• BIST 111.032
 • Altın 174,588
 • Dolar 4,0640
 • Euro 4,9847
 • İstanbul : 14 °C

İETT Girişimcilik Otobüsü Geleceğin Girişimcilerini Yaratacak

İETT Girişimcilik Otobüsü Geleceğin Girişimcilerini Yaratacak
İETT ve Avea, gençlerin girişimcilik konusundaki farkındalığını artırmak için ortak bir çalışmaya imza attılar. İstanbul’da 39 ilçeyi dolaşacak olan İETT Girişimcilik Otobüsü yola çıkıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bağlı kuruluşu İETT ve Türkiye’nin en yenilikçi ve dinamik mobil iletişim operatörü Avea, gençlere erken yaşta girişimcilik ruhunu aşılamak ve onların bu konuda farkındalık geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla “İETT Girişimcilik Otobüsü Projesi”ni hayata geçiriyor.

'Girişimcilik otobüsü 39 ilçe gezecek'

Geleceğin girişimcilerini teşvik etmek ve onların fikirlerini geliştirmek üzere hayata geçirilen ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce de desteklenen proje kapsamında, Avea’nın iç ve dış tasarımını gerçekleştirerek tabletlerle donattığı İETT otobüsü, girişimcilik hakkında bilgi vermek üzere lise düzeyinde belirlenen 39 ilçenin öğrencilerini ağırlayacak.

‘İETT, sosyal sorumluluk projeleri içinde yer almaya devam edecek’

İETT’nin birbirinden farklı alanlardaki birçok sosyal sorumluluk projesine destek verdiğini belirten İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı, konu ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: ‘Avrupa kıtasındaki ülkelerde genç nüfusun toplam nüfus içindeki oranı karşılaştırıldığında, genç nüfus oranının en yüksek olduğu ülkelerden birinin Türkiye olduğu görüyoruz. Nüfusun hızla yaşlandığı bir dünyada Türkiye’nin sahip olduğu bu genç nüfus; içinde barındırdığı zekâ, güç ve enerji ile ülkemizi geleceğin güçlü ülkelerinden biri kılmaya devam edecektir. İstanbul’a 142 yıldır toplu taşıma hizmeti sunan kurumumuz, milyonlarca genç insanımızı her gün okullarına, dershanelerine, işyerlerine ve evlerine ulaştırmanın sorumluluğunu taşıyor. Bu asli görevimizin yanında, bilgi birikim ve tecrübemizi paylaşarak, toplumda birçok değişik konuda farkındalık oluşturmaya öncülük eden kültürel ve sosyal sorumluluk projelerinin altına imzamızı da atıyoruz. Girişimcilik Otobüsü de bu projelerimizden bir tanesi. Bu kapsamda, İETT garajında Girişimcilik Otobüsü’nün hazırlanması sırasında emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum’ dedi.

‘İETT Girişimcilik Otobüsü Projesi, dünyada bir ilk’

İETT’nin sosyal sorumluluk yaklaşımı kapsamında hayata geçirdiği İETT Girişimcilik Otobüsü’nün, girişimcilik ruhunu genç nesillere aşılamak ve genç beyinlerin ürettiği yeni fikirleri desteklemek amacıyla yola çıktığını belirtti. Baraçlı sözlerine şöyle devam etti; ‘Liselerde girişimcilik hakkında öğrencilerin bilgilendirilmesini, girişimcilik düşüncesinin daha okul döneminden itibaren gençlere aşılanmasını ve gençlerimizin geliştirdiği yeni fikirleri duyurabilmelerini sağlamak amacıyla Avea’nın desteğiyle, teknolojinin üst seviyede kullanıldığı bir mobil sınıf haline getirilen İETT Girişimcilik Otobüsü, İstanbul’un 39 ilçesinde bulunan liselerimizi ziyaret edecek. Genç girişimci adaylarına girişimcilik hakkında eğitimler verecek. Otobüsümüzde aynı zamanda ‘Girişimcilik’ konulu bir belgesel ve kitap çalışması da, proje kapsamında öğrencilerimize ücretsiz olarak dağıtılacak’

‘Projede yer almaktan çok mutlu olduk’

Avea CEO’su Erkan Akdemir ise, ‘Avea olarak işimiz mobil teknoloji ve iletişim. Bulunduğumuz sektör sürekli yeni fikirler geliştirmeyi gerektiriyor. Bu da inovasyon ve girişimciliğin genlerinizde olması anlamına geliyor. Uzun zamandır inovasyon ve girişimciliği destekleyen Ar-Ge Merkezimiz, Avea Labs ve Kuluçka Merkezimiz’le biz de bu kültürü içimizde yaşatıyoruz. Bu noktada da Türkiye’nin daha fazla girişimciye sahip olmasını sağlayacak işbirlikleri geliştirmeyi önceliğimiz olarak görüyoruz. Bu noktada gençlere doğrudan ulaşacak İETT Girişimcilik Otobüsü projesinde yer almaktan çok mutlu olduk’ dedi.

‘Bugünün gençleri, geleceğin girişimcileri’

Türkiye’de girişimciliğin gençler nezdinde daha fazla desteklenmesi gerektiğini ifade eden Akdemir; ‘Bugünün gençleri yarının girişimcileri… Geleceğin girişimcilerini teşvik etmek ve onların fikirlerini geliştirmek üzere hayata geçirdiğimiz proje dahilinde, iç ve dış tasarımını gerçekleştirdiğimiz ve tabletlerle donattığımız İETT otobüsü, okulları dolaşıp, öğrencilere girişimcilik hakkında bilgiler verecek. Türkiye’nin nüfus yapısına baktığımızda, iş hayatına katılan genç sayısının her geçen yıl arttığını görüyoruz. Bu da demek oluyor ki önümüzdeki yıllarda istihdam yaratma alanlarını genişletmek ülkemiz için büyük önem taşıyacak. Gençleri girişimle erken yaşta tanıştırmanın ve gençler arasında girişimciliği geliştirmenin bu anlamda kritik bir rol oynayacağı kanısındayım. Çocuklarımıza geliştirdikleri fikirleri cesaretle uygulamaya koyma beceresi kazandırmanın öneminin farkındayız ve İETT Otobüsü projesinin bu anlamda çok faydalı olacağına inanıyoruz’ diye konuştu. 


 


 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Elektrikli otobüsler yola çıkıyor29 Mart 2017 Çarşamba 13:15
 • Yaptırım Cetveli Ukome Tarafından Onaylandı03 Mart 2017 Cuma 15:28
 • Toplu ulaşım camiası Başbakan ile buluştu02 Mart 2017 Perşembe 10:57
 • Yolcu otobüslerine polis denetimi04 Şubat 2017 Cumartesi 11:28
 • Erguvan otobüsçülerinden İBB önünde isyan19 Ocak 2017 Perşembe 14:34
 • Tünel 142 yaşında19 Ocak 2017 Perşembe 14:08
 • Halk Otobüsleri Fiyat Ayarlaması İstiyor23 Aralık 2016 Cuma 12:28
 • Galip Öztürk’ten sektöre ‘Otogar’ sözü21 Aralık 2016 Çarşamba 12:43
 • Toplu taşıma sürücülerine yangın eğitimi verdi05 Kasım 2016 Cumartesi 16:08
 • İETT yaptırımlara başladı14 Ekim 2016 Cuma 13:16
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 258 77 86 - 212 258 77 87 | Faks : 0212 259 78 85 | Haber Yazılımı: CM Bilişim