• BIST 1.061
  • Altın 473,551
  • Dolar 7,2075
  • Euro 8,4903
  • İstanbul : 25 °C

Hileye açık takografların kalibre edilmesi suçtur!

Hileye açık takografların kalibre edilmesi suçtur!
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın düzenlediği İdare Eğitim toplantısında Uluslararası Takografçılar Derneği önemli bir konuya değinerek, hileli işleme açık takografların kalibrasyonlarının yapılmaması gerektiğinin altını çizdi.

Uluslararası Ulaştırma Mevzuatı (AETR) Avrupa Anlaşması gereğince, AB üyesi olmayan ülkelerde 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren uluslararası karayolu taşımacılığı yapacak olan yeni tescil araçlarda dijital takograf kullanımı zorunlu hale getirilmiş ve takograf cihazları ile ilgili yapılacak işlemlerin tümü sadece yetki verilen servis ve kişilere bırakılmıştı. 15 Mart 2012 tarihinden sonra yapılan ikinci düzenleme ile Analog, dijital ve elektronik takograf cihazı takılı olan araçlar için; ilk araç muayenesinden önce takograf cihazlarının muayene ve damgalama işleminin yapılmış olması zorunluluğunun altı çizilirken, bu zorunluluğu yerine getirmeyenlere 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu kapsamında gerekli yasal işlemler uygulanacağı belirtilmişti. Ancak halen şoförlerin suiistimaline açık takografların piyasada satılması, bu takograflara kalibrasyon yapan servisleri ceza kapsamına sokmaktadır. Uluslararası Takografçılar Derneği Başkanı Mustafa Çobanlı sektörün düzelmesi ve menfaati adına, yapılacak denetlemeler sonucunda servislerin kapatılmaması ya da cezai işlem uygulanmaması için hileli takograflara dikkat etmeleri konusunda servisleri uyardı. Hileye açık söz konusu bu takografların, kimi üreticiler tarafından piyasa satıldığını belirtilirken, takograf servislerinin de bu cihazlara muayene ve kalibrasyon belgesi düzenledikleri takdirde suç işlemiş olacağı vurgulandı. Uluslararası Takografçılar Derneği Başkanı Mustafa Çobanlı, servisleri zora sokan bu konunun Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın düzenlediği "İdare Eğitim Toplantısı"nda gündeme getirildiğini belirterek, servislerin ve şoförlerin hileli takograf konusuna dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizdi. İdare Eğitim Toplantısında 240 katılımcı belgelerini aldı
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın düzenlediği İdare Eğitim toplantısı tamamlanarak 240 katılımcıya belgeleri verildi. Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğü tarafından 21-22-23 ve 24 Aralık tarihleri arasında Antalya Beldibi Akka Otel'de düzenlenen "idare eğitim toplantısı" 240 katılımcının belgelerini almasıyla sona erdi. Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürü Bayram Tek, Daire Başkanı Bekir Özgüven ve Takograf Şube Müdürü Hasan Mutlu tarafından programlanan "İdari Eğitim Toplantısı"na, ASELSAN, TÜRKTRUST, TOBBUND, Takograf üreticileri ve eğitimcileri katıldı. www.tasimacilar.com 24.12.2012 Saat:17:20

Yorumlar
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2012-12-26 22:06:34
Sayın Metin Baltacı çok önemli bir konuyu gündeme getirmiş.
Üretim izni (Tip onayı) olmayan ölçü aletlerini üretmek, üretilmesine izin vermek, pazara sürmek ve kullanmak yasaktır.Bildiğimiz kadarı ile yerli üretim takografların (Takografımsı cihazlar) tip onayları yoktur.Ancak bu cihazlar yıllardan beri üretilmekte, satılmakta ve kullanılmaktadır.
Acaba, bu firmaların bir dokunulmazlığı mı vardır veya Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına tabi değilmidir!
İdari ve adli makamların bu konuda bir inceleme başlatmalarını mümkün görmüyorum.
Bu cihazları kullandığı için ceza ve yaptırımlara maruz kalan sürücü ve firmalar, konuyu mahkemelere taşırlarsa, büyük ihtimalle davayı kazanacaklar ve verdikleri cezaları geri alacaklardır.
C. Metin BALTACI
2012-12-26 12:14:40

Haberin ve yorumların hepsine katılmamak mümkün değil.

Fakat, 3516 sayılı Ölçü ve Ayar Kanunu'nun 14., 15. ve 16. maddelerinde çok açık yazmaktadır ki; bilerek bu tip cihazları üretmek, satışa arz etmek veya satmak, satışına aracılık etmek veya satım yerinde bulundurmak gibi faaliyetler kanunen yasaktır ve idari suçtur.

Bu faaliyetler sürerken ve idari hiç bir yaptırım olmazken, takograf cihazlarının damgalamalarının ve muayenelerinin, ne muayene istasyonlarında, ne yol kenarı denetim istasyonlarında, ne trafik denetlemelerinde, ne de il müdürlüklerinin yapması gereken denetimlerde bu güne kadar sorgulanmaması ve bakılmaması, takograf servislerinin hileli cihazları damgalaması işleminde "devede kulaktır".

Öncelikle bu tip işlemlerin ivedi şekilde uygulanmasından sonra, yasalara ve yönetmeliklere uymayan cihazların Bakanlık tarafından tespit edilerek, tüm servisleri ve denetleyici kurumları uyarması ve bilgilendirmesi kanısındayım.

Vahap Tan
2012-12-25 18:52:40
Sn. Mustafa Çobanlı'ya gönülden katılıyorum.

Halen piyasada, "sıfırlanabilen takograf" ya da "hataları göstermeyen takograf" reklamı ile satılan ürünler var. Bu markaların hangileri olduğu da bellidir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın söz konusu bu takografların piyasaya arzını engellemesi gerektiğini düşünüyorum.

Takograf Mevzuatı en küçük hatasında servisleri cezalandırmak üzerine kurgulanmış durumda... Ancak konuyla ilgili bütün tafaflar taşın altına elini koymalıdır.Üretici hileli takograf üretirse Devlet bunların piyasaya arzını engelemez ise hatta piyasadan toplatılmasını sağlamaz ise bu cihazları kullananlar kullanmaya devam edeceklerdir. Böylece, trafik kazalarından dolayı yaşanan mağduriyetler takograf mecrasında sürüp gidecektir.

Bakanlığın en yakın zamanda bu duruma müdahale etmesi temennisiyle, kazasız günler dilerim.

Saygılarımla.

Vahap Tan
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2012-12-25 14:10:52
Hileye açık takograf? Manupilasyon yapılamayacak bir cihaz yoktur. Bunu önlemenin yolu etkili denetimdir. Bu haberden sonra normal olarak yapılması gereken;Sanayi il Müdürlüklerinin yetkili takograf servislerini denetlemeleri, kayıtları ve yapılan işlemleri gözden geçirmeleri, ayrıca trafik ekiplerinin takograf takılı araçları mercek altına almalarıdır. Ancak, bunların hiç biri yapılmayacaktır. Servisler ve firmalar, bu denetleme yapılmadığı zaman, şu mesajı alacaklardır. Aynen devam! 200-300 kişinin katıldığı, konferans şeklinde verilen eğitimlere katılan personelin, aldığı eğitimin ne kadar yeterli olacağı da soru işareti.
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2012-12-25 11:33:49
Madem bu takograflar hileye açık ise neden bunları imal edip şöförlerin paralarını cebe indirdiniz beyler,bu memleketimizde oynanan bir oyundur piyasadaki takografları kaldırıp millete yeni takograf satıp şirketleri zengin etme oyunudur.Şöförün cebinde kimin eli yokki zaten bir takografcılar eksikti
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim