• BIST 1.544
  • Altın 418,407
  • Dolar 7,6422
  • Euro 9,0937
  • İstanbul : 11 °C

Kamu personeli taşımıyorsanız A1 belgesi yok!

Kamu personeli taşımıyorsanız A1 belgesi yok!
Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, A1 yetki belgesi hakkındaki genelgenin bazı maddeleri için yürütmenin durdurulması kararı verildiği belirtildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan yazılı açıklamada, Bakanlık aleyhinde açılan dava neticesinde, A1 yetki belgelerini düzenleyen genelgenin 1 inci maddesi ve birinci fıkrasındaki a ve b bentleri ile, ikinci bendinin b ve c fıkraları hakkında yürütmeyi durdurma kararı verildi. Bu sürece nasıl gelindi?
Açıklamada indir-bindir yolcu taşımacılığı yapılması, sokak aralarında telefonla yolcu toplanması gibi sorunların yaşanması üzerine sırasıyla iki genelge çıkarıldığı hatırlatıldı. Son genelge üzerinde yapılan iki ayrı değişikliğe karşın, 2010/KUGM-07/YOLCU numaralı genelgenin bazı maddeleri üzerinde dava açıldığı ve neticesinde yürütmeyi durdurma kararı verildiği ifade edildi.
Hangi izin ve kuralların yürütmesi durduruldu?
Buna göre “mesafesine bakılmaksızın yurtiçi tarifesiz yolcu taşımacılığı”nın yapılabilmesi ve “mesafesine bakılmaksızın yurtiçi tarifeli yolcu taşımacılığı”nın yapılamaması ile “taşıma sözleşmesinin yapılarak taşıma faturası düzenleneceği, ayrı ayrı yolcu bileti düzenlenmeyeceği”, “kalkış ve varış noktaları arasında yolcu indirilip bindirilemeyeceği” kuralları hakkında yürütmeyi durdurma kararı alındı.
Kamu kurumları ile taşıma sözleşmesi imzalamamış kişilere A1 belgesi yok!
Mahkeme süreci sona erene kadar, yürütmeyi durdurulma kararı verilen izin ve kurallar hakkında herhangi bir işlem yapılmayacak. Sadece kamu kurum ve kuruluşları ile sözleşme yapıp, bu kurum ve kuruluşların personeline yönelik şehirlerarası yolcu taşımaları hakkında işlem yapılacak. Bu sözleşmeyi yapanlar, talep ederlerse şehiriçi veya il içi yolcu taşımaları için A1 belgesi alabilecek.
A1 belgelerinin yenilemesi de askıya alındı
Söz konusu genelge öncesinde A1 belgesi almış kişiler, taşıma faaliyetlerini sürdürebilecekler. Ancak yeni hat ve taşıt ilavesi içeren belge talepleri hakkında işlem yapılmayacak. Kamu kurum ve kuruluşlarıyla sözleşmeli olanlar ise yetki belgelerini yenileyebilecekler. www.tasimacilar.com 07.03.2012 / 14:28

Yorumlar
Cemal Çelik
2014-07-16 18:11:36
arkadaşlar A1 belgesini geçtik hadi onlar vergi veriyor. Birde kendi özel aracı ile taşımacılık yapıyorlar. Onları da bildiriyoruz fakat yine yapılan bir şey yok. Polis memurları istedikleri arabaları eroin ihbarı var gibi yolda durdurup istedikleri gibi ceza kesiyorlar. Ama kanunsuz çalışanları adreslerinde bulamıyorlar. Kanunlarla değilde insanların insiyatifiyle işlem yapıldığı sürece bir şey değişmez. A1 YETKİ BELGESİ OLANLAR SÜRESİ BİTİNCE YAPTIKLARI İŞTEN VAZMI GEÇECEKLER. BİRŞEY DEĞİŞMEYECEK KANUNLAR KAĞITLARDA KALACAK HERKEZ BİLDİĞİNİ OKUYACAK İYİ GÜNLER lütfen alınganlık yapmayalım ÜLKEMİN ĞERÇEKLERİ
Cemal Çelik
2014-04-06 16:23:48

Burası TÜRKİYE dedirten çok olay var.
Biz manisa taksicileri olarak defalarca ULAŞTIRMA BAKANLIĞINA VALİLİK MAKAMINA. Dilekçe ile müracaat ettik.

