• BIST 90.051
 • Altın 214,013
 • Dolar 5,3527
 • Euro 6,0808
 • İstanbul : 6 °C

Hava Kargo Güvenliği Değerlendirildi

Hava Kargo Güvenliği Değerlendirildi
SHT-17.6 Talimatı Bilgilendirme Toplantısı (Hava Kargo Güvenliği Çalıştayı), İstanbul Ticaret Odası ev sahipliğinde, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile UTİKAD işbirliğinde düzenlendi.

Havayolu ile kargo ve posta taşımacılığının ICAO, ECAC ve IATA tarafından belirlenen uluslararası standartlarda yapılmasını ve güvenliğini sağlamak üzere 04 Eylül 2015 tarihinde yayınlanan giren SHT-17.6 Hava Kargo ve Posta Güvenliği Talimatı, İTO, SHGM ve UTİKAD işbirliğinde düzenlenen çalıştayda masaya yatırıldı.

Hava kargo acentelerinin gündemindeki konuların başında yer alan SHT-17.6 Talimatı sektördeki paydaşların görev, yetki ve sorumlulukları ile güvenli tedarik zincirinde yer alan personelin işe alımı, nitelikleri ve eğitimleri hakkında uygulanacak usul ve esasları düzenliyor. Hava kargo acentelerinin temsilcileri, yürürlüğe girdiği andan itibaren SHT-150.11 sayılı Hava Kargo Acentelerinin Görev, Yetki ve Sorumlulukları Hakkında Özel Kurallar Talimatı’nı yürürlükten kaldıran SHT-17.6 Talimatı’na ilişkin sorularını SHGM yetkililerine bu çalıştayda aktardı.

Çalıştayda açılış konuşmalarını İTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hasan Erkesim, UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin ve SHGM Güvenlik, Denetim ve Sertifikasyon Koordinatörü Ramazan Dursun yaptı.

11 Eylül saldırıları sonrası lojistik süreçlerin tüm paydaşların katılımı ile güvenlik perspektiften incelenmeye başladığını belirten UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin, “Taşımaların ve taşınan malların güvenli olduğuna dair birtakım kurallar uygulanmaya başlandı. Bu uygulamaların ülkemizde olan yansımasını bugün değerlendireceğimiz Sivil Havacılık 17.6 Talimatı’nda da görmekteyiz. Bu uygulamanın hava kargo sektörüne getirdiği yetki ve sorumlulukları konunun uzmanları ile çalıştayda değerlendireceğiz” diye konuştu.

Türkiye’de hemen hemen tüm hava kargo acentelerinin UTİKAD’ın üyesi olduğunun altını çizen Turgut Erkeskin, “Üyelerimizle birlikte SHT-17.6’ya dair yapmış olduğumuz değerlendirmelerde talimatla ilgili birçok konunun açıklanması gerektiğini gördük. Bu yeni konuyla ilgili soru işaretlerini bugün yetkililerden dinlemeyi, yanıt bulamayan soruları ise Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yetkilileri ile tekrar değerlendirmeyi arzu ediyoruz” dedi.

Yeni talimatın daha önce var olan SHT-150.11 Talimatı’nın yerini aldığını belirten Erkeskin, “SHT-150.11’in adını tekrar hatırlamak gerekirse Kargo Acenteleri Görev, Yetki ve Sorumlulukları Hakkında Özel Hükümler olarak tanımlanmaktaydı. Biz orada işimizi nasıl yapacağımıza dair bilgilere ulaşabiliyorduk. Ancak yeni ismiyle talimatın sadece güvenliğe endeksli olduğunu görüyoruz. Buradaki tanımlamada bir eksiklik var gibi görünüyor. Çünkü içeriğine baktığımız zaman ‘yetkili acente’ kavramı ile karşı karşıyayız ki, yetkili acente aslında düne kadar hava kargo acentelerini tarif ederdi. Ama bugün karşımıza üç yeni tarif çıktığını görüyoruz. Bunlardan bir tanesi yetkili acente, bir tanesi bilinen gönderici, diğeri de kayıtlı gönderici. Bu üç firmanın sistem içindeki rolleri, hava taşıyıcısı ile ilişkisinin direkt ya da dolaylı olarak ne olacağını hep beraber anlayıp, netleştirmemiz lazım” diye konuştu.

Erkeskin’in ardından söz alan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Güvenlik, Denetim ve Sertifikasyon Koordinatörü Ramazan Dursun, talimatın hazırlanması süresince yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Oturum Başkanlığını UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Havayolu Çalışma Grubu Başkanı Arif Badur’un yaptığı çalıştayda sırasıyla THY Kargo Sivil Havacılık Güvenlik Şefi Elif Öngen, SHGM Havacılık Uzman Yardımcısı Ahmet Türk, Turkish Cargo Kargo Başkan Yardımcısı Serdar Demir ile SHGM Güvenlik, Denetim ve Sertifikasyon Koordinatörü Ramazan Dursun sunum yaptı

SHT-150.11 Talimatı’nı yürürlükten kaldıran ve hava kargo acentelerinin yetkilendirilmesinde önemli değişiklikler getiren SHT-17.6 Talimatı’nın masaya yatırıldığı çalıştayın sonunda sektör temsilcilerine de söz verildi. Talimata ilişkin yorumları alan SHGM yetkilileri, sektörden gelen eleştirileri değerlendireceklerini belirterek hava kargo acentelerinden gelecek görüşlerle SHT-17.6 Talimatı’nın yenilebileceğini bildirdi.

UTİKAD Havayolu Çalışma Grubu Başkanı Arif Badur çalıştayda gündeme gelen konular ile hava kargo acentelerinin ileteceği ilave görüş ve önerilerin Havayolu Çalışma Grubu tarafından derlenerek SHGM’ye iletileceğini; talimatın yenilenmesi sürecinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne destek olmaya devam edeceklerini belirtti.

kargoguvenligi2.jpg

kargoguvenligi1.jpg

hava-kargo-guvenligi.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • UITP, Elektrkli otobüs eğitimi04 Aralık 2018 Salı 15:24
 • Mercedes-Benz'in Yıldız Kızları kodlama eğitimi aldılar03 Aralık 2018 Pazartesi 16:56
 • Sektörün aktif büyüklüğü 30 milyar TL'yi aştı03 Aralık 2018 Pazartesi 16:27
 • Continental yeni Genel müdürü03 Aralık 2018 Pazartesi 16:06
 • Brisa'nın yeni Aksaray Fabrikası03 Aralık 2018 Pazartesi 15:18
 • İhracatın Yıldızları ödülleri sahiplerini buldu22 Kasım 2018 Perşembe 16:04
 • Türk Sanayisinin Acı kaybı22 Kasım 2018 Perşembe 15:57
 • Beril Alakoç Orhonoğlu'na ödül22 Kasım 2018 Perşembe 14:59
 • Lojistik'in gözdesi Türkiye20 Kasım 2018 Salı 15:56
 • Prometeon Tyre Group'ta görev ataması gerçekleşti20 Kasım 2018 Salı 14:18
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim