• BIST 1.500
  • Altın 412,261
  • Dolar 7,3279
  • Euro 8,8249
  • İstanbul : 8 °C

Minibüsler engellilere uyumlu hale getirilecek

Minibüsler engellilere uyumlu hale getirilecek
Avrupa Birliği’ne uyum yasaları çerçevesinde, TBMM’den çıkan ve engellilerin yaşamlarını kolaylaştıracak düzenlemelerle ilgili yasa 7 Temmuz’da yürürlüğe girecek.

Yerel yönetimlere, kurumlara gerekli düzenlemelerin yapılabilmesi için verilen süreye rağmen bu konuda beklenen ilerleme sağlanamadı. Bu yasa, toplu taşım araçlarının da engellilerin binişine uyumlu hale getirilmesi konusunda köklü bir değişim getiriyor.


Kurt: “Otobüsleri değiştirmemiz imkansız”
AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker’in S.S.İzmit 5 Nolu Şehiriçi Minibüsçüler ve Otobüsçüler Kooperatifi’ne yaptığı ziyarette, bu yasanın getireceği değişim ele alındı. Kooperatif Başkanı Mustafa Kurt, 13 Nolu Şehiriçi Otobüsümler Kooperatifi Başkanı Hasan Öztürk’ün de hazır bulunduğu buluşmada minibüsçüler, sahip olduklarını otobüslerin 7 Temmuz’a kadar değişmesi gerektiğine dikkat çektiler. Mustafa Kurt, “Bir süre önce bu araçları değiştirdik, 250 bin TL’ye yenilerini aldık. Bu yasa ile bunları satmamız gerekecek. Oysa, üreticiler engellilere uyumlu otobüs yapmıyordu. Bu yıl yapmaya başladılar. Şimdi araçlara ayrı aparat taktırsak, 20 bin TL ödeyeceğiz. Otobüsleri değiştirsek 300-450 bin TL arası ödememiz gerekecek” dedi. Bu sorunları içeren bir dosyayı ilgili komisyona iletmesi için İlyas Şeker’e sundu. Şeker: “Değişimden kaçamazsınız”
Mustafa Kurt, kendilerinin de kamu yararına çalıştığını belirterek, KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesi gerektiğini savundu, “Eskiden kayıt dışı hizmet veriyorduk. Şimdi, kayıtlıyız,. Her araç, ayda 1000 TL’den fazla vergi veriyor” dedi. 13 Nolu Kooperatif Başkanı Hasan Öztürk de, engelliler için Büyükşehir Belediyesi7nin ayrı bir ring seferi yapacak otobüs koymasını önerdi. AKP milletvekili İlyas Şeker, minibüsçü-otobüsçü esnafının haklı olduğunu belirtti, ancak değişimden kaçılamayacağını söyledi. Şeker, “Ben gözlüğümü çıkarttığımda yazıları okuyamıyorum. Yarın herkes engelli olabilir. Bir kaza geçirebilirler. Bir yerden düşebilir. O nedenle herkes eşittir. Vatandaşa hizmet, engelliye hizmettir. Bundan dolayı çareniz yok. Ancak, komisyon Bakanlar Kurulu uygulama tarihini biraz öteleyebilir” dedi. İlyas Şeker, ziyaretler kapsamında Kocaeli Artvinliler Derneği’ni de ziyaret etti. Av. Nuri Almaz başkanlığındaki dernek yöneticileriyle görüşen Şeker, “Ben Artvin’den gelen meyvelerle büyüdüm. Artvinliler çok neşeli; çok iyi insanlardır. Dar alanda çok iyi işler yaparlar” dedi. www.tasimacilar.com 22.05.2012/11:08

Yorumlar
Nurettin Çolak
2012-05-22 21:59:06
Bu konuda iki suçlu var. Birincisi Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ikincisi ise araç üreticileridir. Toplu taşıma araçlarına özürlü insanların rahatlıkla inip binmelerini sağlamak için, sözkonusu yasa bildiğim kadarıyla 2005 yılında çıktı. Aradan 7 yıl geçmesine rağmen bu konuda ne Sanayi Bakanlığı'nın bir yaptırımı nede araç üreticilerinin bir çalışması olmadı. Otobüslerin yapısını ilgilendiren 2001/85/AT Yönetmeliği 13/2/2009 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu tarihten önce imal edilen toplu taşıma araçları için birşey söylemek doğru olmayabilir. Ancak, bu tarihten sonra üretilen toplu taşıma araçları için ise 2001/85/AT Yönetmeliğinin hükümleri uygulanmalıydı. Bu konuda Sanayi Bakanlığı gereken hassasiyeti göstermemiş ve araç üreticileri de bu fırsatı değerlendirmiştir. Yani, araç üreticileri sözkonusu yönetmeliğe uygun toplu taşıma araçları üretmemişlerdir. Araç sahibi vatandaşımızın bağlı bulunduğu dernekler ve kooperatiflerde konuya uzak kalmışlardır. Bu aşamada yapılması gereken ise, 2001/85/AT yönetmeliğinden sonra üretilen toplu taşıma araçları için üretici firmalar araç sahiplerine yardımcı olmalılar ve maddi ve teknik destek vermelilerdir. Hatta biraz daha ileri gideyim, sözkonusu araçların tadilatlarını araç üreticisi firmalar üslenmelidir. Nurettin Çolak
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim