• BIST 118.104
 • Altın 163,267
 • Dolar 3,7957
 • Euro 4,6493
 • İstanbul : 5 °C

İSTAB’ın nihai hedefi ‘Plaka tahdidi!

İSTAB’ın nihai hedefi ‘Plaka tahdidi!
İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği (İSTAB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Karakış ve Yönetim Kurulu Üyeleri servis sektöründeki son gelişmeleri değerlendirdi.

13 Mart Pazartesi akşamı gerçekleşen buluşmaya ev sahipliği yapan Başkan Ahmet Karakış ve Yönetim Kurulu üyeleri, 25 Mayıs 2015’den bu yana sektörün gündeminde yerini koruyan plaka tahdidi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından çıkarılan ‘Öğrenci ve Personel Servis Taşımacılığı Yönergesi’ hakkında detaylı bilgi verdi.

32 ilde tahdit var İstanbul'da yok

Türkiye’nin 32 ilinde plaka tahdidinin uygulandığını hatırlatan Başkan Karakış,  İstanbullu servisçilerin de tahdit isteği ile yola çıktığını, bu isteği Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da desteklediğini anımsatarak Mayıs 2015’den bu yana yaşanan gelişmeleri şöyle anlattı: “Bizim bir plaka tahdidi sevdamız var. İstanbul’da bu sektörde hizmet veren herkes dâhil uzun bir mücadele verdik. Beklentimiz İstanbul’da da plaka tahdidinin olması yönündeydi. Ama maalesef Türkiye’nin hiçbir ilinde olmayan bir yönerge çıktı. Bununla ilgili mücadelemizi sonuna kadar verdik.”

Yönergenin değişmesi için yapılanlar

Öğrenci ve Personel Servis Taşımacılığı Yönergesi’nde sektör lehine değişiklikler yapılması için hem bürokratik anlamda hem de hukuksal anlamda girişimlerde bulunduklarını ve belli konularda başarı sağladıklarını anlatan Karakış, ‘Büyükşehir Belediyesi tarafından maddelerde sektörümüzün lehine düzenlemeler yapıldı. Ama düzeltilmeyen noktalar da oldu. Hukuksal yola başvurup dava açtık. Mahkeme yönergede usul yönünden eksiklik olduğu yönünde karar verdi ve yönerge iptal oldu. Büyükşehir Belediyemiz üst mahkemeye itiraz etti, şimdi o süreç devam ediyor”  dedi.

Karakış şöyle konuştu; “Yönergenin iptal olmasının nedenlerinden biri araç yaşları konusuydu. Yönerge ilk çıktığında 0-6 yaş zorunluluğu vardı.  Emsal olarak günde 12 -14 saat aralıksız çalışan minibüsler ve halk otobüsleri için 12, 15 yaş hakları söz konusu. Servis taşımacılığını sabah ve akşam saatleri iki sefer olarak tamamlayan servis araçlarına 06 yaş hadlerinin öngörülmesinin hakkaniyete uygun olmadığını savunduk. Yine yönergede taahhütname meselesi vardı. Söz konusu taahhütnameye,  Anayasa Mahkemesinde ‘herkes kişiliğine bağlı, dokunulamaz, devredilemez, vazgeçilemez temel hak ve hürriyetlere sahiptir.’ hükmü ve yine Anayasanın hak arama hürriyeti ‘ Herkes meşru vasıta ve yollardan faydalanmak suretiyle yargı mercileri önünde davacı veya davalı olarak iddia ve savunma adil yargılanma hakkına sahiptir’ hükmü ile bu taahhüdün bizleri zor duruma sokacağını savunduk”.  

Başkan Karakış, iptal edilen yönergenin yerine hazırlanan ve UKOME kararından geçen yeni yönergede servis sektörü aleyhine olabilecek her madde için İSTAB olarak mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Nihai hedef değişmedi

İSTAB Başkanı Ahmet Karakış ve Yönetim Kurulu üyeleri yaklaşık 2 yıldır yaşanan süreci böyle özetlerken, İSTAB’ın istek ve beklentisinin değişmediğini, plaka tahdidi konusunda ısrarın devam edeceğinin altı çizildi. Karakış, “Türkiye’nin 32 ilinde uygulanmakta olan plaka tahdidinin İstanbul’da neden uygulanmadığını, anlamamız mümkün değil. Bu konunun bizlerin lehine sonuçlanması için yapmamız gereken ne varsa yapmaya devam edeceğiz. Bundan, hiçbir meslektaşımızın kuşkusu olmasın” dedi.

