• BIST 95.318
 • Altın 192,191
 • Dolar 4,7118
 • Euro 5,4921
 • İstanbul : 25 °C

İTO'da lojistik sektörünün sorunları görüşüldü

İTO'da lojistik sektörünün sorunları görüşüldü
İTO 24 No'lu Taşımacılık ve Lojistik Hizmetleri Meslek Komitesi'nin "Taşımacılıkta Lojistik Hareketlerinin Engellemesi" konulu zümre toplantısında lojistik sektörünün sorunları görüşüldü.

 

İlgili kamu ve sektör temsilcilerinin katıldığı ve sektörün güncel sorunlarına ilişkin konuların ele alındığı zümre toplantısının açılışı İstanbul Ticaret Odası İbrahim Çağlar tarafından yapılırken, Uluslararası Nakliyeciler Derneği İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, UND Taşıma Hukuku Çalışma Grubu Başkanı Naz Ege Ege, UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi Kayıhan Özdemir Turan ve İTO Meslek Komite Üyesi Oktay Erdoğantarafından taşımacılığı etkileyen sorunlara ve çözüm önerilerine ilişkin sunumlar gerçekleştirildi.

İlk olarak UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi Kayıhan Özdemir Turan tarafından gerçekleştirilen sunumda, karayollarında araçlara uygulanan ağırlık limitleri, lojistik merkezlerinde yaşanan sorunlar, gümrük mevzuatında yapılan değişiklikler ve etkileri gündeme getirildi.

Akabinde İTO Meslek Komite Üyesi Oktay Erdoğan tarafından gerçekleştirilen sunumda ise taşımacılık faaliyetlerin engelleyen sürüş yasakları ve tonaj kısıtlamalarının yarattığı engeller paylaşıldı.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener tarafından gerçekleştirilen sunumun ana konusu, ülkemiz ticaretine zarar veren ve taşımacılık sektörü açısından engel teşkil eden iç gümrük idarelerinde ve sınır kapılarında karşılaşılan sorunlar oldu.

"Gümrük idarelerinin performansı, ülke performansını etkiliyor"

Fatih Şener tarafından gerçekleştirilen sunumda, ülkemizin Dünya Bankası tarafından yayınlanan Küresel Lojistik Performans Endeksi sonuçları ve ülkemizin genel performansına etki eden endeks kriterleri vurgulanırken, gümrük ve zamanlılık performanslarındaki son iki endekste yaşanan düşüşün ülke performansına olan etkileri hakkında bilgilendirme yapıldı.

Dünyadaki çeşitli sınır kapılarındaki gümrük süreçleri ile ülkemiz sınır kapılarındaki süreçler arasındaki farklılıklara ve en iyi uygulama örneklerine ilişkin bilgiler paylaşan Şener, ülkemiz sınır kapılarındaki aksayan yönleri ve iyileştirme önerilerini aktardı.

Ülkemizin lojistik performansı ülkenin coğrafi konumunu geriletiyor

Avrupa’ya yapılan taşımalarda coğrafi olarak birkaç günlük mesafede olduklarını ancak ülkemizdeki mevcut sorunlar nedeniyle erişim anlamında mesafenin çok daha uzak olduğunu aktaran Şener, Avrupa’daki taşımacıların rekabette bir adım öne geçmesine imkân veren uygulama ve mevzuat farklılıklarını ve kolaylıkları aktarırken ülkemiz taşımacıları adına uluslararası rekabette eşitliği sağlamak için mevzuat ve uygulama anlamında yapılması gerekenleri paylaştı.

und-ito.jpg

Sektörün iş hukukuna ilişkin sorunları gündeme getirildi

UND Taşıma Hukuku Çalışma Grubu Başkanı Naz Ege tarafından gerçekleştirilen sunumda, taşımacılık sektörünün iş hukuku ile ilgili sorunları ve iş mahkemelerinde devam eden davalara ilişkin bilgiler aktarıldı.

Sektörün iş hukuku sorunları ile ilgili devam eden UND girişimlerine ilişkin bilgiler paylaşan Ege, sektördeki çalışma barışının önemine değindi.

und-ito-2.jpg

Sektör sorunlarının çözümüne yönelik Ekonomi Bakanlığının girişimleri paylaşıldı

Ekonomi Bakanlığı Lojistik Dairesi Başkanı Oğuzhan Berber tarafından yapılan konuşmada sektörün mevcut sorunlarının çözümüne yönelik Bakanlık girişimleri ve projelerihakkında bilgiler paylaşıldı.

Ekonomi Bakanlığının ülke ticaretine ve ticaret erbabına sahip çıktığını ve sektörün daha sağlıklı bir geleceğe sahip olabilmesi adına destek vermeye devam edeceklerini vurgulayan Berber, ülkemizin mevcut hedeflerine ulaşmak için kamu ve özel sektör olarak birlikte çalışmaya devam edeceklerini aktardı.

und-ito-3.jpg

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • UPS Avrupa'ya yeni başkan17 Mayıs 2018 Perşembe 14:50
 • GEFCO'dan sürdürülebilir iş modeli sonuçları17 Mayıs 2018 Perşembe 14:48
 • Yılın lojistikte başarı ödülü17 Mayıs 2018 Perşembe 14:31
 • Türkiye’nin en beğenilen şirketi” DHL Express12 Mayıs 2018 Cumartesi 10:33
 • Takograf'ta online denetim sistemi kuruldu08 Mayıs 2018 Salı 15:45
 • En etik lojistik şirketi:Sertrans07 Mayıs 2018 Pazartesi 16:10
 • Fevzi Gandur Lojistik'in Genel Müdürü Cengiz Işıkkara oldu07 Mayıs 2018 Pazartesi 11:12
 • Artık araç içinde dinlenmek yasak07 Mayıs 2018 Pazartesi 11:00
 • Boğaziçi Üniversitesi “Lojistik 4.0”a odaklandı04 Mayıs 2018 Cuma 14:42
 • Borusan Lojistik'ten bir ilk04 Mayıs 2018 Cuma 14:29
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 258 77 86 - 212 258 77 87 | Faks : 0212 259 78 85 | Haber Yazılımı: CM Bilişim