ağırlık vereceklerine değinen Hattat, “42 adet tank taşıyıcıyı silahlı kuvvetlere teslim ettik. Birçok projemiz daha yürütülüyor. 2013 yılında savunma sanayi alanındaki yatırımlarımıza ağırlık vereceğiz. Özellikle üzerinde çalıştığımız projeler söz konusu. Milli tankımız Altay'ın power pack sistemleri, 6X6, 8X8 zırhlı araç üretimleri gibi” dedi.


Sırada elektrikli otomobil var
TÜBİTAK’ın elektrikli otomobille ilgili projeye katıldıklarını söyleyen Hattat, yerli bir elektrikli otomobil üretmenin çabasında olduklarını kaydeden Hattat, hükümetin bu konudaki desteğine ve teşvikine de anımsatarak, sonuçların Mayıs ayında belli olacağını hatırlattı. Almanya’da Mercedes'in direksiyon fabrikasını satın aldıklarını ve bu fabrikayı Türkiye’ye getirecekleri anlatan Hattat, Çerkezköy’e kurulacak bu fabrikanın faaliyete geçmesi ile yaklaşık 150 bin direksiyon üreteceklerini sözlerine ekledi. “Hurda traktörlerde teşvikten yararlanmalı”
Hattat Tarım Makineleri Genel Müdürü Abdullah Akkuş ise Türkiye’deki pazar paylarını 6 kat artırdıklarını kaydetti. Yılda 15 bin traktör üretebilme kapasitesine sahip olduklarını belirten Akkuş, “2012’de Afrika’yı stratejik pazar olarak seçtik. Hattat markası ile Tunus, Cezayir ve Senegal'den sonra Sudan'da gerçekleştirdiğimiz 2 bin adetlik traktör satışıyla Afrika pazarındaki ihracat bağlantılarımızı 2013’te de artırarak devam ettireceğiz. 2013’te hedef pazar olarak Türk Cumhuriyetleri’ni seçtik. Özbekistan, Azerbaycan ve Kırgızistan ile görüşmelerimiz sürüyor” şeklinde konuştu. Türkiye’deki 1,5 milyon traktörün 600 bininin hurda olduğunu dile getiren Akkuş, bu traktörlerin toplanıp hurda indirimi ve teşvikle yenisiyle değiştirilmesi gerektiğini ifade etti. www.tasimacilar.com 07.03.2013 / 14:37

Yorumlar
Necmettin Çohaz
2013-03-08 10:53:10
Hattat Gurubunu cani gönülden kutluyorum. Memleketimizde Otmotiv sanayisi konusunda saygın yere sahip bir kuruluş. Savunma sanayii konusunda da başarılı olacaktır. Kara savunma sanayi lojistiğinin mihenk taşı olan 4x4,6x6,8x8 araçlar bügün Petriot füze kovanlarının üstünde monte edilen araç silsilesinden meydana gelmektedir. Almanyada seksenli yıllarda geliştirilmiş bir teknoliji. Bende petriyot projesinin bu ayağında 10 yıl boyunca geliştirme mühendisi ve Proje müdürlüğü yaptım ve daha sonra Askeri projeler koordinatörü olarak Manaş'a gönderildim. Şu anda büromda bu araçların orjinal maketleri mevcuttur.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 - 212 258 77 87 | Faks : 0212 259 78 85 | Haber Yazılımı: CM Bilişim