• BIST 109.330
  • Altın 156,133
  • Dolar 3,8638
  • Euro 4,5501
  • İstanbul : 14 °C

İSAROD ve İTO’ya AÇIK MEKTUP..!

İlyas Yıldız

Kusura bakmayın, söyleyeceklerimi lafı dolandırmadan en başında söylemek gibi bir karaktere sahibim.

Bizler servis esnafı olarak İstanbul da 30 küsur ilde örneği olduğu üzere plaka tahdit’i beklerken darbe yaparcasına sertifikalandırma adı altında bir hilkat garibesi yaratıldı.

Esnaftan kesilen paralarla maaş almaktasınız, o koltuklarda gerçekten rahat mısınız? 

Daha önce ele aldığım SERVİSÇİ ESNAFI SIRTINDAN BIÇAKLANMIŞTIR başlıklı yazımda İBB nin plaka tahdit i yerine sertifikalandırma adı altında yaratılan hilkat garibesini konu edinmiştim.

Ardından, 2016/2017 Eğitim öğretim yılının yakın olması nedeniyle ele aldığım YAŞAM KAYBETMEYİ ÖĞRENMEKTİR başlıklı yazımda şirketlerin sözleşme yaparken tabiri caizse şeytana pabucunu ters giydirecek yöntemlerle işi gerçek anlamda servisçilik olan TAŞERON’ u nasıl bir sömürü çarkının dişlileri arasına çektiğine dikkat çekmiştim.

Bu yazımda Sn İSAROD başkanı Hamza ODABAŞ ve Sn İTO başkanı İbrahim ÇAĞLAR’ a açık çağrıda bulunurken İstanbul’daki Servis araçları ile ilgili gelinen süreçte neler yaşandığına gelin hep birlikte bir göz atalım..!

Sn ÇAĞLAR, dilerseniz önce sizden başlayalım..!

Yanılmıyorsam 22 No’lu Şehiriçi Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi’nin, ‘Servis Taşımacılığında Plaka Tahdidi’ konulu zümre toplantısında; “Biz İstanbul Ticaret Odası olarak açıkçası plaka tahdidinin getirilmesinin yerinde bir karar olacağını düşünüyoruz. Bunun yapılması ve belli bir standardın oturtulması lazım” Demiştiniz. O günkü bu çıkışınız halen bu güne kadar sefalet içinde yaşam mücadelesi veren, gerçek manada servis işi yapan ve sizlerin TAŞERON olarak adlandırdığınız biz servis camiası için bir umut ışığı olmuştu.

Konuyu daha iyi algılayabilmeniz için size o TAŞERON diye adlandırdığınız mütevazi esnafın bir aylık gelirine karşılık giderini aktarmak istedim, buyurun...!

1-) Aldığımız aracın motor hacmine göre ortalama yıllık MTV oranı 1.900.00 TL

2-) En düşük zorunlu trafik sigortası; 2.300.00 TL

3-) En düşük yıllık Kasko sigorta bedeli; 3.500.00 TL

4-) En düşük Koltuk sigorta bedeli; 150,00 TL

5-) Ağır koşullarda koşturulan aracın 10,000 km’ de bir diğer amortisman giderleri haricinde periyodik bakım masrafları değişkenlik arz ettiğinden yazmak istemedim.

Bu yazdığımız giderler haricinde ayrıca;

a-) Yıllık muhasebe gideri; 1.680.00 TL

b-) Ortalama gelirin %25’ine denk gelen KDV, STOPAJ, GV yıllık ortalama 3.000.00 TL’yi bulmaktadır.

Taşeron kendi çalışsa dahi onun bir maaşı yanı sıra yaşamının çoğu dışarıda geçen bir insan söz konusu ve yıllık yeme-içme masrafı ortalama 7200,00 TL’dir.

Tüm bu masrafları alt alta toplayıp 12’ye böldüğümüzde aylık ortalama gider; 1645,15 TL’yi bulmaktadır. Bu rakama aylık yakıt masrafı dâhil değildir!

Sıkı durun şimdi size bir soru: Sizce 16+1 bir aracı olan sıradan bir esnafın (Taşeron) aylık kazancı ne olmalıdır veya ne kadar fatura kesmeli ki, bu esnafımızın para kazandığını varsayalım?  

Sayın İbrahim ÇAĞLAR ve Sayın Hamza ODABAŞ, servis şirketi adı altında ve LTD ŞTİ olarak faaliyette olup da bu işin yanında binlerce kalemin döndüğü esas olarak İNŞAAT ve çeşitli ALTYAPI sektörlerde malı götürenlerden bahsetmiyorum…  Aksine Servisçi esnafının sorunlarından bahsederken bu alanda kurulu ve işi yalnız servisçilik olup da BİR, bilemedin BEŞ aracı olan ve o AŞ ve LTD ŞTİ lerin kendileri ile yaptıkları saçma sapan sözleşmelerle mahkûm ettikleri TAŞERON’lardan bahsettiğimi bir kez daha hatırlatmak isterim!

TAHDİT çalışması yapılırken bu kıstas göz önünde bulundurulması gerekirdi ancak 15 Ağustos 2016 gecesi bu ülkeye darbe girişimine teşebbüs eden İBB deki darbeci uzantıları bunu bildiklerinden ertesi gün toplanan komisyonla söz konusu yönergeyi alelacele hayata geçirdiler ve Sayın Cumhurbaşkanının Sinan Erdem spor salonunda işi gerçek manada servisçilik olan bizlere verdiği söz havada kaldı. Her ne hikmetse bu işin başını çeken sizler sanki birileri veya bir takım yerlerce sindirilmişçesine sessiz kalmanıza bir anlam veremedim…

Sayın ODABAŞ, özellikle şahsınız bu olaydan sonra gelen eleştiriler karşısında her zaman aslan kesilirken kusura bakmayın ancak bu sefer dut yemiş bülbüle döndünüz!

Size yukarıda gerçek manada işi servisçilikten ziyade o çok dillendirilen RANTİYECİLİK olan söz konusu şirketlerle, işi gerçek manada servisçilik olan bizlerle yapılan hilkat garibesi sözleşmelerden sadece bir maddesini aktarmak istedim. Gayem sizin farkında olmadığınız bu tür sözleşmelerin altında yatan sömürü çarkını dillendirmektir, tabi zahmet edip bu yazımı okursanız şayet!

Madde 1-) TAŞERON’ un …. adına taşıma ve ulaştırma hizmeti verdiği ve bu sözleşme süresince …. taşeronu olarak hizmet vereceği tüm kurum ve kuruluşların taşıma hizmetlerini eksiksiz ve kusursuz olarak … nam ve hesabına gerçekleştirmesi işidir.’’

Taşerona hitaben yazılan bu maddede siyah vurgu yapılan yerler dikkatle okunursa şayet, cümleye ‘esneklik’ kazandırılmak suretiyle bizlerin sadece görevlendirildiği yer ve sorumlu olduğu güzergâhla birlikte verilen isim listesine rağmen dilendiği takdirde dileyeni taşımakla mükellef olduğumuz noktasında mecbur edildiğimizi rahatlıkla anlarsınız.

Şirketten şirkete değişkenlik arz eden sözleşmelerle işi gerçek manada taşımacılık olan mütevazi servis camiası dönen bir sömürü çarkının dişlileri arasında habire ezilmektedir Sn İTO başkanı İbrahim ÇAĞLAR ve Sn İSAROD başkanı Hamza ODABAŞ..! 

Bitmedi daha, şirketlerin sözleşme yaparken şart koştukları sürücü kıyafetleri, sticker, logo, GPS (araç takip sistemi) vb konularını daha öncede dile getirmiştim!

Taşeron hizmet verdiği şirketin reklamını yapmak zorunda değil herhalde, eğer tüm bunlar zorunluluk arz ediyorsa mutlak maddi bir bedeli olmalıdır ki, bu ve benzer antidemokratik uygulamaları görün diye bu esnaf sizleri o makamlara taşımıştır öyle değil mi?

Bitmedi daha, sözleşme bitiminde işten ayrılmadan kırkbeş gün öncesinde yazılı olarak istifa şartları yanı sıra görevlerinden ayrılan taşeronların ödemelerini en son hizmet verdikleri ayın son gününden altmış gün sonra alabildiklerini herhalde biliyorsunuzdur!

Bazılarının %4 oranında her ne ise katılım payı adı altında pralar aldığını, bu paraları tek tek kaleme vurduğunuzda taşerondan milyarlarca lira para gasp ettikleri ayrıntılarını ve türlü yöntemlerle kesilen cezaları daha yazmadım Sayın başkanlar!  

İlyas YILDIZ

ardahanmedya@gmail.com

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
ferhat taşcı
12 Aralık 2016 Pazartesi 09:57
09:57
şu istanbul serviscisi ne çektibe sizden adamlar zar zor geçiniyor zaten.çekin artık şu adamların ekmeğinden elinizi.adamlarda psikoloji bırakmadınız hepsi depresyonda yazık bu adamlara .acil çözüm bulun yoksa hepsi delirmek üzere
Yazarın Diğer Yazıları