MANİSADA A 1 belgesi alan 5 şahıs taksi gibi mahalle aralarından yolcu topluyorlar.O S B sindeki kabrika personelini HAVA ALANI VE MANİSA-İZMİRİN HER YERİNE TAŞIYORLAR.155 polis hattına bildir diğimiz halde hiç bir işlem yapılmadı. Hatta 155 polis hattındaki memur beni bu konuda rahatsız etmeyin diyede azarladı.

Araçları pilakası modeli ile bildirdik.VE manisada halen aynı faaliyetler devam ediyor.Bİr çok yetkili makam alaylara kulak tıkarken?

ŞİMDİ SORARIM BU ÜLKEDE HANGİ ADALET?

 İYİ GÜNLER

Banu Serpil
2013-10-02 17:24:32

Ben A1 yetki belgeli araçlarla devamlı seyahat eden biriyim. Bu düzenin bozulmasını asla istemeyenlerdenim. Yetkililerin de bu hatadan döneceği kanısındayım.

Saygılarımla

Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2013-05-17 11:40:15

Ben bu olanlara bir anlam veremiyorum. Ülkemizde Türk TIRcılarına uygulananlar hiç bir yabancıya uygulanmıyor. Kapıkuleden aldığımız vergisiz mazotun vergisini dönüşümüzde bizden alıyorlar nasılmı?

1100lt mazot alma hakkımız var. Dönüşte ise 550lt ile geçmek zorundayız. İyide artan mazotumuzu satalım mı dökelim mi ne yapalım ve mesai kesmek zorundayız. Ama bu uygulama yalnız biz Türklere ve Türk tarafında uygulanmakta hiçbir yabancı bu uygulamaya maruz kalmıyor. bulgar tarafında gerek gümrüklerde gerek yolda biz Türklere yapılanlar eziyet ve soygundan başka bir şey değildir.

Transport denilen bir şey var evraklarımız takografımız dört dörtlük olsa bile rüşvet vermek zorundayız. Bu rüşvetler bölgelere göre tarife usulü değişiyor. Rusede 50 euro petko karavelevoda 20 euro velikotarnovoda 20 euro gurkovada 10 euro trafik polisi 5 euro ve bu olanlar toplam 380 km'lik bir yolda olmakta şimdi soruyorum. Size kimkime haksızlık yapıyor.

Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2013-05-16 00:26:02

Silivri, Keşan arası A1 yetki belgesi ile çalışmaktaydık. Yüzlerce yolcumuz mağdur oldu. Bu yolcular Tekirdağ ve keşana sabah erken saatte ilk arabamız 06:30'da hareket ediyor. Çünkü bu saatte ögrenciler işe gidenler ancak bizimle işlerine ve okullarına yetişebiliyorlardı. Çünkü büyük araçlar esenlerden çıkıp en erken 09:00'da silivriye giriyorlar.

Saat 09.00 bu insanlar gidecekleri yerde oluyorlar. Bizimle ama şu anda korsan taksi ile gidiyorlar. İnsanlar ne yapsın insanlar mecbur işlerine ancak yetişiyorlar. Aireten calışanların maduriyeti sıfır araclar alındı. Krediyle 2 aydan beri çalısamıyoruz. Evimize ekmek götüremiyoruz. Verilmeyecekse zamanında verilmeseydi. Niye insanların hayatı ve düzeniyle uğraşılıyor. Binlerce insan ekmek yiyor bu işten. Ayrıca Türkiye ekonomisine zarar halkın bizi tercih ettiğini gördü. Büyük otobüs firmaları hadi derler ya büyük balık küçük balığı yutar misali ama bizimde Allahımız var.

Bize yapılan bu haksızlığı zalimligi insanlık dışsı uygulamayı yapanları Allah görüyor. Burdan sevgili ulaştırma bakanımız BİNALİ YILDIRIM'A VE SAYIN BASBAKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOGAN'A BU HAKSIZLIĞI GÖRMESİNİ DİLİYORUZ.

SAYGILARIMLA,

ÖZ KESAN TURİZM...

Nuri Sezgin
2013-05-07 13:07:20

İlgilenen resmi yetkililerin dikkatine.

Biz dört yıllık başarılı ve gururlu bır geçmişle Çanakkale, İzmir arasında A1 yetki belgesi ile otomobille yolcu tasımacılığı yapmaktayız. Söz konusu belgenin onunu kesmek isteyenlere sesleniyorum. Bu sektörde yüzlerce insan ekmek yiyor, madem ki demokrasi ve hukukun üstünlüğü varsa insanların tercih hakkını gaspedemessiniz.

Otobüs yolcusu ayrı, bizim yolcumuz ayrıdır. Hiç kimse kimseyi zorla bir yerden bir yere götüremez. Bu suç teşkil ediyorsa, insanların tercih hakkını da elinden almak suç olsa gerek. Belge süremizin bir yılı olmasına rağmen şimdiden İzmir havaalanına yolcu bırakamıyoruz. İnsalara yaptığımız hizmetlerimiz engelleniyor. Dolayısıyla ekmeğimiz engelleniyor. İlgili devlet büyüklerime sesleniyorum. Lütfen yasal haklarımızı istiyoruz.

Saygılarımla,

Çanakkale egeli turizm 05324477308

Tamer Demiroğlu
2012-11-03 15:19:50
Daha yeni belgelerini yenileyen şirketler var ve bizim belge ise mart ta yenileme peki bakanlık böle bir genelge vermiş bize haksızlık olmazmı ya şimdiye kadar verdiği hakkı bu şirketlere tanısın yada sokak arasından yolcu toplama kuralsız kanunsuz işleyen şirketlere yaptırım getirsin
Erdal Karadeniz
2012-05-18 19:37:30
A1 belgesi iptal olmadı sadece verilmesi durduruldu.Taşıma işlemleri A1 ve D2 ile devam edecek ancak A1 ve D2 li araçlara mahallelerden toplama yolcu alınamayacak. Yani tur programı olmayanlara bireysel taşıma yok.
Turgut Kahya
2012-03-15 14:23:00
Kişisel bilgilerini yazdırmayan ve Kuşadası - İzmir havalimanı arasındaki transfer taşımacılığında D2 belgeli araçlarla yapılma mecburiyeti olacağını yazan yorumcu arkadaşım; olay sizin dediğiniz şekilde gelişmeyecek, A1 verilemediği için 2918 sayılı yasaya göre ticari ruhsatı olan ve taşıma şirketlerine kayıtlı otomobiller A1 olmadan yolcularını taşıyacaklardır. Çünkü A1 verilmemektedir verilmeyen belge de sorulmaz. verilemeyn belgenin yokluğunda da ceza yazılmaz.


Turgut KAHYA
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2012-03-14 01:43:03
Bu karara göre havaalanından yolcusunu karşılamak isteyen acenta, binek araç ile havaalanından yolcu alamayacak. A-1 belgesi alınamayacağına göre D-2 belgeli araçlar (en az 8 koltuk dolayısı ile minibüs,otobüs) kullanılacak. Örnek didim'deki bir seyehat acentası izmir havaalanından alacağı 2 yolcusunu otele getirmek ister ise tahmini 200 tl ye yaptıracağı binek araç transferini 300-350 tl ödeyip minübüse yaptıracak. Nasıl olsa ülkenin her tarafı petrol, gereğinden çok fazla tüketelim önemi yok !!! Sayın yetkililer biraz araştırın, biraz inceleyin, dünyadaki örneklerine bakın. Halen 20-30 sene öncesinde kalıp, çaga ayak uyduramayan veya rant peşinde koşan danışmanlarınızdan kurtulun.
Turhut KAHYA
2012-03-12 12:37:37
Olması gereken olmuş. Ulaştırma Bakanlığı'nın kendi yasasına aykırı olarak arka arkaya çıkardığı ve ülke taşımacılığını "kaos" a sürükleyen ve ilgili kamu görevlilerini rüşver çarkının içine çeken yasaya aykırı genelgeleri nihayet hukuk eline düştü. Aynı paraleledeki kararları D1 ve D2 belgeleri için de beklemekteyiz. Çünkü insanlara kendi kasabasından il merkezine lüks ve yeni otobüslerle yolculuk yapmak yasaklanmış, yolculular dolmuşlara mahkum edilmiştir. ( örnek isteyen Fethiye - Muğla arasında Pamukkale ve kamil Koç firmalarıyla yolculuk yapmayı denesinler. bakalım başarılı olabilecekler mi? ) Ulaştırma Bakanlığı'nın uygulamaları ve cesaretlendirmeleri konusunda turistik yerlerde " SAFARİ" faaliyetleri 4 X 4 Jeep' ler yerine J9 PEUGEOT minibüslerle yaptırılmak zorunda bırakılmış, Muğla Vilayetinde bu konu ile ilgili bütün kamu görevlileri ortak bir çalışmayla, safari jeeplerinin, safari yapma faaliyetlerinin önce kısıtlanmasını, zamanla da tamamen ortadan kaldırılması konusunda mutabakata varmışlardır. Turgut KAHYA
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim