• BIST 79.354
 • Altın 125,876
 • Dolar 3,0862
 • Euro 3,3706
 • İstanbul : 16 °C

KARSAN, Cenevre Fuarı’nda Concept V1 araçlarını sergiliyor

KARSAN, Cenevre Fuarı’nda Concept V1 araçlarını sergiliyor
Karsan, Concept V1 araçları ve yeni geliştirdiği binek modeli ile birlikte Uluslararası 82. Cenevre Otomobil Fuarı’nda yerini aldı.

Karsan, dünyanın en prestijli otomotiv fuarlarından biri olan Cenevre’de yer alan ilk ve tek Türk firması olurken, aynı zamanda yerli otomobil yaratma talebini cevaplama yönünde somut adım atan firma olarak da Türk Otomotiv Sanayii’nde bir mihenk taşı oldu. Karsan, tam fonksiyonlu yürüyen taksiyi ve aile aracı olarak tasarlanan binek modelini de bu fuarda eş zamanlı olarak dünyaya tanıtıyor. İnan Kıraç: “Türkiye, artık bir yerli otomobil yaratmalı”
Karsan’ın Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki standında düzenlenen basın toplantısında konuşan Karsan Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç; Türkiye’nin artık kendine ait yerli bir otomobil markası yaratmak mecburiyetinde olduğunu vurguladı ve Concept V1 araçları ile bunu başarmayı arzuladıklarını söyledi.
“Araç gelişiminin, yerli katma değer araçlarla karşılanması şart”
Kıraç; “20 bin dolar kişi başı GSMH’ya erişildiğinde Türkiye’de otomotiv araç yoğunluğu dünya istatistiklerine göre her 1,000 kişi başına 500 adet olma eğilimini gösterebilir. Bu da bugünkü 15 milyon araç parkının neredeyse iki misli kadar olan 25 milyon ilave aracın parka girmesi anlamına gelmektedir. 500 milyar ABD doları mertebesinde olan bu gelişmenin önemli bir kısmının muhakkak yerli katma değeri yüksek araçlar ile karşılanması şarttır” diyerek yerli aracın önemine vurgu yaptı.
“Yabancılar, Türkiye’den çıkma kararı aldıklarında elimizde bir şey kalmaz”
Türkiye’deki markalar ve ortaklıkların da hat safhada önemli olduğunu ve varlıklarının korunması gerektiğini belirten Kıraç, buna karşın otomotiv sanayinin geleceği ile ilgili kavramların tümünü, farklı amaçları ve idealleri olabilecek unsurlar ile paylaşmamak gerektiğini hatırlatarak; “Türkiye’den çıkma kararı aldıkları gün elimizde bir şey kalmaz. Bu tür sıkıntıları aşabilmenin tek yolu da sözkonusu yabancı ortaklıkların yanına bizim de markalarımızı koymamız ve özerk olmamızdır. Bu nedenle markalaşmak Türkiye için bu kadar önemlidir” diye konuştu.
“Yerli otomobil doğrultusunda çalışmalarımızı Concept V1 ile sürdürüyoruz”
Firma olarak, başlangıçtan itibaren Türkiye’nin kendi otomobil markasını yaratması gerektiğine inandıklarını ve bunu mümkün olan bütün platformlarda dile getirdiklerini belirten Kıraç; “Bizler bu hedefimize çok yaklaşmış durumdayız. Concept V1 araçlarımız ile yeni bir segmentin kapısını aralamış ve çalışmalarımızı bu doğrultuda yapıyoruz. Bugün burada bizlerle sadece Karsan değil, Türkiye adına paylaştığımız heyecana ortak olduğunuz için çok teşekkür ederiz” dedi.
Jan Nahum: “Araçlarımızı, dünya metropollerinde ilk Türk markası olarak gururla taşımak istiyoruz”
Bir yıl önce söz verdikleri gibi Cenevre Motorshow’da yer aldıklarını belirten Karsan Murahhas Azası Jan Nahum ise; bu fuarın hem Karsan hem de Türk Otomotiv Sanayii açısından önemine dikkat çekti. Nahum; “Cenevre Fuarı’nın ilk ve tek Türk firması olarak geliştirdiğimiz engelli erişimine uygun, rahat, çevreci, düşük maaliyetli Concept V1’i farklı ülkelerde pazarlamak üzere kapsamlı bir araştırma gerçekleştiriyoruz. Taksi segmentinde ve yüksek erişilebilir araç segmenti olarak tarif ettiğimiz pazarda araçlarımızı dünya metropollerinde ilk Türk markası olarak gururla taşımak istiyoruz” dedi.
“Amacımız Concept V1 ile Türk Otomotiv Sanayii’ni markalaştırmak”
Uluslararası pazarlara açılma stratejilerini hayata geçirmek için yoğun bir çalışma temposunda olduklarını ifade eden Nahum; “Amacımız Concept V1 ile yüksek erişilebilir bir araç platformu yaratıp bunu uluslararası arenada geçerli kılmak ve Türk Otomotiv Sanayii’ni markalaştırmak. Uluslar arası pazarlar içinde Amerika ve İngiltere’yi fethetmeyi ve Türkiye pazarında da kabul görmeyi arzuluyoruz, daha sonra Asya, Güney Amerika gibi diğer büyük pazarlara da erişmeyi istiyoruz” diye konuştu.
