• BIST 1.542
  • Altın 442,399
  • Dolar 7,3985
  • Euro 9,0105
  • İstanbul : 11 °C

İstanbul'da öğrenci servis taşımacılığı yasaklandı

Murat Erdoğan

Evet, yanlış okumadınız İstanbul’da servis taşımacılığı yasaklandı. Okulların açılması ile beraber yaz döneminde çalış(a)madığı için, şehir dışına çıkamadığı için, beş kuruş cebine girmeden sezonu bekleyen öğrenci servisleri…

Bu sıkıntılar içerisinde vergi levhası varken, ruhsatları okul taşıt iken, başka hiçbir eksiği yok iken, Her sene verilen 1 aylık süre masa başında yetkililere verilmişken, sahada bu araçlar yol belgeli olmadığı bahanesi ile korsan muamelesi görüp 4000 TL. gibi astronomik bir ceza ile trafikten men edilip kaderi ile baş başa bırakılıyor. Bunlar olurken herkes şoklanmış tavuk gibi birbirine bakıp öylece kalıyor.

Bunun haricinde Anadolu liselerinde yeni başlayan 9’uncu sınıfların erken 10-11-12 sınıfların da 9’lardan 1 saat geç çıkıyor olması servisleri allak bullak etmiş vaziyette. Servisçi korkarak kayıt alamıyor. Veli öğrencimi okula yazdırdım taşıyacaksın diyor. Olan hem işini yapamayan servisçiye hem de durumu tam olarak bilmeyen velilere oluyor.

Şimdi soruyorum.

Allah aşkına şu soruları cevaplayacak helal süt emmiş bir yetkili çıksın ve bizi de aydınlatsın.


1- Vergi levhalı ve ruhsatında hiçbir eksiği olmayan bir esnaf ya da bir firma aracını neye dayanarak korsan gözü ile görüp korsana uygulanan cezaları uyguluyorsunuz. Korsan isek neden bize vergi levhası veriyorsunuz.

2. Bu insanları mağdur ederek ellerindeki üç beş kuruşu ceza adı altında alarak aile sorunlarına sebep olduğunuzu bir erkeği evine girerken boynu bükük bırakmayı marifet sayıyorsanız bu marifetin adını da toplu taşımayı yönetmek koyuyorsanız bu insanların, yarın öbür gün evlerini geçindirmek için hırsızlık ya da dolandırıcılık yapmaları da marifet sayılacak mı?

3. Okullar açılmadan açıklanması gereken zamlar neden son güne bırakılıp bu işi yapan insanları mağdur edip gelir gider tablolarını bozuyorsunuz zaten 8.5 ay çalışan bir sektörde bu yapılanlar kimin eseri ve amaç ne?

4. Toplu taşıma yönetilirken kademeli saatle ilgili neden bir çalışma yapamıyorsunuz okullar bu yıl 9.sınıfları 1 saat sonra çıkararak arada karmaşa yaratmış durumda haliyle daha önceki seneden kayıtlı olan 10-11- ve 12.sınıflar 1 saat erken çıkıp evlerine gidecekken 1 saat sonra çıkacak olan 9.sınıflarda servisçiye dönüp beni kim götürecek diye sorup ek servis talebinde bulunuyorlar ve bu noktada ipler kopup taşımacı ile veli birbirine düşüyor.

Ben şahsım ve tüm meslektaşlarım adına böyle bir ayrımcılığı ve Korsan yerine koyulmayı hak etmediğimiz kanısındayım.Bunlar olurken hiç bir şey olmamışçasına görevini yaptığını zannedenleri de hak yedikleri için ve çoluk çocuğumuzun rızkını haksız cezalarla ellerimizden aldıkları için .Direk Allaha havale ediyorum.

Sevgilerimle 
Murat ERDOĞAN
İstanbul Servisçiler Derneği Başkanı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Bahattin Kartal
27 Ocak 2014 Pazartesi 15:24
15:24
Sonuna kadar haklısınız. Eklenecek o kadar yanlışlık varki. Siz enazından bukadarını dile getirmişsiniz. Teşekkürler.
Ömür Elibol
27 Ocak 2014 Pazartesi 15:24
15:24
Sayın başkanım, Okullar açıldığı günden beri bahsettiğiniz tüm konularla yetkilere sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Ama kime gitsek hiç bir kurum bize sahip çıkmıyor. Hal böyle iken biz kimlere derdimizi annatacağız. Bu konuda en sessiz müessese bizleriz. Neden bize destek çıkılmıyor anlamış değiliz. Birde bazı okullar halen tek taraflı davranıyor. Okul bahçesine kendi anlaştığı firmayı alıp. Diğerine korsan muamelesi yapıyor. Bu konuda yardımlarınızı acil bi şekilde beklemekteyiz.
Muammer Ünlü
27 Ocak 2014 Pazartesi 15:23
15:23
Değerli Servisçi ağabeylerim,

daha evvel servis işletmeciliği yapan bir kardeşiniz olarak sizi anlıyor ve sonuna kadar söylediklerinizde haklı olduğunuzu belirtmek istiyorum.

özellikle korsan muamelesi, yol belgesi ve son gün açıklanan ücretler rezilliğin daniskası. kim neye göre belirliyor ve kendini bu kadar yetkili görüyor?

ticari bir aracın güzergah belgesi olur mu hiç? ücretler madem belirleniyor neden son güne bırakılıyor? serbest dolaşım terimi tüm dünyayı sarmışken, adamı şehrin dışına çıkamazsın diye hapsediyorsun, hapsettiğin yetmiyormuş gibi yolunu izini çiziyorsun dışında yapacağın faaliyetler için tekrar yol belgesi istiyorsun.. oooff ki ne offf. peki ne aldığını nasıl borçlarını ödediğini biliyormusun? yardımcı oluyor musun? fonlardan yararlandırıyor musun? hepsine hayır cevabı bildiğimiz cevap..

biz servisçilerde suçluyuz.. neden mi? birlik ve beraberlikten yoksun, örgütlenmeden, haklarımızı aramak hayaldir.

size bugün dokunmayan yılan sizi öldürmez ama SÜRÜNDÜRÜR...

Hayırlı İşler
Necati Gaygılı
27 Ocak 2014 Pazartesi 15:23
15:23
1.Sayın yetkililer bende bir servişci olarak yetkililere soruyurum benim 1992 model M23 İvecom var ve bu aracın muyanesini her yıl yapıyorum vergisini ödüyurum sigorta bandrol vesayre ulaştırmaya gelince yol belgesi alamıyorum 20 yaş üştü olduğu için o zaman hurdaya alın da bende kurtulayım.

2.bir sevişcinin personel taşımacılığını yaparak vergi bandrol sigorta muhasebe oda kaydı muayene harcı yol belgesi piskoteknik src acaba soruyurmusunuz kaç paraya servis taşınıyor günlük kaç para evine götürüpte ailesini geçindirebiliyor ve bunun yanına mazotun kaç TL olduğu ortada ve yetmiyurmuş gibi korşan muamelesi yapılıp 2,000 tl 3,000tl gibi büyük ağır cezalar yazılıyor

Bir servişci bu cezayı yiyince arbasınında 15 gün bağlanıpta park ücretide verince tabi verebilirse bu kardeşimiz 6 ay kendine gelemez şunuçta bu arkadaşımızda bu vatanın evladı halkı yurtaşı kendi halkımıza neden bukadar eziyet etmek zurundayız servişciler olarak bütün istanbul servis söfürlerinin başkanlarına soruyurum

Ben bir servişci olarak odaya kayıt yaptırmamda kayıt olmamda neden diye soracak olursanınız çünkü servişcileri savunacak dendirdini anlatacak bir başkan bugüne kadar çıkıpta arkadaşlar grev yapalım bugün kontak kapatalım hakımızı arayalım nedir bu yüklü büyük cezalar diye savunan yok lütfen sayın yetkili ler herşeyi mahkul olanı tabiki vergimizi vereceğiz hata yapınca cezamızıda vereceğiz servişcilerin bu kadar ağır cezaları gerçekten hak etmiyorlar.
Doğan KUDALAK
27 Ocak 2014 Pazartesi 15:23
15:23
Merhaba. Sayın,Başkanım, Kendi adıma size yazdıklarınızdan dolayı size çok teşekkür ederim. Biz Servisçiler olarak sesimizin duyrulmasını istiyoruz. Bizim sıkıntılarımız şöyle. İstanbul trafiğinde çalışan servis araçları olarak bizlerde bu devlete her türlü vergiyi ödüyoruz. Derken borçlanıyoruz. Neden bizede Plaka verilmiyor,Bütün ticari çalışan Otobüs minübüs taksi,lerin plakası var bizim neden yok.Soruyorum Bu yazdıklarım rant için değin sayın başkanım, Sadece hakkımızı istiyoruz. İşi veren firmalar doğal olarak en ucuz teklifi istiyor Aracı Taşoron firmalarda alıyor ve komısyonu koyup bize bir şey kalmıyor. Devlet her türlü vergiyi alıyor Bakıma gittiğimizde Servis ve benzinci,de Her türlü peşin peşin alıyorlar. Biz ne yapalım.Biz peşin alamıyoruz. bide adam yerine bile konmuyoruz.ve sürekli borçlanıp aracımızı satabilirsek ölü fiyatına satıyoruz kalan parada borçlarımıza bile yetmiyor. Bezim fikrimiz şöyle Okul ve personel fiyatlarını neden devlet belirlemiyor. gerçi okulları belirliyor, Personel fıyatını neden bilirlemiyor. Sayın Başkanım. Saygılarımla.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim