• BIST 98.375
 • Altın 219,987
 • Dolar 5,3504
 • Euro 6,0849
 • İstanbul : 11 °C

MAN Seyahat Otobüsünde pazar payını artırdı

MAN Seyahat Otobüsünde pazar payını artırdı
Kasım 2017 sonu itibariyle 129 adet araç satışına ulaşan MAN, yeni modelleri ile 2018 yılında hem satış adedini hem de pazar payını arttırmayı hedefliyor.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş.’nin geleneksel basın buluşması, bu yıl 12 Aralık tarihinde Taksim’deki Divan İstanbul’da gerçekleştirildi. MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş.’den Otobüs Satış Direktörü Can Cansu, Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, İkinci El Satış Direktörü Aydın Yumrukçal ve Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Şinasi Ekincioğlu evsahipliğinde gerçekleşen toplantıda, otobüs, kamyon, ikinci el pazarları ile satış sonrası hizmetler alanında 2017 yılı değerlendirildi, 2018 yılı öngörüleri paylaşıldı. 

Kasım 2017 verilerine göre MAN pazarda %22’lik paya ulaştı

Otobüs pazarının, yaşanan sosyo-ekonomik hareketliliğin de etkisiyle 2017’de bir önceki yıla göre ciddi oranda daraldığına dikkat çeken MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Otobüs Satış Direktörü Can Cansu, şunları söyledi:

“MAN olarak, pazarda Kasım 2017 sonu verilerine göre %22’lik bir pay yakaladık. Sektör artık neredeyse tamamen 2+1 VIP otobüse dönüyor. Bu alanda sektörün tüm beklentilerini karşılamak adına MAN olarak pazara 2 aks 13 metrelik yeni ürünlerimizi sunuyoruz. 2 aks 13 metrelik Yeni MAN Lion’s Coach 2+1 koltuklu modellerde 41 yolcu, 2+2 koltuklu modellerinde de 55 yolcu olmak üzere, ayrıca daha rahat koltuk arası mesafeleri ile işletmeci açısından önemli ve rakipsiz avantajlara sahip ürünler sunuyoruz. Standart koridorsuz düz zemini, yolcu bölümündeki tavan yüksekliği, ultra ince ve ergonomik yolcu koltukları ile kendi segmentinin en ferah araçlarından olan MAN Lion’s Coach, yenilenen yüzü ile sunduğu tüm bu benzersiz avantajlarla birlikte en çok talep gören model konumunda olmaya devam edecek.

Yeni Neoplan Tourliner ise 2 aks 13 metre uzunluğunda olan yeni versiyonuyla, premium otobüs segmentinin en cazip modeli olmaya devam edecektir. Yeni Tourliner 2 aks 13 metrelik yeni versiyonu ile 2+1 koltuklu modellerde 41 yolcu, 2+2 koltuklu modellerinde de 52 yolcu olarak işletmecilerin tüm beklentilerini karşılayacaktır.

Kamu Satış’ta da başarımız devam ediyor

2017 yılında hızlı başlayan kamu alımları yılın ikinci yarısında hız kesti. Kamu satış birimimiz 2017 yılında 200 adetlik direkt satış yapmıştır. Yine geçmiş yıllarda olduğu gibi MAN, özel amaçlı kullanım gerektiren ve çok özellikli araçların ihtiyaç duyulan segmentlerde tercih sebebi olmaya devam etmektedir. Satışların dağılımına bakıldığında ana kalem itfaiye gurubu sonrasında ise ağır şartlarda çalışacak olan vinç, damper ve çift çeker çekicilerden oluşmaktadır.

MAN, İTHAL KAMYON PAZARINDA YİNE BİRİNCİ

Daralan 2017 pazarında pazar payını geliştiren MAN, 2018’de de bilinen benzersiz özelliklerinin yanı sıra benzersiz avantajlarla donattığı yeni modellerinde, geliştirdiği ileri teknolojilerle gelen güvenlik konsepti ve EURO 6’daki uzmanlığı ile fark yaratmaya devam edecek.

Çeşitli zorluklarla mücadele edilen 2017 yılı, Ekim ayı sonu itibari ile 12 ton üstü kamyon pazarında, halihazırda ciddi miktarda daralma gösterdi. Bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık %6’lık bir daralma gözlendiğini belirten MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, “MAN Kamyon ise 2017 yılında TAİD tarafından paylaşılan satış rakamlarına bakıldığında pazar payını en çok yükselten marka konumunda” dedi.

Rekabetin çok yoğun yaşandığı pazarda MAN’ın, yüksek kalitesi, müşteri odaklı çözüm önerileri ve müşteri memnuniyetine verdiği önem ile bir adım öne çıktığını vurgulayan Serkan Sara, şöyle konuştu:

“MAN, müşteri odaklı üretim anlayışıyla her alanda fark yaratıyor. Bu yaklaşımla geliştirilen EfficientLine serisi çekilerimizde, üstün özellikleri ve yeni seri Euro 6C araçlarımızda müşterilerimize sunduğumuz ilave çözümler ile sektörü adeta şekillendirmektedir. Yaşam boyu maliyetlere bakıldığında MAN; yakıt ekonomisi, uzun ömürlü olması ve daha az yıpranması ile ciddi anlamda fark yaratmıştır. Ayrıca araçlarımızın yüksek performansına satış sonrası hizmetlerdeki müşteri ve çözüm odaklı yaklaşımımız eklenince halihazırda çok yüksek olan memnuniyet sonuçlarımız, her yıl olduğu gibi gelişim göstermiş ve Dünya çapındaki tüm MAN organizasyonlarına ilham verecek, örnek gösterilecek seviyeye ulaşmıştır.

MAN TOPUSED, 2017 YILINDA GLOBAL PAZARLAR İLE İŞBİRLİĞİNİ GELİŞTİRDİ

 

MAN TopUsed, 2. el piyasasında geri alım garantili satışları başlatarak bir ilke daha imza attığı 2017’de uluslararası pazarlarla işbirliğini geliştirdi. 2017 yılını 630 kamyon/çekici ve treyler ile kapatacak.

TopUsed, 2. el otobüste ise gerçekleştirdiği 175 adetlik satış ile 2017 yılı hedefini henüz Kasım ayında yakaladı. TopUsed’in 175 adetlik 2. el otobüs satışının %45’ini ise; Almanya, Belçika, Bosna, Bulgaristan, İtalya, KKTC, Kosova, Makedonya, Polonya ve Yunanistan gibi ülkelere gerçekleştirilen yurtdışı satışlar oluşturdu.

MAN TopUsed Türkiye’nin, MAN Almanya merkez ve global pazarlar ile işbirliğini her geçen gün arttırdığını vurgulayan MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. İkinci El Satış Direktörü Aydın Yumrukçal, 2017 yılında yapılan yurt dışı satışların önemine işaret ederek şöyle konuştu:

“Halen Ankara ve İstanbul Asya yakasındaki iki merkezimizin yanı sıra İstanbul İkitelli, Ankara Kayaş, İzmir ve Konya’daki ilave satış noktalarımız ile birlikte Türkiye’de toplam 6 şubemizle müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Orta vadede ise 10 merkeze ulaşmayı hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşmak için mevcut bayilerimizle entegreli bir çalışma içerisindeyiz.

MAN TopUsed, sıfır satışlarda vermiş olduğu takas destek hizmetinin yanı sıra marka ayrımı gözetmeksizin serbest alımlar da yapmaktadır. Ayrıca takasa alınan veya serbest alım yapılan araçlar, bağımsız ekspertiz raporları ile desteklenmektedir.

Seçilen 2. el MAN marka araçlarımız da, sıfır araçlarımızda olduğu gibi komple bakım paketli ve garantili olarak satışa sunulabilmektedir. Müşterilerimize, uzatılmış araç garantileri, özel finansman çözümleri, uygun onarım ve bakım sözleşmeleri ile araç modifikasyonları gibi kişiye özel hizmetler sunarak, istedikleri araca, istedikleri şartlarda sahip olmalarını sağlıyoruz. TopUsed olarak, hem 2. el araçlar, hem finansal açıdan sunduğumuz avantajlarla, aracını yenilemek isteyen bireysel müşterilerimiz ve filosunu yenilemek isteyen kurumsal müşterilerimize de, çok önemli takas imkanları sağlıyoruz.

Dünyanın en önemli ağır ticari araçlar 2. el pazarlarından biriyiz

Türkiye, Avrupa ve Dünya’nın en önemli ağır ticari araçlar 2. el pazarlarından birini oluşturuyor. İlgili sektörler için de çok önemli bir unsur olan Türkiye ağır ticari araçlar 2. el pazarının en önemli ihtiyacı olan, kurumsal güvenceyi dürüst ve şeffaf bir yapı ile karşılayarak sektörüne öncülük eden MAN TopUsed, müşteri odaklı yaklaşımı ile fark yaratmıştır. MAN TopUsed ile birlikte kurumsal markalara yönelik güven ve talepte kaydedilen önemli artış ise sektördeki diğer marka temsilcilerini de kendi 2. el organizasyonlarını kurmaya zorlamaktadır. Bir anlamda rekabet ve yeniliklerle, 2. el pazarındaki bu olumlu ve önemli gelişmelere öncülük ediyoruz.

2. elde geri alım garantili satışlar

MAN TopUsed hem otobüs hem de kamyon 2. el piyasasında geri alım garantili satışları başlatarak Türkiye’de bir ilke daha imza attı. Söz konusu araçları müşteriye sunmadan önce hem kendi merkez servislerimizde teknik ekspertize tabi tutmakta, hem de bu bulguları bağımzsız ekspertiz raporları ile desteklemekteyiz. Böylelikle 2. el aracın teslim anındaki kondisyonu ile ilgili müşterilerimizle tam mutabakat sağlamak mümkün olmakta. Geri alım garantili tüm 2. el satışlarımız da, aynen sıfır araçlarımızda olduğu gibi komple bakım paketli ve garantili olarak satılmaktadır. Bu çerçevede çekicilerde 6 yıla, seyahat otobüslerinde ise 5 yıla kadar garanti uzatımı mümkün olabilmektedir.

2. el kamyon & çekici pazarı

Bir taraftan Euro6 normuna geçiş, diğer taraftan yükselen kurların etkisi ile 2. el kamyon & çekici pazarı, 2017’de hareketli bir yıl geçirmiştir. Yaşanan ekonomik gelişmelerle birlikte daralan kamyon & çekici pazarında takas projelerinin de azalmasıyla birlikte MAN TopUsed, yılın ikinci yarısından itibaren serbest alımlara ağırlık vermiştir. MAN TopUsed’ın 2017 yılını 630 kamyon / çekici ve treyler ile kapatacağını öngörmekteyiz.

2. el otobüs pazarı

Bir taraftan değişen kurlar, diğer taraftan turizm sektöründeki sıkıntılarla birlikte, bireysel otobüsçülerin de sektörden çekilmeye başlaması ile 2017, otobüs 2. el piyasası açısından çok zorlu bir yıla dönüşmüştür. Bu zorlu yılda MAN TopUsed, 36 aya varan geri alım garantili satışları ve yurtdışına yapmış olduğu satışlar ile 2017 satış adet hedeflerini, daha şimdidien tutturmuştur. Kasım 2017 sonu itibarı ile gerçekleştirilen 175 adet otobüs satışının %45’ini yurtdışına yapılan satışlar oluşturmaktadır. İhracat yapılan pazarlar arasında Almanya, Belçika, Bosna, Bulgaristan, İtalya, KKTC, Kosova, Makedonya, Polonya ve Yunanistan gibi ülkeler bulunmaktadır”.

MAN, SATIŞ SONRASI HİZMETLERDE DE MÜŞTERİLERİNE AYRICALIKLAR SUNUYOR 

MAN ve Neoplan markalarının aynı zamanda müşterilere verilen sözü de temsil ettiğini vurgulayan MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Şinasi Ekincioğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Firmamızın Satış sonrası Hizmetler bölümü, tam da bu sözleri yerine getirdiğimiz bir alanda etkin oluyor. Başarımızı müşterilerimizin tekrarlayan araç alımlarında görüyoruz. Müşterilerimize, araçlarımızı satın almakla verdikleri kararın doğruluğunu onlara tekrar gösterme fırsatı buluyoruz. Servis hizmetlerindeki amacımız, müşterilerimizin beklentilerini dahi aşmak. Yetkili servis personelimiz düzenli eğitim programları içinde bir yandan eğitim akademimizin zorunlu standart bilgi düzeyine eriştirilirken, diğer yandan gelişen teknolojinin verdiği dijital olanaklar içinde Ankara’daki merkezimizin online desteğiyle tüm dünyadaki MAN ve Neoplan araçlarının bakım ve onarım deneyimlerinin başarılı sonuçlarından yararlanabiliyorlar. Tüm yetkili servislerimiz sanal tek bir merkezi servis bilgisiyle bütünleşiyor. Arızaların araç tipi, müşteri, kullanım koşulları ve diğer seçilmiş kriterlere göre meydana gelişleri inceleniyor. Veri yönetim çağının ileri analizleri ile artık arızaları doğmadan yakalayabiliyoruz. Buna bir tür kullanım koşullarının genetik incelemesi diyebiliriz. Müşterilerimizi kullanım hatalarıyla ilgili olarak karşılaşabilecekleri arızalarla ilgili olarak uyarabiliyoruz. Bakımlarını yetkili servislerde yaptıran müşterilerimiz, gelebilecek büyük masraflardan kurtuluyorlar.

En düşük yaşam boyu maliyet

Müşterilerimiz için MAN ve Neoplan araçlarının toplam yaşam maliyetlerini düşürmeye odaklıyız. Bu maliyet iki bölümden oluşuyor. Birincisi aracın satın alınma değeri sonrasında kullanım süresi boyunca eklenen bakım, yakıt harcaması, onarım ve ikinci el değeri gibi maliyetlerdir. Fakat en az bunlar kadar ve belki daha da önemli masraf ve kayıplar de, müşterimizin işini yürütürken karşılaşacağı ilave maliyetlerdir. Bunlar, beklenmeyen arızalar nedeniyle ticaret ve prestij kayıplarından firma güvenirliği ve firmanın kendi müşterileri nezdindeki marka değeri ve güvenirliğine kadar uzanan ağır kayıplardır. Parça ve bakım tasarruflarıyla ilk aşamadaki koruma önlemlerini ve bunların maliyetlerini azaltarak müşterinin geçici ve aldatıcı bir şekilde güvenini kazanmak pekala mümkün olabilir. Bizim amacımız; aracın satın alınmasıyla başlayan ilk aşama maliyetlerini ve müşterinin iş hayatındaki fırsat maliyetlerini de maksimize edecek akılcı bir yöntemle düşürmeye çalışmaktır. Bu, kolay bir iş değildir. Bu bakış açısı, rastgele değil de müşteriye daha pahalı sonuçlar üretmemeyi garantileyen ve ileri teknik analiz sonuçları ile doğrulanan hızlı maliyet önlemlerini almayı gerektirmektedir. MAN ve Neoplan müşterileri bir kez kullanım süresi geçirdikten sonra kendi firma değerleri artarken araçlarının toplam yaşam maliyetinin düştüğünü deneyimliyorlar. Krizlere bir de kendi beklenmeyen krizlerini eklemiyorlar. Tam tersine daha sonra farkına varabilecekleri beklentilerinin dahi düşünülmüş ve karşılanmakta olduğunu görerek güvenlerini arttırıyorlar. Ödemeye razı oldukları bedelin daha büyük bir hizmet karşılığı olduğunu, gelecekte ve şaşırarak fark ediyorlar. MAN ve Neoplan markalarımız, kalıcı ve sadık müşterilerimiz üzerinden büyüyor. Kalite ve güven ilkelerimizden ödün vermiyoruz. ‘Kalite’nin katlanarak geriye ödeyen bir ‘kendine yatırım’ olduğunu anlatıyor ve kanıtlıyoruz. 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • UKOME'den Ticari araçlar için yeni karar20 Aralık 2018 Perşembe 16:30
 • MAN toplantıda yeni TGE modelini tanıttı20 Aralık 2018 Perşembe 14:38
 • Yakıt tasarrufu, konfor, ve T 201919 Aralık 2018 Çarşamba 15:35
 • Mercedes-Benz Unimog şehir yollarında13 Aralık 2018 Perşembe 12:19
 • Yılın Filo Kamyonu yine DAF LF oldu11 Aralık 2018 Salı 13:22
 • Türkiye Noterler Birliğinden açıklama07 Aralık 2018 Cuma 18:32
 • X-Macera efsanesi tamamlandı07 Aralık 2018 Cuma 16:21
 • Arazi Canavarı Yeni Jeep Gladiator07 Aralık 2018 Cuma 15:49
 • Ford F-MAX Logitrans'taydı16 Kasım 2018 Cuma 13:14
 • Isuzu Novociti'ye 3.ödül gecikmedi14 Kasım 2018 Çarşamba 12:45
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim