• BIST 83.067
 • Altın 146,530
 • Dolar 3,7912
 • Euro 4,0490
 • İstanbul : 3 °C

Kış lastiği uygulamasında yaşanan tereddütlere önlem

Kış lastiği uygulamasında yaşanan tereddütlere önlem
Bakanlık kış lasiti zorunluluğuna yönelik oluşan tereddütleri ortadan kaldırmak amacıyla bazı hususlar yayınladı.

Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara yönelik olarak 08 Kasım 2012 tarihinde yayınlanan genelge ile 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunluluğu getirilmişti. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bu konudaki mevzuatın, amaç ve hedeflerine uygun gerçekleşmesini ve uygulamada oluşabilecek tereddütlerin giderilmesi amacıyla bazı hususlar yayınladı. Kış lastiğinin; üzerinde M+S işareti bulunan ve 7 ºC’nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türü olduğunun altı çizilirken, sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastiklerin de kış lastiği yerine geçtiği ifade edildi. Yapılan açıklamada, ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca “A” türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılmasının zorunlu olduğunun altı çizildi. Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olmasının zorunlu olduğu belirtilirken, Ayrıca, "Kamyonet, minibüs ve “A” türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerin tüm lastikleri ile yarı römork ve römorkların frenleme tertibatı bulunan dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur" ifadelerine yer verildi. Kış lastiğinin zorunlu olduğu süre içerisinde; denetimlerde uygulanacak usul ve esaslara yönelik olarak ise Kamyon, çekici, tanker, otobüs, yarı römork ve römork türü araçların lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti; minibüs, otomobil ve kamyonet türü araçların lastiklerinin yanaklarında ise (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işareti aranacağı belirtildi. Ayrıca, seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması zorunlu olduğu gibi, yapılan denetimlerde aynı dingil üzerinde içte yer alan lastiklerde (M+S) işaretinin okunamaması halinde sırt deseninin kış lastiğine uygunluğunun kontrol edileceği belirtildi. Genelgenin 1 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe gireceği bildirilirken ayrıca, yapılan denetimlerde, kış lastiği kullanması zorunlu olduğu halde kullanmayan araç sahiplerinin yönetmelikte belirlenen miktarda para cezasına çarptırılacağı da belirtildi. www.tasimacilar.com 28.11.2012 Saat:12:50

Yorumlar
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2012-12-01 01:23:44
Yasa iyi güzel de, römork ve yarı römorklar için üretilmiş kış lastiği yok. Böyle bir yasa hazırlanıyorsa eğer, alt yapısı da olmalı. Römork ve yarı römork tüm araçlarda frenleme tertibatı tabiki de mevcut. Bu araçlar için tüm markaların ürettiği tüm ebat(yol tipi düz desen)lastiklerin hiç birinde M+S mevcut değil. Sadece hafriyat gurubuna üretilen desen yapılı lastiklerde M+S işareti var. Ama bu desen lastikler hem hafriyat gurubu için üretiliyor, hem de bir kaç ebatta üretiliyor. Ayrıca bu araçlar için kullanılan lastik ebatı da 10'un üzerindedir. Eğer bu uydulama harfiyen işletilmek istenirse, Ülkemizdeki tır gurubu araçların büyük bir çoğunluğu ceza ile karşı karşıya kalacaktır.

Saygılarımla
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2012-11-30 12:28:27
Şehir içinde Valilikler kış lastiği kullanım zamanını açıklayacak bu yetki valiliklere verildi sıcask havalarda bu lastikler fren mesafesini uzatıyor.
Diğer Haberler
 • Mercedes Otobüs Fabrikası’na Türk Üretim Direktörü13 Ekim 2016 Perşembe 18:10
 • Goodyear'ın yeni Kamyon Lastiği30 Eylül 2016 Cuma 13:35
 • Daf Trucks Gün-Las ile Antalya’da06 Eylül 2016 Salı 16:43
 • Kâmil Koç’un Tercihi Pırellı Oldu05 Eylül 2016 Pazartesi 16:55
 • Kaplanan her 3 lastikten birinde Brisa05 Eylül 2016 Pazartesi 16:42
 • Oerlikon elektrik tahrik sistemini tanıttı29 Ağustos 2016 Pazartesi 13:18
 • Mutlu Akü yeni ürünleriyle Rusya’da25 Ağustos 2016 Perşembe 15:04
 • ZF ve Ibeo Yeni Lidar Teknolojisi Geliştiriyor18 Ağustos 2016 Perşembe 17:12
 • İveco Stralis'lerin yakıt tüketimi azaltıldı15 Ağustos 2016 Pazartesi 15:55
 • Lassa'dan yeni Ticari Araç Lastiği15 Ağustos 2016 Pazartesi 15:48