• BIST 90.122
 • Altın 145,975
 • Dolar 3,6213
 • Euro 3,9326
 • İstanbul : 11 °C

İtalya kendi ticaretine zarar veriyor.

İtalya kendi ticaretine zarar veriyor.
Türkiye ve İtalya arasında işbirliği ve ortaklık fırsatlarını geliştirmek amacı ile İtalya Başkonsolosluğu ve İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı tarafından 26 Mayıs 2015 Salı günü Wyndham Grand İstanbul Otel’de toplantı gerçekleştirildi.

Türkiye ve İtalya arasında taşımacılıkla ile ilgili sorunları dile getiren UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener “Avrupa’da sadece İtalya ile taşıma sorunu yaşıyoruz. İtalyan tarafı ihtiyacın çok daha altında bir taşımaya izin veriyor. Son 8 yılda iki ülke ulaştırma bakanları toplantı yapamadı Şubat ayında yapılan toplantıda ise taraflar uzlaşamadan ayrıldı. Böyle bir sistemle çalışmaya devam edersek İtalya ile taşıma yapılamaz” dedi.

İtalyan firmalar ile Türk firmalarını bir araya getiren İtalya Başkonsolosluğu ve İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı tarafından İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıya UND Başkanı Fatih Şener’de katıldı. Türkiye ve İtalya arasında ticareti alıkoyan taşımacılıkla ilgili sıkıntılar olduğunu belirten Şener, Türkiye ve İtalya’nın aynı tedarik zincirinin parçaları olduğunu ve bürokratik engeller yüzünden iki ülke arasında taşımacılıkla ilgili sıkıntılar yaşandığını ifade etti.   

Taşıma Kotaları, İtalya ile İhracata Zarar Veriyor

Toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye ve İtalya arasında güçlü bir siyasi ilişki olduğunu söyleyen UND Başkanı Fatih Şener konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye sadece İtalya ve Rusya ile taşıma sorunu yaşıyor. Avrupa’da İngiltere, Almanya, Hollanda gibi taşıma sorunu yaşamadığımız ülkelerle ihracatımız %80 artarken İtalya ile ticaretimiz hızla azalıyor. Son üç yılda Almanya’nın Türkiye’ye ihracatı nerede ise 1 milyar dolar artarken İtalya’nın ihracatı ise 1.3 milyar dolar azalmış durumda İtalya bu yaklaşımı ile kendine zarar veriyor ve taşıma sorunları sebebiyle birlikte kaybediyoruz. Bugün olduğu gibi pek çok İtalyan heyeti iki ülke arasındaki ticareti geliştirmek için Türkiye’ye geliyor ancak taşıma sorunu varken ticaret artamaz. İtalya Türkiye’ye taşıma izni vermek zorundadır. Biz İtalya ihraç ürünlerini Türkiye’den Orta Doğu ve Orta Asya’ya Avrupa’nın en çevreci ve en genç filoları ile taşıyabiliriz.” dedi.

Şener; “Türkiye olarak İtalyan kamuoyunda farkındalığı arttırmaya çalışıyoruz. Bu konunun iyileşmesi konusunda yapacağımız lobiye ekonomi bakanlıkları ve iş dünyası insanlarının destek vermesini çok istiyoruz.  İtalya’nın kotaları kendisine zarar veriyor. İtalya’nın bu korumacı tavrı sebebi ile İtalya’nın bizim ardımızdaki Kafkas ve Orta Asya’daki ülkelere mallarını taşımasında da sorun yaşıyor. İtalyan taşımacılar karlı Avrupa pazarını bırakıp Türkiye pazarında taşıma yapmayı tercih etmiyorlar. Anlaşılmaz bürokrasi Türkiye ve İtalya ticaretine zarar vermekte ısrar ediyor” dedi.

Şener konuşmasında, İtalya ve Türkiye arasındaki taşıma sorunu geçmişinin 7 yıl öncesine kadar dayandığını ve en son 2008 de KUKK toplantısı yapan iki ülke bakanlıklarının 7 senedir toplantı yapmadığını, Şubat 2015’te yaptıkları toplantıda masaya yumruklar vurularak anlaşma yapamadan masadan kalkıldığını ifade etti. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Allison şanzımanlar IKEA'nın yükünü taşıyor28 Şubat 2017 Salı 09:03
 • Liman’da yeni düzenleme25 Şubat 2017 Cumartesi 08:31
 • SGS TransitNet Vidin Gümrüğünde25 Şubat 2017 Cumartesi 08:25
 • Sertrans Logistics’e ‘İnsana Saygı’ ödülü21 Şubat 2017 Salı 16:17
 • İş Güvenliğini Tırsan’dan Dinlediler21 Şubat 2017 Salı 16:14
 • Gümrüklerdeki sorunlar çözülüyor21 Şubat 2017 Salı 16:02
 • Mars Logistics bir kez daha Michelin dedi16 Şubat 2017 Perşembe 12:17
 • UND’nin Karasu Limanı Ziyareti10 Şubat 2017 Cuma 12:54
 • Ekol'den yeni tren bağlantısı02 Şubat 2017 Perşembe 11:32
 • Avrupa tek kutu uygulamasına geçiyor19 Ocak 2017 Perşembe 19:49