• BIST 1.325
 • Altın 462,401
 • Dolar 7,8681
 • Euro 9,5144
 • İstanbul : 7 °C

Nuhoğlu; “Türkiye’de ki yabancı nakliyeci sayısı her geçen gün artıyor”

Nuhoğlu; “Türkiye’de ki yabancı nakliyeci sayısı her geçen gün artıyor”
Türkiye’de nakliye işi yapan yabancı menşeli firma sayısının her geçen gün artması, Türk nakliyecisinin en büyük problemlerinden biri. Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu bu konuya değinerek bazı sıkıntıları dile getirdi.

Avrupa’da ekonominin daralması nedeniyle birçok ülkenin nakliye firmalarının büyüyen Türkiye’den daha fazla pay almak üzere, kendini konumlandırdığını belirten Nuhoğlu, “son zamanlarda o kadar çok yabancı el Türkiye’de ki. Geçen yıl yapılan Logitrans fuarına katılan yabancıların sayısı Türk nakliyecinin sayısını geçmişti. Bütün CEO’lar ve Genel Müdürler tam kadro buradaydı” diyerek büyüyen Türkiye pazarından kar elde etmek için yabancı firmaların her türlü şansı değerlendirdiğini belirtti. Türkiye’de özellikle Batı kapılarından içeri girerek ihraç yükü alan ve yurt dışına giden yabancıların payının her geçen gün arttığının altını çizen Nuhoğlu, “Kara kapıları, yani Hamzabeyli, Kapıkule ve İpsala kapısından çıkan yabancı nakliyecinin oranı geçen sene yüzde 42 idi. Türk nakliyecisinin oranı ise aynı dönemde yüzde 58 idi. Ancak açıklanan Eylül sonu istatistiklerine göre sonuç gerçekten üzücü. Yabancıların payı hala artıyor. Türk nakliyecinin payı yüzde 56’ya düştü. Yabancıların payı ise yüzde 44’e çıktı. Yani 2 puan daha artırdılar” diyerek özellikle Hamzabeyli sınır kapısından giriş çıkış yapan yabancı nakliyecinin payının yüzde 57,30 olduğunu belirtti. 2007 yılında yüzde 22 olan yabancı nakliyeci oranının bugün yüzde 44 civarına kadar çıktığını belirten Nuhoğlu, yabancı nakliyeci sayısının Türkiye’de her geçen gün artmasıyla beraber, zaten kendi aralarında rekabette olan Türk firmalarının bir de yabancı nakliyeci ile rekabet edemeyeceğinin altını çizdi. Türk nakliyecisinin yabancı nakliyeci ile rekabet edememesinin iki nedeni olduğunu belirten Nuhoğlu bu iki nedeni şu şekilde açıklıyor: “Birinci neden Ro-Ro’nun sürekli fiyat artırmasıdır. Ro-Ro son bir senedir sürekli fiyat artırıyor. İkinci sebep ise karayolunda ki problemler gittikçe büyüyor. Diğer Avrupa ülkeleri sürekli olarak Türk nakliyecisinin Avrupa’ya girişini engelliyor, gerekli belgeleri vermiyorlar. Denetim ve kontrolleri ağarlaştırıyorlar.” “Bu artık kangren haline gelmiş bir durumdur”
Ro-Ro fiyatlarının sürekli artığını, ayrıca karayolunda da sıkıntılar yaşandığını dile getiren Nuhoğlu, “Karayollarında uygulanan haksız, tarife dışı engeller sonucu Türk nakliyecisi maalesef Batıya Türk ihracat malını taşımakta zorlanıyor ve sahip oldukları pazarı kaybediyorlar, bu artık kangren haline gelmiş bir durumdur” diyerek Uluslararası nakliyecilerin rekabetçiliğini kaybettiğini, birçok nakliyecinin sektörden ayrıldığını ve ya ayrılmak üzere olduğunu dile getirdi. Avrupa ülkelerinin Türk nakliyeciye problemler çıkarması üzerine Türk nakliyeci çareyi bu ülkelerde firma açıp yabancı plakalı araçlarla mallarını taşımakta bulmuştu. Nuhoğlu, bu konuya da değindi. Özellikle 2007-2008 yıllarında başlayan bu sürecin sonucunda Bulgaristan, Romanya gibi ülkelerde yatırımlar yapıldığını ancak yinede bunun çözüm getirmediğini ve Türk firmalarına engeller çıkarıldığını belirten Nuhoğlu, Türk firmalarının yurt dışında yaptıkları yatırımların sonucunda, Türkiye’de yabancı plakalı araçlar kapsamında payının yüzde 3’ü geçmediğini belirtti. “Şartlar yeniden oluşturulmalı”
Avrupa menşeli firmaların maliyeti ile Türk firmalarının maliyetlerinin eşit olmadığının altını çizen Nuhoğlu, “Bulgar nakliyeci ile Türk nakliyecinin maliyeti aynı değil. Onlar kendi ülkesine geçiş parası ödemezken, Türk firmaları geçiş parası ödüyor. Türkiye, bu firmalara normal cezalar uygularken, onlar en ufak bir şeyde en az 3 bin Euro ceza uyguluyor” diyerek, Avrupa’nın yıldırma politikası uyguladığını ve diğer tüm Avrupa ülkeleri tarafından da desteklendiğini belirti. Türk ihracatçısının kendini korumak amacıyla bu problemlerin masaya yatırılması gerektiğini belirten Nuhoğlu, yabancı nakliyeci oranın bu denli yüksek olmasının ilerisi için çok ciddi bir tehlike oluşturduğunu ve Türk nakliyecisinin rekabet edemediğini bu nedenle de tüm rekabet şartlarının yeniden oluşması gerektiğini dile getirdi. “AB çifte standart uyguluyor”
Geçtiğimiz günlerde yayınlanan AB Türkiye ilerleme raporunda, Gümrük Birliği ile alakalı olarak yer alan: ”Güney Kıbrıs bandıralı ya da son çıkış limanı Güney Kıbrıs olan gemi ya da uçakların taşıdığı malların serbest dolaşımı sağlanmadığı sürece Türkiye bu başlıktaki AB müktesebatını tam olarak uygulayacak konumda olmayacaktır” şeklinde ki açıklamanın bir çifte standart olduğunu belirten Nuhoğlu, Güney Kıbrıs gemilerinin Türkiye’ye gelmeme nedeninin AB aldığı kararların yerine getirilmemesi olduğunu belirterek, bunu Türkiye’nin Güney Kıbrıs mallarına kota uyguladığı şeklinde anlaşıldığını ancak aynı durumun Türk TIR’larının Avrupa’ya istediği oranda girememesinde, uygulanan kotalarda da söz konusu olduğunu ve bu durumunda Gümrük Birliğine aykırı olduğunu ifade etti. Avrupa Birliği ülkelerinin özellikle ekonomik açıdan daraldığı dönemlerde, kendi lehlerine bu tip düzenlemelerde Türk tarafını veya bir başka ülkeleri her zaman mağdur ettiğini belirten Nuhoğlu, AB Türkiye ilerleme raporunda, Gümrük Birliği ile alakalı olarak yer alan maddenin bunun en güzel kanıtı olduğunu ifade etti. “Artık yeni bir Ro-Ro firması Türkiye’ye gelecektir”
Rekabet kurulu tarafından geçtiğimiz günlerde UN Ro-Ro firması ile ilgili olarak verilen karara da değinen Nuhoğlu, rekabet kurulunun UN Ro-Ro firmasının haksız rekabet uyguladığını tescillediğini belirterek şu şekilde konuştu: “Artık yeni bir Ro-Ro firması Türkiye’ye gelecektir. Çünkü rekabet kurulu demiştir ki; UN Ro-Ro hakim durumdadır ve pazara girişi engellemektedir. Kurul bu durumun çok net altını çizmiştir. Bu gün yeni bir firma Ro-Ro hizmetine başlarsa UN Ro-Ro aynı uygulamayı yapamaz. O yüzden şuan da Avrupa’da birçok yatırımcının bu yatırımı yapmayı planladığını düşünüyorum.” UND Deniz’in kullandığı tanesi 55 milyon Euro’luk iki geminin iş yokluğundan tanesinin 15 milyon Euro’ya satıldığını dile getiren Nuhoğlu, “Artık birçok firma Türkiye de Ro-Ro yatırımını düşünebilir çünkü UN Ro-Ro’nun yaptıkları çok net tescil edildi. Umarız ki bu alternatifte hayata geçerse rekabet açısından da çok önemli bir merhale aşılmış olur” şeklinde konuştu. www.tasimacilar.com 20.10.2012 Saat:20:40

Yorumlar
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2013-02-27 19:43:33
UND başkanımızın nakliye firmasının garajına bakarsanız, sektörü kimlerin ne hale getirdiğini görürsünüz. Çünkü otoparkında Türk araçları hariç her ülkenin plakalı TIR’larını görmeniz mümkün. O yetmezmiş gibi bir de kapılardan bütün geçiş belgelerini alıp Bulgaristan’da dorselerini Bulgar firmalarıyla değiştirip sahtekarlık yapıyorlar. Bir de son zamanlarda çıkan merdiven altı (sözde nakliyeciler).. Belge melge yok, bir masa iki sandalye bi tel, bi fax.. Al sana nakliyeci... Nasıl olsa ülke deniz, devlet binmiş arabacının ve gerçek nakliyecinin tepesine o ona yetiyor.

Ulaştırma Bakanlığı bu işi gerçekten yapanlarla değil, nakliyeciliği ücretsiz internet sitelerinden yapan bırak belgeyi, vergi levhası bile olmayanlarla uğraşsalar sektör bu hale gelmezdi. Kapısında bırakın TIR’ı kamyoneti bile yok. Mazotun LT sini bilmeyenler internet başında nakliyeci kesiliyor, bir de sınır kapılarında yabancı plakalar mesai ödemezken Türk plakalar ödüyor.. Türk şoförün yurt dışında eli cebinden çıkmıyor, yabancının ise Türkiye’de eli cebine gitmiyor.. Ama sektörün hali ortada tabi, büyük firmalar yükünü yabancıya taşıtıp, fazla komisyon ve avanta peşindeler ne yazıkki.. Sektörün önde gelenlerini ve Ulaştırma Bakanlığı’nı göreve davet ediyorum...

Saygılar...
Ahmet BOZYİĞİT
2013-02-16 20:41:16

Sayın Başkanım, özellikle belirteyim. Önceki elişterilerimlerde belirtiğim gibi siz bu sektörün duayenlerindensiniz. Bizleri en iyi anlıyan sizlersiniz. Duyunuz sesimizi, Sesimizi Dile getirin. Özelikle Türki Cumhuriyetlere taşıma yapan ve İran Özerinde yapılan taşımlarda batma notasına getirdi bizleri. Bunu ilgili mercilere iletiniz Sayın Başkanım.

Bu yazımı ilgili mercilere duyurun.

Saygılarımla

İşte hayatın gerçekleri taşımacı kardeş, Türkiye ve İran arasındaki ikili anlaşmalar gereği ve Türkiye’nin Uluslararası konvasiyonlarda taraf olduğu anlaşmalar gereği, İran araçları sadece kendi ülkelerine Türk menşeine sahip ihracat mallarını taşıyabilirler. Sadece Kendi Ülkelerine ve bunuda FBL belgesi ile ispatlamaları ve FBL'nin taşıyıcı firma tarafından ciro edilerek muhbir bankaya, sunulması gerekmektedir.

Son aylarda,İran üzerinde AB ‘nin para transferi konusundaki kesin tutumu ile İran ekonomisindeki olumsuzlukların etkisiyle İran TIR firmaları ülkemize gelip 3'üncü ülke yetkisi olmaksızın başta Türkmenistan’a olmak üzere 3'üncü Ülke taşıması yapmaktadırlar. Bu yasaga da daha önce isimlerini açıklarım dediğim halde, kendilerini çeki düzen vermeyen özelikle Iğdır İlindeki bazı gözü aç şahıs ve firmalar(onlar kendilerini biliyor), özelikle İstanbul Gümrüklerinde işlemlerinde TR plakalı araç gösterip, İşin içinde menfaat sağlayan Gümrük memurlarında yardımı ile İran plakalı araçlar TR plaklı gibi gösterilerek, yüklemeler yapıldığı hepimiz ve camia tarafında izlenmektedir ve bu şahıslar bilinmektedir.

1-Zaten buraya kadar hepiniz diyeceksiniz. Buraya kadar olan kısmını zaten biliyorduk. Ülkemize birçoğu boş olarak giriş yapan İran araçları, çok fazla yakıt ile Türkiye’ye giriş yapmaktadırlar. Ülkemize getirdikleri yakıtın kendi ihtiyaçlarından fazlasını da satan bu firmaların, ülkemizde herhangi bir geçiş ücreti, toprak bastı, yakıt gibi maliyetleri olmadığından dolayı Türk nakliyecisinden çok daha ucuza taşına yapabilmektedirler.

Türk araçları İran’da kat ettikleri mesafeye göre ödeme yaptıkları, sınırdan sınıra 525€ ödediklerini düşünürsek, onların fazla getirdikleri yakıt ilebirlikte elde ettikleri avantaj aşağı yukarı 2000$ civarındadır. Bu hak ihlalinin sonucunda rekabet etme imkanı olmamaktadır. 3. ülke taşımaları ihracat beyannamelerine gideceği ülke İran yazılarak ve faturada notify adresi olarak evraka İran’daki nakliyecinin adı adresli yazılarak yapıldığı gibi bunlara gerek duymadan yapan firmalarda vardır. Ancak her durumda malzemeler yoğun olarak Türkmenistan’a olmak üzere Afganistan’a veya diğer ülkelere gitmektedir.

Türkiye’den yüklenen İran araçları kendi ülkelerinde aktarmada yapmaksızın direk son teslim noktasına kadar gitmektedirler. İran ile herhangi bir ticari anlaşması, projesi olmayan inşaat ve taahhüt firmalarının yükleme yaptıkları araçların teslim CMR kontrollerinde durum anlaşılacaktır. İkili anlaşmalarda yeri olmayan bu şekildeki taşımalar Türk nakliye sektörünü derinden yaralamaktadır.

Türk Cumhuriyetleri ve Orta Asya taşıma pazarımız hızla İran nakliyecisinin eline geçmektedir. Türkiye KDV ödemelerinde diyecek, sayın ihracatçım sana ödeme yapabilmem için Türkiye’de malını yüklediğin Türkiye Türk Plakalı aracına ait TIR Karnesinin tüm işlenmiş dip koçanlarının Ticaret odasındaki aslının fotokopisidr süreti ve navlun faturası kesilmiş aynı arca faturanı getir demesi lazım.

Yoksa sana KDV yok diyecek kardeşim. Yada T.C. diyecek sayın İranlı kardeşim hoş geldin, mazotunu ölçecek iyi getirmişsin Türkiyede ki bize satılan tutar üzerinde Millileştirecek İranlı Kardeşimiz cezasını yatıracak, yoluna devam edecek bence en mantıklısı bu. Bu arada ulaştırma Bakanlığı’da İran nın bizden aldığı Karayolu parası kadar yol ücremesela Bazargan/Tahran 525 Eru gibi diyeceksin kardeşim Gürbulak/İstan bul da 525 Eru gel taşıma yap o zamanlar Ercanlar olmayacak herkes para kazanacak.O zaman aynı şartlarda rekabet edeceğiz.

Saygılarımla,

Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2012-10-25 12:35:04
Iyı Bayramlar oncelikle..

Butun bu konular konusuluyor guzel, ama birde gercek var, Bulgar-Makedon-Moldova-Ukrayna plakalı aracları surekli olarak kullanılmakta, kimler tarafından kullanıldıgı gumruklerdeki kayıtlardan rahatlıkla cıkartılabılınır..

Dıkkat ceken ıkıncı bır nokta;Ro-Rro larda BG şirketlerinin sadece treyler gonderıp, getırdıgıdır,buna nasıl ızın verılmekte?

Bu konununda ıncelenmesı gerektıgını dusunuyorum.

Saygılarımla,
Onur Yucel
2012-10-22 10:51:38
Sayın Başkan,

Adını söyleyemeyen adamlara vizyon verdiniz, sektöre faydası olacağını düşünerek ellerinden tutup yukarı çektiniz !

SONUÇ: B U M E R A N G

Bilgi ve tecrübeniz bize geri silah olarak dönerken, bağlı olduğumuz bakanlık, EN ÇOK GELİR GETİREN olması ile Başbakanlıktan takdir aldı..

Geldikleri günden itibaren, TURK nakliyecisi de;
Demokratik ülkeler,
Fransa - Almanya - İspanya - İtalya gibi boykota giderse biz ne yaparız paranoyası ile, yabancı nakliyeciye , özellikle BG araçlarına yol verdiler, adeta teşvik ettiler...

Bu saaten sonra akıllı arkadaşlarımızın yaptığı gibi, sıfır vergi ile BG araçları çalıştıracağız veya sektörden çıkacağız.

Elinden tuttuğunuz vizyon verdiğiniz adamlar, Kamyonet ruhsatlı binek araçların belgesini takip etmekten,YABANCI BAYRAKLILAR ı takip etmeye mesai ayıramıyor...

Allah Aziz Nesin ' e gani-gani rahmet eylesin.

Saygılarımla,
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2012-10-22 09:45:14
Sn. Çetin Bey. Günaydın diyorum sizlere.

Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin çıkmasında sizlerin de katkısı olduğunu herkes bilmektedir. Bu yönetmeliğin sonucunun böyle olacağı yönetmelik taslak halinde iken belliydi. T.C. ne ait tüm Ulus. Nak. sıkıntılarının olduğu bilinen bir gerçek. Ulus. Taş. lar firmasını yabancı kapital sahibi nakliye şirketlerine satma gayreti içindeler. Satmayı başaranlar yırttı , satmayı beceremeyenler de battı. İsimlerini siz bizlerden daha iyi bilmektesiniz. Belge parası adı altında toplanan paralar ne sizler ne UND ne de dernekler ses çıkarmadı. Bir de seçimlerde büyük iş başarmış gibi ulaştırma bakanının yanında sık sık boy gösterdiniz.
Diğer Haberler
 • İstanbul’da Plaka Tahditi onaylandı18 Haziran 2019 Salı 15:19
 • Öğrenciler Sessiz Gün İstediler14 Haziran 2019 Cuma 15:04
 • Servisçilerden İBB önünde "tahdit kararı" kutlaması14 Haziran 2019 Cuma 02:09
 • Servisçiler, sözleşmeye uymayan okuldan şikayetçi oldu11 Haziran 2019 Salı 20:01
 • 15 Temmuz Köprüsü ve Ticari araçlar10 Mayıs 2019 Cuma 14:38
 • Ford Team dünyanın en kalabalık koşu takımı oldu09 Mayıs 2019 Perşembe 15:43
 • Her 100 aracın 25’i elektrikli olacak09 Mayıs 2019 Perşembe 14:38
 • Elektrikli Karsan Atak 2019'da hazır04 Mayıs 2019 Cumartesi 15:06
 • BMC'den Hopa TSO'ya ziyaret30 Nisan 2019 Salı 16:17
 • Turdem Turizm acı günü20 Nisan 2019 Cumartesi 23:42
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim