• BIST 110.059
  • Altın 175,012
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • İstanbul : 23 °C

Karadeniz’in en büyük lojistik üssü artık Samsun

Karadeniz’in en büyük lojistik üssü artık Samsun
UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin ve Yönetim Kurulu üyeleri Samsun’a iki günlük inceleme gezisi gerçekleştirdi, bölgenin hinterlandı ve yapılan yatırımlarla Samsun’un Karadeniz’ de önemli bir lojistik merkez haline gelecek.

UTİKAD Yönetim Kurulu Şubat ayı toplantısı, Turgut Erkeskin başkanlığında bu kez samsun’da gerçekleştirildi. Heyet, toplantı öncesi lojistik sektörü mensupları ve bölge yetkilileriyle bir araya geldi.

Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin ve Yönetim Kurulu üyeleri, Arif Badur, Kosta Sandalcı, Aydın Dal, Kayıhan Özdemir Turan ile Genel Müdür Cavit Uğur’dan oluşan heyet, Samsun ziyareti kapsamında Samsun Ulaştırma Bölge Müdürü Davut Aslanpayı ve Orta Karadeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Serkan Işık’ı da ziyaret etti.

Hedef 2023’te 6 milyar dolarlık ihracat

Görüşmelerde, 2023’te 6 milyar dolarlık ihracat hedefini güçlü hava, deniz, karayolu bağlantıları ve demiryolu avantajlarını kullanarak gerçekleştirmeye hazırlanan kentin, Karadeniz Bölgesi’nde ve uluslararası ticarette her geçen gün önem kazanan konumu gündeme getirilerek üstünde tartışıldı.

Bölgede yürütülen çalışmalara ek olarak, Samsunport Samsun Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. ev sahipliğinde lojistik firmalarının katılımıyla bir tanıtım ve bilgilendirme toplantısı da düzenledi. Toplantıda, 2014 yılında UTİKAD ev sahipliğinde İstanbul'da düzenlenecek FIATA Dünya Kongresi ile ilgili gelişmeler paylaşılarak, ülke ve dünya genelinde taşımacılık ve lojistik sektörüne yönelik değerlendirmelere de yer verildi.

Samsunport yanısıra Yeşilyurt ve Toros limanı yetkilileri ile de bir araya gelen Turgut Erkeskin ve yönetim kurulu üyeleri, bölgedeki liman yatırımları ile Samsun’un lojistik geleceği konularında görüş ve düşüncelerini paylaştılar.

“SAMSUN KARADENİZ’İN LOJİSTİK ÜSSÜ OLACAK”

Geniş hinterlandı ile Karadeniz kıyısında önemi giderek artan Samsun’da yürütülen çalışmalara yönelik değerlendirmelerde bulunan Erkeskin, bölgenin avantajları ve yapılan yatırımlarla Samsun’un Karadeniz’ de önemli bir lojistik üssü haline geleceğini söyledi.
Deniz taşımacılığı ve demiryolu eş zamanlı çalışımı bu gelişimi destekleyecek

Karadeniz bölgesinde gerçekleşen ticarette Samsun’un öneminin giderek arttığının altını çizen Erkeskin,”Özellikle Novorossisk gibi büyük ve gelişmiş bir Rus limanı ile yapılacak ortak çalışmalar, Mersin-Samsun demiryolu bağlantısının uygulanacak özel fiyatlarla desteklenmesi, Samsun ile Köstence ve Batum arasında kurulacak bağlantılar burayı Karadeniz bölgesinin lojistik üssü haline getirecektir.” dedi.

Yatırımların yeni adresi “Samsun”

Karadeniz Bölgesi’ndeki lojistik yönden avantajlarına değinerek, üretici ve ihracatçılar için önemli ticari fırsatlar oluşturacağını vurgulayan Erkeskin, konu hakkında şu görüşlerde bulundu:
“Samsun Limanı’ndaki yeni yatırımlar ile 3 düzenli konteyner hattının haftalık servis vermesi ile beraber sanayi üretimine yönelik yatırımların da Samsun’a gelmeye başladığını gördük. Üretici ve ihracatçılarımızın da bölgenin lojistik avantajlarını dikkate alarak yatırımlarını Samsun’a doğru kaydırmalarında fayda görüyoruz.”

Gümrük ve atıl kapasite sorunu aşılmalı var olan kapasiteler kullanılamıyor

Kentin son derece yüksek lojistik kapasitesine rağmen gümrük başta olmak üzere bazı sorunlarının da çözüm beklediğine değinen Erkeskin, sözlerini şöyle devam ettirdi:
“Samsun da özellikle gümrük konusunda şikayetler var. Gümrük işlemlerinde kırmızı hatta düşme oranını çok yüksek. Havalimanında gümrük biriminin olmaması işlemlerde zaman kaybına ve maliyetlerin yükselmesine ayrıca havalimanında kurulmuş geniş depoların da atıl kalmasına neden oluyor. Bu durum işlem hacminin düşüklüğü ile ilgili bir konu. Hatta diyebiliriz ki bu konu Samsun’un genel problemi. Kentte, yüksek liman ve taşıma kapasiteleri olmasına rağmen sanayi üretimi ve buna bağlı ticaret fazla gelişmediği için var olan kapasiteler tam olarak kullanılamıyor. “

Limanlar bölge ve ülke büyümesine katkıda bulunuyor

Samsun, Yeşilyurt ve Toros Tarım Limanlarının şehrin lojistik gelişimine çok büyük katkıda bulunduğunu belirten Erkeskin, limanlarla ilgili şu bilgileri verdi: “Samsun limanı hububat, dökme yük, proje kargoları, konteynerli yükler, Ro-Ro ve tren-ferisi servisleri ile hemen her türlü malın elleçlenmesi için geniş imkanlar sunuyor. Limanın demiryolu bağlantısının olması da lojistik kabiliyetinin artmasında çok önemli bir özellik. Samsun Limanı, liman özelleştirmesinin faydalarının değerlendirilmesi açısından ideal bir örnek teşkil ediyor. Samsun havalimanı ise, henüz yeterince kullanılamayan geniş depolama imkanları ile önemli bir hava taşıma üssü olmaya elverişli.” Diyerek konuşmasını sonlandırdı.

utikad-yonetim-kurulu(1).jpgutikat-samsun-liman(1).jpg

Etiketler:
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 - 212 258 77 87 | Faks : 0212 259 78 85 | Haber Yazılımı: CM Bilişim