• BIST 1.512
  • Altın 414,956
  • Dolar 7,1949
  • Euro 8,7594
  • İstanbul : 6 °C

ODD, zam hakkında görüşünü paylaştı

ODD, zam hakkında görüşünü paylaştı
02 Şubat 2021 Tarihli ve 31383 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan karar (Karar Sayısı: 3471) ile elektrikli otomobillere uygulanan ÖTV oranlarında artışlar olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız.

Elektrikli otomobillere uygulanan Özel Tüketim Vergisi Oranları karar ile;  

Motor Gücü 85 kW'ı geçmeyenler için %3 iken %10’a, 

Motor Gücü 85 kW'ı geçen fakat 120 kW'ı geçmeyenler için % 7 iken %25’e, 

Motor Gücü 120 kW'ı geçenler için %15 iken %60’a artırılmıştır. 

Otomotiv sektörü dünyada çok önemli bir değişim ve dönüşümün içerisinden geçerken otomotiv  teknolojilerinde de çok sayıda yenilikler olduğu görülmektedir. 

Dünyada gelişen çevreci teknolojilerin yaygınlaşmasını destekleyecek şekilde teşvikler ile sürdürülebilir  programlar uygulanmakta ve bu kapsamda orta ve uzun vadeli planlar açıklanmaktadır. 

Bu bakımdan da Türkiye otomotiv sektörüne uygulanan vergilendirme yapısının yeniden gözden geçirilmesi  ihtiyacının bir kere daha ortaya çıktığı görülmektedir. 

Ülkemizde 2020 yılında 844 adet elektrikli otomobil satılmış olup, elektrikli otomobillerin toplam otomobil iç  pazarından aldığı pay ise yalnızca %0,1 oranındadır. 

Otomotiv endüstrisi, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin önemli sanayilerinden biridir ve sektörümüz Türkiye  ülkemiz sanayiinde de önemli bir rol almaktadır. Ayrıca kendi markamız ile üreteceğimiz yerli otomobili de  elektrikli olarak üretip, dünya markası yaratmak hedefini açıklamıştır. 

Bu noktada elektrikli araç pazarının ülkemiz iç pazarında desteklenmesi, bu yeni segmentin gelişimi, hem  tüketici alışkanlıklarının bunun etrafında oluşmasının teşvik edilmesi hem de otomotiv ekosisteminin şarj  istasyonlarından başlayarak bu yönde gelişmesi açısından çok değerli idi. Dolayısıyla bu artışın yerli marka  stratejisi açısından da olumsuz sonuçlar doğuracağı düşünülmektedir. 

İlaveten daha önceki vergi artışlarında olduğu gibi, araç almaya karar vermiş ancak henüz ÖTV’sini ödememiş  tüketicilerin mağdur olduğunu görmekteyiz. Bu gibi kararların; sektörümüz Derneklerinin ve ilgili kamu kurum  kuruluşlarının temsilcilerinin de yer aldığı, devletin bu sektör özelinde kendine koyduğu hedefleri  gerçekleştirmesine daha iyi odaklanabilmesi için çalışacak bir otomotiv konseyi oluşturulması önerimizi  yinelemek isteriz. 

  2 Şubat 2021 tarihi itibariyle yayımlanan ve yürürlüğe giren elektrikli otomobillere uygulanan ÖTV  oranlarındaki artışların çevreci otomobillerin ülkemizde yaygınlaşma hızına olumsuz etkisi olacağı  görüşündeyiz. Bu durum Otomotiv ekosistemindeki paydaşları da olumsuz etkilemekle beraber Türkiye’ye  yapılacak potansiyel      yatırımları, istihdamı menfi yönde etkileyecektir.

Son yıllarda yaratılan iç pazar, ana ve yan sanayinin başardığı üretim ve ihracat, bunların da ötesinde tüm  sektörün ana oyuncuları ve bağlı sektörleriyle yarattığı istihdam ülkemiz için çok kıymetli. Otomotiv, peşinden  birçok sektörü sürüklüyor olmasıyla da önemli bir konumda. Ülkemiz lokomotif sektörlerinin başında yer alan otomotiv iç pazarının yeniden 1 milyon seviyelerine taşıyacak politikaların geliştirilmesi, güven ortamı ve  istikrarın sürdürülebilir kılınması ülkemiz ekonomisi bakımından da çok önemli. Otomotiv Ekosisteminin  korunarak geliştirilmesi, küresel otomotiv arenasında sektörümüzün rekabet gücünün devamlılığı ve  desteklenmesi adına çok kıymetlidir. 

Otomotiv sektörü olarak temennimiz en kısa sürede yeniden 1 milyon adetlik Pazar büyüklüğüne ulaşabilmek ve ülke ekonomisine olan katkımızı daha da artırabilmektir.Sektörümüz içerisinden geçilen bu süreçte ülkemiz  yararına üzerine düşeni yapmaya devam edecektir.  

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim