• BIST 1.127
  • Altın 442,118
  • Dolar 6,9718
  • Euro 8,1794
  • İstanbul : 26 °C

Minibüslere takograf zorunluluğu geliyor!

Minibüslere takograf zorunluluğu geliyor!
Emniyet Genel Müdürlüğü önemli bir değişime imza atmaya hazırlanıyor. İçişleri Bakanı Muammer Güler'e sunulan tasarı şehir içi yolcu taşımacılığı yapan minibüslere takograf kullanma zorunluluğu getiriyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nda devrim niteliğinde değişikliğe gitti. İçişleri Bakanı Muammer Güler'e sunulan tasarı şehir içi yolcu taşımacılığı yapan minibüslere takograf, taksilere ise GPS kullanma zorunluluğu getirmenin yanı sıra radar tespit cihazlarını satan ve kullananlara da ceza öngörüyor.

Kamyon, çekici ve otobüslerden sonra şehiriçi yolcu taşımacılığı yapan minibüslerde takograf takacak. Özellikleri, model yılları ve cinsleri yönetmelikte belirlenecek araçlarda hız sınırlayıcı cihaz bulundurulması zorunlu olacak.


Kemer ihlali 154 lira

Minibüste takograf kullanmayan sürücüye 154 TL ceza uygulanacağı belirtilirken, takograf kayıtlarını saklamayan sürücüleri 1306 TL, işletenleri ise 4 bin 927 TL idari para cezası bekliyor. Takograflar da hileye başvuranları da yeni tasarıda ağır cezalar bekliyor.

Takograf kayıtlarının gerçeğe aykırı tutulmasına sebebiyet veren ya da bozuk olan takograf, taksimetre veya hız sınırlayıcı cihazı bilerek kullanan kişiler 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.


Taksilerde aracın yeri ve gideceği yeri gösteren GPS, navigasyon gibi cihazların kullanılması zorunlu olacak. GPS takmayan taksiler ile hız sınırlayıcı cihaz kullanmayan araç sürücülerine 650 TL ceza kesilecek. Sürücü araç sahibi değilse ayrıca araç sahibine de aynı miktarda para cezası yazılacak. Radarı tespitte kullanılan cihazları ithal edenler ve satanlara 2 yıla kadar hapis cezasıyla adli para cezası uygulanacak. Bu cihazları araçlarında kullanan sürücülere ise 1.967 TL ceza yazılacak. Tespit edilen cihazların mülkiyeti kamuya geçirilecek. Emniyet kemeri, koruma başlığı, koruma gözlüğü ile çocuk bağlama sistemi kullanmayanlara uygulanan cezada 72 TL'den 154 TL'ye yükseltilecek.

Olay yerinden ayrılmak 3 aydan başlıyor

Ölümlü ya da yaralamalı trafik kazasına karışan ancak gerekli tespitler yapılmadan ve adli soruşturmadan kurtulmak kastıyla aracıyla olay yerinden ayrılan sürücüler 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Maddi hasarlı kazalarda olay yerini terk eden sürücülere ise 650 TL ceza yazılacak.

Ehliyetsiz araç kullananların cezaları katlandı

Sürücü belgeleri tedbiren geri alınanlara, ehliyetsiz araç kullanan ve kullandıranlara verilen cezalar 600 TL’den 1.306 TL’ye çıkarılıyor. Ehliyetsiz sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse araç sahibine de 1.306 TL ceza yazılacak. Sınıfına göre sürmeye yetkili olmadıkları araçları kullananlara 650 TL ceza uygulanacak.

Trafik zabıtası bundan böyle peşin ceza tahsili yapmayacak. Trafik cezalarının tamamı ihbarlı olacak. Trafik polisinin uyarı ve işaretlerine uymayan sürücülere 650 TL, kırmızı ışık ihlali yapanlara 319 TL, hamile, özürlü, yaşlı ve çocuklara öncelik vermeyenler ile yer işaretlemelerine uymayan sürücülere 72 TL ceza yazılacak.

GPS Zorunlu

Gideceği yeri gösteren GPS, navigasyon gibi cihazların kullanılması zorunlu olacak. GPS takmayan taksiler ile hız sınırlayıcı cihaz kullanmayan araç sürücülerine 650 TL ceza kesilecek. Sürücü araç sahibi değilse ayrıca araç sahibine de aynı miktarda para cezası yazılacak. Radarı tespitte kullanılan cihazları ithal edenler ve satanlara 2 yıla kadar hapis cezasıyla adli para cezası uygulanacak.

Bu cihazları araçlarında kullanan sürücülere ise 1.967 TL ceza yazılacak. Tespit edilen cihazların mülkiyeti kamuya geçirilecek. Emniyet kemeri, koruma başlığı, koruma gözlüğü ile çocuk bağlama sistemi kullanmayanlara uygulanan cezada 72 TL’den 154 TL’ye yükseltilecek. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2013-03-29 09:59:40

iyi çalışmalar şu yeni çıkan takograf la ilgili birkaç sorum var. Öncelikle yeni aldığımız minübüs de yeni takılan takograf var ama şuan kulandığımız ehliyetlerimizi kabul etmiyor ne yapmamız lazım yeni ehliyetmi çıkartacaz. Nasıl olacak bu iş birşey bilmiyoruz. Bizi sorumuza cevap verirseniz seviniriz.

Teşekür ederim.

Saygılar

İbrahim Özdemir
2013-03-05 10:35:24
Mustafa beye katılıyorum, yani kalibrasyonu ve rutin bakımları yapılmayan takograf amacına hükmetmez ve zaman zaman birilerinin oyuncağı olur. Umarım ki bu isabetli kararı alan ilgili bakanlık, takograf kalibrasyonlarının takibini ve denetimini yapar ve bu uygulama birilerinin can güvenliğine hizmet eder..

Saygılarımla
Mustafa Çobanlı
2013-02-28 14:24:32

KAMYON ÇEKİCİ VE OTOBÜSLERE TAKILMASI ZORUNLU VE TAKILMAKTADIR. KALİBRASYONSUZ TAKILAN TAKOGRAFLAR, TAKILMIŞ OLMASINA RAGMEN BİRŞEY İFADE ETMEMEKTEDİR. ÇÜNKÜ SORGULAMASI GEREKEN KURUMLAR, GEREKLİ İŞLEMLERİ YAPMADAN MÜNÜBÜSLERDE TAKOGRAFLI MİNÜBÜS OLUR.

ULUSLARARASI TAKOGRAFCILAR DERNEĞİ

MUSTAFA ÇOBANLI

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim