• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul : 22 °C

Karsan ve Hyundai'den H350 atağı

Karsan ve Hyundai'den H350 atağı
Karsan, dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden Hyundai Motor Company ile yaptığı işbirliği kapsamında seri üretimine başladığı H350 hafif ticari araçlarının üretim başlangıç törenini gerçekleştirdi.

 

Karsan Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç, Murahhas Azası Jan Nahum ve CEO’su Murat Selek’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene Hyundai Motor Company’nin Başkan Yardımcısı Byung Tae YEA ve Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi CHO Yunsoo katıldı. Hyundai’nin yeni hafif ticari araç serisi H350’nin “Üretim Başlangıç Töreni” T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın teşrifleriyle 14 Mayıs 2015 tarihinde Karsan Hasanağa-Bursa fabrikasında gerçekleştirildi. İlk yedi yılda 200 bin adedin üzerinde üretim gerçekleştirilmesi hedeflenen ve üretimin %80’den fazlasının başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere Kuzey Afrika, Ortadoğu ve CIS ülkelerine ihraç edilmesi beklenen araçların Türkiye pazarındaki distribütörlüğünü münhasır olarak Karsan Pazarlama yürütecek. 

Karsan, iş ortağı Hyundai Motor Company (HMC) ile Kasım 2012’de imzaladığı anlaşma kapsamında deneme üretimini tamamlayarak seri üretimine başladığı “Hyundai H350” adlı yeni hafif ticari araçlarının “Üretim Başlangıç Töreni”ni düzenledi. Hyundai H350 serisinin azami yüklü ağırlığı 3 ton ila 6 ton arasında değişen panel van, şasi kamyonet ve minibüs olmak üzere üç farklı versiyonu bulunuyor.

“Karsan yükü taşımaya hazır”

İnan Kıraç törende yaptığı konuşmada; 49 yılı geride bırakan ve bugüne kadar kendi markası dahil kurduğu uluslararası ortaklıklar sayesinde dünyanın önde gelen markalarına başarı ile üretim gerçekleştiren ve onları pazarlayan Karsan’ın, Türk otomotiv sanayi adına önemli bir adım daha attığını söyledi. Kıraç sözlerine şöyle devam etti; “Karsan son 15 yıldır ciddi bir değişim ve gelişim içerisinde. Bu 15 yılın son beş yılı ise 2009’da belirlemiş olduğumuz “Sınırsız Ulaştırma Çözümleri” vizyonumuz kapsamında fiilen hayata geçirdiğimiz projelerimizle dolu. Bu proje sadece bizler açısından değil, Türkiye açısından da çok büyük önem arz ediyor. İş ortağımız Hyundai Motor Company bu denli stratejik önemi olan bir projede yepyeni bir hafif ticari araç serisinin üretimini Kore dışında dünyada ilk ve tek olarak Türkiye’de Karsan’da yapmayı uygun gördü. Bu başlı başına Türkiye’nin, Türk Otomotiv Sanayinin ve bu sanayide yabancı ortağı olmayan ender şirketlerden biri olan Karsan’ın uluslararası rekabet ortamında eriştiği güçlü konumunun bir göstergesi. Karsan, otomotiv sektöründen beklenen 75 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak uğruna yükü her zaman omuzlarında taşımaya hazır”.

“Kendi markamızı yaratmak zorundayız”

Türkiye'nin kendi markalarını her sektörde yapma mecburiyetinde olduğunu, bunun için yeni ve çok hızlı bir yapı içinde adım atılması gerektiğini anlatan Kıraç, Ar-Ge kuruluşlarının oluşturulmasının hayati derecede önemi bulunduğunu vurguladı.

Karsan'ın iyi bir yola girdiğini dile getiren İnan Kıraç, :"Karsan, kurulduğundan bu yana bazı seneleri hariç kar edemedi ama ortaklarımıza şu haberi vermek istiyorum, bundan sonra önü açıktır. Karsan'ın çok vasıflı bir işçisi vardır. Bu aile bin 250-bin 350 kişiye ulaşacak, büyüyecek. Kore markası dünyanın 5'inci büyüğüyle bir araya geldik. Başlangıç tarihlerimiz aşağı yukarı aynıdır, onlar da aşağı yukarı 50 sene evvel başladılar, biz de 50 senedir otomotiv sanayinin içindeyiz. Onlar da bizim gibi montajla başladılar ama onlar akıllılık ettiler, büyük bir pazarın içinde oldukları için ve Amerika gibi bir yere mal satmaya başlayarak, Hyundai doğdu. Hyundai bugün 8 milyon adet vasıta üreten bir yapı. Biz Türkiye'de öyle zannediyorum ki toplam 1 milyon civarındayız. Onlar aldılar yürüdüler, büyüdüler ve bir noktaya geldiler. Hyundai'nin Karsan'ı seçmesi ve bunda ısrarcı olması bizi mutlu etti. Çok kaliteli bir ürün olacak. Bunun yüzde 80'ini dışarıya pazarlayacağız. Bu aşağı yukarı 5 milyar dolarlık bir rakam getirecektir Türkiye'ye. Onları mahcup etmeyeceğiz. Göreceksiniz ki bu malı çok iyi satacağız ve ikinci üçüncü vardiyalar üst üste gelecektir. Başarı Karsan'ın, gurur Türkiye'nin."

inan-kirac.jpg

"Hyundai Türkiye'ye yatırım yapmaya devam edecek"

Hyundai Motor Company Başkan Yardımcısı Byung Tea Ya’da Hyundai Motor'un, ağır iş kamyonlarından büyük otobüslere ve küçük damperli kamyonlara kadar dünyanın 130 ülkesine ticari araç üretip ihraç ettiğini kaydetti.

Avrupa pazarına dikkati çeken Yea, "Şimdi 3,5 tonluk hafif ticari araç Hyundai H350 ile ürün gamını tamamlamasının ardından Avrupa'dayız. Avrupa'daki hafif ticari araç sektörünün önümüzdeki 5 yılda yüzde 20 büyümesi bekleniyor. Yeni H350 ile Avrupa büyük kamyonet segmentine girmenin tam zamanı olduğunu düşünüyoruz. Hafif ticari araç operatörlerinin ihtiyaçlarını ve Avrupa regülasyonlarını karşılamak adına özel olarak üretilen bu araç, doğrudan Avrupa segmentini hedef almakta" değerlendirmesinde bulundu.

Karsan ile Avrupalı müşterilere yüksek kaliteli Hyundai H350 tedariki sağlamak adına mükemmel bir işbirliği kurduklarına dikkati çeken Yea, "Karsan otomotiv ile her bir temas noktasında beklentilerin üzerinde değerler sunarak en dayanıklı aracı ve en iyi hizmeti sağlayacağız. Hyundai Motor'un Türkiye ve toplumuna yatırımlar yapmaya ve olumlu katkılar sağlamaya devam edeceğine de ayrıca söz veriyorum" dedi.

karsan-2.jpg

“H350 gurur kaynağımız”

Karsan CEO’su Murat Selek ise, H350’nin dünya lansmanının ve Avrupa ilk gösteriminin Eylül 2014’te Hannover Fuarı’nda yapıldığını hatırlatarak, sözlerine şöyle devam etti. “Bugün dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden Hyundai’nin otomobilde global çapta yakaladığı başarıyı Karsan’ın da katkısı ile ticari araçlarda da göreceğiz. 2012’de imzaladığımız anlaşma neticesinde Hyundai Motor Company ile olan birlikteliğimiz bambaşka bir boyuta taşındı. O tarihten bugüne iş ortağımız ile birlikte H350’nin hayata geçirilmesi için toplam 200 milyon Euro’nun üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Bu kapsamda Karsan olarak biz de mevcut üretim tesislerimize ilaveten 43 milyon euroluk yeni yatırım yaptık. Ticari araç üretiminde eşine kolay rastlanmayacak bir şekilde %100 otomasyon seviyesine sahip bir gövde üretim hattı yarattık. Tabi tüm bunlar iş ortağımız ile olan mükemmel bir takım çalışması ile gerçekleşti. Panelvan, şasi kamyonet ve minibüs olmak üzere üç farklı versiyonuyla üretmeye başladığımız H350’leri önümüzdeki aydan itibaren ağırlıklı olarak Avrupa Birliği pazarlarında göreceksiniz. Fabrikamızda Türk mühendisler tarafından üretilecek olan 200 bin adedin üzerinde Hyundai H350 marka araçlar 50’ye yakın ülkeye ihraç edilecek. Bu hepimiz için büyük bir gurur kaynağı”.

murat-selek.jpg

Murat Selek’in verdiği bilgilere göre, Karsan ve Hyundai Motor Company arasında Kasım 2012’de imzalanan anlaşma doğrultusunda Karsan; panel van, şasi kamyonet ve minibüs olmak üzere üç farklı versiyonu bulunan bu yeni hafif ticari araç serisinden ilk yedi yılda toplam 200 bin adedin üzerinde üretim gerçekleştirecek. Mayıs 2014 tarihinde Karsan’ın pazarlama şirketi Karsan Pazarlama’nın, aracın münhasır Türkiye distribütörlüğünü üstlenmesiyle üretimin yüzde 15’i de iç pazarda satılacak. Segmentinde dünyanın en yüksek otomasyon seviyesine sahip  (58 adet robot) üretimi olma özelliğini taşıyan proje için 200 milyon euro’nun üzerinde (Karsan 43 milyon euro) yatırım gerçekleştirildi. Başlangıçta 6 araç/saat üretim hızında bir vardiya için 350 kişi ek istihdam yaratması beklenen projenin ilerleyen dönemlerinde ek yatırımlarla 8,5 araç/saat üretim hızına ulaşması ve üç vardiyada toplam 1.200 kişiye istihdam sağlaması söz konusu.

Umut Çelik / tasimacilar.com

karsan-1.jpg

karsan-3.jpg

karsan-manset-002.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • TEMSA markalı araç sayısı 5 bini aştı28 Mayıs 2018 Pazartesi 15:47
 • Iveco'nun yeni stratejisi LNG yakıt24 Mayıs 2018 Perşembe 16:33
 • Yenilenen Ford ticari ailesi24 Mayıs 2018 Perşembe 11:53
 • İVECO, Japan Truck Show'da17 Mayıs 2018 Perşembe 13:27
 • Iveco'dan yeni ağır segment aracı15 Mayıs 2018 Salı 16:25
 • Tırsan Long Haul Days etkinliğine katıldı15 Mayıs 2018 Salı 16:16
 • Renault Trucks 20.yılı kutlamaları15 Mayıs 2018 Salı 15:27
 • Performanslı tasarruflu yeni nesil motor14 Mayıs 2018 Pazartesi 20:40
 • Ticari araç üretimi otomotivi yükseltti14 Mayıs 2018 Pazartesi 14:05
 • TEMSA, MD9 LE model aracını sergiledi11 Mayıs 2018 Cuma 10:46
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 258 77 86 - 212 258 77 87 | Faks : 0212 259 78 85 | Haber Yazılımı: CM Bilişim