“Herkesi kucaklayan bir araç yaratıldığını göstermek istiyoruz”
Concept V1’in 2014 yılında seri üretime girmesini hedeflediklerini hatırlatan Nahum sözlerini şöyle sürdürdü; “Concept V1 araçlarımızın geliştirilme aşamasında Cenevre gibi uluslarası bir fuarda yer alıyor olmamızın en önemli sebebi dünya kamuoyuna sadece tasarımımızı sunmak değil; herkesi kucaklayan bir araç yaratıldığını göstererek sosyal içerikli bir mesaj da vermek istiyoruz. Karsan olarak bu konudaki yaklaşımımız; Türkiye’nin dünyadaki evrensel sorunlara çözüm getiren bir ülke haline gelmesini sağlamak.”
Modelin doğuşu New York ihalesine dayanıyor
Concept V1’in doğuşu 2010 yılındaki New York Taksi ihalesine dayanıyor. Karsan ihale için özgün olarak geliştirdiği “V1” kod adlı konsept tasarımı ile üç finalist arasında New Yorklular tarafından en çok beğenilen araç seçilmişti. Konsept üzerinde gerçekleştirilen çalışmalar geliştikçe daha sonra özel araç modeli de yaratıldı.
Concept V1’in ana felsefesi engellilerin diğer bireyler gibi hayata katılımlarını sağlamak
Karsan’ın ihale için geliştirdiği “V1”i engelli erişimine uygun olarak tasarlamış olması, engellilerin de diğer herkes gibi hissettiği bir araç yaratmasına olanak verdi. Karsan, ihale kapsamında geliştirdiği taksiyi engell bireyler, yaşlanan nüfus, şehirler, toplum ve tüm paydaşlar için yarattı. Tasarımın çıkış noktası ise bağımsızlık, katılım, sürdürülebilirlik ve estetik kavramları.
Bugüne dek bir otomobildeki en geniş yolcu alanı
Concept V1 bugüne kadar bir otomobilde yaratılmış en geniş yolcu alanına sahip araç olma özelliğini taşıyor. Rakipsiz genişlikte diz ve bacak mesafesi bulunan Concept V1’in taksi versiyonunda 4 kişi, binek versiyonunda ise 6 kişiye kadar yolcu alınabiliyor. Model ayrıca; bebek arabası, bisiklet, veya büyük paketlerle aracı kullanmak isteyen yolcuların da rahatlıkla binip, konfor içinde seyahat edebileceği bir araç olma özelliğini taşıyor.
Concept V1’de engelli yolcular için özel nitelikler
Concept V1 geliştirilirken yürüme engellilerin tekerlekli sandalyeleri ile sığabileceği ve rahatlıkla manevra yapabilecekleri bir mekanın araç içinde sağlanması, işitme ve görme engelliler için işlevsel özelliğe sahip aygıtların bulunması, engellilere yardımcı olan hizmet hayvanlarına yer sağlanması gibi önceliklere dikkat edildi. 90 derece açılan kapılar, her iki taraftan da açılan otomatik rampalar aracın bu özelliklerini destekliyor.
Infotainment sistemleri hayatı kolaylaştırıyor
Concept V1’in en önemli özelliklerinden biri aracın içinde yer alan infotainment sistemleri. Bu sayede taksinin yolcu bölümünde yer alan plasma ekranlarda gidilen rota takip edilebilecek, yolcular Internet üzerinden yapılabilecek tüm işlemleri taksi içindeki dokunmatik ekran üzerinden kolaylıkla yapabilecek, Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım ağlarına da kolaylıkla erişim sağlanabilecek ve birçok uygulama gerçekleştirilebilecek.
www.tasimacilar.com 06.03.2012 / 17:16Yorumlar
Şerafettin Üçer
2012-03-12 22:25:56
Bana göre bu projede en güzel olanı da,gerçekten yerli yan sanayii ile çalışılıyor olmasıdır. Hepimiz elimizi taşın altına koyacağız. İnşallah bu proje başarılı bir şekilde hayata geçecektir. Saygılarımla
Ferhat TEKİN
2012-03-07 10:05:18
Tek kelime ile süper görünüyor. Eline koluna yüreğine sağlık KARSAN
Diğer Haberler
 • Pirelli’de Yeni Genel Müdür28 Eylül 2016 Çarşamba 14:47
 • Renault MAİS’te Görev Değişimi23 Eylül 2016 Cuma 13:47
 • Mercedes-Benz Türk’ün Yeni Başkanı Süer Sülün22 Eylül 2016 Perşembe 14:24
 • Türkiye - Gürcistan KUKK Toplantısı22 Eylül 2016 Perşembe 14:19
 • Michelin Türkiye Genel Müdürü Manuel Montana16 Eylül 2016 Cuma 12:02
 • Beykoz Üniversitesi Kuruldu10 Eylül 2016 Cumartesi 12:27
 • Turkuaz Turizm'in acı günü08 Eylül 2016 Perşembe 12:14
 • Otobüsçüler FSM’den geçiş hakkını geri istiyor05 Eylül 2016 Pazartesi 17:10
 • Turex Turizm'in acı günü29 Ağustos 2016 Pazartesi 12:26
 • Okul Servis Taşıma fiyatları açıklandı27 Ağustos 2016 Cumartesi 16:17