Sigorta konusunda düzenleme

İSTAB’ın girişimleri ile eski yönergede düzeltilen pek çok madde var. Bu maddeler arasında en önemlilerden biri sigorta konusuydu. Yönergede yer alan zorunlu koltuk ferdi kaza sigortası yaptırılması maddesi koltuk ferdi kaza sigortası olarak düzeltildi. Ferdi kaza sigortası ile ilgili yol izin belgesi müracaatında istenilen zorunlu koltuk poliçesinin aynı şeyler olmadığını bununla ilgili esnafın zarar göreceği rakamsal anlamdaki maliyetlere yansıyacağını ifade ettik. Bu kapsamda yönergeye 50.000-50.000+5.000 TL teminatı limit olarak eklendi.

İSTAB olarak Generali Sigorta ile yaptığımız anlaşma ile, tüm sektör mensupları poliçelerini piyasa prim tutarının altında, koltuk başına brüt 4.00 TL prim ile Generali Sigorta A.Ş.’ nin tüm acentelerinden kestirebilirler.

İDO ile yapılan anlaşma hem zaman kazandıracak hem para

İSTAB Başkanı Ahmet Karakış ve Yönetim Kurulu üyeleri, basın sohbet yemeğinde İDO ile ve devam eden ARVENTO işbirliği hakkında da bilgi verdi. İDO ile yapılan anlaşmaya göre Büyükşehir Belediyesi UKOME tarafından alınan karar dâhilinde belirlenen Sirkeci – Harem hattında güncel gişe fiyatları çift yön 27 kişilikten az kapasiteli araçlar için 15,00-TL, 27 ve daha fazla kişi kapasiteli araçlar için 17,00-TL ve normal uygulamalarda araç içi yolculardan da ücret alınmaktadır. Yapılan görüşmeler sonucunda yolculardan ücret alınmaması yönünde anlaşmaya varıldı. Ayrıca gişe ve iskelede de servislere beklemeden öncelikli geçiş hakkı tanınacak.

ARVENTO ile araç takip uygulamaları konusunda 10 yıldır işbirliği içinde olan İSTAB’ın bu işbirliği sürecinin devam ettiğini belirten Başkan Ahmet Karakış, ‘ işbirliğimiz sürecinde ARVENTO uygulamalarını sektörümüzün ihtiyaçlarına ve günümüz teknolojisine göre güncelledi.  Yenilenen ARVENTO Shuttle yazılımının tanıtımı ve eğitimi, 26 Kasım Cumartesi günü Kozyatağı Hilton’da düzenlediğimiz toplantıda üyelerimizin bilgilerine sunuldu. Yenilenen ARVENTO İSTAB yazılımının sektörel ihtiyaçlarımızı karşılamamıza çok daha faydalı olacağını düşünüyorum” dedi. 

istab-tasimacilar.jpg

istab-yonetim-002.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Ekol ağına İsveç'i de ekledi09 Ocak 2018 Salı 09:53
 • Ford Otosan, mühendislik ihracatıyla yine lider05 Ocak 2018 Cuma 14:20
 • Mercedes-Benz Türk’e 50. yılında iki özel ödül05 Ocak 2018 Cuma 13:26
 • Daf Trucks Paris'te Yeni Bayisini Açıyor29 Aralık 2017 Cuma 14:54
 • Tırsan'dan Rusya'da tarihi imza28 Aralık 2017 Perşembe 15:25
 • Renault Trucks T 520 ile Mersin’de lojistik buluşması27 Aralık 2017 Çarşamba 14:00
 • Vefat ve Başsağlığı22 Aralık 2017 Cuma 11:58
 • Aktaş Holding AR-GE Merkezi Belgesini aldı21 Aralık 2017 Perşembe 14:28
 • Temsa İnovasyon Haftasında15 Aralık 2017 Cuma 14:44
 • İBB ücret tarifelerine 2018'de zam yok15 Aralık 2017 Cuma 13:02